Jump to content

Samsung Galaxy S20+


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mid rage συσκευή χαρακτηρίζεται εκείνη η οποίο βρίσκεται σε μια μεσαία κατηγορία χρημάτων σύμφωνα με τον ανταγωνισμό.

 

Το s10e άρχισε από 570 όταν πρώτο βγήκε και του λείπουν χαρακτηριστικά για να θεωρηθεί ναυαρχίδα πχ 2k οθόνη, Ufs 3.0, Telephoto,Μπαταρία. Δεν είναι δικό μου κριτήριο αυτό, αυτά είναι γραμμένα σε πολλά sites και βίντεο, γενικότερα είναι γνωστά στον κόσμο της τεχνολογίας.

 

Αυτό που έθιξα εξαρχής και καταλήξαμε εδώ είναι ότι το χαρακτηριστικό που έκανε το s20+ πιο ελκυστικό ήταν τα 120hz τουλάχιστον για μένα. Δεν είχε κάτι άλλο καινοτόμο σε σύγκριση με τον προκατοχο του (έχοντας το s10+ )οπότε είναι κρίμα να μην λειτουργεί σωστά και με τον snapdragon να είναι όλα μπικουτι.

 

Αν κάποιος είναι απαιτητικός και προέρχεται από περσινή ναυαρχίδα και ψάχνεται για αλλαγή δεν το θεωρώ ιδανική επιλογή ..

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Ετσι ...Απορω τοτε γιατι τα huawei που δεν εχουν 2κ αναλυση και στερεο ηχεια ειναι ναυαρχιδες...Η τα pixel με μια καμερα βγαζουν τις καλυτερες φωτο απο οτι υπαρχει εκει εξω...

Link to comment
Share on other sites

Mid rage συσκευή χαρακτηρίζεται εκείνη η οποίο βρίσκεται σε μια μεσαία κατηγορία χρημάτων σύμφωνα με τον ανταγωνισμό.

 

Το s10e άρχισε από 570 όταν πρώτο βγήκε και του λείπουν χαρακτηριστικά για να θεωρηθεί ναυαρχίδα πχ 2k οθόνη, Ufs 3.0, Telephoto,Μπαταρία. Δεν είναι δικό μου κριτήριο αυτό, αυτά είναι γραμμένα σε πολλά sites και βίντεο, γενικότερα είναι γνωστά στον κόσμο της τεχνολογίας.

 

Αυτό που έθιξα εξαρχής και καταλήξαμε εδώ είναι ότι το χαρακτηριστικό που έκανε το s20+ πιο ελκυστικό ήταν τα 120hz τουλάχιστον για μένα. Δεν είχε κάτι άλλο καινοτόμο σε σύγκριση με τον προκατοχο του (έχοντας το s10+ )οπότε είναι κρίμα να μην λειτουργεί σωστά και με τον snapdragon να είναι όλα μπικουτι.

 

Αν κάποιος είναι απαιτητικός και προέρχεται από περσινή ναυαρχίδα και ψάχνεται για αλλαγή δεν το θεωρώ ιδανική επιλογή ..

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Midrange δεν είναι μόνο η τιμή, αλλά και τα specs. Πχ g8s και γενικα LG χάνουν τρομερά την αξία τους, τι είναι low range?

Τέλος πάντων, όσο για τα mid που έχουν ίδια εμπειρία με τα high end, θεωρώ ότι υπάρχει διαφορά στη χρήση, μετά από 5 μήνες πχ βλέπεις ότι βαραινουν και έχουν μια αργοπορια στη χρήση σε σχέση με ένα αντίστοιχο high end που παραμένει σφαίρα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ...Απορω τοτε γιατι τα huawei που δεν εχουν 2κ αναλυση και στερεο ηχεια ειναι ναυαρχιδες...Η τα pixel με μια καμερα βγαζουν τις καλυτερες φωτο απο οτι υπαρχει εκει εξω...
Θίξαμε το s10e για αυτό και σε σύγκριση με την σειρά 10 είναι το πιο φθηνό και έχει τα πιο λίγα features.

