Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι πολλά τα λεφτά αν έχει ωραία αίσθηση όπως λες. Από το να πάρεις καμιά ότι να ναι και να την αλλάξεις 2-3 φορές...

Ποιο πολύ με απασχολεί η μεγάλη εγκοπή όπως την βλέπω στο 3o screenshot

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να ρυθμιστει η ενταση των emails να ειναι πιο δυνατες οι ειδοποιησεις απο την ενταση του ηχου κλησης;

 

Όχι. Επέλεξε έναν πιο έντονο ήχο ειδοποιήσεων....

Link to comment
Share on other sites

f0383b0c107d6b1602f413f2bb3b60dc.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρώ ότι είναι καλή η μπαταρία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με την χρήση που κάνω, με μία φόρτιση βγάζω άνετα την μέρα και μένει και 20-25%

Βέβαια είναι και καινούργια μπαταρία ακόμα

Link to comment
Share on other sites

f0383b0c107d6b1602f413f2bb3b60dc.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρώ ότι είναι καλή η μπαταρία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Εγώ λίγες μέρες που το κράτησα μου έβγαζε 3 ώρες και κάτι παραπάνω με το ζόρι πάντως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

f0383b0c107d6b1602f413f2bb3b60dc.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρώ ότι είναι καλή η μπαταρία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Η ενεργή οθόνη είναι το τελευταίο 24ωρο και όχι από την πλήρη φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργή οθόνη είναι το τελευταίο 24ωρο και όχι από την πλήρη φόρτιση

 

Ακριβώς! Δεν μετριέται εύκολα το SOT στο iOS....

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργή οθόνη είναι το τελευταίο 24ωρο και όχι από την πλήρη φόρτιση

 

 

 

Δεν είναι επιστήμη το γράφημα του φίλου, από τη στιγμή που το έβγαλε από τη φόρτιση, αν βγάλουμε τη πρώτη μπάρα που είναι χρήση κατά τη διάρκεια της φόρτισης, χοντρικά είναι λίγο κάτω από το μισάωρο, οπότε ένα 6ωρο SOT το έπιασε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργή οθόνη είναι το τελευταίο 24ωρο και όχι από την πλήρη φόρτιση

 

 

 

Από την πλήρη φόρτιση είναι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λίγες μέρες που το κράτησα μου έβγαζε 3 ώρες και κάτι παραπάνω με το ζόρι πάντως

 

Δηλαδή με το 6s που είχες πριν,έβγαζε 1,5ώρα screen on time ?

Edited by kremmydass

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την πλήρη φόρτιση είναι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Το γράφημα ξεκινάει πριν από την πλήρη φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Το γράφημα ξεκινάει πριν από την πλήρη φόρτιση

 

 

 

Πως γίνεται αυτό;πάντα δεν ξεκινάει από όταν φορτίζει στο 100τις εκατό ;δεν ξέρω κι όλες δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτό πιστεύω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό;πάντα δεν ξεκινάει από όταν φορτίζει στο 100τις εκατό ;δεν ξέρω κι όλες δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτό πιστεύω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

αυτό γίνεται στο Android, η Apple το κάνει αλλιώς, το γράφημα σου δείχνει το τελευταίο 24ωρο σε αυτό μπορεί να το έχεις βάλει όσες φορές θέλεις στο φορτιστή και παλι θα δείχνει την οθόνη το τελευταίο 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

αυτό γίνεται στο Android, η Apple το κάνει αλλιώς, το γράφημα σου δείχνει το τελευταίο 24ωρο σε αυτό μπορεί να το έχεις βάλει όσες φορές θέλεις στο φορτιστή και παλι θα δείχνει την οθόνη το τελευταίο 24ωρο

 

 

 

Leo δες το γράφημα του, 6ωρες οθόνης έχει με μια φόρτιση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το 6s που είχες πριν,έβγαζε 1,5ώρα screen on time ?

