Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Δεν μπορώ να δω τα μυνήματα όταν είναι σβηστή η οθόνη (lickscreen) ανοίγει η οθόνη χωρίς όμως να βλέπω το μύνημα, έχω την κατάλληλη ρύθμιση ενεργή, τι φταίει?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ δουλεύω Nova launcher και όχι τον stock, είχα backup και ήρθαν όλα σε χρόνο DT, έχω φακέλους στις εφαρμογές για να τις βρίσκω.

 

Έχω 25 εικονίδια όσα θέλω βάζω δεν πιστεύω να έχουν διαφορά οι ρομ εκεί

 

Τώρα για το sot θα σου πω σε 2 - 3 ημέρες.

Επ ευκαιρία στην rom στο nikel είχα τις προγραμματισμένες εργασίες δηλαδή σε κάποια ώρα το βράδυ γύριζε σε πτήση και αθόρυβο, και το πρωί επανέρχονταν εδώ δεν το βρήκα είναι κάπου χωμένο η δεν υπάρχει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν εμφανίζεται. Δοκίμασα να δω εάν εμφανίζεται στη λίστα των εφαρμογών για κλείδωμα, αλλά αυτό δεν συμβαίνει.

Όμως εγώ όταν εισέρχομαι στο Google pay, μου ζητάει αναγνώριση προσώπου, ή όταν δεν μου αναγνωρίζει αυτό, μου ζητάει δακτυλικό αποτύπωμα, ή μοτίβο. Εσένα δεν σου ζητάει κάτι απο αυτά;

 

Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έγραψα εδώ. Διότι μου φάνηκε πολύ παράξενο που δεν μου το εμφανίζει στις εφαρμογές να το κλειδώσω και δεν μου έχει καμία επιλογή να βάλω να ξεκλειδώνει με δακτυλικό αποτύπωμα. Εσύ πως το έβαλες; Μέσα στην εφαρμογή δεν έχει κάποια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, κάτι τελευταίο.

Προσπαθώ να βγάλω στην οθόνη αναμονής τον καιρό ως widget, αλλά δε μου δίνει αυτή την επιλογή.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, κάτι τελευταίο.

Προσπαθώ να βγάλω στην οθόνη αναμονής τον καιρό ως widget, αλλά δε μου δίνει αυτή την επιλογή.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Ό,τι επιθυμείς θα ρωτάς, όλα τα παιδιά εδώ είναι πρόθυμα να βοηθήσουν όλους. Εκτός κι αν κάτι δε το ξέρουμε.

Καταρχάς, θα σιγουρευτείς ότι η εφαρμογή υπάρχει στη συσκευή σου αφού λες ότι δε το βρίσκεις.

Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση εφαρμογών και θα δεις εάν υπάρχει η εφαρμογή "Καιρός".

Έπειτα αφού βεβαιωθείς για αυτό, πας στην αρχική οθόνη/οθόνη αναμονής, και πατάς πάνω σε ένα κενό σημείο παρατεταμένα επ'αυτής, μέχρι να σε βάλει στο "μενού" ας το πω έτσι, όπου θα σου δίνει κάποιες επιλογές.

Κάτω και στη μέση, υπάρχει η επιλογή Widgets, πατάς πάνω σε αυτό, και αφού η εφαρμογή καιρός είναι μέσα στη συσκευή σου, μέσα στα Widgets θα είναι και του καιρού.

Όλα αυτά, στα γράφω με τη προϋπόθεση ότι μιλάμε για την εφαρμογή καιρού της Xiaomi, καθότι δε μου είπες κάτι για 3rd party εφαρμογή καιρού όπου μπορεί να μην έχει καν widget.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ δουλεύω Nova launcher και όχι τον stock, είχα backup και ήρθαν όλα σε χρόνο DT, έχω φακέλους στις εφαρμογές για να τις βρίσκω.

