Jump to content

Destinator PN


angel1979
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον,εχουμε και λεμε.

 

Κανω upgrade απο Destinator 3.0.75_108 σε ΡΝ,δε βαζω πειραγμενο dll αλλα το dll του ssarl το οποιο ειναι εκδοση 5.1.65(100% original dll).Αν καποιος εχει το 5.1.85 ας μου στειλει pm να του δωσω mail να μου το στειλει να το δοκιμασω.

 

Δεν χρειαζεται activation,ουτε της ngi ουτε της navteq οι χαρτες,δε μου πηδαει τους δρομους,το rerouting κραταει τωρα 3-4 seconds.Εκανα ακριβως την ιδια διαδρομη με πριν αλλα τωρα το μπερδευα για να δω το rerouting πως παει.

 

Μια απορια εχω μονο.Πως γινεται να εχω το bt338 το οποιο εχει Sirf 3 και στις ρυθμισεις του GPS να δεχεται μονο NMEA??????Μηπως το 338 κανει το Sirf σημα ΝΜΕΑ αποκωδικοποιηση???Θα τρελαθουμε τελειως...

 

 

Τεσπα,η ngi μαλλον πρεπει να ευρευνησει σοβαρα το γεγονος οτι δε χρειαζεται activation μετα απο upgrade.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον,εχουμε και λεμε.

 

Κανω upgrade απο Destinator 3.0.75_108 σε ΡΝ,δε βαζω πειραγμενο dll αλλα το dll του ssarl το οποιο ειναι εκδοση 5.1.65(100% original dll).Αν καποιος εχει το 5.1.85 ας μου στειλει pm να του δωσω mail να μου το στειλει να το δοκιμασω.

 

Δεν χρειαζεται activation,ουτε της ngi ουτε της navteq οι χαρτες,δε μου πηδαει τους δρομους,το rerouting κραταει τωρα 3-4 seconds.Εκανα ακριβως την ιδια διαδρομη με πριν αλλα τωρα το μπερδευα για να δω το rerouting πως παει.

 

Μια απορια εχω μονο.Πως γινεται να εχω το bt338 το οποιο εχει Sirf 3 και στις ρυθμισεις του GPS να δεχεται μονο NMEA??????Μηπως το 338 κανει το Sirf σημα ΝΜΕΑ αποκωδικοποιηση???Θα τρελαθουμε τελειως...

 

 

Τεσπα,η ngi μαλλον πρεπει να ευρευνησει σοβαρα το γεγονος οτι δε χρειαζεται activation μετα απο upgrade.

 

Δεν νομίζω ότι δε χρειάζεται activation... τουλάχιστον σε εμένα θέλει κανονικά activation (βέβαια εγώ δεν έκανα upgrade αλλά full install). Τέλος πάντων το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και ανεξάρτητα από σπασμένα dll ή ότι άλλο κυκλοφορεί νομίζω πως πρέπει όσοι θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε να το αγοράσουμε κανονικά, ώστε να υποστηρίξουμε και την αξιόλογη προσπάθεια της NGI.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα το αγορασω,οπως εκανα και με το 3.Περα απο τη στηριξη που κανουμε σε αυτη τη σοβαρη εταιρια,δε θελω να χανω τα updates.

 

Θα κανω και παρεταιρω δοκιμες να σιγουρευτω 100% οτι οντως πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια εχω μονο.Πως γινεται να εχω το bt338 το οποιο εχει Sirf 3 και στις ρυθμισεις του GPS να δεχεται μονο NMEA??????Μηπως το 338 κανει το Sirf σημα ΝΜΕΑ αποκωδικοποιηση???Θα τρελαθουμε τελειως...

 

Ολοι οι GPS δέκτες που κυκλοφορούν για το ευρύ κοινό έχουν default

πρωτόκολλο επικοινωνίας το ΝΜΕΑ άσχετα από πιο chipset έχουν και

για να τους γυρίσεις σε Sirf mode πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο

tweak soft (υπάρχουν αρκετά στο gpspassion.com), αλλά υπάρχει ο

περιορισμός ότι μόλις τελειώσει η μπαταρία του δέκτη θα επανέλθει σε

NMNEA. Επίσης όλοι οι δέκτες που κυκλοφόρισαν στην αγορά μέχρι και

τέλος Ιουνίου με το SirfIII έχουν παλαιότερες εκδόσεις firmware και θέλουν

αναβάθμιση στην 3.1.1 για να μην παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα (πχ

jumping)

Εξαίρεση αποτελεί το royaltek RBT2001 που κυκλοφόρησε από την αρχή

με την 3.1.1 και επίσης έχει και και το engine REB-3310 αποκλειστική πατέντα

με ειδικούς αλγόριθμους που το κάνουν να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό,

έχει εξαιρετικό σήμα ακόμα και στα δυσκολότερα σημεία. Μοναδικό μειονέκτημα η διάρκια της μπαταρίας του (6:45)

Link to comment
Share on other sites

Firmware 3.1.1 έχει και το holux 236.

