Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Αφου εχει ηδη προστατευτικο τζαμι απο την εταιρεια xiaomi γιατι να βαλεις κι αλλο απο επανω

 

Μήπως αναφέρεσαι στην εργοστασιακή ζελατίνα πάνω απο την οθόνη;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πως καταλαβαίνω ότι δουλεύει το vowifi; γιατί το ενεργοποίησα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω εάν δουλεύει..
Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω ότι δουλεύει το vowifi; γιατί το ενεργοποίησα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω εάν δουλεύει..

 

Βάλτο flight mode, ενεργοποίησε το wifi και κάνε μία κλήση...

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αναφέρεσαι στην εργοστασιακή ζελατίνα πάνω απο την οθόνη;
Ακριβώς ότι είπε ο Βασίλης. Ζελατίνα έχει και όχι tempered glass. Σε πρώτη φάση καλή είναι και η ζελατίνα αλλά δεν συγκρίνεται με tempered glass.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο flight mode, ενεργοποίησε το wifi και κάνε μία κλήση...

 

Δυστυχώς δεν δουλεύει.. Έστειλα μην στην Vodafone και ενεργοποίησα την επιλογή από την κάρτα sim για κλήσεις μέσω WiFi κανω κάτι άλλο;Εντάξει το κατάφερα τελικά! Ευχαριστώ!

Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν δουλεύει.. Έστειλα μην στην Vodafone και ενεργοποίησα την επιλογή από την κάρτα sim για κλήσεις μέσω WiFi κανω κάτι άλλο;

 

Επανεκκίνηση έκανες στην συσκευή;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο flight mode, ενεργοποίησε το wifi και κάνε μία κλήση...
Έχω Vodafone Cu. Η υπηρεσία είναι ενεργοποιημενη, γιατί πριν στο Mido έκανα κλήσεις μέσω της Vf Wifi Calling εφαρμογής. Εχω επιλέξει στο μενού της Sim την επιλογή για Vowifi. Ενεργοποιώ airplane mode, ανοίγω Wifi και δεν μπορώ να κάνω κλήση. Λέει να συνδεθώ σε ασύρματο δίκτυο. Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο; Έχω δει σε άλλα topics να λένε για εισαγωγή χαρακτήρων στο dialer. Χρειάζεται κάτι τέτοιο; Restart έχω κάνει.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω βάλει, πολύ καλή εφαρμογή χωρίς προβλήματα στην τοποθέτηση. Το συνιστώ.
Ποιο από τα δύο έχεις επιλέξει φίλε;

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αναφέρεσαι στην εργοστασιακή ζελατίνα πάνω απο την οθόνη;

 

Εάν δεν κάνω λάθος το βλέπω για τζαμάκι η χοντρή ζελατίνα όταν το άνοιξα από το κουτί είχε την περιμετρική ζελατίνα και την έβγαλα το έχω

3 εβδομάδες και δεν έχει κάνει την παραμικρή γρατζουνιά τι να πω να κάνω τόσο λάθος τέτοια ζελατίνα δεν έχω ξαναδεί σε κινητό τόσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνω λάθος το βλέπω για τζαμάκι η χοντρή ζελατίνα όταν το άνοιξα από το κουτί είχε την περιμετρική ζελατίνα και την έβγαλα το έχω

3 εβδομάδες και δεν έχει κάνει την παραμικρή γρατζουνιά τι να πω να κάνω τόσο λάθος τέτοια ζελατίνα δεν έχω ξαναδεί σε κινητό τόσα χρονια.