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα τζαμακι και παρατήρησα ότι οι φωτογραφίες της μπροστινής κάμερας βγαίνουν με μια λευκή αξία γυρω γύρω όταν έχω φλας..Να υποθέσω ότι φταίει το τζαμακι; ένα αντίστοιχο είχα βάλει και στις πίσω κάμερες και μου έβγαζε σκιά και το πέταξα αμέσως
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανισε αυτο το μνμ. Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?20c416f6bce31353e1e5f90b1571fe10.jpg

 

Edit: Το βρηκα ηταν απο το ad.guard

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://techblog.gr/mobile/redmi-note-8-pro-xeperna-ei-se-gaming-epido-seis-to-galaxy-s20/

 

Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό ζορίζομαι να το δεχτώ αυτό ειδικά με επεξεργαστή mediatek,παρολαυτα αν αυτό είναι θέμα του Exynos τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν λίγο το update με το security patch Μαΐου.Ειδε κανείς βελτίωση σε οποιοδήποτε τομέα;
Link to comment
Share on other sites

https://techblog.gr/mobile/redmi-note-8-pro-xeperna-ei-se-gaming-epido-seis-to-galaxy-s20/

 

Το οτι ενας youtuber το πετυχε σε να παιχνιδι υπο αγνωστες προυποθεσεις δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Εχω δει βιντεακια με κινητα των 80 ευρω να εμφανιζονται πιο γρηγορα απο ναυαρχιδες...

Link to comment
Share on other sites

Τεστ απο 60hz εως 14hz .Μετα απο αυτο το βιντεο και εφοσον μας πεταχτηκαν τα ματια εξω γιατι γινεται προσπαθεια να το δουμε σε αργη κινηση ουτε και εκει κοντευεις να μη δεις διαφορα.Καποιοι λενε οτι βλεπουν διαφορες χωρις αργη κινηση.Δηλαδη εχουν ματι πιο καλο ακομα περισσοτερο απο την αργη κινηση του βιντεο....Τι αλλο θα διαβασουμε στα φορουμ και απο τους youtubers....

Τεστ---->>>

Link to comment
Share on other sites

O καθενας κανει οτι θελει. Αλλα site τεχνολογιας να γραφει αρθρο και τετοιο τιτλο βασιζομενος σε youtuber ειναι λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Τεστ απο 60hz εως 14hz .Μετα απο αυτο το βιντεο και εφοσον μας πεταχτηκαν τα ματια εξω γιατι γινεται προσπαθεια να το δουμε σε αργη κινηση ουτε και εκει κοντευεις να μη δεις διαφορα.Καποιοι λενε οτι βλεπουν διαφορες χωρις αργη κινηση.Δηλαδη εχουν ματι πιο καλο ακομα περισσοτερο απο την αργη κινηση του βιντεο....Τι αλλο θα διαβασουμε στα φορουμ και απο τους youtubers....

Τεστ---->>>

Αν και δεν είμαι φαν των 120hz, το αντίθετο, απο αυτο το τεστ δεν μπορεις να κρίνεις γιατι παλι στα 60hz τα βλέπεις ολα λογω YouTube (ακομα και αν το βλέπεις σε κινητό στα 120hz. Πρέπει να το δείς με τα μάτια σου για να κρίνεις.

Ειναι σαν να βλέπεις σε μια lcd οθόνη συγκριτικό oled με lcd, δεν μπορείς να κρίνεις ετσι την ποιότητα της oled αφού την βλέπεις σε lcd.

Link to comment
Share on other sites

Και που να τα δουμε ? Μα τι σχεση εχουν τα hz με τις αντιθεσεις και ποιοτητα των χρωματων?

Αλλου θελω να καταληξω.Οταν ειναι ενα λειτουργικο βελτιστοποιημενο και lag free δυσκολα εως καθολου δεν βλεπεις διαφορες.Οχι οτι τεχνολογικα δεν ειναι.

