Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Για το θέμα του καλωδίου, φορτίζω με καλώδιο 2, 4A.

Φορτιζει με quick charge και είναι αρκετά γρήγορη και πιο πλήρης φόρτιση χωρίς να θερμαίνεται η μπαταρία.

Τα χω γράψει και παλαιότερα

 

Καλημερα φιλε μου. Επειδη με τα καλωδια γινεται ενας κακος χαμος συνηθως και το μπλεξιμο ειναι αρκετα ευκολο, μπορεις να στειλεις ενα λινκ, συγκεκριμενα ποιο καλωδιο πηρες? Να υποθεσω το χρησιμοποιεις με τον φορτιστη του κινητου, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το αγόρασα από κινεζαδικο

1 ευρω.

Το καλοκαίρι.

Κάπου έχω ανεβάσει φώτο

Όχι, δεν χρησιμοποιώ τον stock φορτιστή αλλά έναν QC3.

Αυτον τον αγόρασα 4 ευρώ

bwjxgfm3.jpg9sn8cmje.jpg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω γνήσιο καλώδιο φόρτισης ώστε να φορτίσω με turbo charge?

Δυστυχώς το δικό του μας το έφαγε ο ζωηρός γατουλης μας.... Αγόρασα ένα από τα public αλλά δεν φορτίζει με turbo...

 

Λογικά κάτι τέτοιο σου κάνει...Το 1ο είναι 3Α το 2ο 5Α

https://www.skroutz.gr/s/21047439/Baseus-Cafule-Braided-USB-3-2-Cable-USB-C-male-USB-C-male-Μαύρο-1m-CATKLF-G91.html

 

 

https://www.skroutz.gr/s/20644610/Baseus-Cafule-Braided-USB-2-0-Cable-USB-C-male-USB-A-male-Μαύρο-1m-CATKLF-PG1.html

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από κινεζαδικο

1 ευρω.

Το καλοκαίρι.

Κάπου έχω ανεβάσει φώτο

Όχι, δεν χρησιμοποιώ τον stock φορτιστή αλλά έναν QC3.

Αυτον τον αγόρασα 4 ευρώ

bwjxgfm3.jpg9sn8cmje.jpg

 

Και τον φορτιστη απο κινεζομαγαζο να φανταστω?

Thnx φιλε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καμία λύση με τo gmail υπάρχει; Δεν έρχεται mail αν δεν μπω στην εφαρμογή. Έχω κάνει τα πάντα, έχω βγάλει όλα τα battery saver, τα mail εξακολουθούν να μην έρχονται...

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καμία λύση με τo gmail υπάρχει; Δεν έρχεται mail αν δεν μπω στην εφαρμογή. Έχω κάνει τα πάντα, έχω βγάλει όλα τα battery saver, τα mail εξακολουθούν να μην έρχονται...

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κλείδωσε το στα πρόσφατα

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε για το γνήσιο καλώδιο και το γνήσιο φορτιστή, εγώ προσωπικά δε βρήκα λύση ό,τι κι αν δοκίμασα. Και καλώδια 100 watt δοκίμασα, και φορτιστές 45 watt, και το Mi Power Bank 3 Pro της Xiaomi που βγάζει 45 watt από την Type C, απολύτως τίποτα.

Τέτοιο πράγμα δεν το έχω ξαναδεί. Τέτοιο κλείδωμα σε φορτιστή-καλώδιο ώστε τίποτα άλλο να μη δίνει την υπερυψηλή φόρτιση που υποστηρίζει η συσκευή, μόνο η Apple τα κάνει αυτά.

Και να πεις να ήταν το γνήσιο καλώδιο της προκοπής, π.χ. 1,5-2 μέτρα, πάει στο καλό, θα έπαιρνα 3-4 να έχω καβάτζα. Αυτή η βλακεία ούτε 1 μέτρο δεν παίζει να είναι, εντελώς δύσχρηστο.

Αίσχος. Το έχω εγκαταλείψει το θέμα και πλέον φορτίζω στα 18 watt με καλώδια-φορτιστές με QC3.0.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές το φορτίζεις τη μέρα?