 

Ναι τόσο μου βγάζει περίπου

Και πολλές φορές με το ζόρι

Και iPhone X που είχα δεν περνάει τις 4 ώρες με τίποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι τόσο μου βγάζει περίπου

Και πολλές φορές με το ζόρι

Και iPhone X που είχα δεν περνάει τις 4 ώρες με τίποτα

 

Άρα είσαι hard user που χρησιμοποιεί πολλά data

Για αυτό ρώτησα,γιατί εμένα 3,5 με 4ωρες μου βγάζει το se το πρώτο με 90% μπαταρία

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα είσαι hard user που χρησιμοποιεί πολλά data

Για αυτό ρώτησα,γιατί εμένα 3,5 με 4ωρες μου βγάζει το se το πρώτο με 90% μπαταρία

 

2 μέρες που το δούλεψα έτυχε το viber να κολλάει και μου εμφάνιζε πολύ χρόνο χρήσης στο παρασκήνιο

Ίσως έπαιξε ρόλο αυτό

 

Ναι δεδομένα τρώω γιατί δουλεύω έξω και από τις 7-3 η ώρα δουλεύω μόνο data

Δεν έχω και σήμα καλό

 

Αλλά και το Xr ούτε αυτό έβγαζε αυτά τα τρέλα νούμερα που βλέπω από άλλους

 

Τα τελευταία χρόνια δεν θυμάμαι να έχω iPhone που περνάει τις 4,4:30 ώρες

 

Android βέβαια έτυχα να περνάω τις 9 ώρες με το oneplus 7

12-13 μου είχε βγάλει το xiaomi mi max 2

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή πήρε η αδερφή μου το SE 2020 και θα έχει dual sim (esim σε νουμερο Cosmote + sim σε νούμερο Βέλγικου παρόχου, καθότι είναι στο εξωτερικό τον περισσότερο καιρό), θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να κάνει με τα Viber + Whatsapp.

Πώς θα τα δουλεύει;

 

Π.χ αν μιλάμε για ένα "account" σε κάθε εφαρμογή (δηλαδή αν έχει Viber + Whatsapp μονο στο ελληνικό νούμερο άρα στην e-sim), τότε αν εχει την απλη SIM (του Βελγικου παροχου) σαν κύρια για κλήσεις, δεδομενα, κλπ, και της στείλουν στο νούμερο της e-sim μήνυμα Viber / Whatsapp, θα το λάβει στη συσκευή κανονικά;

 

Αν έχει και στα δύο νούμερα τις εφαρμογές, για το Whatsapp διαβαζω οτι μπορει να εχει στο ενα το Whatsapp Business και στο αλλο το απλό. Ισχύει αυτό; Για το Viber δεν εχω βρει κάτι σαν λύση.

 

 

Ειχα το Xiaomi mi 8 και πιο πριν το Samsung Galaxy S7.

 

Μου λειπει η αυτοματη ηχογραφηση ολων των κλησεων (αντι να ψαχνεις χαρτι να παρεις σημειωσεις απλα ακους μετα τη συνομιλια), η δευτερη sim card (δεν εχουμε Κυπρο ακομα την eSim), τα dual apps (viber και whatsapp για τη δευτερη sim)...

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Π.χ αν μιλάμε για ένα "account" σε κάθε εφαρμογή (δηλαδή αν έχει Viber + Whatsapp μονο στο ελληνικό νούμερο άρα στην e-sim), τότε αν εχει την απλη SIM (του Βελγικου παροχου) σαν κύρια για κλήσεις, δεδομενα, κλπ, και της στείλουν στο νούμερο της e-sim μήνυμα Viber / Whatsapp, θα το λάβει στη συσκευή κανονικά;

 

 

Είχα για ~4 χρόνια το whatsapp δηλωμένο στο ελληνικό νούμερο και sim ξένου παρόχου χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν γίνει η αρχική ενεργοποίηση δεν έχεις θέμα.

Εσύ λες να έχει το whatsapp στο Ελληνικό και να της στέλνουν στο βέλγικο. όχι δεν θα τα παίρνει, το whatsapp θα βλέπει το βέλγικο κλειστό

Για το αν μπορείς να έχεις whatsapp και τα δύο νούμερα στην ίδια συσκευή δεν ξέρω

 

(viber δεν χρησιμοποιώ)

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Είχα για ~4 χρόνια το whatsapp δηλωμένο στο ελληνικό νούμερο και sim ξένου παρόχου χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν γίνει η αρχική ενεργοποίηση δεν έχεις θέμα.

Εσύ λες να έχει το whatsapp στο Ελληνικό και να της στέλνουν στο βέλγικο. όχι δεν θα τα παίρνει, το whatsapp θα βλέπει το βέλγικο κλειστό

Για το αν μπορείς να έχεις whatsapp και τα δύο νούμερα στην ίδια συσκευή δεν ξέρω

 

(viber δεν χρησιμοποιώ)

 

Αυτά όλα έτσι δουλεύουν

Και σε άλλο κινητό να έχεις την κάρτα πάλι μπορεί να γίνει η ενεργοποίηση

Έρχεται ένα μήνυμα με έναν κωδικό, τον βάζεις και ανοίγει

Άσχετα σε ποιο τηλέφωνο είναι η sim

Αρκεί να είναι ενεργή για να έρθει το μήνυμα

 

Μετά εάν δεν το πειράξεις μπορεί να δουλεύει έτσι και να έχεις πετάξει την sim

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Να σας πω διευκρινιστικά τι παίζει στην περίπτωση της αδερφής μου.

