Jump to content

Παρουσιάστηκε το Xiaomi Mi 10 Lite με τιμή €350 και 5G


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέτοια αξία κινητό δεν αγοράζω απ έξω σε καμία περίπτωση.

Από Ευρώπη και αυτή τη τιμή τρώγεται έστω μετά πολλούς μήνες αν ενδιαφερομουν φυσικά.

 

Ναι βλέπω κάνα 80-100 ευρώ πάνω σε σχέση με 7 Pro

Περίπου 760-780 το 8/128 και 840-860 το 8/256.

 

Παντως και η κάμερα θα είναι αρκετά αναβαθμισμενη διαβάζω άρα δεν θεωρώ υπερβολικά αν είναι σε αυτά τα επίπεδα κυμανθεί η τιμή.

 

Δεν θα έχει να ζηλέψει πολλά από Samsung η Huawei και προφανώς xiaomi με mi10 pro.

 

Καλώς ή κακώς τα extra features στοιχίζουν

 

Πλέον που σε επίπεδο hardware και features συγκλίνουν όλες οι προτάσεις το παιχνίδι θα παιχθεί στο λογισμικό, το οικοσύστημα η το after sales support μαζί βέβαια με προσωπικές προτιμήσεις καταναλωτή.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

 

Μακάρι να κυμανθεί σε αυτές τις τιμές για όποιον έχει σκοπό να αναβαθμίσει. Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ότι φέτος ίσως κρατήσει τα προσχήματα στις τιμές κι από του χρόνου θα βαράει στο ψαχνό.

 

Εγώ ευτυχώς έχω καλύψει τις ανάγκες μου πλήρως με 7 Pro και 4XL ;)

 

Το σίγουρο είναι βέβαια ότι η Xiaomi αμφιβάλλω για το εάν ακόμα και η ίδια πιστεύει ότι θα κάνει τρελες πωλήσεις με το Mi10 Pro η και το απλό 10αρι. Θα συνεχίσει να πουλάει σαν τρελή στην μεσαία κατηγορία, οι ναυαρχίδες τις θα έχουν τρελή χασούρα σε ένα εξάμηνο και κάπου εκεί, εκείνη την χρονική περίοδο, θα αρχίσουν να πουλάνε τα 10αρια της. Βέβαια μεχρι τότε, Xiaomi είναι αυτή, θα έχει τραβήξει τα βλέμματα των fans της με νέες συσκευές που θα έχει κυκλοφορήσει. Κάνα Mi mix 4 δηλαδή κλπ.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δύσκολα τα βλέπω πάντως για mi10 σειρά με αυτή την τιμολόγηση, θα αναγκαστεί ρίξει τιμές αλλιώς δεν βλέπω παρά πολύ μικρότερη ζήτηση σε σχέση με προηγούμενες σειρές.

 

Προσωπικά μόνο k30 pro zoom αν τιμήσω κάτι φέτος περισσότερο για την αλλαγή παρά την ουσία αν με τσιγκλησει σε σχέση με 7 Pro.

Θα δείξει.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα βλέπω πάντως για mi10 σειρά με αυτή την τιμολόγηση, θα αναγκαστεί ρίξει τιμές αλλιώς δεν βλέπω παρά πολύ μικρότερη ζήτηση σε σχέση με προηγούμενες σειρές.

 

Προσωπικά μόνο k30 pro zoom αν τιμήσω κάτι φέτος περισσότερο για την αλλαγή παρά την ουσία αν με τσιγκλησει σε σχέση με 7 Pro.

Θα δείξει.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Εκεί είναι το άλλο πρόβλημα. Φαντάζεσαι έξι μήνες μετά, να πέσει η τιμή του θεαματικά επειδή δεν έκανε πωλήσεις; Φαντάσου να το έχεις αγοράσει εσύ 850 η 900 ευρώ τις πρώτες ημέρες και μετά από έξι μήνες να μην μπορείς να το πουλήσεις ούτε 350 ευρώ.

