Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδιά το 2G δεν υπάρχει σαν επιλογή δικτύου στο iOS 14; Σόρρυ αν γράφω σε λάθος θέμα αλλά ψάχνω ψάχνω και άκρη δε βρίσκω. Μόνο 3G/4G έχει στις ρυθμίσεις και δεν θέλω όταν είμαι σπίτι να καταναλώνει άσκοπα τη μπαταρία. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

Μην ασχολείσαι με τέτοιες ρυθμίσεις για βελτίωση της αυτονομίας. Μεγαλύτερη είναι η ταλαιπωρία παρά το όποιο όφελος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπω κατανάλωση περίπου 8-10% κατά τη διάρκεια της νύχτας χωρίς να τρέχει κάτι "περίεργο" στο παρασκήνιο και με κλειστά data. Θα το δω και με την εξοικονόμηση ενέργειας... Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εννοείς ότι πέφτει η μπαταρία κατά τη διάρκεια της νύχτας 8 με 10%; Αν ναι, τότε όντως αυτό δεν είναι φυσιολογικό ακόμα και αν τα έχεις όλα ανοιχτά και δεν οφείλεται στο ενεργό 3G/4G. Κάτι άλλο σου "τρώει" τη μπαταρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπω κατανάλωση περίπου 8-10% κατά τη διάρκεια της νύχτας χωρίς να τρέχει κάτι "περίεργο" στο παρασκήνιο και με κλειστά data. Θα το δω και με την εξοικονόμηση ενέργειας...

 

Χρησιμοποιείς WiFi call?

Βάλε την συσκευή σε πτήση την νύχτα, θα πρέπει να έχεις το WiFi ανοιχτό και θα δεις εάν φταίει το σήμα

Πολλά άλλα επίσης επηρεάζουν την αυτονομία της συσκευής ειδικά την νύχτα που ενώ δεν το χρησιμοποιείς κάποιες διεργασίες συνεχίζουν να τρέχουν άσκοπα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι η μπαταρία πέφτει κατά τη διάρκεια της νύχτας. Προχτές έπεσε από το 100 στο 92 και χτες από το 45 στο 29. Αυτό πιο πολύ με ανησύχησε! Όχι δεν έχω ενεργό το wi-fi call. Αλλά το σήμα του 3G/4G δεν είναι σταθερό στο σπίτι (αυξομειώνεται 1-2 γραμμές) και έτσι μέχρι τώρα στις συσκευές μου επέλεγα 2G για να μην έχω άσκοπη κατανάλωση. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Ελπίζω να βρω κάποια άκρη. Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Συνήθεις ύποπτοι για battery drain είναι οι εφαρμογές του ομίλου του Facebook και ειδικότερα το Facebook και το messenger. Πριν τα διαγράψω και τα 2, το καθένα έπιανε πάνω από 1 ώρα background activity.

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μπαταρία πέφτει κατά τη διάρκεια της νύχτας. Προχτές έπεσε από το 100 στο 92 και χτες από το 45 στο 29. Αυτό πιο πολύ με ανησύχησε! Όχι δεν έχω ενεργό το wi-fi call. Αλλά το σήμα του 3G/4G δεν είναι σταθερό στο σπίτι (αυξομειώνεται 1-2 γραμμές) και έτσι μέχρι τώρα στις συσκευές μου επέλεγα 2G για να μην έχω άσκοπη κατανάλωση. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Ελπίζω να βρω κάποια άκρη.

 

Σου ειπα τι να κάνεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είπα μήπως τις 2 πρώτες φορές θέλει να στρώσει η μπαταρία (τη 2η το φόρτισα μέχρι 95%). Θα το δοκιμάσω και σε πτήση για να δω πως πάει. Πάντως αν υπήρχε κάποιος τρόπος να επιλέξω 2G θα το εκτιμούσα. Αν όχι τι να κάνουμε θα ζήσω και χωρίς αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή για 2G μόνο δίνεται στη Wind, στις άλλες δυο έχει καταργηθεί.

Με το 4G και VoLTE ενεργό η κατανάλωση θα είναι η ίδια με το 2G, αν η κάλυψη στο σημείο δεν είναι ελλειπής.

Με Wifi Calling ενεργό, η κατανάλωση μειώνεται ακόμα περισσότερο και στα σημεία με κακό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω και με την εξοικονόμηση ενέργειας...

 

 

Με την εξοικονόμηση ενέργειας θα δεις μεγάλη διαφορά.

