Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρητικά αλλά και πρακτικά, θα μπορεί ένας hacker, να χακαρει το κινητό, εύκολα, με ένα sms/ email, αν πατήσεις σε παραπλανητικό link. φυσικά δεν προσπαθώ να σε τρομάξω, γράφουν συνέχεια στην google, για απάτες,και με ενημερωμένο λογισμικό.

Προσωπικα δεν προλαβαίνω να προωθώ στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, τα email που μου στέλνανε, με παραπλανητικό site τραπεζών, ακόμα και αν δεν έχω λογαριασμό κλπ.

( Πώς τους ήρθε, και νομίζουν ότι έχω χρήματα!).

Στέλνουν όπου νάνε, και όποιος τσιμπήσει!!!

( Βάλε ένα antivirus, μάλλον πολύ σημαντικό!, μπορεί να προλάβει κατάσταση χακαρισματος, και έλεγξε τακτικά με το google protect, υπάρχει μια περίπτωση να βρει εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν ακούσια,, και με το virus total/ είναι free, σκαναρισμα τακτικά,, δεν ξέρω αν μεταφέρονται τραπεζικά δεδομένα.

Το virus total, είναι free, μάλλον αξιόπιστη εφαρμογή,, Δεν ξέρω Αν μεταφέρει τραπεζικά δεδομένα!!!!

Screenshot_20240507_221221.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όλα αυτά, ισχύουν σε όλες τις συσκευές και αν δεν έχεις το μυαλό σου και δεν είσαι υποψιασμένος πολύ εύκολα μπορείς να την πατήσεις.  Από εκεί και πέρα όμως αυτά ισχύουν και σε ένα κινητό που παίρνει ενημερώσεις. 

Το ερώτημά μου είναι αν αυτή είναι η τελευταία ενημέρωση του 8προ και κατά πόσο κινδυνεύεις περισσότερο όταν δεν παίρνεις ενημερώσεις ασφαλείας 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα στο καπάκι, όλα καλά.

Ίσως πάρουμε άλλη μια ακόμη.

Τώρα για την ασφάλεια τι να πω, εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου το κινητό για e-banking, μόνο υπολογιστή.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, terkos2 said:

Εγώ την πέρασα στο καπάκι, όλα καλά.

Ίσως πάρουμε άλλη μια ακόμη.

Τώρα για την ασφάλεια τι να πω, εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου το κινητό για e-banking, μόνο υπολογιστή.

Εντάξει, και εγώ παλιότερα χρησιμοποιούσα μόνο στον υπολογιστή αλλά επειδή πολλές φορές είμαι σε κίνηση δεν μπορώ μόνο με τον υπολογιστή οπότε βλέπουμε. Υπάρχει κάποια αλλαγή ή μόνο αναβάθμιση ασφαλείας είναι;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε κανονικά ή ενημέρωση ή την κάνατε από το Oxygen Updater;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terkos2 said:

Oxygen Updater.

Κανονικά δεν έχει έρθει ακόμα ε;

 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2024 at 8:02 ΜΜ, ostvarivanje said:

Και σε εμένα ήρθε αλλά δεν την πέρασα ακόμα. Σε λίγο μαζί με τον καφέ. 

Αυτή είναι η τελευταία ενημέρωση που παίρνουμε; Σε περίπτωση που δεν πάρουμε άλλες ενημερώσεις και όπως συμβαίνει σε εμένα που χρησιμοποιώ e-banking από διάφορες τράπεζες αν δεν έχουμε ενημερώσεις ασφαλείας κινδυνεύουμε περισσότερο;

Κατω απο την ενημερωση στην κοινοτητα της oneplus αναφερει αυτο:

As you might have been aware, with the release of OxygenOS 13.1.0.587, we've officially fulfilled our lifecycle maintenance promise for the OnePlus 8/8Pro.

It was quite a memorable journey and we'd love to extend our sincere gratitude to all of you for the tremendous support along the way.

During the last four years, we've come a long way together hand-in-hand. Here we would like to thank you all who have been actively sharing feedback and opinions, reporting bugs, and helping us better optimize the OxygenOS. With your constant support, we've eventually brought a dozen of stable builds into existence to ensure an overall better experience. 