 

Εκεί είναι που παραδέχομαι την Apple και κανένας στο Android δε μπορεί να κάνει το ίδιο.

 

Edit: και ιδού τα νέα.

https://techblog.gr/mobile/mathame-tis-times-ton-xiaomi-mi-10-pro-kai-mi-10-stin-ellada/

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το άλλο πρόβλημα. Φαντάζεσαι έξι μήνες μετά, να πέσει η τιμή του θεαματικά επειδή δεν έκανε πωλήσεις; Φαντάσου να το έχεις αγοράσει εσύ 850 η 900 ευρώ τις πρώτες ημέρες και μετά από έξι μήνες να μην μπορείς να το πουλήσεις ούτε 350 ευρώ.

 

Εκεί είναι που παραδέχομαι την Apple και κανένας στο Android δε μπορεί να κάνει το ίδιο.

 

Edit: και ιδού τα νέα.

https://techblog.gr/mobile/mathame-tis-times-ton-xiaomi-mi-10-pro-kai-mi-10-stin-ellada/

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το τερμάτισαν +100 ευρώ καπέλο σε σχέση με υπόλοιπη Ευρώπη ::lol:

 

Απορώ τι πίνουν οι αθεοφοβοι

 

Ζήτημα αν κάνουν 1/10 των πωλήσεων σε σχέση με mi9 σειρά

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το τερμάτισαν +100 ευρώ καπέλο σε σχέση με υπόλοιπη Ευρώπη ::lol:

 

Απορώ τι πίνουν οι αθεοφοβοι

 

Ζήτημα αν κάνουν 1/10 των πωλήσεων σε σχέση με mi9 σειρά

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Infoquest. Δεν το περίμενες;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρες! Έβαλε 5 κάμερες και τι; Το Mi Note 10 που έχει σχεδόν τις ίδιες, που είναι η τιμή του; Δηλαδή τα 450 και 500 επιπλέον ευρώ από το περσινό Mi9, δικαιολογούνται μόνο από μερικούς φακούς και την ασύρματη φόρτιση που είχε και το προηγούμενο μοντέλο; Φτάνεις που φτάνεις να ζητάς 1000αρικο, βάλε ip68, βάλε μια οθόνη με περισσότερη ανάλυση, βάλε SD card. Τι τσιγκουνιες αλά Huawei και 1000+;

 

Και πριν πεταχτεί κάποιος να μου πει για το ακριβότερο chip (snap 865), τότε πως γίνεται το k30 Pro να έχει το ένα τρίτο της τιμής;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μέχρι τα κομπιουτερικά, προσέσορες δηλαδή και μνήμες θα μπορούσα εάν είχα την όρεξη να 'τιμολογήσω' και να κρίνω και γω πόσο μακριά από το όσο υπολόγισα μου έρχεται μια υλοποίηση και να πω ό,τι πω. Από τη στιγμή όμως που το κινητό μπαίνει σε χωράφια φωτογραφικά, το κόστος για αυτούς τους 'μερικούς φακούς' (όπως συνοπτικά τους περιγράφεις) θα μπορούσε χαλαρά να περάσει το κόστος ενός μεσαίου κινητού. Όποιος έχει χόμπι φωτογραφία τώρα θα κουνάει συγκαταβατικά το κεφάλι του για το πόσο ακριβά μπορούμε να φτάσουμε να πληρώνουμε ακόμα κι έναν μικρούλη pancake φακό. Πήγα να σου γράψω χθες αλλά με πήρε ο ύπνος πως το πυρίτιο είναι πεπαλαιωμένο υλικό πια κι από ένα σημείο στο χρόνο κι πέρα μάλλον θα πληρώνεις το γυαλί. Αφού τα κινητά θέλανε φωτογραφία και δε τους φτάνανε οι webcam κατηγορίας υλοποιήσεις, θα χορέψουν κανονικά το χορό των οπτικών πρωτίστως και των ποιοτικών οθονών μετά και σίγουρα κάποιοι θα δυσανασχετούν με τις νέες τιμές που θα'ρχονται αλλά η φωτογραφία είναι ένα παραδοσιακά ακριβό χόμπι και πραγματικά δεν έχει πάτο αν θες να το τραβήξεις. Γι'αυτό και με διάβασες να γράφω πως όσο πιο πολλές κάμερες, τόσο πιο πολύ το κόστος γιατί τόσο πιο πολλά τα οπτικά. Και φυσικά, κανείς δε μας λέει τι διαβάθμισης οπτικά έχει βάλει σε ποιο μοντέλο και πόσο του κόστισαν, άρα δε νομίζω να είμαστε σε θέση άλλο πια να συγκρίνουμε, πόσο μάλλον να 'τιμολογήσουμε' μεταξύ συσκευών. Όλα αυτά παραπάνω απαρτίζουν τη θέση μου, τώρα αν είναι σωστή ή λαθεμένη ας αφήσουμε το καιρό να δείξει. Καλή μέρα φίλε μου, μείνε ασφαλής, μακριά από κορωνοϊούς!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εδινα τόσα χρήματα για κανένα κινητο.ουτε της αγαπημενης μου μάρκας.ισως να το έκανα αν κέρδιζα ένα σεβαστό ποσό σε τυχερά παιχνίδια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δε μας τα λέει καλά.