Ένα μέτρο είναι οκ πάντως. Το βάζεις στη φόρτιση και σε μια ώρα (μέχρι να φας/να κάνεις ένα μπάνιο που λέει ο λόγος) έχεις φουλ μπαταρία

Εκτός αν το χρησιμοποιείς όσο φορτίζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε το στα πρόσφατα

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Το έχω κάνει και αυτό!

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές το φορτίζεις τη μέρα?

Ένα μέτρο είναι οκ πάντως. Το βάζεις στη φόρτιση και σε μια ώρα (μέχρι να φας/να κάνεις ένα μπάνιο που λέει ο λόγος) έχεις φουλ μπαταρία

Εκτός αν το χρησιμοποιείς όσο φορτίζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά να έχω ελευθερία. Για ποιο λόγο αν έχω έναν πολύ δυνατό φορτιστή και αντίστοιχα πολύ ισχυρό καλώδιο, που κάλλιστα θα μπορούσαν να φορτίσουν ακόμα και laptop, να μη μου δίνει turbo charge?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και τον φορτιστη απο κινεζομαγαζο να φανταστω?

Thnx φιλε

 

ναι, γυρω στα 3 ευρω τελικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά να έχω ελευθερία. Για ποιο λόγο αν έχω έναν πολύ δυνατό φορτιστή και αντίστοιχα πολύ ισχυρό καλώδιο, που κάλλιστα θα μπορούσαν να φορτίσουν ακόμα και laptop, να μη μου δίνει turbo charge?

 

απο μία ερευνα που είχα κανει σε κατι site απο Μπαγκλαντες μεριά :D, κατέληξα ότι είναι θέμα κατασκευής καλωδίου να σου δίνει το charge animation του turbo.

Κοινώς το μανίσιο καλώδιο βραχυκυκλώνει κάποια πιν που ενεργοποιούν την εμφανιση αυτή.

Κατ τα τ άλλα η φόρτιση ήταν turbo στα 3000+mA απλά δεν αναβε το animation.

 

Πιο απλά, πάρτε μετρήσεις με την εφαρμογή AMPERE που έχει στο μαγαζί δοκιμάζοντας ότι καλύτερο έχετε αγορασει σε καλώδιο και φορτιστή.

Αν δείτε πάνω απο 2400 είστε σε turbo ανεξαρτήτως αν δεν το βγάζει στην οθόνη

 

Κοινώς, πρόκειται για eye candy

:lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω; Για ποιο λόγο θέλετε τούρμπο φόρτιση ; Για να κλαίτε την μπαταρία πριν την ώρα της; Εκτός και κάθε 6 μήνες αλλάζετε συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω; Για ποιο λόγο θέλετε τούρμπο φόρτιση ; Για να κλαίτε την μπαταρία πριν την ώρα της; Εκτός και κάθε 6 μήνες αλλάζετε συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ σωστά εγώ απο τότε που το έχω αγοράσει το έχω φωρτίσει turbo 2 φορές που βιαζομουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο μία ερευνα που είχα κανει σε κατι site απο Μπαγκλαντες μεριά :D, κατέληξα ότι είναι θέμα κατασκευής καλωδίου να σου δίνει το charge animation του turbo.

Κοινώς το μανίσιο καλώδιο βραχυκυκλώνει κάποια πιν που ενεργοποιούν την εμφανιση αυτή.

Κατ τα τ άλλα η φόρτιση ήταν turbo στα 3000+mA απλά δεν αναβε το animation.

 

Πιο απλά, πάρτε μετρήσεις με την εφαρμογή AMPERE που έχει στο μαγαζί δοκιμάζοντας ότι καλύτερο έχετε αγορασει σε καλώδιο και φορτιστή.

Αν δείτε πάνω απο 2400 είστε σε turbo ανεξαρτήτως αν δεν το βγάζει στην οθόνη

 

Κοινώς, πρόκειται για eye candy

:lol:

 

Σωστός. Έβαλα την εφαρμογή και στην επόμενη πλήρη φόρτιση θα το δοκιμάσω. Θενξ.

 

Είναι βλακεία πάντως όλο αυτό με το να του κάνεις τεμενάδες για να σου βγάλει το animation. Στο S20 FE μου, που υποστηρίζει PD 25 watt, ό,τι έχω σε PD από 25 watt και πάνω (ακόμα και φορτιστή αυτοκινήτου), τα υποστηρίζει όλα και βγάζει ένδειξη "εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση".