Παρόλα αυτά το rbt2001 είναι το μοναδικό που παίρνει εξωτερική κεραία από τα Sirf III bt gps receivers

Όσο για την αυτονομία είναι όντως κάτω από 7h, είναι όμως πολύ μικρότερο από το gobalsat με την 1800άρα μπαταρία..

Επίσης παίρνει μπαταρίες nokia.

Σε περίπτωση που κάποιος πάει ταξίδι (εκτός αυτοκινήτου δηλαδή που το έχεις συνεχώς στην πρίζα) μπορείς να αυξήσεις την αυτονομία επιλέγοντας trickle mode, αυξάνοντας κατά 30-40% τη διάρκεια μπαταρίας.. κάτι τέτοιο βέβαια είναι εις βάρος της απόδοσης και δεν αξίζει όταν το έχεις στο αμάξι.

Επίσης αν και δεν το έχω δοκιμάσει έχω διαβάσει πως χωράει και η μεγαλύτερη μπαταρία Nokia 5C που δίνει 30min περισσότερη αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω to Holux GPSlim-236 γνωρίζω ότι ΠΑΙΡΝΕΙ εξωτερική κεραία (mmcx) και μετά από δικές μου δοκιμές η μπαταρία κρατάει γύρω στις 10 ώρες (για την ακρίβεια με την ΠΡΩΤΗ φόρτιση που του έκανα κράτησε 9 ώρες και 15 λεπτά).

 

Είναι εξαιρετική συσκευή γιατι εκτός από απίστευτα μικρή είναι και πολυ ελαφριά. Βασικά αυτο και το Globalsat 338 θεωρούνται ότι είναι τα καλύτερα GPS me SSIII. Απλά είναι θέμα προτίμησης γιατί το ένα (Holux) παίρνει εξωτερική κεραία ενώ το άλλο (Globalsat) έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Firmware 3.1.1 έχει και το holux 236.

Παρόλα αυτά το rbt2001 είναι το μοναδικό που παίρνει εξωτερική κεραία από τα Sirf III bt gps receivers

Όσο για την αυτονομία είναι όντως κάτω από 7h, είναι όμως πολύ μικρότερο από το gobalsat με την 1800άρα μπαταρία..

Επίσης παίρνει μπαταρίες nokia.

Σε περίπτωση που κάποιος πάει ταξίδι (εκτός αυτοκινήτου δηλαδή που το έχεις συνεχώς στην πρίζα) μπορείς να αυξήσεις την αυτονομία επιλέγοντας trickle mode, αυξάνοντας κατά 30-40% τη διάρκεια μπαταρίας.. κάτι τέτοιο βέβαια είναι εις βάρος της απόδοσης και δεν αξίζει όταν το έχεις στο αμάξι.

Επίσης αν και δεν το έχω δοκιμάσει έχω διαβάσει πως χωράει και η μεγαλύτερη μπαταρία Nokia 5C που δίνει 30min περισσότερη αυτονομία

 

3.1.1 έχουν πλέον όλα τα GPS με ημερομηνία κυκλοφορίας από 31-7-05 και μετά αλλά engine REB-3310 μόνο το rbt2001.

Εξωτερική κεραία από τα ΒΤ με sirfIII παίρνουν τα RBT2001 το Holux236 kai

to Sysonchip.

H ΝΟΚΙΑ 5C δεν χωράει sto RBT πρέπει να την κόψεις στα πλάγια για να μπεί.

υπάρχει όμως μια εταιρία η amakkon.gr που εισάγει μπαταρίες 4C (που φοράει

το RBT2001) 1500mah ενώ το RBT έρχεται με 680mah οπότε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δε χρειάζεται activation... τουλάχιστον σε εμένα θέλει κανονικά activation (βέβαια εγώ δεν έκανα upgrade αλλά full install). Τέλος πάντων το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και ανεξάρτητα από σπασμένα dll ή ότι άλλο κυκλοφορεί νομίζω πως πρέπει όσοι θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε να το αγοράσουμε κανονικά, ώστε να υποστηρίξουμε και την αξιόλογη προσπάθεια της NGI.