 

Συμφωνώ και εγώ ότι το πρόβλημα λογικά είναι κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Η εξοικονόμηση κάνει (εκτός των άλλων) ακριβώς αυτό που λέμε. Σε εφαρμογές συστήματος αλλά και 3rd party. Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Η εξοικονόμηση κάνει (εκτός των άλλων) ακριβώς αυτό που λέμε. Σε εφαρμογές συστήματος αλλά και 3rd party.

 

Στο σήμα υποτίθεται ο φίλος ρίχνει το βάρος στο πρόβλημα του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό

δεν θέλω όταν είμαι σπίτι να καταναλώνει άσκοπα τη μπαταρία. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

η εξοικονόμηση ενέργειας θα βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στη μια δοκιμή που έκανα με εξοικονόμηση ενέργειας έχασε γύρω στο 11%. Στην άλλη δοκιμή με λειτουργία πτήσης έχασε 5%. Και στις δυο περιπτώσεις είχα κλείσει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, κάτι που κάνω σχεδόν κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ. Μιλάμε για ένα διάστημα περίπου 7 ωρών. Τα συμπεράσματα δικά σας...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στη μια δοκιμή που έκανα με εξοικονόμηση ενέργειας έχασε γύρω στο 11%. Στην άλλη δοκιμή με λειτουργία πτήσης έχασε 5%. Και στις δυο περιπτώσεις είχα κλείσει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, κάτι που κάνω σχεδόν κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ. Μιλάμε για ένα διάστημα περίπου 7 ωρών. Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Έχεις γενικώς καλό σήμα εκεί που αφήνεις το κινητό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στη μια δοκιμή που έκανα με εξοικονόμηση ενέργειας έχασε γύρω στο 11%. Στην άλλη δοκιμή με λειτουργία πτήσης έχασε 5%. Και στις δυο περιπτώσεις είχα κλείσει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, κάτι που κάνω σχεδόν κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ. Μιλάμε για ένα διάστημα περίπου 7 ωρών. Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Θα σου πω εγώ τι συμβαίνει και παραπάνω δεν μπορείς να κάνεις κάτι

1) δεν έχεις καλό σήμα

2) κάποια εφαρμογή σου τρώει μπαταρία όταν είναι κλειδωμένη η συσκευή

 

Για το πρώτο είπαμε θα δουλεύεις πτήση και WiFi call

Για το δεύτερο θα περιμένεις με ενημερώσεις να λυθεί το πρόβλημα σου

 

Μην ψάχνεις άλλο αυτά τα δύο είναι τα θέματα σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γενικά εκεί που μένω δεν έχω σταθερό σήμα 3G/4G και για αυτό το λόγο επέλεγα στις συσκευές μου μέχρι πρότινος 2G για όσο ήμουν σπίτι. Το σήμα αυξομειώνεται μεταξύ 1-3 γραμμών όπου και να το αφήσω. Στην καλύτερη περίπτωση θα παραμένει σταθερό στις 2 γραμμές!

 

Αν έφταιγε κάποια εφαρμογή δεν θα το έβλεπα μέσα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας; Ότι πχ μεταξύ 12-1 έτρεχε το Facebook και είχα κατανάλωση. Δεν βλέπω τίποτα τέτοιο!

 

ΟΚ δεν θα κάτσω να το ψάξω και πολύ απλά με ξενερώνει το γεγονός ότι σε όλες τις Android συσκευές μου δίνεται η επιλογή για 2G ενώ στο iPhone όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εκεί που μένω δεν έχω σταθερό σήμα 3G/4G και για αυτό το λόγο επέλεγα στις συσκευές μου μέχρι πρότινος 2G για όσο ήμουν σπίτι. Το σήμα αυξομειώνεται μεταξύ 1-3 γραμμών όπου και να το αφήσω. Στην καλύτερη περίπτωση θα παραμένει σταθερό στις 2 γραμμές!

 

Αν έφταιγε κάποια εφαρμογή δεν θα το έβλεπα μέσα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας; Ότι πχ μεταξύ 12-1 έτρεχε το Facebook και είχα κατανάλωση. Δεν βλέπω τίποτα τέτοιο!

 

ΟΚ δεν θα κάτσω να το ψάξω και πολύ απλά με ξενερώνει το γεγονός ότι σε όλες τις Android συσκευές μου δίνεται η επιλογή για 2G ενώ στο iPhone όχι.