Μέχρι τώρα είχε 2 iPhone (ενα SE κι ενα 5).

Σε αυτό που είχε το ελληνικό νούμερο είχε ενεργοποιησει πριν φυγει για έξω το Viber και το Whatsapp.

Από ότι μου λέει, από τότε που πήγε έξω κάνει το εξής:

Και οι δυο συσκευές έχουν Viber + Whatsapp.

Ποτέ δεν έχει και στα δυο κινητά Ίντερνετ ενεργοποιημένο ταυτόχρονα, μάλλον υπό τον φόβο ότι θα μπλεχτεί το θέμα με τα messengers.

Όταν είναι Βέλγιο, έχει στο SE την βελγική κάρτα και Ίντερνετ. Όποτε έχει κ whatsapp and Viber και τηλέφωνα και μηνύματα με το βελγικό νούμερο.

Όταν έρχεται Ελλάδα, βάζει την ελληνική κάρτα στο SE, όποτε έχει whatsapp and Viber, Internet, κλήσεις, μηνύματα με το ελληνικό νούμερο. Και η βελγική sim μπαίνει στο iPhone 5.

Άρα το 5 έχει πάντα το νούμερο της άλλης χώρας κ όχι Ίντερνετ.

 

Τώρα με τη νέα συσκευή, δηλαδή το SE 2020 θα έχει στην e-sim την Cosmote και στην απλή SIM τον Βέλγικο πάροχο.

 

Οπότε με βάση τα παραπάνω τι ακριβώς θα πρέπει να προσέξει κατά την μετάβαση για να μην έχει κάποιο θέμα;

Αν καταλαβαίνω καλά, ανεβάζει από το SE backup στο iCloud και για τις δύο εφαρμογές (Viber + Whatsapp) και μετά έχοντας αρχικά μόνο την e-sim ενεργοποιημένη (Cosmote) στη νέα συσκευη (δηλάδη πριν βάλει την SIM του βελγικού παρόχου) κάνει ενεργοποίηση και restore εκεί και για τις δύο εφαρμογές, βλέπει ότι λειτουργούν ΟΚ και μετά βάζει και την απλή βελγική SIM. Μετά πρέπει να προσέξει / κάνει κάτι άλλο;

 

Και πάλι ευχαριστώ !

 

 

Είχα για ~4 χρόνια το whatsapp δηλωμένο στο ελληνικό νούμερο και sim ξένου παρόχου χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν γίνει η αρχική ενεργοποίηση δεν έχεις θέμα.

Εσύ λες να έχει το whatsapp στο Ελληνικό και να της στέλνουν στο βέλγικο. όχι δεν θα τα παίρνει, το whatsapp θα βλέπει το βέλγικο κλειστό

Για το αν μπορείς να έχεις whatsapp και τα δύο νούμερα στην ίδια συσκευή δεν ξέρω

 

(viber δεν χρησιμοποιώ)

 

Αυτά όλα έτσι δουλεύουν

Και σε άλλο κινητό να έχεις την κάρτα πάλι μπορεί να γίνει η ενεργοποίηση

Έρχεται ένα μήνυμα με έναν κωδικό, τον βάζεις και ανοίγει

Άσχετα σε ποιο τηλέφωνο είναι η sim

Αρκεί να είναι ενεργή για να έρθει το μήνυμα

 

Μετά εάν δεν το πειράξεις μπορεί να δουλεύει έτσι και να έχεις πετάξει την sim

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ενεργοποίησε τις εφαρμογές στο se με το ελληνικό νούμερο, όσες sim και να αλλάξει στο se πάλι το ίδιο account είναι.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που είχε το ελληνικό νούμερο είχε ενεργοποιησει πριν φυγει για έξω το Viber και το Whatsapp.

Από ότι μου λέει, από τότε που πήγε έξω κάνει το εξής:

Και οι δυο συσκευές έχουν Viber + Whatsapp.

