Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pedia skeftome na parw to htc v1240 alla eida oti exei klidomata....gi afto lipon thelw na rotisw an mporoume na to kseklidosoume(na valoume mia rom me ellinika...na stelnei minimata me 160 xaraktires....na litorgei full to bt kai to wifi....)episis kati eida oti psiloginete apla xaneis tin egiisi....ama thelw meta den mporw na valw pali to soft tis voda kai na exei egiisi?kai kati akoma...to soft tis ace hellas ginete na to valoume?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά τα έχω πάρει... πάνω που έχω αρχίσει και συμμορφώνω το κινητό μου από εφαρμογές παρουσιάστηκε το εξής!

 

Όταν πατάω πχ Start > Settings στο menu που εμφανίζεται μετά αντί για τα Αριθμητικά Shortcuts (1, 2, 3...) που υπήρχαν κανονικά εμφανίζονται κεφαλαία γράμματα (A, B, C…) με αποτέλεσμα τα Shortcuts από το πληκτρολόγιο για απευθείας μετάβαση στα υπομενού να μην δουλεύουν!

 

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται αυτό;

 

Μην μου πείτε να κάνω κανένα hard reset… Μου φαίνεται απίστευτο για κινητό 5-6 ημερών και αφετέρου έχω ρίξει απίστευτα ξενύχτια για να το σετάρω και δεν έχω όρεξη να διακινδυνέψω να χαθούν εγκατεστημένες εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Καμία ιδέα;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Τη λύση στο πρόβλημα αυτό που συνήθως προκαλείται από την χρήση της μεταβίβασης αρχείων μέσω bluetooth , έδωσα σε προηγούμενο post: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1496642#post1496642 Έτσι δεν χρειάζεται να κάνεις reset (format :blink: ) :happy: :happy: :happy:

 

Το ξαναβρήκα το αρχείο σε άλλο link για να το κατεβάσεις εσύ και σίγουρα για όποιον άλλο θα αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα : http://www.smartphone.to.pl/download_plik.php?plik=56 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

dimitrism χίλια ευχαριστώ!

 

με το αρχείο που έδωσες το πρόβλημα όντως λύνεται χωρίς οποιοδήποτε reset!

 

αφού τρέξει το αρχείο υπάρχει περίπτωση να το ξαναπαρουσιάσει;

 

όντως είχα κάνει αρκετές μεταφορές με το Bluetooth λίγο προν οπότε όντως εκεί θα οφείλεται το πρόβλημα, αν είναι να γίνεται όμως κάθε φορά αυτή η δουλειά τη βάψαμε!

 

τελικά εσύ έχεις Qtek 8310 ή HTC V1240;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση: Στα security settings το κινητό έχει την δυνατότητα να κλειδώνει το keypad μετά από κάποιο χρόνο (ρυθμιζόμενο από τον χρήστη) και να ξεκλειδώνει με την χρήση κωδικού.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να κλειδώνει αυτόματα το keypad και να ξεκλειδώνει με την κλασική μέθοδο unlock + * ?

 

Μόνος μου ρωτάω, μόνος μου απαντάω....

 

Επειδή αν κατάλαβα καλά τελικά δεν υπάρχει τρόπος (?) να γίνει απευθείας μέσα από τις ρυθμίσεις των WM5 αυτό στην παρακάτω σελίδα υπάρχει ένα Utility το οποίο δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά.

 

Automatic Keylock (Version WM 5.0)

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Αν το ξαναπαρουσιάσει απλά ξανατρέξτο, μην χαλιέσαι :) . Ασε το αρχείο μέσα στο κινητο για όταν σου ξαναχρειαστεί να το τρέξεις.

Όσο για το Keylock με πρόλαβες. Αυτό το utility έχω και γω και είναι η λύση. :D

Τελικά στα smartphone όλα πρέπει να τα βάζεις εσυ εκ των υστέρων :wacko:

, όπως και όσον αφορά την μέτρηση του GPRS και διάφορα αλλα. Έχω το Qtek8310 και σαν πρώτο μου smartphone έπαθα πλάκα :wacko:

Τώρα είναι και κινητό και ppc και GPS και wireless voip phone (Skype, Barablu, Woize),και msn και...και...και...:p να δούμε τι άλλο...:)

 

:!: Σύντομα την κάνω για διακοπές, οπότε... .........

