Jump to content

Samsung Galaxy S20+


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω με τα πειραγματακια που του εχω κανει βλεπω πανω απο 8ωρο Sot απο 100 σε 20%...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλα εχω απενεργοποιησει σαβουρες και πραγματα που δεν μου χρειαζονται. Επισης συγχρονισμους και λειτουργιες. Σε καποιους χρειαζονται σιγουρα και αλλοι δεν θελουν να μπουν στη λογικη αλλα το θελουν ετοιμο.

Μια ιδεα θα σου δωσει ο οδηγος του s_wind στο φορουμ των S9.

Εγω χρησιμοποιω πολυ την εφαρμογη package disabler pro.

Link to comment
Share on other sites

Κοντα στη μεση. Σε 60 hz στα 3200×1440.

Στο S10e με 3100 μπαταρια ειχα 7μιση ωρες οθονη. Αλλα οπως ειπα τα πειραζω πολυ... Επισης πηρε 2 βδομαδες χρησης περιπου να στρωσει η μπαταρια. Και παντα παρακολουθω τις εφαρμογες που καταναλωνουν και τις εχω σε αδρανεια η ψαχνω για εναλλακτικες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΖΕΣΤΑΊΝΕΤΑΙ, μη λέμε ότι θέλουμε.

Είχα το LG V30 και δεν είχε ζεσταθεί ουτε στην παραλία 15Αυγουστο.

Δεν είναι δυνατόν να βλέπεις YOUTUBE και να νιώθεις ότι έχει ζεσταθεί . έστω και λίγο, δεν το δικαιολογεί το φόρτο εργασίας του Youtube.

Δηλαδή αν ο EXYNOS ζεσταίνεται στο Youtube , θα αντέξει να το δουλεύω σε DEX ή αν τραβάω βίντεο μισή ώρα?

 

Που να δεις σε καταστασεις gaming. Ειναι 50% πιο ενεργοβορος απο τον snap.

Mε τεστ εχουν δειξει οτι πεφτει σε επιπεδα πιο κατω και απο Redmi Note 8 Pro μετα απο 20 λεπτα. :p

 

Link to comment
Share on other sites

Απο games Call Of Duty παιζω μονο καποιες φορες και δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Ισα ισα που καιει και λιγοτερη μπαταρια απο το S10e που ειχα πριν.

Επειδη ομως ειναι κινητο και οχι κονσολα δεν παιζω πανω απο 20-30 λεπτα... Και οι κονσολες με ενα σωρο ανεμιστηρες ζεματανε.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω απενεργοποιησει σαβουρες και πραγματα που δεν μου χρειαζονται. Επισης συγχρονισμους και λειτουργιες. Σε καποιους χρειαζονται σιγουρα και αλλοι δεν θελουν να μπουν στη λογικη αλλα το θελουν ετοιμο.

Μια ιδεα θα σου δωσει ο οδηγος του s_wind στο φορουμ των S9.

Εγω χρησιμοποιω πολυ την εφαρμογη package disabler pro.

 

Για βάλε αν μπορείς μία λίστα με τις απενεργοποιημένες εφαρμογές.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε αν μπορείς μία λίστα με τις απενεργοποιημένες εφαρμογές.

 

Android Auto

Ant+ DUT

ANT Radio Service

Ant + Plugins service

AR Emoji

BBC Agent

Οτι γραφει Bixby

Briefing

Carmodestub

Device Health Services

Dex

Oτι γραφει facebook

Health services

One Drive

Outllook

Samsung Daily

Samsung Health

SmartThings

upday

Wearable Manager installer

Aρχικη Samsung Dex

Aυτοκολ Ar. Emoji

Yπηρεσια ANT + HAL

Linked in

Galaxy Wearable

Ψηφιακη ευεξια και γονικοι έλεγχοι

 

Συγχρονισμοι χειροκινητοι

Συνθετες λειτουργιες-Κινησεις και χειρονομιες ολα off

Αναλυση 3200Χ1440

Always On: Off

Dark Mode

Αmoled friendly wallpapers

Νυχτα σε λειτουργια πτησης

Φωτεινοτητα 50%

 

4g δεν χρησιμοποιω πανω απο μιση ωρα τη μερα συνηθως

 

Και παντα παρακολουθω ποιες εφαρμογες καταναλωνουν και ψαχνω εναλλακτικες

 

Θα πει κανεις πολυ δουλεια αλλα εγω γουσταρω τετοια...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Και ενα δειγμα σημερινης χρησης. Ξεκινησα με 98% το πρωι. Κυριως wifi, 10 λεπτα 4g και 10 λεπτα κλησεων.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

de28c3612e53281047b082c7c832918f.jpg

 

 

Αλλο 20% μειον. 40 λεπτα με 4g και αλλα 10 κλησεων...d152e49bb85fd1b2226acbfd1427ec31.jpg

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα από αύριο κάτοχος, το φέρνω γύρω γύρω πολύ καιρό.. Έχει έκπτωση 150 ευρώ public και mediamarkt.

