Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Εξήγησε την μέτρια χρήση και πες μας τι sot είχες μέχρι το 82%

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Βασικά εδώ στο site λίγο, έκανα μια επανεκκίνηση αναγκαστικά με το παραπάνω πρόβλημα που ανέφερα και έχασε 2% και οθόνη έχει 24% με 55 λεπτά παίζει το wifi calling να τραβάει πολύ μπαταρία; ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ως εναλλακτική ενεργοποίησε την επιλογή να γινεται τερματισμός κλήσης με το πάτημα του onoff

Ειναι μία καλή δυνατότητα

 

Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ!

Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι με Cosmote, θέλει κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις για να μην κόβεται η επικοινωνία όταν συνδέεσαι με data?

Γιατί πολλές φορές κόβει, ιδιαίτερα όταν κάνεις χρήση φωνής. (πάντα με φούλ 4G)

 

Με ποια έκδοση rom είσαι; Έχει αναφερθεί (δεν είναι δική μου άποψη) ότι κολλάει στιγμιαία το 4G στη cosmote όταν είναι να γυρίσει απο 4G σε 3G για παράδειγμα, όταν μιλάς και έχεις ανοικτά τα δεδομένα. Δηλαδή είναι θέμα παροχου, αυτό είχε πει το τεχνικό τμήμα της cosmote σε κάποιον.

Πόσο συχνά στο κάνει αυτό;

Αρχικά απενεργοποίησε το VoLTE εάν το έχεις ανοικτό.

Και συνέχισε να δοκιμάζεις κλήσεις με αυτό κλειστό.

Και θα το δούμε για υπόλοιπες λύσεις.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες το σκρινσοτ και πες με το καταλαβαίνεις :lol:

 

https://www.imageupload.net/image/0tbiK

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Προφανώς έπεσες σε άσχετο υπάλληλο,τέλος πάντων μπορείς να τους πεις ότι έχεις το samsung s9 η s10 ,με το rn7 που είχα όταν το ενεργοποίησα τους είχα πει έχω το s8 και ενεργοποιήθηκε ,αλλά όπως και να έχει μπορείς να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία στην γραμμή σου και ας έχεις και nokia 3210...Άλλη λύση είναι αν δεν θέλεις να κάνεις τηλέφωνο η μέσω τσατ να βάλεις την κάρτα σου σε συμβατή συσκευή και να στείλεις μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας......

Ότι κουσούρι κατά καιρούς έχει αναφερθεί, νομίζω ότι το έχω.:)

- χάρτες, καιρός και άλλα, δε λειτουργούν αν δεν ενεργοποιήσω το gps, κάτι το οποίο δεν ήταν απαραίτητο σε προηγούμενες συσκευές xiaomi. Το gps το ενεργοποιούσα μόνο για πλοήγηση.

- απενεργοποιείται συνεχώς το wifi call με αποτέλεσμα να κόβεται η κλήση στη μέση.

- κατά τη διάρκεια μια κλήσης, κάποιες φορές η οθόνη σβήνει και δεν ενεργοποιείται ούτε με το on/off.

- κάτω από τον ήλιο και γενικά σε συνθήκες έντονου φωτός, μερικές φορές η οθόνη κάπως γκριζάρει και τα χρώματα δείχνουν άτονα. Αυτό βέβαια μου το έκανε και στο RN7. Δεν ξέρω μήπως είναι κάποια λειτουργία της συσκευής.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα μου έκανε το εξής κουλό.. Το πρόβλημα με το διπλό χτύπημα στην οθόνη επιμένει να υπάρχει δλδ κάνεις διπλό χτυπήμα και ανάβει στιγμιαία η οθόνη και σβήνει και πήρα τηλ και ενώ προσπαθούσα να ανάψω την οθόνη ενώ έκανα την κλήση δεν άναβε με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τερματίσω την κλήση.. Αναγκαστικά έκανα επανεκκίνηση... Τι παίζει με αυτό το θέμα το αντιμετωπίζει κάνεις άλλος;

 

Καλημέρα!