 

.............. μην υπολογογίζετε στη βοήθεια μου :lol:

:cool: :p

Link to comment
Share on other sites

ΧοχοχοχοΧοΟ Το απόκτησα κι εγώ σήμερα :D

 

Το κινητάκι πετάει το joystick που το φοβόμουν είναι απλά μια χαρά :happy:

 

Όμως: Απο που στο καλό θα μπω στον file manager, φτάιει που δεν έχω βάλει καρτούλα μνήμης ακόμα; Δεν τον έχει στισ ρυθμίσεις, μήπως τον έχει στα συνοδευτικα CD;

 

(δεν το συνέδεσα με το PC περιμένοντας να αποφορτιστεί πλήρως και μιας και με USB θα συνδέεται και θα φορτίζει, παρατήρησα και τον AC adapter ΄)

 

Καμερούλα για όταν έχει φως μια χαρα, αλλά μέχρι εκεί :O

 

Σχετικά με:

 

Οκ stred νο προμπλεμ... μου λύθηκε η απορία γιατί νόμιζα ότι εγώ δεν καταλάβαινα κάτι.

 

Εγκατέστησα και την clearvue suite και τα είδα όλα! Εξαιρετικό utility θα έλεγα!

 

Μια ακόμα ερώτηση: Στα security settings το κινητό έχει την δυνατότητα να κλειδώνει το keypad μετά από κάποιο χρόνο (ρυθμιζόμενο από τον χρήστη) και να ξεκλειδώνει με την χρήση κωδικού.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να κλειδώνει αυτόματα το keypad και να ξεκλειδώνει με την κλασική μέθοδο unlock + * ?

 

Εγώ βρήκα το εξής, κρατάς παρατεταμένα το κόκκινο τηλέφωνο και κλειδώνει, μετά κσεκλειδώνει πατώντας πανω αριστερά (-) και * (και αυτό σαν Unlock το εμφανίζει :p )

Eimai fantastikos..
Link to comment
Share on other sites

Τον filemanager και όλα όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα απλά αφού έμπαινα "Έναρξη" δεν πατούσα "Περισσότερα" :dumb:
Eimai fantastikos..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έκανα την αναβάθμιση στη εκδοση 2.0.9.0 και εκτός ότι σαν λειτουργικό είναι ποιο αργό κανα δύο φορές την ημέρα μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα και κολλάει.

 

Cannot start ‘:MSStart’ (or one of its components). Make sure the path and the filename are correct and that all required libraries are available.

 

Πρέπει να κάνω restart για ξεκολλήσει.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

 

cool τώρα μου βγάζει οτι δεν βρίσκει και το MSCdial και απλά δεν μπορώ να κάνω κλήσεις.

Exei antimetopisei kaneis auto to provlima?

Exw 8 QTEK 8310 me to idio provlima. Eixa tin entipwsi oti to Keylock to prokalousa alla den einai auto. To kinito to pathenei auto an to afisw gia 4-5 wres xwris na to peiraksw.

 

euxaristw

Antonis

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το έχει εμφανίσει αραιά και που χωρίς προφανή αιτία. Τώρα που ήμουν διακοπές το άφηνα πολλές ώρες στο σπίτι χωρίς να πειράζω τίποτα αλλά δεν το έβγαλε. Το έκανε περίπου 2 φορές σε ένα 20ήμερο σε άσχετες στιγμές.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα το εξής, κρατάς παρατεταμένα το κόκκινο τηλέφωνο και κλειδώνει, μετά κσεκλειδώνει πατώντας πανω αριστερά (-) και * (και αυτό σαν Unlock το εμφανίζει :p )

 

 

Καταρχήν με γειά το τηλέφωνο!