Ποτέ δεν έχει και στα δυο κινητά Ίντερνετ ενεργοποιημένο ταυτόχρονα, μάλλον υπό τον φόβο ότι θα μπλεχτεί το θέμα με τα messengers.

Όταν είναι Βέλγιο, έχει στο SE την βελγική κάρτα και Ίντερνετ. Όποτε έχει κ whatsapp and Viber και τηλέφωνα και μηνύματα με το βελγικό νούμερο.

Όταν έρχεται Ελλάδα, βάζει την ελληνική κάρτα στο SE, όποτε έχει whatsapp and Viber, Internet, κλήσεις, μηνύματα με το ελληνικό νούμερο. Και η βελγική sim μπαίνει στο iPhone 5.

Άρα το 5 έχει πάντα το νούμερο της άλλης χώρας κ όχι Ίντερνετ. Ποιο νούμερο έχει δηλώσει στο whatsapp;

 

 

Μάλλον έχεις μπερδευτεί.

Δες τα bold παραπάνω

 

Ενεργοποίησε viber και whatsapp στο ελληνικό νούμερο. Άρα τα viber/whatsapp την ξέρουν ως 697xxxxxxx.

 

Όταν πήγε στο Βέλγιο έβαλε στο ελληνικό την κάρτα του Βελγίου. Εκεί το whatsapp είδε άλλη κάρτα μέσα και της είπε άλλαξες τηλέφωνο; Και από δω και πέρα έχουμε δύο σενάρια.

Είτε είπε όχι, είμαι η 697κάτι, οπότε το whatsapp έστειλε στο 697κάτι έναν κωδικό, εκείνη έβαλε τον κωδικό στην συσκευή που είχε την sim βελγίου και έτσι χρησιμοποιούσε το whatsapp ως 697κάτι μέσω της sim του βελγίου

Είτε είπε ναι άλλαξα νούμερο, είμαι η ΧΧΧ (αριθμός Βελγίου) οπότε το whatsapp την καταχώρησε ως ΧΧΧ από δω και πέρα.

 

Σε κάθε περίπτωση δηλαδή δεν μπορεί να έχει παράλληλα και τα δύο νούμερα.

Επίσης, όταν έρχεται Ελλάδα και αλλάζει κάρτες, το whatsapp θα της πει ότι έχεις μπει από άλλη συσκευή και θα πρέπει να κάνει την διαδικασία απ την αρχή. Δηλαδή δεν έχει σημασία αν έχει ίντερνετ παράλληλα στις δύο συσκευές.

(μιλάω για whatsapp γιατί με viber δεν ξέρω τι παίζει)

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλάζει κάρτα όντως την ρωτάει το Whatsapp με ποιο νούμερο θέλει να είναι και πάντα επιλέγει το ελληνικό.

Θα το δω μαζί της και από κοντά στη νέα συσκευή και θα επανέλθω αν μπλεχτούμε.

Και πάλι thanks !

 

Μάλλον έχεις μπερδευτεί.

Δες τα bold παραπάνω

 

Ενεργοποίησε viber και whatsapp στο ελληνικό νούμερο. Άρα τα viber/whatsapp την ξέρουν ως 697xxxxxxx.

 

Όταν πήγε στο Βέλγιο έβαλε στο ελληνικό την κάρτα του Βελγίου. Εκεί το whatsapp είδε άλλη κάρτα μέσα και της είπε άλλαξες τηλέφωνο; Και από δω και πέρα έχουμε δύο σενάρια.

Είτε είπε όχι, είμαι η 697κάτι, οπότε το whatsapp έστειλε στο 697κάτι έναν κωδικό, εκείνη έβαλε τον κωδικό στην συσκευή που είχε την sim βελγίου και έτσι χρησιμοποιούσε το whatsapp ως 697κάτι μέσω της sim του βελγίου

Είτε είπε ναι άλλαξα νούμερο, είμαι η ΧΧΧ (αριθμός Βελγίου) οπότε το whatsapp την καταχώρησε ως ΧΧΧ από δω και πέρα.

 

Σε κάθε περίπτωση δηλαδή δεν μπορεί να έχει παράλληλα και τα δύο νούμερα.

Επίσης, όταν έρχεται Ελλάδα και αλλάζει κάρτες, το whatsapp θα της πει ότι έχεις μπει από άλλη συσκευή και θα πρέπει να κάνει την διαδικασία απ την αρχή. Δηλαδή δεν έχει σημασία αν έχει ίντερνετ παράλληλα στις δύο συσκευές.

(μιλάω για whatsapp γιατί με viber δεν ξέρω τι παίζει)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...