None of these will be possible without you. Thank you all for the support as always. And we'll continue to listen to your voice and build even better products in the future.

Link to comment
Share on other sites

Άρα και επίσημα τέλος οι ενημερώσεις. Σιγά σιγά πρέπει να κινηθούμε σε κάποιο άλλο. Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ δύο συσκευές οπότε το 7προ θα πάει στο συρτάρι και το 8προ θα γίνει δεύτερο. Όσοι βρίσκεστε σε αναζήτηση συσκευής, προς ποια συσκευή σκέφτεστε να κινηθείτε;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η τελευταία θα είναι αυτή;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ostvarivanje said:

Η τελευταία θα είναι αυτή;

Ε, ναι. Καθως, τελειωσε η υποστήριξη της συσκευης.

Επισης, γραφει απο κατω...

As you might have been aware, with the release of OxygenOS 13.1.0.590, we've officially fulfilled our lifecycle maintenance promise for the OnePlus 8/8Pro. 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ήδη ήρθε από oxygen updater.

Εδώ τελείωσαν πλέον οι ενημερώσεις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται και στην προηγούμενη το ίδιο έλεγαν για εκπλήρωση υπόσχεσης του κύκλου ζωής συντήρησης της σειράς 8 αλλά ήρθε και η σημερινή.

Screenshot_2024-06-12-09-18-07-85_1f7d930ac4546e961acbbe2ed3d9ab7f.thumb.jpg.ee68b041447878438fece061407932d5.jpg

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terkos2 said:

Σε εμένα ήδη ήρθε από oxygen updater.

Εδώ τελείωσαν πλέον οι ενημερώσεις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται και στην προηγούμενη το ίδιο έλεγαν για εκπλήρωση υπόσχεσης του κύκλου ζωής συντήρησης της σειράς 8 αλλά ήρθε και η σημερινή.

Screenshot_2024-06-12-09-18-07-85_1f7d930ac4546e961acbbe2ed3d9ab7f.thumb.jpg.ee68b041447878438fece061407932d5.jpg

Απλα, σταματαει να παιρνει os & patch ασφαλειας η σειρα. Θεωρω οτι με την σημερινη ενημερωση, εντοπισαν ενδεχομένως καποια σοβαρα προβληματα που εφοσον θα μεινει η συσκευη ετσι απο ενημερωσεις, οσοι τις κρατησουν, να εχουν μια σταθερη και αξιοπιστη λειτουργικα συσκευη, απο το να σε αφησουν με τα προβληματα απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, FoT1s said:

Ε, ναι. Καθως, τελειωσε η υποστήριξη της συσκευης.

Επισης, γραφει απο κατω...

As you might have been aware, with the release of OxygenOS 13.1.0.590, we've officially fulfilled our lifecycle maintenance promise for the OnePlus 8/8Pro. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που γράφεις στο τέλος πού το γράφει; Εννοείς σε κάποιο λινκ; Γιατί στο screenshot δε βλέπω κάτι. Τέλος πάντων. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Χρησιμοποιώ δύο συσκευές, η κύρια είναι το OnePlus 8Pro και η δεύτερη το OnePlus 7Pro. Στο 8προ έχω όλα τα e-banking apps, google play, revolut κλπ. Με το δεδομένο ότι σταματάνε οι αναβαθμίσεις, κινδυνεύω περισσότερο λόγω των ευαίσθητων πληροφοριών που έχω; 

Τέλος, σκέφτεστε να αγοράσετε κάποια άλλη συσκευή; Εγώ σκέφτομαι το OnePlus 12 όταν πέσει λίγο η τιμή. Εσείς σκέφτεστε κάποια άλλη; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που γράφεις στο τέλος πού το γράφει; Εννοείς σε κάποιο λινκ; Γιατί στο screenshot δε βλέπω κάτι. Τέλος πάντων. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Χρησιμοποιώ δύο συσκευές, η κύρια είναι το OnePlus 8Pro και η δεύτερη το OnePlus 7Pro. Στο 8προ έχω όλα τα e-banking apps, google play, revolut κλπ. Με το δεδομένο ότι σταματάνε οι αναβαθμίσεις, κινδυνεύω περισσότερο λόγω των ευαίσθητων πληροφοριών που έχω; 