 

Κι ομως δεν χρειαζεται. Εαν το στησεις πανω στο ειδη Licenced Dest3, παιζει χωρις προβλημα. ;)

Το οτι θα το αγορασουμε το θεωρω δεδομενο ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το holux νομίζω είχε από την αρχή 3.1.1.

Για το holux δεν ήξερα πως παίρνει εξωτερική κεραία.. Ούτε στο site τους δεν το γράφει.Το sysonchip όντως παίρνει.. Μου είχε ξεφύγει

Oi μαιμουδομπαταρίες με πολλά mah απ'ότι έχω διαβάσει σε κριτικές κρατάνε το ίδιο με την orignal 4C. Οπότε 1500mah μόνο στα χαρτιά πρέπει να είναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,καταφέρατε να με μπερδέψετε. :wacko: Καλό είναι για να μην παραπληροφορούμε και τον κόσμο,να μην λέμε τίποτα για το τί μας κάνει μία έκδοση που από κάπου την βρήκαμε. :X Το φθινόπωρο είναι κοντά και όταν βγεί με το καλό το ΚΑΝΟΝΙΚΟ PN από την ngi,τα ξαναλέμε.Κρατήσεις μέσω του forum γίνονται; :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Exo ena 4700 sto opoio exo perasmeno to destinator 3.

Thelo na agoraso to prototipo giati auto pou exo perasmeno einai cracarismeni ekdosi omos to provlima mou einai to eksis...

 

Sto spasmeno meta apo 15 lepta to programma pagoni xoris na mporo na patiso tipota me apotelesma na anagkazomai na kano soft reset.

Poli exoun pei oti ftaiei oti i ekdosi einai spasmeni omos to idio akrivos programma me ta idia akrivos vimata to pernao se 3 alla pocket pc me apoliti epitixia xoris kanena apolitos provlima.

 

Thelo na agoraso to prototipo mia kai vlepo oti to programma me ikanopoiei omos to thema einai min doso tosa xrimata kai iparxei pali to idio provlima.

Kapoios pou exei 4700 mporei na me enimerosei sxetika

Link to comment
Share on other sites

Exo ena 4700 sto opoio exo perasmeno to destinator 3.

Thelo na agoraso to prototipo giati auto pou exo perasmeno einai cracarismeni ekdosi omos to provlima mou einai to eksis...

 

Sto spasmeno meta apo 15 lepta to programma pagoni xoris na mporo na patiso tipota me apotelesma na anagkazomai na kano soft reset.

Poli exoun pei oti ftaiei oti i ekdosi einai spasmeni omos to idio akrivos programma me ta idia akrivos vimata to pernao se 3 alla pocket pc me apoliti epitixia xoris kanena apolitos provlima.

 

Thelo na agoraso to prototipo mia kai vlepo oti to programma me ikanopoiei omos to thema einai min doso tosa xrimata kai iparxei pali to idio provlima.

Kapoios pou exei 4700 mporei na me enimerosei sxetika

 

Κατά πάσα πιθανότητα τα άλλα pocket pc's έχουν περισσότερη μνήμη και ίσως θα δουλέψουν λίγο πιο πολύ ώρα. Στο αυθεντικό πρόγραμμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γνωρίζει κανείς από εσάς που δοκιμάζετε το PN αν υπάρχει τρόπος να αλλάζει η ένταση του ήχου όταν έχει φορτωθεί το PN; Το κουμπί της έντασης του ήχου κάνει πλέον zoom.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γνωρίζει κανείς από εσάς που δοκιμάζετε το PN αν υπάρχει τρόπος να αλλάζει η ένταση του ήχου όταν έχει φορτωθεί το PN; Το κουμπί της έντασης του ήχου κάνει πλέον zoom.

 

κανε τα replace με τα wav του Dest3 ! ;) (για σου ρε Μπαμπη!!! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

κανε τα replace με τα wav του Dest3 ! ;) (για σου ρε Μπαμπη!!! :lol: )

 

 

Αν κάνω replace τα wav, το zoom στην ένταση του ήχου θα συνεχίζει να λειτουργεί; Το βρίσκο πάντως αρκετά χρήσιμο και έξυπνο τη λειτουργεία του zoom στην ένταση του ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα τα άλλα pocket pc's έχουν περισσότερη μνήμη και ίσως θα δουλέψουν λίγο πιο πολύ ώρα. Στο αυθεντικό πρόγραμμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας.