 

 

Να ρωτήσω; Για ποιο λόγο θέλετε τούρμπο φόρτιση ; Για να κλαίτε την μπαταρία πριν την ώρα της; Εκτός και κάθε 6 μήνες αλλάζετε συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φυσικά και δε χρησιμοποιώ turbo φόρτιση όλη την ώρα, ξέρω τι αντίκτυπο έχει στη μπαταρία. Απλά για λόγους τάξης το αναφέρω, για το γ@μώτο της υπόθεσης. Σε ώρα ανάγκης θέλω να μην ψάχνω για τον εργοστασιακό φορτιστή, αλλά να βάλω γενικά έναν πολύ δυνατό απ' αυτούς που έχω, ώστε να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και βολικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μπορείτε να μου πείτε το καλύτερο πληκτρολόγιο? Γιατί αυτό που έχει (gword) είναι λίγο μικρά τα πλήκτρα, γενικά κάνω λάθος πληκτρολογισεις.

τα πληκτρολογια και μενα μου φαινονται ολα μικρα ..ακομη και το swiftkey που ειναι αυτο που χρησιμοποιώ χρονια ..

ακομη και σε landscape δεν μεγαλώνει οσο θα ηθελα !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ακόμα και σήμερα, εν έτει 2021, σε 4 ενεργές συσκευές, Swype χρησιμοποιώ.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να ρωτήσω που είναι η ρύθμιση για περιορισμό της χρήσης δεδομένων κινητής ανά χρονικό διάστημα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω; Για ποιο λόγο θέλετε τούρμπο φόρτιση ; Για να κλαίτε την μπαταρία πριν την ώρα της; Εκτός και κάθε 6 μήνες αλλάζετε συσκευές.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θελω τουρμπο φορτιση για να φορτιζει η μπαταρια σε 1 ωρα και οχι σε 3. Δηλαδη αν χαλασει η μπαταρια οταν την τουρμποφορτιζω μια φορα στις 4 μερες , στους 6 μηνες , χαλαλι της :)

Απο την αλλη , δεν παιζει να χαλασει στους 6 μηνες. Αντε να χασει καποιο ποσοστο σε 2-3 χρονια , που μαντεψε ...θα εχουμε αλλαξει κινητο μεχρι τοτε. Δεν νομιζω να βγαζουν οι εταιριες τουρμποφορτισεις ξεροντας οτι θα χαλασουν οι μπαταριες μεσα σε λιγους μηνες. Ναι , μπορει να σκεφτει καποιος , οτι μπορει να το κανουν για να βγαζουν λεφτα απο τις αλλαγες μπαταριων , αλλα θα επεφτε τοσο κραξιμο , που δεν θα τους συνεφερε.

 

Απο την μια ζηταμε μεγαλες μπαταριες στα κινητα αλλα απο την αλλη θελουμε αργες φορτισεις.... δηλ σκεψου να φτασουμε στα 7000mah και να θελει μια μερα να φορτισει...καπου δωρο αδωρο θα ειναι ...

 

ΥΓ : Εχει η μανα μου ενα samsung tab ταμπλετ , με μπαταρια καπου στα 7000mah , και οταν ειναι να το φορτισει , το βαζει και το ξεχναει για πολλες ωρες... εκει θελουμε να φτασουμε ? :)

 

@spirus14

Θα πας στην εφαρμογη "security" , κατω κατω εχει μερικα εικονιδια. Ενα απο αυτα λεγεται "Data usage". Πας σε αυτο και μεσα εχει δυο επιλογες μια εξ' αυτων λεγεται "Restrict data usage". Μαλλον αυτο θες.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

απο μία ερευνα που είχα κανει σε κατι site απο Μπαγκλαντες μεριά :D, κατέληξα ότι είναι θέμα κατασκευής καλωδίου να σου δίνει το charge animation του turbo.

Κοινώς το μανίσιο καλώδιο βραχυκυκλώνει κάποια πιν που ενεργοποιούν την εμφανιση αυτή.

Κατ τα τ άλλα η φόρτιση ήταν turbo στα 3000+mA απλά δεν αναβε το animation.

