Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Βελτιώνεται αρκετά ο ευρυγώνιος με gcam και μερικές ρυθμίσεις.

 

Redmi note 9 pro wide lens gcam

 

Redmi note 9 pro wide lens gcam

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν θέλεις μας λες τι ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ανακάλυψα ότι δεν δουλεύει το Bluetooth absolute volume, μάλλον είναι γενικότερο το πρόβλημα με το miui. Αντε να βγει καμία καλή rom να ξεφορτωθώ το miui.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μας λες τι ρυθμίσεις?
Έχω κατεβάσει την trcamera v5 ενεργοποίησα τα lib patcher και έχω πειράξει αυτά που έχω κυκλώσει.da44c050519a830cb1b74e6f40c50ee3.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δυστυχώς δεν ανοίγει η εφαρμογή αλλά κλείνει με το που το ανοίξω.

 

Δες αυτήν εδώ φίλε μου.

 

Επίσης να ενημερώσω για όποιον -τυχόν- φίλο ενδιαφέρεται, ότι έχει βγει πρόσφατη (προχθές) έκδοση της trCamera (v7).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτήν εδώ φίλε μου.

 

Επίσης να ενημερώσω για όποιον -τυχόν- φίλο ενδιαφέρεται, ότι έχει βγει πρόσφατη (προχθές) έκδοση της trCamera (v7).

Καλο μεσημερι,εχω το mi 9 lite μπορω να "παιξω" με την v7 η ειναι μονο για το 9 pro?

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι,εχω το mi 9 lite μπορω να "παιξω" με την v7 η ειναι μονο για το 9 pro?

 

Όχι δεν είναι μόνο για το RN9 Pro, ο προγραμματιστής την προτείνει για πολλές Xiaomi συσκευές, μπορείς να την κατεβάσεις και εάν θέλεις μας λες εάν δουλεύει στη συσκευή σου!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι μόνο για το RN9 Pro, ο προγραμματιστής την προτείνει για πολλές Xiaomi συσκευές, μπορείς να την κατεβάσεις και εάν θέλεις μας λες εάν δουλεύει στη συσκευή σου!

Πάντως για μένα δεν είναι σίγουρα! Μόνο για συσκευές με Snapdragon έτσι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αυτή χρησιμοποιώ κι εγώ. Δε βρήκα κάπου τις ρυθμίσεις για wide-angle.

 

Όταν λες ρυθμίσεις, τι εννοείς; δεν υπάρχουν εξατομικευμένες ρυθμίσεις για την wide angle camera. Βάζεις το ζουμ στο 0.6 (εκεί λειτουργεί η wide) και τη χρησιμοποιείς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως για μένα δεν είναι σίγουρα! Μόνο για συσκευές με Snapdragon έτσι;

 

edit: Δε θα παίξει evris. Εάν δε κάνω λάθος, υπάρχει gcam για τη συσκευή σου, την έχεις δοκιμάσει;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία "χαζή" ερώτηση. Όταν πληρώνουμε με το κινητό σε ποια θέση πρέπει να είναι στο τερματικό για να το "διαβάσει"; Εννοώ σε ποιο ύψος; Προσπάθησα χθες να κάνω συναλλαγή και το γυρνούσα λίγο κάτω, λίγο πάνω, λίγο δεξιά-αριστερα και δεν το διάβαζε. Μετά από 2-3 προσπάθειες το διάβασε. Η κοπέλα στο ταμείο μου είπε ότι η πίσω κάμερα είναι αυτή που "βλέπει" το pos και περνάει την συναλλαγή. Κουφό μου ακούστηκε.
Link to comment
Share on other sites

Μία "χαζή" ερώτηση. Όταν πληρώνουμε με το κινητό σε ποια θέση πρέπει να είναι στο τερματικό για να το "διαβάσει"; Εννοώ σε ποιο ύψος; Προσπάθησα χθες να κάνω συναλλαγή και το γυρνούσα λίγο κάτω, λίγο πάνω, λίγο δεξιά-αριστερα και δεν το διάβαζε. Μετά από 2-3 προσπάθειες το διάβασε. Η κοπέλα στο ταμείο μου είπε ότι η πίσω κάμερα είναι αυτή που "βλέπει" το pos και περνάει την συναλλαγή. Κουφό μου ακούστηκε.