Τώρα αυτό που βρήκες με το κλείδωμα τι να πω, ευχαριστώ είναι λίγο γιατί πράγματι θέλει τα 40 κλίκ για να το κλειδώσεις ενώ έτσι τσάκ-μπάμ.

 

Εχει κανείς βρεί κάποια εφαρμογή που να δουλεύει με wm5 για smartphone και να είναι softphone με υποστήριξη sip (πχ να το ρυθμίσω να δέχεται το account μου στο voipbuster).

Αν ναι, προτάσεις δεκτές

Το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ήταν το 1998 το Philips Genie
Link to comment
Share on other sites

Mou kanei entypwsh oti anaferetai kai tonizetai h 8yra mini-usb..

Alla den anaferetai pou8ena estw symplhrwmatika h dynatothta

xrhshs mass storage ths kartas SD..

Dhladh gia th syndesh apaitei logismiko typou pc suite,me periorismenous tropous xrhshs kai sygxronismo dedomenwn sto kinhto kai ston ypologisth?

Mhpws yparxei to peri8wrio epiloghs tropou xrhshs?

Opws sto n91 gia paradeigma?

Epeidh ka8omai monos mou kai kanw 8ewries :wacko: ,mporei kapoios na mou to dieykrinisei pou to exei agorasei? :)

Για να κατεβάσετε όλες τις τελευταίες εφαρμογές Symbian,Uiq,Palm,Pocket-Pc,Java και N-Gage Games :

Link to comment
Share on other sites

Mou kanei entypwsh oti anaferetai kai tonizetai h 8yra mini-usb..

Alla den anaferetai pou8ena estw symplhrwmatika h dynatothta

xrhshs mass storage ths kartas SD..

Dhladh gia th syndesh apaitei logismiko typou pc suite,me periorismenous tropous xrhshs kai sygxronismo dedomenwn sto kinhto kai ston ypologisth?

Mhpws yparxei to peri8wrio epiloghs tropou xrhshs?

Opws sto n91 gia paradeigma?

Epeidh ka8omai monos mou kai kanw 8ewries :wacko: ,mporei kapoios na mou to dieykrinisei pou to exei agorasei? :)

 

 

Υπάρχει το WM5storage το οποίο είναι ενα freeware καταπληκτικό προγραμματάκι το οποίο μετατρέπει το κινητό σε flash usb disk :) ...

http://www.modaco.com/WM5torage-t238545.html

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Παίδες διάβασα μπόλικες σελίδες από το thread και έχω μπερδευτεί... γι'αυτό θα ρωτήσω γιατί πρέπει μέχρι το απόγευμα να έχω πάρει καινούργιο κινητό (άρα, μια γρήγορη απάντηση θα την εκτιμούσα)

 

1. αν αγοράσω το HTC της vodafone (8310 clone) και το ξεκλεισώσω, μπορώ να περάσω όποιο firmware καταφέρω να βρώ (π.χ. αν κάποιο καλό παιδί από εσάς μου στείλει το ευρωπαϊκό, μπορώ να το περάσω;;;)

 

2. Αν πάρω το qtek 8310 από ACE, μπορώ να περάσω άλλα ROMs ή μόνο τα ROMs της ACE ;;; (ξέρω πως τα ROMs της ACE δεν μπαίνουν σε άλλες συσκευές, αλλά άλλα ROMs μπαίνουν σε συσκευές της ACE;;;)

 

3. υπάρχει φορτιστής αυτοκινήτου;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Παίδες διάβασα μπόλικες σελίδες από το thread και έχω μπερδευτεί... γι'αυτό θα ρωτήσω γιατί πρέπει μέχρι το απόγευμα να έχω πάρει καινούργιο κινητό (άρα, μια γρήγορη απάντηση θα την εκτιμούσα)

 

1. αν αγοράσω το HTC της vodafone (8310 clone) και το ξεκλεισώσω, μπορώ να περάσω όποιο firmware καταφέρω να βρώ (π.χ. αν κάποιο καλό παιδί από εσάς μου στείλει το ευρωπαϊκό, μπορώ να το περάσω;;;)

 

2. Αν πάρω το qtek 8310 από ACE, μπορώ να περάσω άλλα ROMs ή μόνο τα ROMs της ACE ;;; (ξέρω πως τα ROMs της ACE δεν μπαίνουν σε άλλες συσκευές, αλλά άλλα ROMs μπαίνουν σε συσκευές της ACE;;;)

 

3. υπάρχει φορτιστής αυτοκινήτου;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

 

1. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά φαντάζομαι πως ναι.