 

Έχω 25 εικονίδια όσα θέλω βάζω δεν πιστεύω να έχουν διαφορά οι ρομ εκεί

 

Τώρα για το sot θα σου πω σε 2 - 3 ημέρες.

Επ ευκαιρία στην rom στο nikel είχα τις προγραμματισμένες εργασίες δηλαδή σε κάποια ώρα το βράδυ γύριζε σε πτήση και αθόρυβο, και το πρωί επανέρχονταν εδώ δεν το βρήκα είναι κάπου χωμένο η δεν υπάρχει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι αυτόματες εργασίες ήταν μέσα στην εφαρμογή συστήματος "Ασφαλεία", και είναι κάτι που έχει αφαιρεθεί. Υπάρχει όμως ακόμα η λειτουργία για να μπαίνει αυτόματα στο Αθόρυβο, DND ή κανονικό ήχο λειτουργίας.

Κατέβασε απο το play store το MacroDroid - device automation. Κάνει τα πάντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έγραψα εδώ. Διότι μου φάνηκε πολύ παράξενο που δεν μου το εμφανίζει στις εφαρμογές να το κλειδώσω και δεν μου έχει καμία επιλογή να βάλω να ξεκλειδώνει με δακτυλικό αποτύπωμα. Εσύ πως το έβαλες; Μέσα στην εφαρμογή δεν έχει κάποια επιλογή.

 

Νίκο δεν πείραξα τίποτα, με το που το εγκατάστησα, by default μου ζητούσε αναγνώριση προσώπου κλπ, γιατί όντως τέτοια ρύθμιση δεν υπάρχει.

Θα σου πρότεινα, να το απεγκαταστήσεις και να το εγκαταστήσεις εκ νέου.

Έχω την αίσθηση Νίκο (σου μιλώ τελείως υποθετικά, δεν είναι και τόσο υπεύθυνο αυτό που σου λέω), ότι η εφαρμογή παίρνει απευθείας τα βιομετρικά στοιχεία (αναγνώριση προσώπου, δακτυλικό αποτύπωμα) απο τη συσκευή, γιατί πολύ απλά όταν την εγκατάστησα δε μου ζήτησε βιομετρικά δεδομένα για σετάρισμα, αλλά χρησιμοποιεί αυτά που έχω ήδη.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν πείραξα τίποτα, με το που το εγκατάστησα, by default μου ζητούσε αναγνώριση προσώπου κλπ, γιατί όντως τέτοια ρύθμιση δεν υπάρχει.

Θα σου πρότεινα, να το απεγκαταστήσεις και να το εγκαταστήσεις εκ νέου.

Έχω την αίσθηση Νίκο (σου μιλώ τελείως υποθετικά, δεν είναι και τόσο υπεύθυνο αυτό που σου λέω), ότι η εφαρμογή παίρνει απευθείας τα βιομετρικά στοιχεία (αναγνώριση προσώπου, δακτυλικό αποτύπωμα) απο τη συσκευή, γιατί πολύ απλά όταν την εγκατάστησα δε μου ζήτησε βιομετρικά δεδομένα για σετάρισμα, αλλά χρησιμοποιεί αυτά που έχω ήδη.

 

Η πλάκα είναι ότι δεν με αφήνει να το απεγκαταστησω(!) Τον βλέπει σαν προεγκατεστημένη εφαρμογή και μου έχει μόνο επιλογή διακοπή εγκατάστασης ενημερώσεων όπως στις εφαρμογές που προϋπήρχαν στο κινητό. Θα μας τρελάνει το google pay? Τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

 

