Jump to content

Destinator PN


angel1979
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και πολύ σωστά κάνει! Άλλο πράγμα το chipset SiRF Star III και άλλο πράγμα το πρωτόκολλο επικοινωνίας SiRF (σκέτο)... Είναι εντελώς άσχετα μεταξύ τους! Η ευαισθησία εξαρτάται από το chipset και όχι από τον τρόπο επικοινωνίας μεταξύ gps & ppc.

 

Το Fortuna slim σου έχει τσιπάκι SiRF Star III για να βρίσκει δορυφόρους και να μεταφράζει το σήμα τους αλλά επικοινωνεί με το πρόγραμμα πλοήγησης μόνο με πρωτόκολλο επικοινωνίας NMEA, οπότε είναι φυσιολογικό όταν γυρνάς την επιλογή της εφαρμογής πλοήγησης σε πρωτόκολλο επικοινωνίας SiRF να μη βρίσκει καμία συμβατή συσκευή και να σου λέει ότι το GPS δεν ανταποκρίνεται... ;) :geek:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι εκτος θεματος και ζηταω συγνωμη, αλλα εχω απελπιστη ψαχνω μαγαζι Αθηνα για να αγορασω (Fujitsu Siemens Pocket LOOX N520, Destinator PN) πακετο, αλλα οχι μεσω internet, μηπως γνωριζει καποιος που να παω???

Ευχαριστω!

 

 

μπορεις απο το play247 (http://www.play247.gr) .ειναι ελληνικο μαγαζι...

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει μηπως κανενας φιλος αν εχει κυκλοφορησει νεα εκδοση του destinator pn (5.1.191)

 

Ki egw eida kapou na anaferetai ayth h ekdosh, alla tsekarontas sta downloads ths destinator technologies de vrhka kati.

An gnwrizei kapoios allos kati sxetiko...

Link to comment
Share on other sites

Yparxei mhpws topos na doulepsoume tous xartes tou PM me TomTom h Mobile Navigator?

Kapou eixa diabasei kati tetoi, alla den to briskw.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε μου το (http://www.play247.gr) αλλα οπως λεω δεν θελω μεσω internet, θελω να παω ο ιδιος στο καταστημα!

Μπορείς να πας στο 9volto στον πειραία. πάρε όμως τηλέφωνο πριν να δεις αν έχουν ετοιμοπαράδοτο αυτό που θες.

Είναι ψαγμένα παιδία με καλή εξυπηρέτηση.

για τηλ. δνση κλπ δες http://www.9volto.gr/catalog/meetus.php?language=gr&osCsid=99a0de09802d74febff4471ebf6a51ad

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το "σπασμενο" PN τότε η περίπτωση είναι κλασσική. Είχα και γω τα ίδια προβλήματα, μέχρι που το αγόρασα και μεχρι τώρα όλα ΟΚ.

 

Ακούστε ένα τρελό έχω το PN γνήσιο, σε Mio 168 δούλεβε άψογα.

κάποια στιγμή ένας φίλος μου έκανε Hard Reset κατα λάθος νόμιζε πως έκλεινε απο εκεί.

Το φορτώνω ξανά και μου κάνει αυτό το πρόβλημα, με δείχνει αλλού για αλλού αρκετές φορές κατα την πορεία.

 

Εχει κανείς καμια ιδέα τι φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα τρελό έχω το PN γνήσιο, σε Mio 168 δούλεβε άψογα.

κάποια στιγμή ένας φίλος μου έκανε Hard Reset κατα λάθος νόμιζε πως έκλεινε απο εκεί.

Το φορτώνω ξανά και μου κάνει αυτό το πρόβλημα, με δείχνει αλλού για αλλού αρκετές φορές κατα την πορεία.

 

Εχει κανείς καμια ιδέα τι φταίει ?

 

 

ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ "ΕΞΥΠΝΟΙ" ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ... ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ

 

ΕΣΤΩ ΚΑΙ 2Η ΦΟΡΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ

cd\windows

del *.* <y

cd\

cls

:X :X :X

Link to comment
Share on other sites

otan stelno MMS sundeetai me GPRS alla afou to steilei den vganei apo to GPRS kserei kaneis to tilefono QTEC 9100.

ki ego anarotiemai giafto!!Kapou vrika ena tweak pou leei:

 

Once connected, GPRS will remain connected unless the user turns on flight mode, which will turn of all radio connections, including the phone. The user cannot selectively choose to disconnect only the GPRS connection.

Note On Pocket PC only, you can set the registry key

HKLM\ControlPanel\Phone\Flags2

to DWORD=1 to enable a disconnect button for GPRS connections to appear in the connectivity list.

Omos apo default se mena einai energopoiimeni afti i epilogi opote kai exei to shortcut!

