Jump to content

Destinator PN


angel1979
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το qtek 9100 με destinator PN αλλά είμαι αρκετά καινούργιος και έχω μια απορία.

Θα κάνω σε λίγες μέρες ταξίδι Ιταλία-Γαλία-Ισπανία και θέλω να βάλω μέσα τη διαδρομή, αλλά μπορώ να φορτώσω μόνο ένα χάρτη κάθε φορά της χώρας, ή τον χάρτη EUroads που δεν έχει πολύ ακρίβεια μέσα στις πόλεις που θέλω να βάλω τη διεύθυνση του ξενοδοχείου.

Υπάρχει καάποιος καλύτερος τρόπος???

Link to comment
Share on other sites

Έχω το qtek 9100 με destinator PN αλλά είμαι αρκετά καινούργιος και έχω μια απορία.

Θα κάνω σε λίγες μέρες ταξίδι Ιταλία-Γαλία-Ισπανία και θέλω να βάλω μέσα τη διαδρομή, αλλά μπορώ να φορτώσω μόνο ένα χάρτη κάθε φορά της χώρας, ή τον χάρτη EUroads που δεν έχει πολύ ακρίβεια μέσα στις πόλεις που θέλω να βάλω τη διεύθυνση του ξενοδοχείου.

Υπάρχει καάποιος καλύτερος τρόπος???

 

Δεν υπαρχει αλλος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν και διαβασα ολες τισ σελιδες του φορουμ δεν καταλαβα αν βρεθηκε λυση στο προβλημα της λανθασμενης ενδειξης θεσης στον χαρτη του ΡΝ.

Για περιπου 5 μηνες δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα και εδω και μια εβδομαδα ξαφνικα και χωρις να θυμαμαι να πειραξα κατι στο ppc 6φορες στις 10 σε δειχνει στον χαρτη αλλου για αλλου.Επειδη ειδα πως τα παραπονα προς τις τελευταιες σελιδες αραιωσαν σκεφτηκα πως βρεθηκε η λυση και δεν το πηρα χαμπαρι ή απελπιστηκαν ολοι και παρατησαν την ανευρεση της.

Και με ευκαιρια αυτης μου της επικοινωνιας ρωτω και τους Κυριους της NGI που συνυπαρχουν σε αυτο το φορουμ και αυταποδεικτως και εμπρακτως βοηθουν εδω μεσα αν η εταιεια τους εχει καταληξει σε καποια συμπερασματα η και λυσεις για το γνωστο προβλημα.

 

 

Απο την εως τωρα ενασχοληση μου με τα Destinator (3,PN,6.0) αποδεδειγμενα στiς οriginal versions δεν υπήρχε τετοιο προβλημα.

 

Σε δοκιμες που εκανα με το σπασμενο dll σε ενα imate JAM ενα Loox και 3 MIO168 ειχα διαφορα προβληματα κατα καιρούς με εντονοτερο αυτο που αναφερεις με το στιγμα στον χαρτη να σε βγαζει εκτος ..

 

Αρα τι απαντηση να δωσει μια εταιρια απο την στιγμή που αυτη δεν αντιμετωπίζει τέτοιο τεχνικό προβλημα.

 

Παιδες ολοι ειχαμε και εχουμε "σπασμενες" εκδοσεις αλλα τετοιες προσπαθειες σαν αυτη που κανει η NGI θα πρεπει να επιβραβευονται με την αγορα τους αν μη τι αλλο απο φιλοτιμο και μονο που εδω και 2 χρονια (στα thread του dest3,PN kai 6.0) μιλαμε ανοιχτα για σπασμενα Dest.dll και τροπους παρακαμψεως των αδειών τους ..;)

 

H δουλεια που γινεται ειναι υποδειγματική οπως επισης υποδειγματική ειναι και η αντιμετωπιση μας απο την NGI βοηθηστε την προσπαθεια και μην προκαλειτε κατ' αυτον τον τροπο ....:(

 

YΓ: Οι παλαιοτεροι θα γνωριζουν οτι δεν ειναι όλοι σαν την NGI , καποιοι μάλιστα προσπαθησαν να μας φιμώσουν σε παρομοιο thread που αφορουσε Εξεληνισμενη ROM κλειδωμενη απο γνωστη εταιρια στελνωντας pm και emails στους mOds και απειλώντας θεους και δαίμονες για διαφυγοντα κερδη. ./ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Απο την εως τωρα ενασχοληση μου με τα Destinator (3,PN,6.0) αποδεδειγμενα στiς οriginal versions δεν υπήρχε τετοιο προβλημα.