Μπες στον dialer, και πάτα: *#*#64663#*#*

Θα σου βγάλει το μενού CIT.

Και κάνε τα εξής:

Κάνε scroll down, και βρες στη λίστα αυτή το νο26. Κάνε το τεστ.

Έπειτα, εκεί μέσα στο κεντρικό μενού, επάνω δεξιά έχει τρεις κάθετες τελείες. Επέλεξέ τες, και κάνε το Proximity Sensor Calibration. Λογικά θα σου βγάλει success.

 

Και δοκίμασε πάλι κλήση.

 

Το εν λόγω πρόβλημα αφορά γενικότερα την Xiaomi, και θεωρώ ότι έχει να κάνει με τη θέση την οποία είναι τοποθετημένος ο αισθητήρας εγγύτητας. Κάνε όμως τις δοκιμές σου αυτές. Και πες μου εάν είδες αποτέλεσμα σε κλήση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας......

Ότι κουσούρι κατά καιρούς έχει αναφερθεί, νομίζω ότι το έχω.:)

- χάρτες, καιρός και άλλα, δε λειτουργούν αν δεν ενεργοποιήσω το gps, κάτι το οποίο δεν ήταν απαραίτητο σε προηγούμενες συσκευές xiaomi. Το gps το ενεργοποιούσα μόνο για πλοήγηση.

- απενεργοποιείται συνεχώς το wifi call με αποτέλεσμα να κόβεται η κλήση στη μέση.

- κατά τη διάρκεια μια κλήσης, κάποιες φορές η οθόνη σβήνει και δεν ενεργοποιείται ούτε με το on/off.

- κάτω από τον ήλιο και γενικά σε συνθήκες έντονου φωτός, μερικές φορές η οθόνη κάπως γκριζάρει και τα χρώματα δείχνουν άτονα. Αυτό βέβαια μου το έκανε και στο RN7. Δεν ξέρω μήπως είναι κάποια λειτουργία της συσκευής.

 

Χμμ το πρώτο και το τρίτο το έχω και εγώ, το τέταρτο δεν το έχω παρατηρήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μπες στον dialer, και πάτα: *#*#64663#*#*

Θα σου βγάλει το μενού CIT.

Και κάνε τα εξής:

Κάνε scroll down, και βρες στη λίστα αυτή το νο26. Κάνε το τεστ.

Έπειτα, εκεί μέσα στο κεντρικό μενού, επάνω δεξιά έχει τρεις κάθετες τελείες. Επέλεξέ τες, και κάνε το Proximity Sensor Calibration. Λογικά θα σου βγάλει success.

 

Και δοκίμασε πάλι κλήση.

 

Το εν λόγω πρόβλημα αφορά γενικότερα την Xiaomi, και θεωρώ ότι έχει να κάνει με τη θέση την οποία είναι τοποθετημένος ο αισθητήρας εγγύτητας. Κάνε όμως τις δοκιμές σου αυτές. Και πες μου εάν είδες αποτέλεσμα σε κλήση.

Πάω στο 26 και η μόνη επιλογή είναι το error στις τρεις τέλειες πάω στο τεστ και ούτε το calibration είναι ενεργοππιημενο ούτε το τεστ μόνο το error

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας......

Ότι κουσούρι κατά καιρούς έχει αναφερθεί, νομίζω ότι το έχω.:)

- χάρτες, καιρός και άλλα, δε λειτουργούν αν δεν ενεργοποιήσω το gps, κάτι το οποίο δεν ήταν απαραίτητο σε προηγούμενες συσκευές xiaomi. Το gps το ενεργοποιούσα μόνο για πλοήγηση.

- απενεργοποιείται συνεχώς το wifi call με αποτέλεσμα να κόβεται η κλήση στη μέση.

- κατά τη διάρκεια μια κλήσης, κάποιες φορές η οθόνη σβήνει και δεν ενεργοποιείται ούτε με το on/off.