 

Καλησπέρα Νίκο, δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

Η καλωδιοταινία του NFC βρίσκεται σε όλες τις συσκευές είτε περιμετρικά της κάμερας, είτε κοντά στη κάμερα, επομένως στο ύψος των καμερών. Προσοχή, δε λέω στις κάμερες, καμία σχέση, καλωδιοταινία είναι το NFC. Επομένως κρατάμε το κινητό στο τερματικό σε τέτοιο σημείο ώστε να είναι κοντά στις κάμερες.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Vasileios26 Ναι, αλλά δεν μπόρεσα με τίποτα να εγκαταστήσω το κατάλληλο XML για τη συγκεκριμένη gcam. Την έβαλα έτσι χωρίς XML αλλά δεν λειτουργούσε κανονικά. Σε αρκετά με πετούσε έξω. Δεν το κατέχω το άθλημα και τα παράτησα! Ούτε από γραπτά ούτε από βίντεο δεν μπόρεσα να το κάνω. Πρέπει να είναι κάποιος δίπλα μου και να μου δείξει ένα ένα βήμα (σαν μικρό παιδί! :( ) πώς να το κάνω.

Ακούγεται αστείο αλλά έτσι είναι!!!

Ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα του 9pro!!! Αυτό ανοίκει στο 8pro...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο, δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

Η καλωδιοταινία του NFC βρίσκεται σε όλες τις συσκευές είτε περιμετρικά της κάμερας, είτε κοντά στη κάμερα, επομένως στο ύψος των καμερών. Προσοχή, δε λέω στις κάμερες, καμία σχέση, καλωδιοταινία είναι το NFC. Επομένως κρατάμε το κινητό στο τερματικό σε τέτοιο σημείο ώστε να είναι κοντά στις κάμερες.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Όσον αφορά την μπαταρία που είχα θέμα θα επανέλθω σε 2-3 μέρες με νέο ποστ που θα έχω πιο πλήρη εικόνα. Και κάτι τελευταίο. Έκανα εγκατασταση το google pay κατεβάζοντας εννοείται χειροκίνητα σαν apk αρχείο και δεν βρίσκω πουθενά να το "κλειδώσω" σαν εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Όσον αφορά την μπαταρία που είχα θέμα θα επανέλθω σε 2-3 μέρες με νέο ποστ που θα έχω πιο πλήρη εικόνα. Και κάτι τελευταίο. Έκανα εγκατασταση το google pay κατεβάζοντας εννοείται χειροκίνητα σαν apk αρχείο και δεν βρίσκω πουθενά να το "κλειδώσω" σαν εφαρμογή.

 

Όταν λες να το κλειδώσεις, εννοείς στο παρασκήνιο ή να κάνεις κλείδωμα της εφαρμογής με κωδικό;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία "χαζή" ερώτηση. Όταν πληρώνουμε με το κινητό σε ποια θέση πρέπει να είναι στο τερματικό για να το "διαβάσει"; Εννοώ σε ποιο ύψος; Προσπάθησα χθες να κάνω συναλλαγή και το γυρνούσα λίγο κάτω, λίγο πάνω, λίγο δεξιά-αριστερα και δεν το διάβαζε. Μετά από 2-3 προσπάθειες το διάβασε. Η κοπέλα στο ταμείο μου είπε ότι η πίσω κάμερα είναι αυτή που "βλέπει" το pos και περνάει την συναλλαγή. Κουφό μου ακούστηκε.

 

Η θέση του nfc είναι ακριβώς στη μέση και λίγο κατω προς το σημείο φόρτισης.

Δώσε στο YouTube 'dismantle redmi note 9 pro " και σε κάποιο σημείο του βίντεο θα δεις ένα αυτοκόλλητο πατσακι πίσω από το καπάκι

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να το κλειδώσεις, εννοείς στο παρασκήνιο ή να κάνεις κλείδωμα της εφαρμογής με κωδικό;

 

Κλείδωμα εφαρμογής με κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωμα εφαρμογής με κωδικό.

 

Νίκο δεν εμφανίζεται. Δοκίμασα να δω εάν εμφανίζεται στη λίστα των εφαρμογών για κλείδωμα, αλλά αυτό δεν συμβαίνει.

Όμως εγώ όταν εισέρχομαι στο Google pay, μου ζητάει αναγνώριση προσώπου, ή όταν δεν μου αναγνωρίζει αυτό, μου ζητάει δακτυλικό αποτύπωμα, ή μοτίβο. Εσένα δεν σου ζητάει κάτι απο αυτά;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά έχει κανείς δοκιμάσει το true phone αντί το Google dialer?