 

Σε δοκιμες που εκανα με το σπασμενο dll σε ενα imate JAM ενα Loox και 3 MIO168 ειχα διαφορα προβληματα κατα καιρούς με εντονοτερο αυτο που αναφερεις με το στιγμα στον χαρτη να σε βγαζει εκτος ..

 

Αρα τι απαντηση να δωσει μια εταιρια απο την στιγμή που αυτη δεν αντιμετωπίζει τέτοιο τεχνικό προβλημα.

 

Παιδες ολοι ειχαμε και εχουμε "σπασμενες" εκδοσεις αλλα τετοιες προσπαθειες σαν αυτη που κανει η NGI θα πρεπει να επιβραβευονται με την αγορα τους αν μη τι αλλο απο φιλοτιμο και μονο που εδω και 2 χρονια (στα thread του dest3,PN kai 6.0) μιλαμε ανοιχτα για σπασμενα Dest.dll και τροπους παρακαμψεως των αδειών τους ..;)

 

H δουλεια που γινεται ειναι υποδειγματική οπως επισης υποδειγματική ειναι και η αντιμετωπιση μας απο την NGI βοηθηστε την προσπαθεια και μην προκαλειτε κατ' αυτον τον τροπο ....:(

 

YΓ: Οι παλαιοτεροι θα γνωριζουν οτι δεν ειναι όλοι σαν την NGI , καποιοι μάλιστα προσπαθησαν να μας φιμώσουν σε παρομοιο thread που αφορουσε Εξεληνισμενη ROM κλειδωμενη απο γνωστη εταιρια στελνωντας pm και emails στους mOds και απειλώντας θεους και δαίμονες για διαφυγοντα κερδη. ./ :mad:

 

 

Σωστός !!!

 

Και πάλι θα πω πως η original έκδοση λειτουργεί χωρίς προβλήματα.

Κάποια στιγμή είχα πρόβλημα με το PN, με έδειχνε ένα ή δύο στενά πιο πέρα.

Το ανέφερα στο φόρουμ, και κάποιος επωφελήθηκε από αυτό και είπε πως η γνήσια έκδοση έχει προβλήματα άρα γιατί να πετάξει τα χρήματα του?

Τελικά το πρόβλημα ήταν από την κεραία του ΜΙΟ και όχι από το πρόγραμμα.

Το έστειλα για επισκευή και όλα καλά.

 

Θα το λέω συνέχεια... η NGI λειτουργεί όχι σαν Ελληνική εταιρεία αλλά σαν προηγμένη Ευρωπαϊκή, κάνουν πολύ καλή δουλειά, και δεν δαγκώνουν αυτούς που για οποιοδήποτε λόγο έχουν το πρόγραμμα σπασμένο.

Πιστέψτε με πως εάν ήθελαν μπορούσαν να το κάνουν εφόσον ο νόμος τους καλύπτει, και αντί αυτού, βοηθούν τους πάντες.

 

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ τους...

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λεει και ο mino και ο panpan. σε ολους μας η πλειοψηφια των προγραμματων στον υπολογιστη μας ειναι μη αγορασμενα. οταν ομως βλεπεις μια τετοια προσπαθεια, τετοιου μεγεθους απο μια ελληνικη εταιρεια που μονο σαν ελληνικη δε λειτουργει πιστεψτε με αξιζει και το παραμικρο euro. δε νομιζω να υπαρχει χρηστης που να μην εχει επωφεληθει απο τις απαντησεις τοσο των αλλων χρηστων οσο και των υπευθυνων της ngi εχει δεν εχει νομιμα το λογισμικο στο pocket του. δε νομιζω να υπαρχει καποιος που να μην εχει βοηθηθει οταν εχει νιωσει αδικημενος ενω απο καμια αλλη ελληνικη εταιρεια δε θα δικαιωνοταν.