 

Όχι δεν θα μπορείς να το δεις μέσα στις ρυθμίσεις της συσκευής εάν κάτι δεν πάει καλά

 

Όλοι μας έχουμε παρόμοιο σήμα στα σπίτια

 

Η συσκευή που έχεις δεν είναι και τέρας αυτονομίας οπότε μην περιμένεις όλη την νύχτα να καίει 1%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο περιπτώσεις είχα κλείσει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, κάτι που κάνω σχεδόν κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ.

 

 

Αν με το "τα κλείνω όλα πριν κοιμηθώ" εννοείς διπλό πάτημα στο home button και swipe up όλες τις εφαρμογές, αυτό που κάνεις δεν κλείνει τις εφαρμογές που τρέχουν και κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στην αυτονομία σου.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι task manager, είναι ιστορικό εφαρμογών. Μην τα κλείνεις από εκεί, είναι χειρότερο απ το να τα αφήσεις, Το τηλέφωνο ξέρει τι κάνει και κλείνει μόνο του ότι πρέπει.

 

Εγώ χτες έπεσα από το 90 στο 87% με λειτουργία πτήσης και low batter mode. Υγεία μπαταρίας στο 93%

Link to comment
Share on other sites

Αν με το "τα κλείνω όλα πριν κοιμηθώ" εννοείς διπλό πάτημα στο home button και swipe up όλες τις εφαρμογές, αυτό που κάνεις δεν κλείνει τις εφαρμογές που τρέχουν και κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στην αυτονομία σου.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι task manager, είναι ιστορικό εφαρμογών. Μην τα κλείνεις από εκεί, είναι χειρότερο απ το να τα αφήσεις, Το τηλέφωνο ξέρει τι κάνει και κλείνει μόνο του ότι πρέπει.

 

Εγώ χτες έπεσα από το 90 στο 87% με λειτουργία πτήσης και low batter mode. Υγεία μπαταρίας στο 93%

 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν το 90% των χρηστών οπότε δεν είναι ο μόνος

Εδώ δίνεις σε κάποιον άλλον να δει το κινητό σου και απευθείας κλείνει ότι βρει

Λες και εμείς δεν ξέρουμε να τα κλείσουμε αν ήταν αυτός ο ενδεδειγμένος τρόπος

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είναι τέρας αυτονομίας και γι’αυτό δεν θέλω να ξοδεύει έτσι άσκοπα τη μπαταρία. Ένα 10% είναι σημαντικό. Αρκετά όμως σας ζάλισα...αν δε βρω κάποια άκρη θα συμβιβαστώ με τη λειτουργία πτήσης για το βράδυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν με το "τα κλείνω όλα πριν κοιμηθώ" εννοείς διπλό πάτημα στο home button και swipe up όλες τις εφαρμογές, αυτό που κάνεις δεν κλείνει τις εφαρμογές που τρέχουν και κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στην αυτονομία σου.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι task manager, είναι ιστορικό εφαρμογών. Μην τα κλείνεις από εκεί, είναι χειρότερο απ το να τα αφήσεις, Το τηλέφωνο ξέρει τι κάνει και κλείνει μόνο του ότι πρέπει.

 

Εγώ χτες έπεσα από το 90 στο 87% με λειτουργία πτήσης και low batter mode. Υγεία μπαταρίας στο 93%

 

 

Ψάχνοντας βρήκα ότι είναι οι εφαρμογές που τρέχουν, απλά προτείνεται να τις κλείνεις μόνο όταν δεν ανταποκρίνονται. Εκτός και αν κατάλαβα κάτι λάθος από αυτά που διάβασα... https://support.apple.com/el-gr/HT201330

Μη με παρεξηγείτε, είμαι ακόμα στην αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εκεί που μένω δεν έχω σταθερό σήμα 3G/4G και για αυτό το λόγο επέλεγα στις συσκευές μου μέχρι πρότινος 2G για όσο ήμουν σπίτι. Το σήμα αυξομειώνεται μεταξύ 1-3 γραμμών όπου και να το αφήσω. Στην καλύτερη περίπτωση θα παραμένει σταθερό στις 2 γραμμές!

 

Αν έφταιγε κάποια εφαρμογή δεν θα το έβλεπα μέσα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας; Ότι πχ μεταξύ 12-1 έτρεχε το Facebook και είχα κατανάλωση. Δεν βλέπω τίποτα τέτοιο!

 

ΟΚ δεν θα κάτσω να το ψάξω και πολύ απλά με ξενερώνει το γεγονός ότι σε όλες τις Android συσκευές μου δίνεται η επιλογή για 2G ενώ στο iPhone όχι.

 

 

Δεν φταίει η apple αλλά οι πάροχοι για το 2G

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...