Μιας και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την μπαταρία, σε πόση ώρα φορτίζει στο 100%?

Επίσης στην φωτογραφική του θα δω διαφορά ερχόμενος από το s9 plus? Κάποιος που έχει κάνει την μετάβαση...

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα από αύριο κάτοχος, το φέρνω γύρω γύρω πολύ καιρό.. Έχει έκπτωση 150 ευρώ public και mediamarkt.

 

Μιας και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την μπαταρία, σε πόση ώρα φορτίζει στο 100%?

 

Επίσης στην φωτογραφική του θα δω διαφορά ερχόμενος από το s9 plus? Κάποιος που έχει κάνει την μετάβαση...

1 ώρα και 10 λεπτά χρειάζεται από άδειο. Για την φωτογραφική, έρχομαι από OnePlus 7 pro. Θα έλεγα ότι είναι στα ίδια. Για το s9 δεν γνωρίζω...

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα από αύριο κάτοχος, το φέρνω γύρω γύρω πολύ καιρό.. Έχει έκπτωση 150 ευρώ public και mediamarkt.

Μιας και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την μπαταρία, σε πόση ώρα φορτίζει στο 100%?

Επίσης στην φωτογραφική του θα δω διαφορά ερχόμενος από το s9 plus? Κάποιος που έχει κάνει την μετάβαση...

 

 

Εχει 3 επιλογες ταχυτητας φορτισης: Στην αργη θελει 2 ωρο να φορτισει στην πολυ γρηγορη καπου μια ωρα αν φορτιζεις απο 15 με 20%. Οι γρηγορες φορτισεις βλαπτουν βεβαια την μπαταρια.

Out of the box η μπαταρια ειναι ΟΚ αν θες να το πειραξεις λιγο την κανεις πολυ παραπανω απο ΟΚ. Αν ψαξεις σε reviews σε ολα τα high end κινητα ολοι κλαινε για τις μπαταριες. Προσωπικα ποτε δεν ειχα θεμα.

Η καμερα σαφως ειναι ανωτερη απο του S9 αλλα οι διαφορες σε ορατο ματι σαφως δεν ειναι τεραστιες.

 

Γενικως παρακολουθοντας τα φορουμ του S20 υπαρχει κλαμα, πολυ κλαμα...

 

Στα τεστ ο Exynos χανει απο τον Snap, ζεσταινεται, midrange Χiaomi εχουν καλυτερες επιδοσεις σε games συμφωνα με youtubers, τα 120 hz δεν ειναι οπως θα πρεπε κλπ κλπ...

 

Για μενα ολα αυτα ειναι αστεια... Σε καθημερινη χρηση το κινητο ειναι κινηταρα και τα κανει ολα αριστα.

Η ποιοτητα κατασκευης δικαιολογει την τιμη, το Service της Samsung αχρειαστο να ναι δικαιολογει και παλι την τιμη.

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν σε τεστ ο snap δινει 1.5 % παραπανω σκορ απο τον Exynos η οτι αλλο κινητο θα ζεσταθει λιγο λιγοτερο. Το κινητο δεν ειναι κονσολα να παιζω ολη μερα παιχνιδια και μετα να κλαιω για την μπαταρια... Αμα θες κονσολα παρε μια ειναι και πιο φτηνη και παιζεις για χρονια και δεν ξεφορτιζει ποτε, επισης οσο και να καιει δεν δινεις σημασια γιατι δεν την ακουμπας...