- κάτω από τον ήλιο και γενικά σε συνθήκες έντονου φωτός, μερικές φορές η οθόνη κάπως γκριζάρει και τα χρώματα δείχνουν άτονα. Αυτό βέβαια μου το έκανε και στο RN7. Δεν ξέρω μήπως είναι κάποια λειτουργία της συσκευής.

 

Κάτω υπό έντονο ήλιο θα το βάζεις στην αυτόματη λειτουργία, δίνει παραπάνω nits.

Όσο αφορά το ότι το GPS ενεργοποιείται, εγώ θεωρώ (καθαρά προσωπική άποψη, δεν το έχω ψάξει δηλαδή κάπου) με το ότι η Google ζητάει απο τη συσκευή να ενεργοποιείται. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάω στο 26 και η μόνη επιλογή είναι το error στις τρεις τέλειες πάω στο τεστ και ούτε το calibration είναι ενεργοππιημενο ούτε το τεστ μόνο το error

 

Στο 26 θα πλησιάσεις το τηλέφωνο στο αυτί σου, και θα σου βγάλει pass.

Στις 3 τελείες, απλά θα πατήσεις επάνω στο calibration, και θα σου βγάλει για 1-2 δευτερόλεπτα μια ειδοποίηση κάτω στην οθόνη, ένα μικρό αναδυόμενο παράθυρο διαλόγου ας το πω, με τη λέξη success.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με ποια έκδοση rom είσαι; Έχει αναφερθεί (δεν είναι δική μου άποψη) ότι κολλάει στιγμιαία το 4G στη cosmote όταν είναι να γυρίσει απο 4G σε 3G για παράδειγμα, όταν μιλάς και έχεις ανοικτά τα δεδομένα. Δηλαδή είναι θέμα παροχου, αυτό είχε πει το τεχνικό τμήμα της cosmote σε κάποιον.

Πόσο συχνά στο κάνει αυτό;

Αρχικά απενεργοποίησε το VoLTE εάν το έχεις ανοικτό.

Και συνέχισε να δοκιμάζεις κλήσεις με αυτό κλειστό.

Και θα το δούμε για υπόλοιπες λύσεις.

Rom έχω την τελευταία.

Θα κάνω ότι είπες και θα αναφέρω τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ πολύ

Edit:

Με απενεργοποίηση του VoLTE κανει τα ίδια...

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάτω υπό έντονο ήλιο θα το βάζεις στην αυτόματη λειτουργία, δίνει παραπάνω nits.

Όσο αφορά το ότι το GPS ενεργοποιείται, εγώ θεωρώ (καθαρά προσωπική άποψη, δεν το έχω ψάξει δηλαδή κάπου) με το ότι η Google ζητάει απο τη συσκευή να ενεργοποιείται. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο 26 θα πλησιάσεις το τηλέφωνο στο αυτί σου, και θα σου βγάλει pass.

Στις 3 τελείες, απλά θα πατήσεις επάνω στο calibration, και θα σου βγάλει για 1-2 δευτερόλεπτα μια ειδοποίηση κάτω στην οθόνη, ένα μικρό αναδυόμενο παράθυρο διαλόγου ας το πω, με τη λέξη success.

Το έκανα οκ! Ευχαριστώ!

Σχετικά με την μπαταρία τώρα είμαι 73% το πρωί που το άνοιξα ήταν 91 στης 7:30 τώρα είμαι με sot 1:38 λεπτά ειναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα, έκανα την αναβάθμιση και πλεον έχω τη rom 11.0.3 αλλά ακόμα:

1. Δεν έχω ένδειξη για αναπάντητη κλήση (εννοώ δε βγάζει καποια ειδοποίηση, πρέπει να μπω στο αρχειο κλήσεων για να δω)

2. Δε μπορώ να κοινοποιήσω τοποθεσία ή διαδρομή από google maps.