 

ki ena allo pou leei:

 

When you absolutely dont want to use grps or mms, f.e. because it costs too much etc you can use this tweak to disable it: 1) Open registry editor

2) Go to the key

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ConnMgr\Providers\ {7C4B7A38-5FF7-4bc1-80F6-5DA7870BB1AA}\Connections \IDEAS Internet (GPRS)\Enabled

3) Edit the key 'Enabled' by double-tapping or otherwise.

4) Change its DWORD Data from '1' to '0'.

5) Go to the key

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ConnMgr\Providers\ {7C4B7A38-5FF7-4bc1-80F6-5DA7870BB1AA}\Connections \IDEAS WAP (GPRS)\Enabled

6) Edit the key 'Enabled' by double-tapping or otherwise.

7) Change its DWORD Data from '1' to '0'.

8) Soft-reset.

 

If u want to disable the MMS function as well:

1) Open ur registry editor

2) Go to the key

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ConnMgr\Providers\ {7C4B7A38-5FF7-4bc1-80F6-5DA7870BB1AA}\Connections \IDEAS MMS\Enabled

3) Edit the key 'Enabled' by double-tapping or otherwise.

4) Change its DWORD Data from '1' to '0'.

5) Soft-reset.

 

To opoio omos einai pali alli periptosi!!!Gia automatic pou einai kai to zitoumeno den exo vrei kati!!!

 

PS:Exo tin ediposi oti eimaste ektos thematos :p Opote gia na min to sinexiso edo vrika mia lisi kai tin paratheto edo!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ "ΕΞΥΠΝΟΙ" ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ... ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ

 

ΕΣΤΩ ΚΑΙ 2Η ΦΟΡΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ

 

Εσυ δηλαδή είσαι "ΔΙΑΝΟΙΑ" που έβαλες το σπασμένο!:wacko:

MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δηλαδή είσαι "ΔΙΑΝΟΙΑ" που έβαλες το σπασμένο!:wacko:

 

ΟΧΙ ΔΕ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ... ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ...

cd\windows

del *.* <y

cd\

cls

:X :X :X

Link to comment
Share on other sites

Την "εύκολη", όπως την χαρακτηρίζεις, "απάντηση που δίνουν όλοι εδώ" τη δίνουν με ευκολία οι "έξυπνοι" γιατί απλά τη βασίζουν στην εξυπνάδα τους...

 

Όπως και να το κάνουμε θέλει λίγη εξυπνάδα για να καταλάβεις ότι 9 στις 10 φορές το σπάσιμο φταίει για το συγκεκριμένο πρόβλημα και όχι "όταν κάτι δεν πάει καλά" όπως λες! Άρα αν είσαι έξυπνος και ξέρεις κάτι παραπάνω δίνεις "εύκολες" απαντήσεις και συγκεκριμένα προτείνεις την αγορά του προγράμματος για να λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα!... Αν όποτε κάτι δεν πήγαινε καλά (όπως γράφεις), μερικοί "έξυπνοι" (εντός εισαγωγικών όπως τους χαρακτηρίζεις) έδιναν την ίδια απάντηση (δηλαδή την αγορά του προγράμματος) κανένας δεν θα είχε βοηθηθεί από αυτό το thread, πράγμα που δεν ισχύει! Αντί να συμμετέχεις παραγωγικά γενικεύεις και σχολιάζεις εμάς που προσπαθούμε να βοηθήσουμε!

 

Τελικά εσύ ενοχλείσαι από εμάς που απαντούμε και όχι από αυτούς που ρωτούν; Ενοχλείσαι δηλαδή επειδή κάποιοι έχουν μυαλό και όρεξη να απαντούν εύκολα και άκοπα ξανά και ξανά σε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις που κάνουν άνθρωποι που βαριούνται να διαβάσουν; Αν ναι, μάθε μας το σωστό δρόμο και βοήθα τον φίλο που έχει πρόβλημα με το Mio, αφού έγινε η αφορμή για το σχόλιό σου, και αν όχι τότε γιατί σχολιάζεις φωνάζοντας;... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό μιας και 9 στις 10 το πρόβλημα είναι αυτό. Κάποιοι που έχουν κάνει το κόπο να ρίξουν μια ματιά στο forum συνήθως κάνουν τη τοποθέτησή τους ως εξής:

 

Έγω το γνήσιο Destinator PN, κλπ.

 

που νομίζω ότι γλυτώνει το κόσμο που θέλει να απαντήσει από χρόνο και παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την "εύκολη", όπως την χαρακτηρίζεις, "απάντηση που δίνουν όλοι εδώ" τη δίνουν με ευκολία οι "έξυπνοι" γιατί απλά τη βασίζουν στην εξυπνάδα τους...