Άντε να βλέπουμε άλλες εταιρίες τώρα.

(Προς tcl/realme/oppo μεριά)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε μας τα λέει καλά.

Άντε να βλέπουμε άλλες εταιρίες τώρα.

(Προς tcl/realme/oppo μεριά)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν σου πω ότι δε με "πείθει" καμία από αυτές που ανάφερες;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδες επειδη ειναι απογοητευτικη η οθπνη του note 9 pro θεωρειται πτι ειναι πολλα τα 320/330ε για το mi 10 lite??

Εμενα μου φαινεται οκ

Μου διαφευγει κατι;;

Η μπαταρια δεν ειναι κανα τερας αλλα πιστευω μια μερα ψιλοβαρια χρηση την βγαζει;; Η οχι;; Τοχει καποιο μελος; Εαν ναι ας γραψει ενα συντομο φηντ μπακ

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη ειναι απογοητευτικη η οθπνη του note 9 pro θεωρειται πτι ειναι πολλα τα 320/330ε για το mi 10 lite??

Εμενα μου φαινεται οκ

Μου διαφευγει κατι;;

Η μπαταρια δεν ειναι κανα τερας αλλα πιστευω μια μερα ψιλοβαρια χρηση την βγαζει;; Η οχι;; Τοχει καποιο μελος; Εαν ναι ας γραψει ενα συντομο φηντ μπακ

Για 0.1" διαφορά είναι απαγορευτική η οθόνη!!! Ούτε που θα καταλάβεις τη διαφορά.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10217&idPhone2=10159

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες τι γραφω

Να το ξαναδιατυπωσω

Η οθονη του RN9 pro ειναι απογοητευτικη στα χρωματα

Οχι απογορευτικη σε κατι

Διαφορα εχει στο φαρδος παντως

Ωστοσο τογταψα κ στο θρεντ του RN 9 pro

Πολυ ξεθωρα χειροτερα απ ολα οσα εχω δει ακομα κ σε παλια μοντελα

Και η ερωτηση ειναι

Σαν εναλακτικη πως βλεπετε οι πιο ειδικοι με 100ε πιο πολλα το mi 10 lite που ΥΠΟΘΕΤΩ δεν τοχω δει λαιβ θαχει λογω αμολεντ καλη οθονη

Στα 330/350 πως το βλεπετε

Αξιζει η μαπα το καρπουζι

Αυτο ρωτησα

Θενκς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πήρα παιδιά στα 313€ 6/64 από Κάιζερ.

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι η miui μαζί με τις σαβουροεφαρμογες της.

Και η μπαταρία με wifi αλλά είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα.