 

Υπάρχει και άλλη ζελατίνα. Πρόσεξε το κινητό σου καλύτερα. Εκτός κι αν εκτός της περιμετρικής, την έβγαλες κι αυτή και δεν το θυμάσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω Vodafone Cu. Η υπηρεσία είναι ενεργοποιημενη, γιατί πριν στο Mido έκανα κλήσεις μέσω της Vf Wifi Calling εφαρμογής. Εχω επιλέξει στο μενού της Sim την επιλογή για Vowifi. Ενεργοποιώ airplane mode, ανοίγω Wifi και δεν μπορώ να κάνω κλήση. Λέει να συνδεθώ σε ασύρματο δίκτυο. Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο; Έχω δει σε άλλα topics να λένε για εισαγωγή χαρακτήρων στο dialer. Χρειάζεται κάτι τέτοιο; Restart έχω κάνει.

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Έχω μια υποψία. Θα κάνουμε κάτι. Λοιπόν, στείλε το μήνυμα (ή τέλος πάντων επικοινώνησε με τη Vodafone) για να ενεργοποιήσεις ξανά το WiFi calling. Κάτι μου λέει ότι δεν είναι -ακόμα- συμβατή η συσκευή με αυτό. Και εάν το επιθυμείς ενημέρωσέ μας.

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο κομμάτι της φωτεινότητας έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα, με την οθόνη να είναι ιδιαίτερα φωτεινή, που σημαίνει πως δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα, ακόμα και κάτω από τον μεσημεριανό ήλιο. Συγκεκριμένα, αν έχουμε την συσκευή στο αυτόματο, μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 575 nits σε φωτεινότητα, ενώ στην χειροκίνητη επιλογή φωτεινότητας τα 420nits.

 

 

Σε συνθήκες έντονης ηλιοφάνειας θα πρέπει να έχουμε την φωτεινότητα στο αυτόματο για καλύτερα αποτελέσματα σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο; Προσωπικά έχω επιλέξει χειροκίνητη ρύθμιση φωτεινότητας. Έχει διαπιστώσει κάποιος ορατή διαφορά ανάμεσα σε αυτόματη και χειροκίνητη ρύθμιση σε συνθήκες έντονου ηλιου;

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Στο κομμάτι της φωτεινότητας έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα, με την οθόνη να είναι ιδιαίτερα φωτεινή, που σημαίνει πως δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα, ακόμα και κάτω από τον μεσημεριανό ήλιο. Συγκεκριμένα, αν έχουμε την συσκευή στο αυτόματο, μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 575 nits σε φωτεινότητα, ενώ στην χειροκίνητη επιλογή φωτεινότητας τα 420nits.

 

 

Σε συνθήκες έντονης ηλιοφάνειας θα πρέπει να έχουμε την φωτεινότητα στο αυτόματο για καλύτερα αποτελέσματα σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο; Προσωπικά έχω επιλέξει χειροκίνητη ρύθμιση φωτεινότητας. Έχει διαπιστώσει κάποιος ορατή διαφορά ανάμεσα σε αυτόματη και χειροκίνητη ρύθμιση σε συνθήκες έντονου ηλιου;

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Ναι υπάρχει διαφορά. Κάτω υπό έντονες ηλιακές συνθήκες δίνει στον αυτόματο λίγο παραπάνω, τα 575 nits που λέει μου φαίνονται μεγάλος αριθμός (αφορά τη συσκευή μας το άρθρο; - προφανώς για να το ανεβάσεις). Εγώ γνωρίζω ότι η συσκευή έχει δυνατότητα για 450 nits. Αλλά δεν γνωρίζω εάν αυτός ο αριθμός αφορά με το χειρισμό της φωτεινότητας στο manual ή όχι. Πάντως ναι, καλό είναι να το γυρίζουμε στην αυτόματη κάτω απο έντονο ήλιο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει διαφορά. Κάτω υπό έντονες ηλιακές συνθήκες δίνει στον αυτόματο λίγο παραπάνω, τα 575 nits που λέει μου φαίνονται μεγάλος αριθμός (αφορά τη συσκευή μας το άρθρο; - προφανώς για να το ανεβάσεις). Εγώ γνωρίζω ότι η συσκευή έχει δυνατότητα για 450 nits. Αλλά δεν γνωρίζω εάν αυτός ο αριθμός αφορά με το χειρισμό της φωτεινότητας στο manual ή όχι. Πάντως ναι, καλό είναι να το γυρίζουμε στην αυτόματη κάτω απο έντονο ήλιο.
Ναι είναι παρουσίαση του 9Pro από τους Techmaniacs. Απλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να υπάρχει αυτή η διαφορά υπέρ της αυτόματης ρύθμισης.

