Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Καλησπέρα κ καλή τελευταία εβδομάδα του 2020, επιτέλους...

Στις ρυθμίσεις, στο Xiaomi cloud δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω το backup σε text messages και call history. Δεν κάνει activate την SIM card, λέει, ώστε να verify phone number. Η όποια βέβαια SIM λειτουργεί κανονικά . Ιδέες κάποιος, γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να κάνω backup σε αυτά τα δύο

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι οτι με έχει ξενερώσει και εμένα λιγάκι, γιατί είμαι φανατικός της XIAOMI... Anyway, τώρα τελευταία, μου εμφανίζει τα μηνύματα όπως φαίνεται και στο sceenshot που σας στέλνω. Αυτά τα μηνύματα εξαφανίζονται όταν απενεργοποιώ το MI Λογαριασμό μου. Όταν τον έχω ενεργοποιημένο, μου τα βγάζει συνέχεια. Το πρόβλημα είναι το εξής: Αν τον απενεργοποιήσω (τον MI Λογαριασμό) ΔΕΝ μπορώ να κάνω αποθήκευση νέας επαφής, είτε στην κάρτα sim του κινητού, είτε σε λογαριασμό google ή σε λογαριασμό MI. Με το που ενεργοποιώ τον λογαριασμό MI, και του κάνω επανεκκίνηση, η νέα επαφή αποθηκεύεται κανονικά. Καμία ιδέα σε αυτό?? Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα...

 

Τα μηνύματα που μου βγάζει είναι: "Εύρεση Συσκευής Γίνεται ενεργοποίηση..." και ¨Γίνεται ενεργοποίηση κάρτας SIM..."

Η ενεργοποίηση κάρτα sim χωρίς να είμαι σίγουρος σε χρεώνει κάθε φορά προσπαθεί να την ενεργοποιήσει.. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σίγουρα ας μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Επιλέγω για ξεκλείδωμα οθόνης double tap και δαχτυλικο αποτύπωμα. Και με τους 2 τρόπους για να ανοίξει η οθόνη περνάνε αρκετά δευτερόλεπτα. Πχ ακουμπάω το δάχτυλο και αντί να ανοίξει άμεσα, κάνει 3_4 sec. Με το double tap κάνει ακόμα πιο πολύ. Αν βάλω το δαχτυλικο σε εφαρμογές όπως πχ τράπεζας, περνάει αστραπιαία. Είναι τέρμα εκνευριστικο. Reset έκανα αλλά τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αντικατάσταση συσκευης δεν κάνουν(απαράδεκτη συμπεριφορά εταιρείας τέτοιου μεγέθους) , έχεις 2 επιλογές η μία είναι να το στείλεις Αθήνα να το καθαρίσουν αλλά μετά από λίγο καιρό θα έχεις το ίδιο πρόβλημα ή να πάρεις σπρέι πεπιεσμενου αέρα και να δοκιμάσεις να το σώσεις κάπως(αλλά όχι τελείως) και να βάλεις κάποιο δαχτυλίδι γύρω από την κάμερα ή θήκη που να κλείνει τους φακούς για να μη γεμίσει και άλλο σκονη,πάντως το πρόβλημα το άκουσα και σε note 8 pro και σε poco x3 οπότε αρχίζω να αμφιβάλω για την ποιότητα κατασκευής της xiaomi πλέον

Σε Note 8 pro είναι μεμονωμένο το θέμα με τη σκόνη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, περισσότερο στην σειρά 9 έχει παρατηρηθεί θυμάμαι τότε που πρωτοκυκλοφόρησε αρχές Ιουνίου αν θυμάμαι καλά
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σε Note 8 pro είναι μεμονωμένο το θέμα με τη σκόνη.

 

Ότι και να είναι ΔΕΝ κάνει αντικατάσταση συσκευης.. Σε κανένα μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να είναι ΔΕΝ κάνει αντικατάσταση συσκευης.. Σε κανένα μοντέλο

Ναι αλλά οι αμφιβολίες σου για την ποιότητα των συσκευών της πάει σε όλα. Τα Note 9s και 9 που είναι ίδια σε εμφάνιση τηλέφωνα με το 9 pro, γιατί δεν είχαν τέτοια θέματα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι αμφιβολίες σου για την ποιότητα των συσκευών της πάει σε όλα. Τα Note 9s και 9 που είναι ίδια σε εμφάνιση τηλέφωνα με το 9 pro, γιατί δεν είχαν τέτοια θέματα;

 

Κάνεις λάθος και το 9 και το 9s έχουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα αναφέρουν συνεχώς όμως, όπως στο νήμα του pro.