2. Ναι μπορείς, το αντίστροφο δεν γίνεται όπως λες.

3. Υπάρχει και είναι πολύ εύκολο να βρεις γιατί το 8310 έχει mini usb.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το πήρα... 8310 ACE

 

Δεν μπορώ όμως να κάνω hard reset... κρατάω πατημένα τα δύο soft keys (με τις παύλες), πατάω να ανοίξει, αλλά ανοίγει κανονικά...

 

Δοκίμασα να κρατήσω πατημένο το on/off μόνο για 1,5sec όπως ανάφερε κάποιος άλλος φίλος (μαζί με τα softkeys βέβαια) αλλά πάλι τίποτα... Ή δεν θα ανοίγει καθόλου, ή θα ανοίγει κανονικά χωρίς hard reset....

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για hard reset?

 

edit: Άκυρο... τελικά το κατάφερα... Έχω όμως άλλη ερώτηση: Θέλω να βάλω Αγγλική γλώσσα... μετά από το restart που μου ζητάει, δεν είναι όλα στα Αγγλικά... Μάλιστα, τα περισσότερα παραμένουν Ελληνικά, και μόνο ελάχιστα είναι στα Αγγλικά... Πως θα γίνει να το αλλάξω και να το κάνω full Αγγλικό;;;

 

και κάτι ακόμα... σε περίπτωση που κάνω την προβλεπόμενη διαδικασία ξεκλειδώματος για να βάλω το Αγγλικό ROM (που έχει και Ελληνικά από ότι διάβασα) θα χάσω την εγγύηση... δεν μπορώ να επιστρέψω στις προηγούμενες ρυθμίσεις ώστε να μην φαίνετε πως έχω κάνει κάποια αλλαγή σε περίπτωση που χρειαστώ service?

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

και ενώ έπαιζα με το κινητό βρήκα και άλλο ένα πρόβλημα... συνδέω το κινητό επιτυχώς με το WIFI modem που έχω και κάθε φορά που προσπαθώ να μπω στο ίντερνετ χρησιμοποιεί GPRS... άρα με χρεώνει και δεν μπαίνει με τιν adsl μέσω του wifi modem μου... ΣΣύνδεση όμως με το modem έχει γίνει κανονικά αλλά προτυμά GPRS... πως θα γίνει να το αλλάξω αυτό χωρίς να σβήσω το Vodafone GPRS προφίλ;;;

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Για βαλ'το στο Application Data\Sounds και δοκίμασε πάλι.

 

Στο Options\Screen Saver, παίξε με τα "Font Size for clock", "Font Size for date" και "Font Size for notification". :)

Εχω μια απορια,επειδη εχω το τηλεφωνο αυτο μονο 2

μερες που βρισκονται οι παραπανω ρυθμισεις(options\screensaver για να μπορεσω να ρυθμισω τα font size for date -clock-notification).Το μενου ειναι στα ελληνικα και εχω μπερδευτει αρκετα!!!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια,επειδη εχω το τηλεφωνο αυτο μονο 2

μερες που βρισκονται οι παραπανω ρυθμισεις(options\screensaver για να μπορεσω να ρυθμισω τα font size for date -clock-notification).Το μενου ειναι στα ελληνικα και εχω μπερδευτει αρκετα!!!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!

 

1. Το options\screensaver δεν το βρήκα ούτε κι εγώ... οπότε μήπως είναι για κάποιο πρόγραμμα που είχε βάλει κάποιος;;;

 

2. Το Application Data\Sounds θα το βρεις με τον file manager που έχεις προεγκατεστημένο...