 

Όσον αφορά την Vf τους είχα καλέσει και μου επιβεβαιωσαν ότι είναι ενεργή η υπηρεσία. Ίσως όντως να μην υποστηρίζεται ακόμα η συσκευή.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι παρουσίαση του 9Pro από τους Techmaniacs. Απλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να υπάρχει αυτή η διαφορά υπέρ της αυτόματης ρύθμισης.

 

Όσον αφορά την Vf τους είχα καλέσει και μου επιβεβαιωσαν ότι είναι ενεργή η υπηρεσία. Ίσως όντως να μην υποστηρίζεται ακόμα η συσκευή.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Στείλε το ακόλουθο δωρεάν SMS στο 1339 και γράψε μόνο τη λέξη WIFI

και πες μου τι σου λέει το απαντητικό μήνυμα

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στείλε το ακόλουθο δωρεάν SMS στο 1339 και γράψε μόνο τη λέξη WIFI

 

και πες μου τι σου λέει το απαντητικό μήνυμα

H YΠHPEΣIA VODAFONE WIFI CALLING EINAI HΔH ENEPΓOΠOIHMENH ΣTO KINHTO ΣOY! ΓIA NA TH XPHΣIMOΠOIHΣEIΣ, PYΘMIΣE TH ΣYΣKEYH ΣOY AKOΛOYΘΩNTAΣ TA BHMATA EΔΩ: https://www.vodafone.gr/wifi-calling

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Το wifi calling το κατάφερα το θέμα είναι ότι το adguard "πνίγει" την κλήση μέσω WiFi υπάρχει τρόπος να τα έχουμε να δουλεύουν και τα δύο ταυτόχρονα;
Link to comment
Share on other sites

H YΠHPEΣIA VODAFONE WIFI CALLING EINAI HΔH ENEPΓOΠOIHMENH ΣTO KINHTO ΣOY! ΓIA NA TH XPHΣIMOΠOIHΣEIΣ, PYΘMIΣE TH ΣYΣKEYH ΣOY AKOΛOYΘΩNTAΣ TA BHMATA EΔΩ: https://www.vodafone.gr/wifi-calling

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Κάνε τώρα μια δοκιμή κλήσης. Εάν πάλι έχεις τα ίδια, ακολούθησε το βήμα 2 (για τις μη συμβατές συσκευές, πήγαινε δεξιά που λέει για Android συσκευές, του ακολούθου link)

https://www.vodafone.gr/giga-network/giga-home/giga-wifi-calling/?d=null

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi: Redmi 7A / Redmi Note 8T

 

 

Στην σελίδα του λινκ αυτά τα 2 μοντέλα βλέπω υποστηρίζονται για native Vowifi.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi: Redmi 7A / Redmi Note 8T

 

 

Στην σελίδα του λινκ αυτά τα 2 μοντέλα βλέπω υποστηρίζονται για native Vowifi.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Το είδα κι εγώ. Παρακάτω έχει οδηγίες για τις μη υποστηριζομενες συσκευές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το wifi calling το κατάφερα το θέμα είναι ότι το adguard "πνίγει" την κλήση μέσω WiFi υπάρχει τρόπος να τα έχουμε να δουλεύουν και τα δύο ταυτόχρονα;

 

Έχεις περάσει τους dns του adguard, ή έχεις την εφαρμογή;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως είπε ο φίλος, διαπιστωσα ότι έφταιγε το Adguard. Μόλις το απενεργοποιησα, aeroplane mode & wifi= επιτυχία!!! Δούλεψε το Vowifi.!!!