Τέλος, σκέφτεστε να αγοράσετε κάποια άλλη συσκευή; Εγώ σκέφτομαι το OnePlus 12 όταν πέσει λίγο η τιμή. Εσείς σκέφτεστε κάποια άλλη; 

Εδω το γραφει:

https://community.oneplus.com/thread/1616102128273588229[OxygenOS 13.1.0.590 for the OnePlus 8/8 Pro [IN ONLY]]

Επισης, η μεταβαση στο 12 (το οποιο εχω τωρα) με απλα λογια θα σου πω ο,τι αξιζει σε ολα. Στο θεμα τιμης βεβαια, δες μηπως σε βολευει απο Κωτσοβολο με τιμολογιο, οπως το πηρα εγω. 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, FoT1s said:

Εδω το γραφει:

https://community.oneplus.com/thread/1616102128273588229[OxygenOS 13.1.0.590 for the OnePlus 8/8 Pro [IN ONLY]]

Επισης, η μεταβαση στο 12 (το οποιο εχω τωρα) με απλα λογια θα σου πω ο,τι αξιζει σε ολα. Στο θεμα τιμης βεβαια, δες μηπως σε βολευει απο Κωτσοβολο με τιμολογιο, οπως το πηρα εγω. 

Σε ευχαριστώ για το λινκ (αν και βγάζει internal server error). Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα και μην το ψάχνεις περαιτέρω. 

Όσο για το 12 εκεί καταλήγω και εγώ (βλέπω και τα γραφόμενά σου στο θέμα του 12 εδώ) και βασικά έχω πάθει λίγο πλάκα με το πόσο καλά λόγια διαβάζω για το 12 στο reddit. 

Από εκεί και πέρα αν θες πες μου τι διαφορές υπάρχουν στο λογισμικό ανάμεσα στο 13.1 που έχουμε στο 8προ και στο 12 (από άποψη παραμετροποίησης περισσότερο με ενδιαφέρει). 

Τέλος για τον Κωτσόβολο δεν έχω κάποιον για να το πάρω με τιμολόγιο, αλλά θέλω να το πάρω από τον Κωτσόβολο ώστε να έχω και για σερβις τη σμάρτεκ που το επιβεβαίωσα εγώ ο ίδιος τηλεφωνώντας τους. Βέβαια και κάποιος άλλους είπε ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σμάρτεκ ακόμα και αν αγοράσεις από Πολωνία, όμως, δεν αναγνωρίζουν την εγγύηση (ούτε αναλαμβάνουν να το φτιάξουν ακόμα και αν το κόστος επιβαρύνει τον πελάτη) όταν το κινητό αγοράστηκε από Κίνα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Σε ευχαριστώ για το λινκ (αν και βγάζει internal server error). Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα και μην το ψάχνεις περαιτέρω. 

Όσο για το 12 εκεί καταλήγω και εγώ (βλέπω και τα γραφόμενά σου στο θέμα του 12 εδώ) και βασικά έχω πάθει λίγο πλάκα με το πόσο καλά λόγια διαβάζω για το 12 στο reddit. 

Από εκεί και πέρα αν θες πες μου τι διαφορές υπάρχουν στο λογισμικό ανάμεσα στο 13.1 που έχουμε στο 8προ και στο 12 (από άποψη παραμετροποίησης περισσότερο με ενδιαφέρει). 

Τέλος για τον Κωτσόβολο δεν έχω κάποιον για να το πάρω με τιμολόγιο, αλλά θέλω να το πάρω από τον Κωτσόβολο ώστε να έχω και για σερβις τη σμάρτεκ που το επιβεβαίωσα εγώ ο ίδιος τηλεφωνώντας τους. Βέβαια και κάποιος άλλους είπε ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σμάρτεκ ακόμα και αν αγοράσεις από Πολωνία, όμως, δεν αναγνωρίζουν την εγγύηση (ούτε αναλαμβάνουν να το φτιάξουν ακόμα και αν το κόστος επιβαρύνει τον πελάτη) όταν το κινητό αγοράστηκε από Κίνα.

