Jump to content

Πόσο εξαρτημένοι είσαστε από το κινητό σας;


 Κοινοποίηση

το κινητο ειναι για σας...  

201 members have voted

  1. 1. το κινητο ειναι για σας...

    • εργαλειο επικοινωνιας
      51
    • εργαλειο επικοινωνιας+διασκεδασης
      98
    • προεκταση του χεριου!!!!
      52


Recommended Posts

Εχω παρατηρησει οτι πριν καποιο καιρο εδινα αρκετα μεγαλα ποσα για τηλεφωνα τα οποια τελικα χρησιμοποιουσα μονο για επικοινωνια.Ο μονος λογος πχ που εχω τα mp3 στο κινητο ειναι για ηχους κλησης.Την καμερα του δεν τη χρησιμοποιω σχεδον καθολου πλεον και παιχνιδια παιζω κυριως για να τελειωσω την μπαταρια οταν εχει λιγη. :lol:

Τωρα δεν σκοπευω να αλλαξω συντομα τηλ.Παντως ενα ειναι σιγουρο αν σου αρεσει λιγο η τεχνολογια,παρασυρεσαι ευκολα ενω αν το καλοσκεφτεις κυριως χρησιμοποιεις τη συσκευη για κλησεις και μηνυματα.Α!Και ξυπνητηρι οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω! ;)

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπον,για εμενα το κινητο ειναι ταυτοχρονα μεσο επικοινωνιας αλλα και διασκεδασης! Με τιποτα ομως δεν μπορω να πω οτι θα κολησω με ενα τηλεφωνο και δεν θα κοιταξω κανενα αλλο! Συνηθως αυτα τα λεω οταν προκειται να αγορασω νεα συσκευη (οτι θα ειναι για παντα το τηλεφωνο μου αυτο και κατι τετοια και μετα απο ενα εξαμηνο μου φευγει το παθος και ψαχνω για αλλο)! Ποτε επισης δεν το θεωρησα προεκταση του χεριου μου!Ειπαμε να θαυμαζουμε την τεχνολογια ,αλλα οχι και να γεινομαστε δουλοι σε κατι που εφτιαξε ο ανθρωπος για τον ανθρωπο.
Link to comment
Share on other sites

βλεπω αρκετες προσγειωμενες αποψεις :cool: και να φευγει σιγα-σιγα ο πυρετος του να κτυπησουμε το επομενο μοντελακι :rolleyes: μεσα σε αυτους μαλλον παω να μπω κι εγω.... :D ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΣΑΣ :!: :lol:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,για εμενα το κινητο ειναι ταυτοχρονα μεσο επικοινωνιας αλλα και διασκεδασης! Με τιποτα ομως δεν μπορω να πω οτι θα κολησω με ενα τηλεφωνο και δεν θα κοιταξω κανενα αλλο! Συνηθως αυτα τα λεω οταν προκειται να αγορασω νεα συσκευη (οτι θα ειναι για παντα το τηλεφωνο μου αυτο και κατι τετοια και μετα απο ενα εξαμηνο μου φευγει το παθος και ψαχνω για αλλο)! Ποτε επισης δεν το θεωρησα προεκταση του χεριου μου!Ειπαμε να θαυμαζουμε την τεχνολογια ,αλλα οχι και να γεινομαστε δουλοι σε κατι που εφτιαξε ο ανθρωπος για τον ανθρωπο.

 

8a symfoniso mazi su alla 8a pros8eso oti me to kinito yparxun faseis pu kolao asxhma!me ta paixnidakia mu,ta mp3 mu ,to radio mu.. ktl....tora teleutaia mporo na po oti kapos exo hremisei pu eox die na bgainun kapia modela me pio apla features pu einia pragamtika ergaleia eite mono gi ana milas eite den xero k ego ti...apthn allh olo leo oti dne 8a doso xana polla lefta ktl alal panta kataligo na ta skao...eutixos tulaxiston sygratiemai k dne ta perno ta nea modela ameoss molis kykloforisun k perimeno na do apopseis h tyxon ''paidikes arrosties''... :) :O :D

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Δεν ξερω αν ειναι αποτελεσμα της γενικοτερης κρισης στην παγκοσμια αγορα αλλα τελευταια εχω αποκομησει την εντυπωση οτι οι εταιριες εριξαν καπως τους ρυθμους βομβαρδισμου στην αγορα με νεα μοντελα.... καλο αυτο:) ετσι δεν θα περναμε ακομα περισσοτερο ασκοπο χρονο με την εξοικιωση με το νεο μοντελακι μας...:lol:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι αποτελεσμα της γενικοτερης κρισης στην παγκοσμια αγορα αλλα τελευταια εχω αποκομησει την εντυπωση οτι οι εταιριες εριξαν καπως τους ρυθμους βομβαρδισμου στην αγορα με νεα μοντελα.... καλο αυτο:) ετσι δεν θα περναμε ακομα περισσοτερο ασκοπο χρονο με την εξοικιωση με το νεο μοντελακι μας...:lol:

 