 

Το παρέλαβα χθες από best price το άλλο από Bangood ακόμα αγνοείται η τύχη του.

Ετοιμάζω σεντόνι πως μετέφερα τις εφαρμογές με τα data κατά 90%, και παρατηρήσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Πήρες τα χρήματα σου πίσω τουλάχιστον???

Άντε καλοριζικο!

Γιατί δεν το εστησες απ' την αρχη?

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρες τα χρήματα σου πίσω τουλάχιστον???

Άντε καλοριζικο!

Γιατί δεν το εστησες απ' την αρχη?

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ στο claim είμαι και περιμένω.

Γιά να περάσω εφαρμογές και data από την αρχή οσα έχω μιά εβδομάδα δεν με φτάνει, τζάμι εγινε αν λάβεις υπόψιν οτι πρώτη φορά κρατώ τηλέφωνο αρουτάριστο .... πρός το παρόν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σε ολους, νά γραψω εδώ και εγώ μερικά πραγματάκια με τον Βασίλη βέβαια να εχει την αρχηγία.

Εχω το Nikel 4 χρόνια περίπου, παρέλαβα χθές το 9Pro που το πήρα από εδώ. ( Ξέρει την περίπτωση μου ο Βασίλης ).

Είχε EU rom την XXX.1 κατέβασα και πέρασα την ΧΧΧ.3

Εκανα αίτηση για Unlock απλώς για να υπάρχει.

Το τηλέφωνο απλά δεν υπάρχει για την τιμή του, από οθόνη ΑΨΟΓΗ δεν ξέρω τι γράφουν μερικοί, φωτηνότατη και κάτω από τον ηλιο και πεντακάθαρη, για το μεγάφωνο που αναφέρουν κάποιοι τουλάχιστον 50% δυνατότερο από το nikel δεν ξέρω τι χρειάζεται παραπάνω.

 

Οτι θα γράψω είναι χωρίς root.

Είχα 250 εφαρμογές στο παλιό σε πολλές με πάρα πολλές ρυθμίσεις, τι εκανα, στο παλιό με την ενσωματωμένη εφαρμογή backup and restore, εκανα τά πάντα backup ( εκτός titanium , lucky patcher κτλ) βγήκε ενα αρχείο 10GB, το πήγα στην microsd και την μετέφερα στο καινούργιο, Εκανα restore τά πάντα.

Στην ιδια sd αντέγραψα ολο τον φάκελλο με τους υποκαταλόγους του ¨Android" ηταν 4GB. ( Εκεί υπάρχουν πολλά βοηθητικά αρχεία των apk που δεν γίνονται backup ).

To εκανα copy paste στο νέο, εκανα reboot.

Aν εξαιρέσεις 2-3 τραπεζικές εφαρμογές καί σωστά το 97% από τίς αλλές μεταφέρθηκε με τα data κωδικούς κτλ.

Ενα μικρό ποσοστό εκανε force close γιατί δεν ηταν συμβατές με το android 10 αν και στο nikel ηταν ενημερωμένες στο 10 είχε ενημερωση μόλις τις ενημέρωσα έστρωσαν και αυτές.

Πάμε παρακάτω δοκίμασα το adguard σκέτο και μετά το απεγκατέστησα και εβαλα μόνο στο Dns τα DNS τις adguard, για να πω την αλήθεια διαφημίσεις δεν βλέπω σε καμμιά των 2 περιπτώσεων εκτός από 2 εφαρμογές που είχα που και πού και με το νικελ πρόβλημα.

Το μονο που ε΄χω πρόβλημα κια δεν μου δουλέυει που το εχω παντού κια είναι φανταστικό είναι το true phone dialer φανταστικό, πάς να πάρεις τηλέφωνα ανοίγει καλά οι επαφες του κτλ, αλλά μόλις πάει στην οθόνη κλήσεις κλείνει και εμφανίζεται ο stock dialer, το ψάχνω και αυτό ( δικαιώματα βέβαια του εχω δώσει τα πάντα

Αυτά πρός το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ στο claim είμαι και περιμένω.