 

Όπως και να το κάνουμε θέλει λίγη εξυπνάδα για να καταλάβεις ότι 9 στις 10 φορές το σπάσιμο φταίει για το συγκεκριμένο πρόβλημα και όχι "όταν κάτι δεν πάει καλά" όπως λες! Άρα αν είσαι έξυπνος και ξέρεις κάτι παραπάνω δίνεις "εύκολες" απαντήσεις και συγκεκριμένα προτείνεις την αγορά του προγράμματος για να λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα!... Αν όποτε κάτι δεν πήγαινε καλά (όπως γράφεις), μερικοί "έξυπνοι" (εντός εισαγωγικών όπως τους χαρακτηρίζεις) έδιναν την ίδια απάντηση (δηλαδή την αγορά του προγράμματος) κανένας δεν θα είχε βοηθηθεί από αυτό το thread, πράγμα που δεν ισχύει! Αντί να συμμετέχεις παραγωγικά γενικεύεις και σχολιάζεις εμάς που προσπαθούμε να βοηθήσουμε!

 

Τελικά εσύ ενοχλείσαι από εμάς που απαντούμε και όχι από αυτούς που ρωτούν; Ενοχλείσαι δηλαδή επειδή κάποιοι έχουν μυαλό και όρεξη να απαντούν εύκολα και άκοπα ξανά και ξανά σε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις που κάνουν άνθρωποι που βαριούνται να διαβάσουν; Αν ναι, μάθε μας το σωστό δρόμο και βοήθα τον φίλο που έχει πρόβλημα με το Mio, αφού έγινε η αφορμή για το σχόλιό σου, και αν όχι τότε γιατί σχολιάζεις φωνάζοντας;... :mad:

 

 

 

 

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΕΞΥΠΝΕ ΕΣΥ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ NGI ΝΙΑΖΕΣΑΙ ΥΠΟΘΕΤΩ, ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ PC ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ?

 

ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΣΑΣΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

cd\windows

del *.* <y

cd\

cls

:X :X :X

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Πως γίνεται το ίδιο πρόγραμμα, ίδια έκδοση (σπασμένο εννοείται), από τον ίδιο "σπάστη" να δουλεύει σε μια συσκευή και σε μια άλλη να μη δουλεύει? Σε αυτή την περίπτωση φταίει το σπάσιμο ή κάτι άλλο? Και νομίζω ότι πιάνεστε πολύ από κάτι που είπε ένας φίλος (ατυχες ή όχι δεν θα μπώ στη διαδικασία να το κρίνω) και κάνετε την τρίχα τριχιά!! Νομίζω οτι παρα-αναλήθηκε ποιοι είναι έξυπνοι και ποιοι όχι οπότε ας το λήξουμε εδώ!!

 

Φιλικά προς όλους!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΣΑΣΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

 

Έχεις σοβαρό πρόβλημα αντίληψης... κακώς ασχολήθηκα μαζί σου...

 

@dmc15

Αυτό που ρωτάς δεν το γνωρίζω... Ίσως κάποια αντίγραφα να σπάνε καλύτερα από κάποια άλλα!...

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι και σε κάποιους με αγορασμένο το πρόγραμμα πάλι εμφανίζει (από όσο λένε τουλάχιστον) το πρόβλημα του να δείχνει ότι βρίσκεσαι σε παράλληλο δρόμο... Εμένα μου το έχει κάνει μία φορά μέχρι τώρα αλλά είχα κακή θέση στην κεραία GPS και υποθέτω ότι έφταιγε η ποιότητα του σήματος (ανακλώμενο σήμα και όχι απευθείας επαφή με τον ουρανό).

 

Αν δεν υπάρχει καλή ποιότητα σήματος και βάσει συντεταγμένων φαίνεται ότι βρίσκεσαι στη μέση ενός οικοδομικού τετραγώνου, πρέπει το πρόγραμμα να αποφασίσει σε ποιον δρόμο από αυτούς που είναι παράλληλα με τη διεύθυνση της κίνησής σου θα σε "τοποθετήσει", οπότε μπορεί να σε δείξει στον λάθος δρόμο.... Είναι δύσκολο να καταλάβει το πρόγραμμα σε ποιον από τους δύο παράλληλους δρόμους είσαι... οπότε με "κακό" σήμα μπορεί να δημιουργείται αυτό το πρόβλημα ακόμη και σε αγορασμένες εκδόσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να είναι πρόβλημα σήματος ή ίσως και hardware του gps receiver..γιατί μου φαίνεται κουλό να είναι ακριβώς η ίδια έκδοση (δηλαδή πχ. Destinator.PN.v5.0.1.*****ed_by_dmc15 και καλά) και σε δυο διαφορετικές συσκευές να έχει πρόβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...