Eχω σκάσει. Μήπως να το πάω πίσω;

Λοιπόν, καλημέρα, πάμε:

Πατάς παρατεταμένα πάνω στην εφαρμογή χάρτες (αυτή που χρησιμοποιείς δηλαδή), στο εικονίδιο της εφαρμογής, μέχρι να σου βγάλει πάνω την ένδειξη πληροφορίες, και πατάς σ'αυτές.

Θα μπεις εκεί, και θα κάνεις τα εξής πράγματα:

1. Θα πας αρχικά κάτω, και θα κάνεις εκκαθάριση δεδομένων, και θα επιλέξεις εκκαθάριση όλων των δεδομένων.

2. Θα πας επάνω, και θα επιλέξεις το άδειες εφαρμογής. Και θα δώσεις όλες τις άδειες, μην απορρίψεις καμία.

Εαν κάτι δεν καταλαβαίνεις, το λες, και πες μου το αποτέλεσμα.

Επίσης έλεγξε, μέσα στο play store, εάν η εφαρμογή αυτή είναι ενημερωμένη.

 

Πάμε και στο θέμα των αναπάντητων κλήσεων τώρα:

Ρυθμίσεις-> Ειδοποιήσεις-> Και: Πάνω στη μπάρα αναζήτησης (εφαρμογών), γράφεις τη λέξη: Τηλέφωνο

Αφού στο βγάλει, πατάς επάνω στο εικονίδιο Τηλέφωνο και: Τικάρεις/ενεργοποιείς όλες τις επιλογές. Έπειτα κάνεις scroll down στο Κατηγορίες ειδοποιήσεων, και βρίσκεις εκεί μέσα την επιλογή: Αναπάντητες κλήσεις

Μπαίνεις σε αυτό μέσα, και βάζεις: Σημασία: Υψηλή

Κάτω στη τελευταία επιλογή "Στην οθόνη κλειδώματος" πατάς, και μέσα επιλέγεις τη πρώτη επιλογή.

 

Συνεχίζουμε: Βγαίνεις απο εκεί, και πας στο αρχικό μενού ειδοποιήσεις, εκεί που μπήκες αρχικά που έγραψες στη μπάρα τη λέξη Τηλέφωνο

Απο κάτω, υπάρχει ένα εικονίδιο, που λέει αναδυόμενες ειδοποιήσεις, το μεσαίο. Μπαίνεις εκεί, και στη μπάρα επάνω γράφεις πάλι: Τηλέφωνο

Το επιλέγεις, μπαίνεις μέσα, και κάνεις τις ίδιες ενέργειες με ό,τι έκανες οι απο πάνω. Έχει το ίδιο μενού (Σημασία: Υψηλή, κλπ). Φρόντισε όλα να είναι τικαρισμένα, ενεργά.

 

Τελευταίο βήμα, πας πάλι στην αρχική επιλογή: ειδοποιήσεις, και επιλέγεις το τρίτο/δεξιά εικονίδιο, που γράφει σημανσεις ειδοποιήσεων.

Πάλι γράφεις στη μπάρα: Τηλέφωνο, και κατά τα γνωστά όπως και πριν, ενεργοποιείς ό,τι βρίσκεις εκεί μέσα. Μεγάλη σημασία θα δώσεις στην επιλογή: Αναπάντητες κλήσεις->Στην οθόνη κλειδώματος, να έχεις ενεργοποιημενη τη πρώτη επιλογή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έκανα οκ! Ευχαριστώ!

Σχετικά με την μπαταρία τώρα είμαι 73% το πρωί που το άνοιξα ήταν 91 στης 7:30 τώρα είμαι με sot 1:38 λεπτά ειναι καλά;

 

Λοιπόν, άκου το tip: Θα υπολογίζεις κάθε 10% απώλειας μπαταρίας, και 1 ώρα SOT. Εσύ απο το πρωί έχασες 18 μονάδες μπαταρίας. Και είσαι λίγο πριν τις 2 ώρες SOT. Επομένως, είσαι καλά.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, άκου το tip: Θα υπολογίζεις κάθε 10% απώλειας μπαταρίας, και 1 ώρα SOT. Εσύ απο το πρωί έχασες 18 μονάδες μπαταρίας. Και είσαι λίγο πριν τις 2 ώρες SOT. Επομένως, είσαι καλά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!