 

τετοιες προσπαθειες πρεπει να τις στηριζουμε κι οχι να παταμε πανω στον ιδρωτα ολων αυτων που σαρωνουν τους δρομους για να μπορουμε ολοι εμεις να χαιρομαστε το gps μας και να τους τα χωνουμε κι απο πανω. αραγε δεν ειναι θρασος να εχεις ενα προγραμμα μη γνησιο και να διαμαρτυρεσαι εντονως οτι η ταδε λειτουργια δε σου δουλευει ενω η αλλη λειτουργια υπολειτουργει;

 

η ngi ειναι μια ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρεια με ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ νοοτροπια. αν δεν μας νοιαζει το ευρωπαικη, ας μας νοιαξει τουλαχιστον το ελληνικη...

 

ΥΓ: δεν ειμαι ngiανος μη τρεξει κανεις να το σκεφτει. απλα θαυμαζω αυτη τη προσπαθεια και οπως προσπαθησα και αλλου που μπορουσα να στηριξω και να ενισχυσω αυτη τη προσπαθεια το ιδιο κανω και απο δω μεσα.

:shoot: Μην πυροβολείτε τις σκέψεις κανενός. Κάθε σκέψη είναι μια αχτίδα φωτός...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει τον κόπο να έχω το ipaq 2210 για χρήση μόνο του Destinator μαζί με GPS συσκευή ή θα είναι εκνευριστηκά αργό?

 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω GPS, και μου φαίνεται κάπως αργό. Είναι βέβαια φορτωμένο με διάφορες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει τον κόπο να έχω το ipaq 2210 για χρήση μόνο του Destinator μαζί με GPS συσκευή ή θα είναι εκνευριστηκά αργό?

 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω GPS, και μου φαίνεται κάπως αργό. Είναι βέβαια φορτωμένο με διάφορες εφαρμογές.

 

νομιζω αυτο εχει 400αρη επεξεργαστη και 64αρα μνημη ετσι;

αν ειναι ετσι θα σε καλυψει ανετα με το pn. προχωρα!

:shoot: Μην πυροβολείτε τις σκέψεις κανενός. Κάθε σκέψη είναι μια αχτίδα φωτός...
Link to comment
Share on other sites

τετοιες προσπαθειες πρεπει να τις στηριζουμε κι οχι να παταμε πανω στον ιδρωτα ολων αυτων που σαρωνουν τους δρομους για να μπορουμε ολοι εμεις να χαιρομαστε το gps μας και να τους τα χωνουμε κι απο πανω. αραγε δεν ειναι θρασος να εχεις ενα προγραμμα μη γνησιο και να διαμαρτυρεσαι εντονως οτι η ταδε λειτουργια δε σου δουλευει ενω η αλλη λειτουργια υπολειτουργει;

 

.

Πρωτον: ρωτησα αν λυθηκε το προβλημα και δεν διαμαρτυρηθηκα.Εξαλου μπορει το προβλημα να οφειλεται στα wm5 η και στο hardware.

Δευτερον:ο πομπωδης -υπερβολικος τροπος που εκφραζεσαι μου αρεσει:) ομως νομιζω πως οι περισσοτεροι απο εμας ειναι νοημονες και χαιρομαστε την υπαρξη της NGI συνεπως η απροκλητως και απροσκλητως φραστικη προστασια σου ειναι τουλαχιστον...... πλεονασμος.

Τριτον: το προγραμμα το εχω αγορασμενο.

 

Ευχαριστω τους υπολοιπους Κυριους για την αμεση τοποθετηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για πρώτη φορά να αγοράσω ένα mobile pc αλλά θέλω κάποια βοήθεια :O . Πόσες μέρες κρατάει η μπαταρία του? Χρειάζεται να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα μετά για το Gps? Θα πληρώνω κάποια συνδρομη μηνιαίως? Αυτά για αρχή. Σε τι χρήματα παίζουν? :X
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον: ρωτησα αν λυθηκε το προβλημα και δεν διαμαρτυρηθηκα.Εξαλου μπορει το προβλημα να οφειλεται στα wm5 η και στο hardware.