 

Το γεγονός ότι δεν αναφέρονται προβλήματα στο myphone δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κιόλας, τεσπα ο καθένας έχει την άποψη του.. Ακόμη και τώρα να αγόραζα κινητό πάλι xiaomi θα ήταν αλλά όχι με κλειστά μάτια(όπως παλιότερα)και σίγουρα όχι με το που κυκλοφορεί το μοντέλο θα το άφηνα σίγουρα ένα 2μηνο και μετά..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα το πάρει το πότε άγνωστο ακόμα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω εδω και 15 ημέρες το redmi note 9 pro 6/128 με mui 11(δεν εχω κανει αναβάθμιση ακομη) και ενω εχει πολυ καλή μπαταρία εχω παρατηρησει οτι το βραδυ εχω αρκετο battery drain της ταξης 10% σε 8 ωρες με κλειστο wify δεδομενα και τα σχετικά. Ειναι φυσιολογικό ή πρέπει να κάνω καποια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό δεν είναι. Δες μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή που δουλεύει στο παρασκήνιο και τρώει τη μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος εαν μπορώ να χαμηλώσω την ένταση στον ήχο στα μηνύματα γιατί στις ρυθμισεις έντασης ηχου είναι μαζί με τον ήχο κλησεις του τηλεφώνου και δεν μπορώ να αυξομειώσω διαφορετικα τον ηχο στα μυνηματα απο της κλησεις και χτυπουν με την ιδια ενταση και τα δυο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς πρόβλημα να κλείνει η συνομιλία κατά τη διάρκεια των κλήσεων? Γίνεται συνεχώς και είναι πολύ σπαστικό, δε μπορώ να μιλήσω. Μήπως έχει σχέση με την τελευταία ενημέρωση?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος εαν μπορώ να χαμηλώσω την ένταση στον ήχο στα μηνύματα γιατί στις ρυθμισεις έντασης ηχου είναι μαζί με τον ήχο κλησεις του τηλεφώνου και δεν μπορώ να αυξομειώσω διαφορετικα τον ηχο στα μυνηματα απο της κλησεις και χτυπουν με την ιδια ενταση και τα δυο

Δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις αλλά μπορείς στα μηνύματα να βάλεις εναν ηχο με μειωμένη ενταση, ή να βάλεις ενα δικό σου ringtone με μειωμένη ένταση....

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα γιατί δεν βρήκα κανέναν τρόπο να αυξομειωνω διαφορετικά την ένταση μεταξύ ήχου κλήσεις και ήχου μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Καλή χρονιά με υγεία και αισιοδοξία.

Μια ερώτηση, μου φέρανε δώρο το Xiaomi Redmi Note 9 Pro (128GB) Interstellar Gray και ενώ δούλευε τέλεια για μια εβδομάδα μέχρι που εγκατέστησα το MIUI 12.0.1.0.(QJZEUXM) και για 2 - 3 μέρες δούλευε καλά και ξαφνικά χτες μου εμφάνισε κάτι μηνύματα όταν πήγα να το ξεκλειδώσω για την μη κάλυψη της υποδοχής των ακουστικών και στις εισερχόμενες κλήσεις μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να τερματίσω την κλήση!

Απενεργοποίησα την λειτουργία τσέπης και το 1ο πρόβλημα λύθηκε σχεδόν, ενώ το 2ο με το μαύρισμα της οθόνης παραμένει.

Έχει συμβεί σε σας ή σε κάποιον χρήστη του Redmi Note 9 Pro?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:)

Edited by telis_pq

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει κανένα τζαμακι μπροστά με μαύρη γραμμή γύρω γύρω?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει κανένα τζαμάκι μπροστά με μαύρη γραμμή γύρω γύρω?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Υπήρχε το τζαμάκι φίλε μου προ εγκατεστημένο όταν άνοιξα το κουτί όπως και μια θήκη μαύρη.

Έβγαλα και την θήκη και το δοκίμασα και πάλι το ίδιο!

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το παρουσίαζε στην αρχή.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

:)

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμάκι έχει μαύρη γραμμή γύρω γύρω ? αυτό το έβγαλες και στο κάνει? για αισθητήρα εγγύτητας μου φαίνεται, τσεκαρει τον στο cit

Ρυθμίσεις, Σχετικά με το τηλέφωνο, Όλα τα χαρακτηριστικα πατάς στην έκδοση kernel 5 φορές γρήγορα πας στο 26 πλησιάζεις το χέρι σου στο πάνω μέρος του τηλέφωνου πρέπει να γίνεται 0 με 5 όταν το απομακρύνεις

 

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

5251a31f53a9e199ec630ae2467f6377.jpg

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

%5B/img%5Dhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20201231/5251a31f53a9e199ec630ae2467f6377.jpg' alt='5251a31f53a9e199ec630ae2467f6377.jpg'>

 

Το έκανα φίλε αυτό με τον αισθητήρα και έχει μόνιμα το 0 είτε έχω το χέρι πάνω στην οθόνη είτε το απομακρύνω.

https://ibb.co/MDgHJXg

Το τζαμάκι δεν έχει μαύρη γραμμή γύρω του.

Το test το έκανα και με το τζαμάκι και χωρίς.

Έκανα και επαναφορά του τηλεφώνου και hard reset και πάλι το ίδιο.

Πιθανό ο αισθητήρας εγγύτητας έχει πρόβλημα και είναι θέμα hardware.

Είναι μέσα στην εγγύηση οπότε θα το στείλω...

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η ROM δηλαδή το update σε MIUI 12.0.1.0 (QJZMIXM)?

Edited by telis_pq

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέμα hardware θα είναι, rom δεν πιστεύω ο αισθητήρας είναι ελάχιστα χιλιοστά κάτω από τις τρυπιτσες του ακουστικού, είχα πρόβλημα με τζαμακι ήθελε να το βάλω 0,3mm ποιο κάτω.

Δεν το καθαρίζεις καλά καλά με κανένα πανακι περίεργο είναι λίγο πάνω από την selfie

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...