Oxi den exei kanena apo ta alla perissoteri mnimi

ipaq 3970

ipaq 3760

HP 2410

 

Kai ta tria 64 MB mnimi...

 

Eixa skeftei mipos ftaine ta win mobile 2003SE alla to HP2410 einai SE opote den ftaiei auto...

Kaneis re palikaria pou na exei to 4700 kai to programma na tou douleuei sosta;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω replace τα wav, το zoom στην ένταση του ήχου θα συνεχίζει να λειτουργεί; Το βρίσκο πάντως αρκετά χρήσιμο και έξυπνο τη λειτουργεία του zoom στην ένταση του ήχου.

 

Den xerw an doulepsi sthn syskevh sou to zoom, alla epeidh einai poli xamhlo to encoding twn wav (128k)se sxesh me ta prohgoumena wav tou dest3 (705k) kalo tha einai na kanete copy kapou ta wav tou dest3 kai meta afou stisete to PN na ta rixete apo epanw gia kalitera hxhtika apotelesmata !!

 

PS GEorge apo tote pou anevika epanw oute fwnh oute akroash msn me.. :)

Link to comment
Share on other sites

μου ζηταει ενεργοποιηση για τους χαρτες της ngi. Tι μπορω να κανω, θελω να δοκιμασω το προγραμμα και δεν εχω ουτε καν τους αλλους χαρτες. Καποια βοηθεια σας παρακαλω με pm
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όσοι έχουμε και δουλεύει καλά το destinator3 να βάλουμε την αναβάθμιση σε ΡΝ που κυκλοφορεί ή όχι???
Ean thes axiopistes plohghseis mhn to baleis egw tha perimena na vgei h ekdosh ths NGI
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όσοι έχουμε και δουλεύει καλά το destinator3 να βάλουμε την αναβάθμιση σε ΡΝ που κυκλοφορεί ή όχι???

 

Καλο θα ειναι να περιμενεις την Ελληνικη εκδοση απο την ngi.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα ότι σε VGA ppc είναι χειρότερο το PN από το 3 !!! Το έχει δοκιμάσει κανείς ? Υπάρχει κάποια λύση η σχέδια για υποστήριξη ?
y4
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα ότι σε VGA ppc είναι χειρότερο το PN από το 3 !!! Το έχει δοκιμάσει κανείς ? Υπάρχει κάποια λύση η σχέδια για υποστήριξη ?

Χειρότερο προς τραγικό θα έλεγα.

Εγώ το γύρισα στην κανονική ανάλυση (χωρίς vga brute force).

Έχω παραθέσει screenshot σε προηγούμενη σελίδα για να δείς πως γίνεται.

 

Πάντως στους δρόμους της θεσ/νίκης πολύ μου μπερδεύεται το pn.

Ό,τι να'ναι μου λέει, ειδικά οι φωνητικές εντολές μόνο να σε μπερδέψουν μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω λιγακι τους κατοχους του PN. Οι χαρτες για Ελλαδα, ποσο χωρο σας πιανουν στην καρτουλα? Επισης, εχει χαρτογραφηση για το επαρχιακο δικτυο? Χωρια κλπ κλπ κλπ Δειξτε κατανοηση αμα ακουγονται newbie ερωτησεις.... γιατι ειναι newbie μιας και με GPS και NAV ζητηματα τωρα καταπιανομαι...
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω λιγακι τους κατοχους του PN. Οι χαρτες για Ελλαδα, ποσο χωρο σας πιανουν στην καρτουλα? Επισης, εχει χαρτογραφηση για το επαρχιακο δικτυο? Χωρια κλπ κλπ κλπ Δειξτε κατανοηση αμα ακουγονται newbie ερωτησεις.... γιατι ειναι newbie μιας και με GPS και NAV ζητηματα τωρα καταπιανομαι...

17MB είναι οι χάρτες.

Είναι χαρτογραφημένο όλο το επαρχιακό δίκτυο, σίγουρα υπάρχουν ελλείψεις, αλλά πρόκειται για καταπληκτική δουλειά.

Ελάχιστα χωριά έχω αναζητήσει και δεν τα βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...