Δευτερον:ο πομπωδης -υπερβολικος τροπος που εκφραζεσαι μου αρεσει:) ομως νομιζω πως οι περισσοτεροι απο εμας ειναι νοημονες και χαιρομαστε την υπαρξη της NGI συνεπως η απροκλητως και απροσκλητως φραστικη προστασια σου ειναι τουλαχιστον...... πλεονασμος.

Τριτον: το προγραμμα το εχω αγορασμενο.

 

Ευχαριστω τους υπολοιπους Κυριους για την αμεση τοποθετηση τους.

 

δεν αναφερθηκα σε σενα. εγω μια γενικη τοποθετηση εκανα. στο κατω κατω αν το προγραμμα το εχεις αγορασμενο προς τι ο λογος να θιχτεις:X

 

μην εχεις μυγα λοιπον... και καλο θα ηταν να ξερεις οτι προσωπικες αντιπαραθεσεις δεν χωρουν εδω μεσα. αυτα απο μενα και το θεμα θεωρειται (απο μενα τουλαχιστον) ληξαν

:shoot: Μην πυροβολείτε τις σκέψεις κανενός. Κάθε σκέψη είναι μια αχτίδα φωτός...
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για πρώτη φορά να αγοράσω ένα mobile pc αλλά θέλω κάποια βοήθεια :O . Πόσες μέρες κρατάει η μπαταρία του? Χρειάζεται να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα μετά για το Gps? Θα πληρώνω κάποια συνδρομη μηνιαίως? Αυτά για αρχή. Σε τι χρήματα παίζουν? :X

 

Υπάρχουν πακέτα με Destinator που συμφέρει να το αγοράσεις εξ' αρχής μιας και η διαφορά με ένα αντίστοιχο σκέτο είναι 100 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ. eten g500 & mio a701 με 599 & 699 αντίστοιχα - αν σε ενδιαφέρει να έχεις τηλέφωνο, pda, gps

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι αξίζει καλυτερα το ΜΙΟ a101+PN ή QTEK 9100+PN

Μio 101 δεν υπάρχει.

701 και 201. Εγώ θα διάλεγα οποιοδήποτε από τα δύο. Όχι όμως 9100.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Qtek S-100, Dest 6 και Fortuna Slim SirfIII.

Πρώτον: Εάν επιλέξω SIRF μου βρίσκει 1-2 δορυφόρους το πολύ, ενώ με NMEA μου βρίσκει μέχρι και 9. Γιατί ενώ το GPS μου υποστηρίζει Sirf έχω αυτό το πρόβλημα. Μήπως ουσιάστικά δεν είναι πρόβλημα και έχω την ίδια απόδοση;

 

Δεύτερον: Για να έχω φωνητικές εντολές πρέπει πάντα να φρεσκάρω το PPC μου με ένα soft reset. Φταίει η "έκδοση" του software;

 

Τρίτον: Κάποιες φορές εάν βγω από το Dest6, κλείσω το GPS και θελήσω μετά να ξαναμπώ, ενώ μου βρίσκει 4 δορυφόρους, θέλει ένα soft reset για να βρει περισσότερους και να ενεργοποιηθεί η πλοήγηση. Μηπως και γι' αυτό φταίει η "έκδοση" του software;

 

Τέταρτον: Μπορώ να απενεργοποιήσω την φωνητική ειδοποίηση για παραβίαση ορίου ταχύτητας, γιατί μέσα στην πόλη μου σπάει τα νεύρα....;;;

 

Παρακάλω όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει με τις απαντήσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Qtek S-100, Dest 6 και Fortuna Slim SirfIII.