Η πλάκα είναι ότι δεν με αφήνει να το απεγκαταστησω(!) Τον βλέπει σαν προεγκατεστημένη εφαρμογή και μου έχει μόνο επιλογή διακοπή εγκατάστασης ενημερώσεων όπως στις εφαρμογές που προϋπήρχαν στο κινητό. Θα μας τρελάνει το google pay? Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Πάτα παρατεταμένα πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής Google pay, και θα σου βγάλει μια ένδειξη-παράθυρο διαλόγου "Πληροφορίες". Πάτα επάνω σ'αυτό, και δες κάτω στη μέση, σου λέει απεγκατασταση ή απενεργοποίηση; εάν σου λέει απεγκατασταση επέλεξέ το, ενώ εάν σου λέει απενεργοποίηση, τότε χρησιμοποίησε αυτόν εδώ τον debloater Νίκο για να την βγάλεις αφού δεν είσαι root.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως Βασίλη το macrodoid κάνει τα πάντα το δούλευα παλιά, εφ όσον δεν υπάρχει ενσωματωμένο θα το ξαναβάλω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι στην Vodafone και τώρα έχει το Note 9 Pro Vowifi χωρίς να επιλεχθεί aeroplane mode; Μόλις τώρα το παρατήρησα. Μέχρι πριν έπρεπε να έχω ενεργοποιήσει το aeroplane mode. 27056d91be2dd540c2c4f31c2e7e9791.jpg

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα!

Δεν μπορώ να δω τα μυνήματα όταν είναι σβηστή η οθόνη (στην lockscreen). Ανοίγει η οθόνη χωρίς όμως να βλέπω το μύνημα, έχω την κατάλληλη ρύθμιση ενεργή στα settings, τι φταίει?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

Ίσως εγώ να μην το έθεσα σωστά.

Τη διαδικασία τη γνωρίζω. Το θέμα είναι ότι δε μου τον εμφανίζει στα widgets.

Ναι, για τον stock καιρό μιλάω.

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

Ίσως εγώ να μην το έθεσα σωστά.

Τη διαδικασία τη γνωρίζω. Το θέμα είναι ότι δε μου τον εμφανίζει στα widgets.

Ναι, για τον stock καιρό μιλάω.

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Μήπως είσαι με EU rom; Επίσης τι έκδοση της Rom σου φοράς;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε. Με EU. 11.0.3

Τι σημασία έχει όμως;

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μην μπορώ να βάλω ως widget τον καιρό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα!

Δεν μπορώ να δω τα μυνήματα όταν είναι σβηστή η οθόνη (στην lockscreen). Ανοίγει η οθόνη χωρίς όμως να βλέπω το μύνημα, έχω την κατάλληλη ρύθμιση ενεργή στα settings, τι φταίει?

 

Καλησπέρα Στέλιο!

Ρυθμίσεις->Διαχείριση εφαρμογών->Απόθ.χώρος τηλέφ./μηνυμάτων->Ειδοποιήσεις->Ειδοποίηση οθόνης κλειδώματος, και το ενεργοποιείς.

 

Επίσης Στέλιο: Πας στην εφαρμογή messages->πάνω δεξιά είναι οι 3 κάθετες τελείες->Ρυθμίσεις->Ειδοποιήσεις->Κάνεις scroll down και βρίσκεις το Εισερχόμενα μηνύματα->Μπαίνεις μέσα και ενεργοποιείς το εμφάνιση ειδοποιήσεων και κάτω εκεί στο ίδιο μενού, ενεργοποιείς το: στην Οθόνη κλειδώματος και μέσα εκεί επιλέγεις τη πρώτη επιλογή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι φίλε. Με EU. 11.0.3

Τι σημασία έχει όμως;

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μην μπορώ να βάλω ως widget τον καιρό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Δε σε ρώτησα τυχαία φίλε.

Παρατηρουνται σαφείς διαφορές στις δύο rom. Η εφαρμογή Καιρού της Xiaomi, είναι Κινεζοεφαρμογή ουσιαστικά. Δεν είναι τυχαίο, ότι όταν πας να σετάρεις για πρώτη φορά τον καιρό, σου βγάζει κάτι Κινεζοπόλεις ως επιλογές.