 

Ακομα και με ενα midrange κανεις αψογα την δουλεια που θελεις. Μια ναυαρχιδα απλα προσφερει καποιες πολυτελειες παραπανω...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Με φορτιση απο προχθες το βραδυ εχω φτασει στις 7 ωρες Sot και εχω υπολοιπο 30% Σουπερ! Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Android Auto

 

Ant+ DUT

 

ANT Radio Service

 

Ant + Plugins service

 

AR Emoji

 

BBC Agent

 

Οτι γραφει Bixby

 

Briefing

 

Carmodestub

 

Device Health Services

 

Dex

 

Oτι γραφει facebook

 

Health services

 

One Drive

 

Outllook

 

Samsung Daily

 

Samsung Health

 

SmartThings

 

upday

 

Wearable Manager installer

 

Aρχικη Samsung Dex

 

Aυτοκολ Ar. Emoji

 

Yπηρεσια ANT + HAL

 

Linked in

 

Galaxy Wearable

 

Ψηφιακη ευεξια και γονικοι έλεγχοι

 

 

 

Συγχρονισμοι χειροκινητοι

 

Συνθετες λειτουργιες-Κινησεις και χειρονομιες ολα off

 

Αναλυση 3200Χ1440

 

Always On: Off

 

Dark Mode

 

Αmoled friendly wallpapers

 

Νυχτα σε λειτουργια πτησης

 

Φωτεινοτητα 50%

 

 

 

4g δεν χρησιμοποιω πανω απο μιση ωρα τη μερα συνηθως

 

 

 

Και παντα παρακολουθω ποιες εφαρμογες καταναλωνουν και ψαχνω εναλλακτικες

 

 

 

Θα πει κανεις πολυ δουλεια αλλα εγω γουσταρω τετοια...

Πολλές από αυτές τις εφαρμογές δεν απενεργοποιούνται. Εσύ πως τις απενεργοποίησες;

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ολα αυτα ειναι αστεια... Σε καθημερινη χρηση το κινητο ειναι κινηταρα και τα κανει ολα αριστα.

Η ποιοτητα κατασκευης δικαιολογει την τιμη, το Service της Samsung αχρειαστο να ναι δικαιολογει και παλι την τιμη.

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν σε τεστ ο snap δινει 1.5 % παραπανω σκορ απο τον Exynos η οτι αλλο κινητο θα ζεσταθει λιγο λιγοτερο. Το κινητο δεν ειναι κονσολα να παιζω ολη μερα παιχνιδια και μετα να κλαιω για την μπαταρια... Αμα θες κονσολα παρε μια ειναι και πιο φτηνη και παιζεις για χρονια και δεν ξεφορτιζει ποτε, επισης οσο και να καιει δεν δινεις σημασια γιατι δεν την ακουμπας...

 

Ακομα και με ενα midrange κανεις αψογα την δουλεια που θελεις. Μια ναυαρχιδα απλα προσφερει καποιες πολυτελειες παραπανω...

 

:D Τα ιδια ελεγε και η APPLE για να μαζεψει τα αμάζευτα οταν μοιρασε την παραγωγη του Α chip σε TSMC και Samsung. Mε το A chip της Samsung να ειναι 2πλασια ενεργοβόρο αν και σε λιγότερα nm απο της TSMC. Το επόμενο ετος λοιπον η APPLE εδωσε ολη την παραγωγη ξανα στην TSMC, αλλά οι δικαιολογίες, δικαιολογίες. Γιατι ρε apple αφου σε daily usage ηταν πανω κατω τα ιδια οπως μας ελεγες....

 

Η καθημερινη χρηση δεν οριζεται, ο καθε ενας εχει διαφορετικα γουστα. Πληρωνεις την ιδια τιμη με τον αλλο και απαιτεις την ιδια αποδοση κατω απο ολες τις συνθηκες. O Exynos του S20 απλα δεν ειναι πουθενα...

 

Το Εxynos σαν τσιπακι ειναι μια χαρα, το εργοστασιο που τον κατασκευάζει ειναι για τα μπαζα.

 