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόνο σε aeroplane mode δέχεται κλήσεις Vowifi; Γιατί στο σπίτι δεν έχω καλό σήμα.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ. Παρακάτω έχει οδηγίες για τις μη υποστηριζομενες συσκευές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχεις περάσει τους dns του adguard, ή έχεις την εφαρμογή;

 

Έχω την εφαρμογή..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως είπε ο φίλος, διαπιστωσα ότι έφταιγε το Adguard. Μόλις το απενεργοποιησα, aeroplane mode & wifi= επιτυχία!!! Δούλεψε το Vowifi.!!!

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόνο σε aeroplane mode δέχεται κλήσεις Vowifi; Γιατί στο σπίτι δεν έχω καλό σήμα.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Άν κάτω απο την επιλογή VoWiFι βάλεις εκεί που λέει κατα προτίμηση στις προτιμήσεις δικτύου ''κατα προτίμηση VoWiFi'' τότε όταν έχεις λίγο σήμα θα ενεργοποιείται το VoWiFi και θα κάνεις κλήση απο το router απλά πρέπει να μην μετακινήσε μακριά απο το router γιατί θα πάει να κάνει μετάβαση στο 4G δίκτυο και θα χάσει το σήμα με αποτέλεσμα να διακοπεί η κλήση...δεν το έχουν τελειοποιήσει το σύστημα να γίνεται η μετάβαση αυτόματα χωρίς να χαλάει η κλήση..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Άν κάτω απο την επιλογή VoWiFι βάλεις εκεί που λέει κατα προτίμηση στις προτιμήσεις δικτύου ''κατα προτίμηση VoWiFi'' τότε όταν έχεις λίγο σήμα θα ενεργοποιείται το VoWiFi και θα κάνεις κλήση απο το router απλά πρέπει να μην μετακινήσε μακριά απο το router γιατί θα πάει να κάνει μετάβαση στο 4G δίκτυο και θα χάσει το σήμα με αποτέλεσμα να διακοπεί η κλήση...δεν το έχουν τελειοποιήσει το σύστημα να γίνεται η μετάβαση αυτόματα χωρίς να χαλάει η κλήση..
Και μια τελευταία ερώτηση. SMS υποστηρίζονται μέσω WiFi ή όχι;

 

Εμφανίζεται και εικονίδιο στην πάνω μπάρα για το Vowifi 1bd4a5a79397d20785076f07fc206b9f.jpg

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εφαρμογή..

 

Εντάξει φίλε μου, ευχαριστώ για την απάντηση, σε ρώτησα γιατί σκέφτηκα ότι με τους dns του adguard, υπήρχε πιθανότητα να κόβεται το traffic των data του WiFi, και για αυτό δεν υπήρχε δυνατότητα για κλήση vowifi.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άν κάτω απο την επιλογή VoWiFι βάλεις εκεί που λέει κατα προτίμηση στις προτιμήσεις δικτύου ''κατα προτίμηση VoWiFi'' τότε όταν έχεις λίγο σήμα θα ενεργοποιείται το VoWiFi και θα κάνεις κλήση απο το router απλά πρέπει να μην μετακινήσε μακριά απο το router γιατί θα πάει να κάνει μετάβαση στο 4G δίκτυο και θα χάσει το σήμα με αποτέλεσμα να διακοπεί η κλήση...δεν το έχουν τελειοποιήσει το σύστημα να γίνεται η μετάβαση αυτόματα χωρίς να χαλάει η κλήση..
Αναφέρεσαι στην εφαρμογή υποθέτω.

Στις ρυθμίσεις της Sim δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε μου, ευχαριστώ για την απάντηση, σε ρώτησα γιατί σκέφτηκα ότι με τους dns του adguard, υπήρχε πιθανότητα να κόβεται το traffic των data του WiFi, και για αυτό δεν υπήρχε δυνατότητα για κλήση vowifi.

 

Γνωρίζεις εαν μπορούν να δουλεύουν και τα δυο ταυτόχρονα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...