Πρώτον: Εάν επιλέξω SIRF μου βρίσκει 1-2 δορυφόρους το πολύ, ενώ με NMEA μου βρίσκει μέχρι και 9. Γιατί ενώ το GPS μου υποστηρίζει Sirf έχω αυτό το πρόβλημα. Μήπως ουσιάστικά δεν είναι πρόβλημα και έχω την ίδια απόδοση;

 

Δεύτερον: Για να έχω φωνητικές εντολές πρέπει πάντα να φρεσκάρω το PPC μου με ένα soft reset. Φταίει η "έκδοση" του software;

 

Τρίτον: Κάποιες φορές εάν βγω από το Dest6, κλείσω το GPS και θελήσω μετά να ξαναμπώ, ενώ μου βρίσκει 4 δορυφόρους, θέλει ένα soft reset για να βρει περισσότερους και να ενεργοποιηθεί η πλοήγηση. Μηπως και γι' αυτό φταίει η "έκδοση" του software;

 

Τέταρτον: Μπορώ να απενεργοποιήσω την φωνητική ειδοποίηση για παραβίαση ορίου ταχύτητας, γιατί μέσα στην πόλη μου σπάει τα νεύρα....;;;

 

Παρακάλω όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει με τις απαντήσεις του.

1. Άστο στο NMEA. Eκεί το έχουμε όλοι. Κανένα πρόβλημα στην απόδοση.

 

2. Και σ'εμένα το ίδιο συμβαίνει, αρα λογικά η έκδοσή μας έχει πρόβλημα.

 

3. Εδώ είμαι ok. Ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

 

4. Menu-->Ρυθμίσεις-->Ειδοποιήσεις.

 

ps. Oι συζητήσεις για Dest 6 εδώ: Destinator PN 6

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πακέτα με Destinator που συμφέρει να το αγοράσεις εξ' αρχής μιας και η διαφορά με ένα αντίστοιχο σκέτο είναι 100 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ. eten g500 & mio a701 με 599 & 699 αντίστοιχα - αν σε ενδιαφέρει να έχεις τηλέφωνο, pda, gps

Αγοράζω το s100 και μετά χρειάζεται να αγοράσω και ένα πρόγραμμα για το Gps έτσι?Πόσο στοιχίζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Dest 6 PN και ακόμα να πει μια κουβεντούλα στο δρόμο....το μόνο που λέει στην αρχή όταν δεν έχει ή χάνει το σήμα είναι...GPS signal not found.Οδηγίες για το δρόμο πάπαλα.Τι φταίει?

Πάντως αυτό που λένε μερικοί οτι πρέπει να είσαι ακίνητος για να ξεκινήσει να σε βρεί ο δορυφόρος δεν ισχύει.Σήμερα γύρισα από Αθήνα και στο δρόμο ενώ το είχα κλειστό , όταν το άναψα βρήκε το στίγμα αμέσως (10-15sec έκανε) ενώ πήγάινα εκείνη την ώρα με 120Km

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω το s100 και μετά χρειάζεται να αγοράσω και ένα πρόγραμμα για το Gps έτσι?Πόσο στοιχίζει αυτό?

Aν αγοράσεις το S100 χρειάζεσαι και έναν δέκτη GPS και φυσικά το πρόγραμμα.

Δες εδώ για τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου παιδιά, μπορεί κανείς να μου πει αν το destinator 3 εχει την δυνατότητα πλοήγησης με εισαγωγή μήκους-πλάτους και όχι διεύθυνσης όπως στο Pn?
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου παιδιά, μπορεί κανείς να μου πει αν το destinator 3 εχει την δυνατότητα πλοήγησης με εισαγωγή μήκους-πλάτους και όχι διεύθυνσης όπως στο Pn?

Οχι δεν εχει αυτη την δυνατοτητα

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένο το destinator 3 στο pc mου με το map monkey, την δυνατότητα να κάνει destination manual ( longitude-latitude) την έχει! Και δεν την έχει το ppc με το πρόγραμμα???
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένο το destinator 3 στο pc mου με το map monkey, την δυνατότητα να κάνει destination manual ( longitude-latitude) την έχει! Και δεν την έχει το ppc με το πρόγραμμα???

Όχι δεν γίνεται. Μόνο διεύθυνση μπορείς να δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...