Εγω θα σου προτεινα να εκανες μια επισκεψη σε ενα καταστημα Κωτσοβολου (κυριως καποιο μεγαλο καταστημα τους) ωστε να το δεις το κινητο και απο κοντα (αν δεν το εχει καποιος γνωστος σου) να το δουλεψεις και να δεις σε πρωτο χρονο αυτα που εσενα προσωπικα σε ενδιαφερουν σε μια νεα σου συσκευη. Σιγουρα οι αποψεις ολες απο ολους δεν θα ειναι ιδιες. Σαν γενικη εικονα ομως, ναι, δεν βρηκα καποιο αρνητικο εγω προσωπικα μεχρι στιγμης στην συσκευη. Επισης, προηγουμενη συσκευη ειχα το 10 προ, που αν εξαιρεσεις τις τρελες θερμοκρασιες και την μαπα αυτονομια του, η συσκευη ηταν αριστη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FoT1s said:

Επισης, προηγουμενη συσκευη ειχα το 10 προ, που αν εξαιρεσεις τις τρελες θερμοκρασιες και την μαπα αυτονομια του, η συσκευη ηταν αριστη.

Επειδή τυγχάνει να έχω και εγώ το 10pro, κανένα μα κανένα τελείως θέμα δεν έχω παρατηρήσει στα 2 χρόνια περίπου που το έχω, ούτε και τόσο μεγάλο θέμα με την αυτονομία, αυτά βέβαια και τα δύο είναι συνάρτηση με την χρήση που κάνει ο καθένας μας.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, FoT1s said:

Εγω θα σου προτεινα να εκανες μια επισκεψη σε ενα καταστημα Κωτσοβολου (κυριως καποιο μεγαλο καταστημα τους) ωστε να το δεις το κινητο και απο κοντα (αν δεν το εχει καποιος γνωστος σου) να το δουλεψεις και να δεις σε πρωτο χρονο αυτα που εσενα προσωπικα σε ενδιαφερουν σε μια νεα σου συσκευη. Σιγουρα οι αποψεις ολες απο ολους δεν θα ειναι ιδιες. Σαν γενικη εικονα ομως, ναι, δεν βρηκα καποιο αρνητικο εγω προσωπικα μεχρι στιγμης στην συσκευη. Επισης, προηγουμενη συσκευη ειχα το 10 προ, που αν εξαιρεσεις τις τρελες θερμοκρασιες και την μαπα αυτονομια του, η συσκευη ηταν αριστη.

Βασικά, επειδή ζω σε επαρχία (σε πόλη που δεν έχει Κωτσόβολο) το έχω δει το κινητό σε Κωτσόβολο στα Ιωάννινα. Ναι οκ, βασικά έχοντας περάσει από 3Τ, 5Τ, 6Τ, 7Pro και 8Pro δεν μου έκανε κάποια εντύπωση υπό την έννοια του να δω κάτι καινούριο. Μου άρεσε πολύ η εφαρμογή της κάμερας που σε σχέση με το 8προ που έχω έχει πολλές διαφορές. Από εκεί και πέρα, τις ρυθμίσεις τις είχε κλειδωμένες ο Κωτσόβολος οπότε δεν τις είδα. Τέλος, τι φωτογραφία να βγάλεις μέσα στο μαγαζί, αλλά μέχρι 10-20Χ ήταν πολύ καλές (έβλεπες καθαρά τα ταμπελάκια και τα γράμματα). 

3 ώρες πριν, terkos2 said:

Επειδή τυγχάνει να έχω και εγώ το 10pro, κανένα μα κανένα τελείως θέμα δεν έχω παρατηρήσει στα 2 χρόνια περίπου που το έχω, ούτε και τόσο μεγάλο θέμα με την αυτονομία, αυτά βέβαια και τα δύο είναι συνάρτηση με την χρήση που κάνει ο καθένας μας.

Για το κομμάτι του 10Pro να απαντήσω και στους δυο σας γιατί μπορεί να μην το είχα το κινητό αλλά παρακολουθούσα την εξέλιξή του και σε γενικές γραμμές άκουγα πολύ καλά λόγια

Πάντως για το 12άρι διαβάζω τον ίδιο ενθουσιασμό που υπήρχε με το 8Προ και αυτό μου αρέσει πολύ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...