 

Να είσαι καλά φίλε μου!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα οκ! Ευχαριστώ!

 

Σχετικά με την μπαταρία τώρα είμαι 73% το πρωί που το άνοιξα ήταν 91 στης 7:30 τώρα είμαι με sot 1:38 λεπτά ειναι καλά;

Υπολόγισε 10% την ώρα καταναλώνει πάνω κάτω περίπου.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε 10% την ώρα καταναλώνει πάνω κάτω περίπου.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το knock knock wake up ισχύει σε οποιαδήποτε μέρος της οθόνης κατά το πρότυπο του lg g4 ή σε συγκεκριμένο?

 

Βεβαίως! (Το πρώτο).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αλλάξω ήχο στο yahoo mail;

Ενώ πηγαίνω στις ρυθμίσεις κι επιλέγω τον ήχο της αρεσκείας μου, όταν έρχεται mail χτυπάει πάλι με τον προεπιλεγμένο ήχο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αλλάξω ήχο στο yahoo mail;

Ενώ πηγαίνω στις ρυθμίσεις κι επιλέγω τον ήχο της αρεσκείας μου, όταν έρχεται mail χτυπάει πάλι με τον προεπιλεγμένο ήχο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Κάνεις τα εξής; Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση εφαρμογών->Ταχυδρομείο Yahoo->(επιλέγεις πάνω στην εφαρμογή)->scroll down, κατηγορίες ειδοποιήσεων->Και πας σε όλες τις επιλογές εκεί, και βάζεις τον ήχο που θες. Πχ πατάς επάνω στο Γενικές ειδοποιήσεις->Ηχος.

Αυτό κάνεις;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα και από μένα. Ήμουν κάτοχος εδώ και 2 μήνες τους RN9S. Το έδωσα μόνο για ένα λόγο. Χρειαζόμουν το NFC στην καθημερινότητα μου και γι'αυτό αποφάσισα να έρθω εδώ (Redmi note 9 pro) καθώς πίστευα ότι τα υπόλοιπα είναι πάνω κάτω ίδια. Έλα που όμως απογοητεύτηκα με την μπαταρία πλήρως!! Δεν μπορώ να καταλάβω πως συμβαίνει αυτό γιατί μιλάμε για 5020mah που έχουν και τα δύο. Πριν μου πείτε για bug της Ρομ φοράω από χθες το βράδυ την τελευταία EU 11.0.3.0. έχω 41% μπαταρία και sot 5 ώρες ακριβώς. Τραγική θα την χαρακτήριζα την μπαταρία όταν με 5 ώρες οθόνη είχα υπόλοιπο 60% στο 9s! Έφτανα στο 25% και είχα 10 ώρες οθόνη!! Με ενοχλεί άσχημα αυτή η χαώδης διάφορα. Θα φτιάξει λέτε με μελλοντικό update? Θα ήμουν ψιλοευχαριστημενος αν έχανε 10% για κάθε ώρα οθόνης που λέτε πιο πάνω αλλά δεν συμβαίνει σε μένα με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα και από μένα. Ήμουν κάτοχος εδώ και 2 μήνες τους RN9S. Το έδωσα μόνο για ένα λόγο. Χρειαζόμουν το NFC στην καθημερινότητα μου και γι'αυτό αποφάσισα να έρθω εδώ (Redmi note 9 pro) καθώς πίστευα ότι τα υπόλοιπα είναι πάνω κάτω ίδια. Έλα που όμως απογοητεύτηκα με την μπαταρία πλήρως!! Δεν μπορώ να καταλάβω πως συμβαίνει αυτό γιατί μιλάμε για 5020mah που έχουν και τα δύο. Πριν μου πείτε για bug της Ρομ φοράω από χθες το βράδυ την τελευταία EU 11.0.3.0. έχω 41% μπαταρία και sot 5 ώρες ακριβώς. Τραγική θα την χαρακτήριζα την μπαταρία όταν με 5 ώρες οθόνη είχα υπόλοιπο 60% στο 9s! Έφτανα στο 25% και είχα 10 ώρες οθόνη!! Με ενοχλεί άσχημα αυτή η χαώδης διάφορα. Θα φτιάξει λέτε με μελλοντικό update? Θα ήμουν ψιλοευχαριστημενος αν έχανε 10% για κάθε ώρα οθόνης που λέτε πιο πάνω αλλά δεν συμβαίνει σε μένα με τίποτα.