 

https://drive.google.com/file/d/1-QB1m-2zqkETfi1kyP9kvgeGJT7-5IPK/view?usp=drivesdk

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο πλαισιο, σε 10 δοεσεις, εντοκες, περιμενω την παρασκευη να ξεκλειδωσω. 444,47 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πήρα 297€ από Αθήνα έκδοση 6/128. Νομίζω ότι θα με συντροφεύσει χαλαρά για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστο χωρίς πρόβλημα. Τεράστιο ατού για μένα η οθόνη, χρώματα, φωτεινότητα και amoled. Μπαταρία πιστεύω για αυτούς που κάνουν βαριά χρήση 1 μέρα θα τη βγάζει. Εγώ το πάω χαλαρά και το βράδυ είμαι στο 40% οπότε και ξαναγεμίζω. Κάτι αρνητικό δεν έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή το βρήκες.

 

Έβαλα το hidden settings for miui και έκανα disable μερικές εφαρμογές.

Αλλά θέλω να ξηλωσω και άλλες και σκέφτομαι για adb debloat από υπολογιστή χωρίς ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμ.. Δυστυχώς το gorilla glass της xiaomi δε λέει και πολλά, σήμερα παρατήρησα τις πολύ λεπτές γραμμές που σχηματίστηκαν στην οθόνη καθαρίζοντάς την. Αμέσως παρήγγειλα tempered glass της Nillkin , μόλις το βάλω θα σας πω εντυπώσεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδες επειδη ειναι απογοητευτικη η οθπνη του note 9 pro θεωρειται πτι ειναι πολλα τα 320/330ε για το mi 10 lite??

Εμενα μου φαινεται οκ

Μου διαφευγει κατι;;

Η μπαταρια δεν ειναι κανα τερας αλλα πιστευω μια μερα ψιλοβαρια χρηση την βγαζει;; Η οχι;; Τοχει καποιο μελος; Εαν ναι ας γραψει ενα συντομο φηντ μπακ

 

Κατ εμέ αξίζει και παρααξίζει. Από bestprice θα το βρεις κάτω από 300€ και η μπαταρία βγάζει τη μέρα. Και γενικά το κινητό σφυράει.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πίστευα ότι το gorilla glass θα ήταν το ίδιο καλό με του nubia μου που έμεινε αγρατσούνιστο επί 2 χρόνια.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το τζαμάκι 9H της Nillkin. Απλά τέλειο, εφαρμογή, αίσθηση, μέχρι και το δαχτυλικό αποτύπωμα δουλεύει χωρίς να το ξαναπεράσω. ΥΓ. η τιμή του έπεσε κι άλλο, 275 + 4 μεταφορικά πλέον! Edited by jon_robocop
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα κάποιο λινκ για το προστατευτικο τσαμακι της nillkin?? Και θα ήθελα να ρωτησω μήπως ξέρει κάποιος φίλος γιατί με την cu έχω πρόβλημα μεγάλο στην κάλυψη δυκτιου σε σημεία που με το pocophone δεν είχα ποτέ μήπως υπάρχει κάποια ρυθμηση??

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα κάποιο λινκ για το προστατευτικο τσαμακι της nillkin?? Και θα ήθελα να ρωτησω μήπως ξέρει κάποιος φίλος γιατί με την cu έχω πρόβλημα μεγάλο στην κάλυψη δυκτιου σε σημεία που με το pocophone δεν είχα ποτέ μήπως υπάρχει κάποια ρυθμηση??

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.xtech.gr/smartphones-and-accessories/tempered-glass/specs/65f-,Xiaomi-Mi-10-Lite/64f-,Xiaomi/stock_status,7/

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε mi 10 lite 5g Έχω πρόβλημα με την cu πολλές φορές το τηλεφωνο ενώ δηχνει ότι έχει σήμα δεν έχει και παρόλο που το έχω στο αυτόματο πρέπει από 3g να το βάλω lte μόνος μου αλλιώς τίποτα μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...