Kyrin, Snap, A chip by TSMC

Exynos by Samsung

Edited by Sebastian13
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα. Απο τη στιγμη που τα γνωριζεις και σε επηρεαζουν δεν αγοραζεις Samsung με exynos και πας καπου αλλου...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ευχαριστημένος γενικά το κινητό πάει σφαίρα και ότι έχει πάνω του είναι ποιότητα αλλα 2 θέματα έχω.Γενικα είναι ζεστό πίσω όσο το δουλεύω και χωρίς παιχνίδια (δεν ζεματάει αλλά είναι ζεστό παραπάνω από το ανεκτό στο χέρι γιαυτό δίνω σημασία) και επισης η μπαταρία αν ανοίξω 4G κατεβαίνει αρκετά γρήγορα...Οτι και να χω κάνει δεν μπορώ να βρω λύση,με WiFi μου βγάζει πολύ καλούς χρόνους.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ευχαριστημένος γενικά το κινητό πάει σφαίρα και ότι έχει πάνω του είναι ποιότητα αλλα 2 θέματα έχω.Γενικα είναι ζεστό πίσω όσο το δουλεύω και χωρίς παιχνίδια (δεν ζεματάει αλλά είναι ζεστό παραπάνω από το ανεκτό στο χέρι γιαυτό δίνω σημασία) και επισης η μπαταρία αν ανοίξω 4G κατεβαίνει αρκετά γρήγορα...Οτι και να χω κάνει δεν μπορώ να βρω λύση,με WiFi μου βγάζει πολύ καλούς χρόνους.

 

πραγματι οπως ακριβως τα λες ειναι φιλε George... η συσκευη αρκετες φορες ειναι ζεστη στο πανω μερος της οθονης και πισω στην πλάτη αν το σκαλιζεις για αρκετη ωρα η πας να βγαλεις φωτογραφιες η βιντεο εκει η συσκευη βαραει τρελες θερμοκρασιες.... και επισης η καμερα δεν ειναι και τοσο καλη σε σχεση με αλλες συσκευες... ακομα πιστευω οτι με το S6 edge που ειχα πριν εβγαζα πιο καλες φωτο.... επισης το night mode ειναι απαράδεκτο....

 

ελπιζω με μελλοντικα updates να στρωσει η συσκευη....!

 

επισης κανε enable την λειτουργεια ενεργείας και θα δεις οτι η συσκευη δεν θα ζεστενεται τοσο ευκολα οπως τωρα... ειναι αρκετά περίεργο αλλα δοκιμασε... το ειχε γραψει καποιος στο επισημο φορουμ της samsung και ειπα να το τσεκαρω και νομιζω οτι οντως εχει μια μικρη διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

πραγματι οπως ακριβως τα λες ειναι φιλε George... η συσκευη αρκετες φορες ειναι ζεστη στο πανω μερος της οθονης και πισω στην πλάτη αν το σκαλιζεις για αρκετη ωρα η πας να βγαλεις φωτογραφιες η βιντεο εκει η συσκευη βαραει τρελες θερμοκρασιες.... και επισης η καμερα δεν ειναι και τοσο καλη σε σχεση με αλλες συσκευες... ακομα πιστευω οτι με το S6 edge που ειχα πριν εβγαζα πιο καλες φωτο.... επισης το night mode ειναι απαράδεκτο....

 

ελπιζω με μελλοντικα updates να στρωσει η συσκευη....!

 

επισης κανε enable την λειτουργεια ενεργείας και θα δεις οτι η συσκευη δεν θα ζεστενεται τοσο ευκολα οπως τωρα... ειναι αρκετά περίεργο αλλα δοκιμασε... το ειχε γραψει καποιος στο επισημο φορουμ της samsung και ειπα να το τσεκαρω και νομιζω οτι οντως εχει μια μικρη διάφορα...

 

Η λειτουργία ενέργειας είναι εκεί που είναι η επιλογές για την εξοικονόμηση μπαταρίας κάτω κάτω ή κάπου αλλού λες?

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία ενέργειας είναι εκεί που είναι η επιλογές για την εξοικονόμηση μπαταρίας κάτω κάτω ή κάπου αλλού λες?

 

ακριβως..! πες αν ειδες καποια διάφορα μετα την αλλαγη...! εγω παντως οσο περιεργο και αν ειναι ειδα αρκετή βελτίωση σε θερμοκρασιες και σε performance....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε την λειτουργία ενέργειας τι εννοείτε ρε παιδιά; Εγώ έχω επιλεγμένη την βελτιστοποίηση... Αυτό εννοείτε;e2401f17344d246314212a630cc4606c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε την λειτουργία ενέργειας τι εννοείτε ρε παιδιά; Εγώ έχω επιλεγμένη την βελτιστοποίηση... Αυτό εννοείτε;e2401f17344d246314212a630cc4606c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μετρια εξοικονομηση ενεργειας μαλλον εννοουν .

 

Επισης εχει βγει τροπος να λειτουργει το κινητο με 120hz και 96 hz σε μετρια εξοικονομηση ενεργειας μεσω bixby routines !!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...