 

Η EU είναι η Ευρωπαϊκή rom ως γνωστόν. Έτσι λοιπόν φαίνεται, ότι έχουν κόψει χαρακτηριστικά στην εν λόγω Κινεζοεφαρμογή, η οποία θυμίζει έτσι λιγότερο "Κινεζιά".

 

Η εφαρμογή καιρού που στην Global έχω προσωπικά, είναι η έκδοση 11.4.3.0 που μπορείς να την κατεβάσεις απο εδώ. Προσπάθησε να απεγκαταστήσεις με τον ίδιο τρόπο που είπα στον Νίκο επάνω, με τον debloater την εφαρμογή που έχεις ήδη, και είναι λειψή σε χαρακτηριστικά.

Επίσης υπάρχει και ο debloater των παιδιών στο miui forum, όποιον θες χρησιμοποιείς, και μετά πέρασε την έκδοση που έχω απο το link επάνω.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Να είσαι καλά ρε Βασίλη για μια ακόμα φορά.

Θα το δω και θα ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Να είσαι καλά ρε Βασίλη για μια ακόμα φορά.

Θα το δω και θα ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Εγώ ευχαριστώ, να είσαι καλά, και εάν θες ενημερώνεις σχετικά εάν κάνεις κάτι!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά οποίος θέλει εγγραφή κλήσεως κατεβάζει το true phone 2.0.11 και με ανοιχτή ακρόαση γράφει ΤΖΑΜΙ.

εφ όσον η Google έχει κόψει την εγγραφή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά οποίος θέλει εγγραφή κλήσεως κατεβάζει το true phone 2.0.11 και με ανοιχτή ακρόαση γράφει ΤΖΑΜΙ.

εφ όσον η Google έχει κόψει την εγγραφή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η δική μου πρόταση, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.killermobile.totalrecall

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι παρατηρείτε ασυνήθιστη κατανάλωση (μειωμένα sot) έχετε global ή eu rom?

Όσοι έχετε global αγοράσατε από Κίνα ή από Ελλάδα?

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το σήμα. γιατί η δουλεία μου είναι σε μέρος όπου το σήμα είναι σχεδόν μηδενικό. όταν ξαναπάω σε μέρος με καλό σήμα πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να επανέλθει...... Edited by angewrg_1984
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε. Με EU. 11.0.3

Τι σημασία έχει όμως;

Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μην μπορώ να βάλω ως widget τον καιρό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Και εγώ στην 11.0.3 EU είμαι αλλά μου δίνει την δυνατότητα. Μήπως φταίει κάτι άλλο? Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά...προσπαθώ να ανεβάσω screenshot αλλά δεν τα καταφέρνω...

Edited by chryssa33
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το σήμα. γιατί η δουλεία μου είναι σε μέρος όπου το σήμα είναι σχεδόν μηδενικό. όταν ξαναπάω σε μέρος με καλό σήμα πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να επανέλθει......
Να τος και ο επόμενος.....

Για πες τι ρομ φορας, τι εταιρείες(πάροχοι) χρησιμοποιείς, πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα και απο που αγόρασες τη συσκευή.

Επανεκκίνηση δεν είναι απαραίτητη, μπορείς απλά να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιησεις την λειτουργία πτήσης. 3 δευτερόλεπτα δουλειά είναι ;)

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έχουμε κανένα νέο από το TWRP??

Πέρασε κανένας ??

Καλό απόγευμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.killermobile.totalrecall

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι παρατηρείτε ασυνήθιστη κατανάλωση (μειωμένα sot) έχετε global ή eu rom?

Όσοι έχετε global αγοράσατε από Κίνα ή από Ελλάδα?

 

Η ομορφιά οι δυνατότητες η παραμετροποίηση και το GUI του True Phone Dialer ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, αν δεν τον έχεις δουλέψει καθόλου δώστου μια ευκαιρία και θα καταλάβεις τι σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...