 

 

Καλησπέρα, και καλώς ήρθες στο νήμα της συσκευής μας!

Καταρχάς, για βάση συζήτησης, να πούμε ότι γενικά η συσκευή δεν είναι γενικά έτσι, βάση του κάτωθι: Screenshot-2020-07-09-20-22-15-898-com-miui-securitycenter.jpg

 

Μολις τράβηξα το screenshot. Αυτό το SOT που βλέπεις σε καλύπτει; μόνιμα έτσι είμαι, δηλαδή αυτό είναι αυτό που θα ήθελες;

 

Λοιπόν οι λέξεις κλειδιά βρίσκονται μέσα στο σώμα του μηνύματός σου, όπου χαρακτηριστικά αναφέρεις ότι τη rom τη πέρασες εχθές. Άφησε λοιπόν τη rom να τρέξει, να στρώσει με μερικούς κύκλους φορτισεων.

 

Στο σύστημα Android, τι κατανάλωση % έχεις; Τέλος, έλεγξε εάν εφαρμογή σου, σου καταναλώνει στο παρασκήνιο μπαταρία.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τα εξής; Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση εφαρμογών->Ταχυδρομείο Yahoo->(επιλέγεις πάνω στην εφαρμογή)->scroll down, κατηγορίες ειδοποιήσεων->Και πας σε όλες τις επιλογές εκεί, και βάζεις τον ήχο που θες. Πχ πατάς επάνω στο Γενικές ειδοποιήσεις->Ηχος.

Αυτό κάνεις;

Έλα ρε Βασίλη. Είσαι φοβερός ρε φίλε. Και σκέψου ότι έχω μια 3ετία και βάλε που ασχολούμαι με τα Xiaomi.

Μέχρι ενός σημείου, καλά το πήγαινα. Απλά πήγα απευθείας γενικές ειδοποιήσεις για να αλλάξω ήχο και όχι στις κατηγορίες ειδοποιήσεων.

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτονομία έχει πολλούς παράγοντες που την επηρεάζουν.

Πρώτο και χειρότερο είναι το σήμα. ΑΝ δεν εχεις καλό σήμα εκεί που βρίσκεσαι να περιμένεις τουλάχιστον 20-30% κάτω σε σοτ.

Δεύτερων τι χρήση κάνεις. Παίζεις παιχνίδια, , βλέπεις ταινίες, χαζολογας στο φως/ινστα κλπ?όλα τα παραπάνω τ κάνεις με δεδομένα? Αν ναι άντε γεια μπαταρία. Με wifi πολύ καλύτερα τα πράγματα!!!

Τρίτων τι ρομ φορας???

Τετάρτων...

Πέμπτων...

Και πάει λέγοντας

 

Ένας γενικος μπουσουλας είναι 10% ανά ώρα sot. Μια αποδεκτή αυτονομία είναι σε πούμε 10ωρες πλήρους φόρτισης. (Οι οποίες μπορεί να είναι 7 μπορεί και 12. Ειπαμε, κάποιοι παράγοντες την επηρεάζουν)

 

 

 

Τώρα αν κάνεις ίδια χρήση με το 9s και έχεις πολύ χειρότερη αυτονομία ή θα είναι θέμα ρομ ή κάτι άλλο.......

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Έχω το note 4x και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή σε note 9 pro. Απο φωτογραφίες πως τα παει ; Θα χρειαστεί να μπει gcam ;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...