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο... Αμετρητα καινουρια μοντελα συνεχιζουν να βγαινουν. Μακαρι να ηρεμουσαν λιγο οι ρυθμοι

 

Για μενα παντως παραμενει μεσο επικοινωνιας+διασκεδασης χωρις υπερβολες ομως ;)

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Oφείλω να παραδεχτώ πως για ένα μεγάλο διάστημα το κινητό αποτελούσε για μένα προέκταση του χεριού μου. Μετρίασα τη χρήση του και απλώς το έχω ως εργαλείο επικοινωνίας και ψυχαγωγίας

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το κινητό είναι για μένα αυστηρά εργαλείο επικοινωνίας. Όλες οι επιπλέον λειτουργίες έχουν περάσει στο περιθώριο, καλώς ή κακώς. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να έχει μπαταρία, να λειτουργεί όταν πρέπει, να παίζει το roaming, να συνεννοείται με τον φορητό, παρά το πόσα "κλικ" καλύτερα παίζει τα ΜΡ3 από ένα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον μόνο για επικοινωνία.Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι να έχω μαζί μου το laptop και ότι άλλο προσπαθούσε να κάνει το κινητό, το κάνει το laptop.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εξαρτημένος:cry:

Που με βρίσκεις που με χάνεις με ένα κινητό στο χέρι είμαι, δήλαδη όχι με ένα, με δύο:p

Το έχω σχεδόν πάντα εκτός σύνδεσης(για το Ν73 μιλάω) και ασχολούμαι με εφαρμογές κτλ.

Για ομιλία και ράδιο έχω το motorola W220.

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που ξεκινησα το θεμα βλεπω οτι πολλοι εχουν απεξαρτηθει,αλλοι λογω αγχους και ελειψης χρονου δεν προλαβαινουν να ασχοληθουν-πασπατεψουν την συσκευη τους,αλλοι βαρεθηκαν και επεστρεψαν σε entry-level για να μην χανουν και λεφτα,τωρα που πωλουνται οι υπερσυσκευες των 5mp και των πολυπλοκων mp3 player κ.λ.π. δυνατοτητων και τι τις κανουν αυτοι που τις αγοραζουν ειναι ενα αναπαντητο φιλοσοφικο ερωτημα:worry:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θυμάστε τις παλίες εποχές που εντυπωσιαζόμασταν με το πόσο μικρό η καλοσχεδιασμένο ήταν ένα κινητό (εποχές νοκια 8210... πόσος κόσμος είχε ερωτευτεί αυτό το κινητό!)

Και παίζαμε όλη μέρα στην ασπρόμαυρη οθόνη το φοβερό φιδάκι :lol:

Όταν μαθεύτηκε και το sms...χαμος... θυμαστε τις εποχές που τα καρτοκινητά δεν ειχαν sms και ηταν κατι μονο για τα συμβολαια...:lol:

Ναι έτσι ηταν τα πράγματα πριν από 10 χρόνια...

Και σε όλες τις εποχές υπήρχαν πωρωμένοι με το κινητό κολλημένο πάνω τους...

Ούτε εγχρωμες οθόνες, ούτε κάμερες, ούτε wifi , ουτε gps, ουτε mms, ουτε βιντεοκλήσεις... Μα τι άλλο θα βάλουν στα κινητά.... Το έχω απορία!

Link to comment
Share on other sites

εξαρτημενος ? οχι καθολου απλα μας εχει γινη ψηλο-απαρετιτο και συνηθεια.

 

οχι εξαρτηση. μπορω και χωρις κινητο.:)

 

απλα εχεις την ευχαιρια να βρης οποιον θελης οπου θελης και να σε βρουν για δουλειες η οτι αλλο......

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το βρίσκω ώς μέσο επικοινωνίας και διασκέδασης.Γιατί και κάνω τις κλήσεις μου και χαλαρώνω ακούγοντας Ραδιόφωνο ή mp3:p.
Link to comment
Share on other sites

Η εξαρτηση απο το κινητο πλεον πριν λιγες ημερες σε αρθρο που διαβασα πιστοποιηθηκε απο την ψυχιατρικη κοινοτητα σαν επισημη ασθενεια που οδηγει σε καταθλιψη σε προχωρημενο σταδιο.Δινεται φαρμακευτικη αγωγη-θεραπεια για στηριξη του εξαρτημενου και αν θυμαμαι καλα ονομαστηκε συνδρομο <<αναβλητικοτητας>>:worry:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχως που δεν ειμαι εξαρτημενος.Το εχω μονο για συνεννοηση και για να με βρισκουν.Συζητησεις μεσω τηλεφωνου δεν κανω ενω μυνηματα το πολυ να στειλω 1-2 το μηνα.Υπηρξαν 3 συνεχομενοι μηνες που δεν εστειλα και καθολου,πρεπει να ειναι ρεκορ:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάνω μία μέση χρήση του κινητού. Νομίζω πως το κινητό μου είναι ένα κέντρο ψυχαγωγίας και επικοινωνίας και δι'αυτό το λόγο το χρησιμοποιώ μέχρι εκεί. Όχι καταχρήσεις ...
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να ονομαστεί και «ιός του αιώνα». Άλλωστε, η τεχνολογία τα τελευταία χρόνια έχει κυριαρχήσει σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας. Εύλογα, λοιπόν, οι επιστήμονες το ονόμασαν «ιό της τεχνολογίας». Σύμφωνα με έρευνα Αμερικανών επιστημόνων, πρόκειται για το φαινόμενο της χρονικής αναβλητικότητας που μας κάνει να χασομεράμε και να καταστρέφουμε καριέρα και σχέσεις, και το οποίο οφείλεται σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές και κυριως στα κινητά τηλέφωνα. Μάλιστα, η ασθένεια μπορεί να οδηγήσει ακόμη και στην κατάθλιψη.