 

Μάλλον το forum έχει πέσει λίγο, γιατί κι εγώ έχω ρωτήσει κάποια πράγματα παραπάνω και απάντηση δεν πέρνω (πλην του johner φυσικά)... Έχουν τρέξει όλοι στις θαλασσες μου φαινετε :-)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

edit: Άκυρο... τελικά το κατάφερα... Έχω όμως άλλη ερώτηση: Θέλω να βάλω Αγγλική γλώσσα... μετά από το restart που μου ζητάει, δεν είναι όλα στα Αγγλικά... Μάλιστα, τα περισσότερα παραμένουν Ελληνικά, και μόνο ελάχιστα είναι στα Αγγλικά... Πως θα γίνει να το αλλάξω και να το κάνω full Αγγλικό;;;

 

Εμενα δε το εχει κανει ποτε αυτο και οταν του αλλαζω γλωσσα αλλαζουν ολα κανονικα,ισως να του βαλεις την τελευταια εκδοση firmware απο την ACE ακομα μια φορα μηπως δεν εχει περαστει καλα.

 

 

 

 

 

και ενώ έπαιζα με το κινητό βρήκα και άλλο ένα πρόβλημα... συνδέω το κινητό επιτυχώς με το WIFI modem που έχω και κάθε φορά που προσπαθώ να μπω στο ίντερνετ χρησιμοποιεί GPRS... άρα με χρεώνει και δεν μπαίνει με τιν adsl μέσω του wifi modem μου... ΣΣύνδεση όμως με το modem έχει γίνει κανονικά αλλά προτυμά GPRS... πως θα γίνει να το αλλάξω αυτό χωρίς να σβήσω το Vodafone GPRS προφίλ;;;

 

Δοκίμασε αυτό (αν και σε μενα δε χρειαστήκε καπου το εχω δει)... στον Internet explorer στις ρυθμισεις βαλε σαν τρόπο συνδεσης το "the Internet".. και μετα ενεργοποιησε το wifi,συνδεσου με το modem και απο το μενου εναρξη->ρυθμισεις->συνδεσεις->μενου->για προχ. εκει στην "συνδεση Internet" επελεξε την wi-fi συνδεση σου.. υποτιθετε οτι ετσι του λες οτι για ιντερνετ να χρησιμοποιει μονο το wi-fi..

 

 

Εχω μια απορια,επειδη εχω το τηλεφωνο αυτο μονο 2

μερες που βρισκονται οι παραπανω ρυθμισεις(options\screensaver για να μπορεσω να ρυθμισω τα font size for date -clock-notification).Το μενου ειναι στα ελληνικα και εχω μπερδευτει αρκετα!!!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!

 

 

Αυτες οι ρυθμισεις ειναι στο προγραμμα "automatic keylock" που εχει δωσει ο φιλος speedy σε ενα πιο πανω ποστ.

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα... σε περίπτωση που κάνω την προβλεπόμενη διαδικασία ξεκλειδώματος για να βάλω το Αγγλικό ROM (που έχει και Ελληνικά από ότι διάβασα) θα χάσω την εγγύηση... δεν μπορώ να επιστρέψω στις προηγούμενες ρυθμίσεις ώστε να μην φαίνετε πως έχω κάνει κάποια αλλαγή σε περίπτωση που χρειαστώ service?

 

Θα καλύπτεσαι από service αν καταφέρεις να επαναφέρεις την ROM της ACE και σίγουρα μπορείς να την περάσεις αφού έχει IMEI δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση ακομα.Θελω να περασω ενα registration code ,που βρηκα για ενα προγραμμα και εχει μεσα δυο κεφαλαια αγγλικα γραμματα.Πως μπορουμε να το κανουμε να γραψει κεφαλαια? Εψαξα αλλα δεν βρηκα ακρη,γραφει μονο μικρα!!!! και δεν μου παιρνει τον κωδικο!!!Μια βοηθεια,γιατι μου εχει σπασει τα νευρα.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...