Γιά να περάσω εφαρμογές και data από την αρχή οσα έχω μιά εβδομάδα δεν με φτάνει, τζάμι εγινε αν λάβεις υπόψιν οτι πρώτη φορά κρατώ τηλέφωνο αρουτάριστο .... πρός το παρόν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σε ολους, νά γραψω εδώ και εγώ μερικά πραγματάκια με τον Βασίλη βέβαια να εχει την αρχηγία.

Εχω το Nikel 4 χρόνια περίπου, παρέλαβα χθές το 9Pro που το πήρα από εδώ. ( Ξέρει την περίπτωση μου ο Βασίλης ).

Είχε EU rom την XXX.1 κατέβασα και πέρασα την ΧΧΧ.3

Εκανα αίτηση για Unlock απλώς για να υπάρχει.

Το τηλέφωνο απλά δεν υπάρχει για την τιμή του, από οθόνη ΑΨΟΓΗ δεν ξέρω τι γράφουν μερικοί, φωτηνότατη και κάτω από τον ηλιο και πεντακάθαρη, για το μεγάφωνο που αναφέρουν κάποιοι τουλάχιστον 50% δυνατότερο από το nikel δεν ξέρω τι χρειάζεται παραπάνω.

 

Οτι θα γράψω είναι χωρίς root.

Είχα 250 εφαρμογές στο παλιό σε πολλές με πάρα πολλές ρυθμίσεις, τι εκανα, στο παλιό με την ενσωματωμένη εφαρμογή backup and restore, εκανα τά πάντα backup ( εκτός titanium , lucky patcher κτλ) βγήκε ενα αρχείο 10GB, το πήγα στην microsd και την μετέφερα στο καινούργιο, Εκανα restore τά πάντα.

Στην ιδια sd αντέγραψα ολο τον φάκελλο με τους υποκαταλόγους του ¨Android" ηταν 4GB. ( Εκεί υπάρχουν πολλά βοηθητικά αρχεία των apk που δεν γίνονται backup ).

To εκανα copy paste στο νέο, εκανα reboot.

Aν εξαιρέσεις 2-3 τραπεζικές εφαρμογές καί σωστά το 97% από τίς αλλές μεταφέρθηκε με τα data κωδικούς κτλ.

Ενα μικρό ποσοστό εκανε force close γιατί δεν ηταν συμβατές με το android 10 αν και στο nikel ηταν ενημερωμένες στο 10 είχε ενημερωση μόλις τις ενημέρωσα έστρωσαν και αυτές.

Πάμε παρακάτω δοκίμασα το adguard σκέτο και μετά το απεγκατέστησα και εβαλα μόνο στο Dns τα DNS τις adguard, για να πω την αλήθεια διαφημίσεις δεν βλέπω σε καμμιά των 2 περιπτώσεων εκτός από 2 εφαρμογές που είχα που και πού και με το νικελ πρόβλημα.

Το μονο που ε΄χω πρόβλημα κια δεν μου δουλέυει που το εχω παντού κια είναι φανταστικό είναι το true phone dialer φανταστικό, πάς να πάρεις τηλέφωνα ανοίγει καλά οι επαφες του κτλ, αλλά μόλις πάει στην οθόνη κλήσεις κλείνει και εμφανίζεται ο stock dialer, το ψάχνω και αυτό ( δικαιώματα βέβαια του εχω δώσει τα πάντα

Αυτά πρός το παρόν.

 

Καλώς τον Leo! Εσύ είσαι ο δάσκαλος εδώ φίλε, εμείς απλά ακολουθούμε! Καλορίζικη η κινητάρα σου, και να το χαρείς!! Το Κινέζικο δυστυχώς ήταν εξαιρετικά σπάνιο έως απίστευτο για banggood και Γερμανικό ταχυδρομείο αυτό που σου συνέβη, αλλά κάθε εμπόδιο για καλό!

 

Εντάξει, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι εσύ κάποια βοήθεια, μάλλον εμείς απο εσένα, αλλά ό,τι θέλεις το λες.

Με την EU έχεις λιγότερα εικονίδια συντομεύσεων στη μπάρα συντομεύσεων; δηλαδή 2η σελίδα εικονιδίων έχεις;

 

Edit: Θέλω να δεις και τι SOT έχεις με την EU. Βλέπω διαφορές βάση των αναφορών παιδιών απο εδώ μέσα, υποψιάζομαι διαφορές για την ακρίβεια, θέλω να το τσεκάρουμε.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...