 

Πιο απλά, πάρτε μετρήσεις με την εφαρμογή AMPERE που έχει στο μαγαζί δοκιμάζοντας ότι καλύτερο έχετε αγορασει σε καλώδιο και φορτιστή.

Αν δείτε πάνω απο 2400 είστε σε turbo ανεξαρτήτως αν δεν το βγάζει στην οθόνη

 

Κοινώς, πρόκειται για eye candy

:lol:

 

Σωστός. Έβαλα την εφαρμογή και στην επόμενη πλήρη φόρτιση θα το δοκιμάσω. Θενξ.

 

Όντως τώρα που πήγε λίγο κάτω από 80% η μπαταρία, δοκίμασα φορτιστή Baseus GaN 45 watt με καλώδιο Baseus 100 watt Type C σε Type C.

 

Η εφαρμογή Ampere μου βγάζει ένταση που κυμαίνεται από 2700 έως 3200 mA.

 

Άρα να υποθέσω ότι μ' αυτά τα specs δίνει Turbo Charge?

 

Η τάση που λέει (~4.5 Volt) είναι η τάση της μπαταρίας;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, έχω "σοβαρό" πρόβλημα με το τηλέφωνο.

Σε άσχετες στιγμές κάνει reboot. Μπορεί να κάνει μια φορά την ημέρα, μπορεί και καθόλου. Όμως πριν λίγο έκανε 2 φορές σε διάστημα μισής ώρας.

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

 

Xtrv φοράω (και με aosp rom είχα το ίδιο, αλλά ζήτημα να ήταν μια φορά στις 10 μέρες)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάτι άλλο βασικό είναι ότι ποτέ δεν κάνουμε απεγκατασταση προεγκατεστημένων εφαρμογών, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δημιουργήσων τέτοια προβλήματα, δοκίμασε από twrp να κάνεις εγκατάσταση ξανά την ρομ που φοράς και μόνο wipes cache μήπως στρώσει. Αλλιώς καθαρή εγκατάσταση.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο βασικό είναι ότι ποτέ δεν κάνουμε απεγκατασταση προεγκατεστημένων εφαρμογών, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δημιουργήσων τέτοια προβλήματα, δοκίμασε από twrp να κάνεις εγκατάσταση ξανά την ρομ που φοράς και μόνο wipes cache μήπως στρώσει. Αλλιώς καθαρή εγκατάσταση.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ok, με την πρώτη ευκαιρία την επόμενη εβδομάδα θα το τεσταρω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για turbo φορτιση. Έχουμε τη δυνατότητα να την επιλέξουμε ή όχι με κάποιο τρόπο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως τώρα που πήγε λίγο κάτω από 80% η μπαταρία, δοκίμασα φορτιστή Baseus GaN 45 watt με καλώδιο Baseus 100 watt Type C σε Type C.

 

Η εφαρμογή Ampere μου βγάζει ένταση που κυμαίνεται από 2700 έως 3200 mA.

 

Άρα να υποθέσω ότι μ' αυτά τα specs δίνει Turbo Charge?

 

Η τάση που λέει (~4.5 Volt) είναι η τάση της μπαταρίας;

 

https://cdn.sndup.net/34yt/%CE%BD%CF%83%CE%BF%281%29.mp3?token=JAE7gOiO5nRTune6ArYLTTAbwWVuyKvq1e0kc8PntcQ&token_path=%2F34yt%2F&expires=1614416195

 

.. :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβάζω για turbo φορτιση. Έχουμε τη δυνατότητα να την επιλέξουμε ή όχι με κάποιο τρόπο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι. Απλά αλλάζεις καλώδιο :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φορτίζω το κινητό με φορτιστή σαμσουνγκ 2.0a κ καλώδιο ανκερ γιατί τα δικά του κάπου τα έχασα μου βγάζει κανονικά το σημαδακι της γρήγορης φόρτισης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβάζω για turbo φορτιση. Έχουμε τη δυνατότητα να την επιλέξουμε ή όχι με κάποιο τρόπο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν το επιλέγεις αν φορτίζεις με τον φορτιστή που έχει μέσα το κουτί έχεις γρήγορη φόρτιση ανδρών την θες παίρνεις άλλον φορτιστή πιο αργό

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...