 

Ειδικότερα, η έρευνα έδειξε ότι ένας στους πέντε αποσπάται σήμερα από τα κινητά τηλέφωνα και τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές σε τέτοιο βαθμό που πλήττονται η καριέρα, οι σχέσεις, ακόμα και η υγεία του. Η έρευνα έδειξε ότι το ποσοστό των ανθρώπων που πάσχουν από χρονική αναβλητικότητα κυμαίνεται μεταξύ 15% και 20%. Οι επιστήμονες προειδοποιούν ότι πρόκειται για μια σοβαρή πάθηση για την οποία συστήνουν θεραπευτική αγωγή, ενώ τονίζουν ότι η ηλικία, το φύλο και το κοινωνικό και μορφωτικό υπόβαθρο δεν διαδραματίζουν κανέναν ρόλο.

 

 

 

Σύμφωνα με τον καθηγητή Τζόζεφ Φεράρι του Πανεπιστημίου Ντεπόλ στο Σικάγο, ο οποίος διεξήγαγε την έρευνα, η χρονική αναβλητικότητα μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη, χαμηλή αυτοεκτίμηση, αϋπνίες, ενώ επηρεάζει και έμμεσα την υγεία μέσω της αναβολής των επισκέψεων στο γιατρό. Όσοι πάσχουν από την εν λόγω «ασθένεια» παθαίνουν επίσης συχνά μικροατυχήματα μέσα στο σπίτι, καθώς αμελούν να αντικαταστήσουν ή να επισκευάσουν παλιές ηλεκτρικές συσκευές.

«Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται ως αστείο», σχολίασε ο καθηγητής Τζόζεφ Φεράρι. «Όμως οι κοινωνικές και οικονομικές συνέπειες είναι τεράστιες. Αυτοί οι άνθρωποι χρειάζονται θεραπεία. Χρειάζεται να αλλάξουν τον τρόπο που ενεργούν και σκέφτονται», πρόσθεσε ο καθηγητής αναφερόμενος στο πρόβλημα της χρονικής αναβλητικότητας, το οποίο είναι «πιο συνηθισμένο από την κατάθλιψη και τις κοινές φοβίες».:worry:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που κατέβηκα Κρήτη έχω πάψει να ασχολούμαι μαζί του. Παρατημένο στο γραφείο μου το έχω και το κοιτάω μια το πρωί και μια το βράδυ που φεύγω!!!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που κατέβηκα Κρήτη έχω πάψει να ασχολούμαι μαζί του. Παρατημένο στο γραφείο μου το έχω και το κοιτάω μια το πρωί και μια το βράδυ που φεύγω!!!

Σωστο σε βρισκω.......πληρης απεξαρτηση:!:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Νομίζω οτί το κινητό είναι απαραίτητο σαν εργαλείο επικοινωνίας. Δεν εννοώ οτί δεν μπορώ να μην το έχω μαζί μου ούτε για μία ώρα, αλλά θέλω να έχω την αίσθηση οτί μπορώ να επικοινωνήσω με όποιον θέλω όπου και να βρίσκομαι. Παλαιότερα ασχολιόμουν και με themes, wallpapers, games κλπ. αλλά τώρα τα'χω ψιλοβαρεθεί αυτά οπότε περιορίζομαι στη χρήση του καθαρά για λόγους επικοινωνίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Και εγω πιστεύω πως ετσι που έχουμε συνηθίσει με τα κινητα δεν μπορούμε να τα αποχωριστούμε!!! Προσωπικά εχώ σχεδόν συνέχεια το κινητο μαζί μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Στον δρομο τελευταια παρατηρω ολο και πιο πολλους με ενα κινητο στο χερι,με εικονα πολυ κωμικη....χαζες ξανθιες με ενσυρματα handsfree να αφριζουν μιλωντας και κρατωντας το κινητο στο χερι!!!Hi-tech gadgetακηδες παππουδες με bluetooth ακουστικα..κ.λ.π.:lol: Τελικα μαλλον η διεισδυση εχει φτασει στο αποκορυφωμα και οντως παμε για την πληρη εξαρτηση γενικοτερα του ολοι να θελουν να εχουν ενα κινητο στο χερι μικροι μεγαλοι:worry:Στερητικο συνδρομο κανεις?:rolleyes:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Eγω θα ελεγα πως δεν ειμαι σχεδον καθολου εξαρτημενη!αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι γυρω μου ειναι...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...