Οι εταιριες προσπαθουν να καλυψουν κουσουρια αλλων προβληματων .Και παρουσιαζουν hz ως κατι εχτρα.Ας φτιαξουν την διαχειριση ενεργειας που φτασανε τις μπαταριες 5-6000 χωριτικοτητα και εχουν 5 ωρες σοτ στις ναυαρχιδες δηλαδη σοτ 2012 Ας βαλουν σοβαρες καμερες και οχι με επεξεργασιες μπας και ξεθολωσει εκει δα το τοπιο της φωτο και αλλα πολλα.Μετα ας ασχοληθουν με τεχνολογιες που δεν τις αντιλαμβανονται τα ματια.Οχι συσκευες με 1000-1500ε προσφεροντας χαζομαρες....

Link to comment
Share on other sites

Και που να τα δουμε ? Μα τι σχεση εχουν τα hz με τις αντιθεσεις και ποιοτητα των χρωματων?

Αλλου θελω να καταληξω.Οταν ειναι ενα λειτουργικο βελτιστοποιημενο και lag free δυσκολα εως καθολου δεν βλεπεις διαφορες.Οχι οτι τεχνολογικα δεν ειναι.

Οι εταιριες προσπαθουν να καλυψουν κουσουρια αλλων προβληματων .Και παρουσιαζουν hz ως κατι εχτρα.Ας φτιαξουν την διαχειριση ενεργειας που φτασανε τις μπαταριες 5-6000 χωριτικοτητα και εχουν 5 ωρες σοτ στις ναυαρχιδες δηλαδη σοτ 2012 Ας βαλουν σοβαρες καμερες και οχι με επεξεργασιες μπας και ξεθολωσει εκει δα το τοπιο της φωτο και αλλα πολλα.Μετα ας ασχοληθουν με τεχνολογιες που δεν τις αντιλαμβανονται τα ματια.Οχι συσκευες με 1000-1500ε προσφεροντας χαζομαρες....

Συμφωνώ σε οσα γράφεις και για τα 120hz, απλα αυτο που σου λεω, ειναι οτι ακομα και αν γραψεις ενα βιντεο στα 1000hz και το ανεβάσεις στο YouTube, αυτο το ρίχνει στα 60. Οπότε ητε 120 ητε 60, αν το ανεβάσεις στο YouTube, 60 θα στο πάει αρα τι διαφορά περιμένει κανείς να δει μεσω YouTube? Ο YouTuber εκει, απλά θέλει να βγάλει ενα βιντεο να κανει view. Η μέθοδος του και ο ίδιος το ξέρει οτι δεν δουλεύει, το λεει στο 1ο post.

Αυτα τα πράγματα συγκρίνονται μονο live με τα ματια σου, με κανέναν αλλο τρόπο. Όπως και μια σύγκριση lcd με oled, εκει κολαει που γράφω για ανάλογη σύγκριση.

Τωρα επειδή τα μάτια των ανθρώπων (εγγυημένα και αποδεδειγμένα) δεν είναι ιδια, καλο ειναι να κρατάμε και μια πισινή.

Η προσωπική μου αποψη (για τα δικά μου ματια) η διαφορά είναι απο ανύπαρκτη εως πολυ μικρή. Σε καθε περίπτωση (για τα δικά μου γούστα) ουτε για πλακα δε θα θυσιαζα την παραπάνω αυτονομία στα 60hz, για την απυροελαχιστη βελτίωση των 120hz, αλλά είπαμε αυτα τα πράγματα είναι υποκειμενικα, σεβαστες οι αντίθετες απόψεις, ειδικά οσο εχεις επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα garmin fenix 6x και ενω εχω δωσει αδεια να ξεκλειδώνει η συσκευή οταν είναι συνδεδεμένη με το κινητό αυτο πολλές φορές δεν γίνεται... μάλιστα παρατηρώ οτι πρέπει να ξανα μπω στο πρόγραμμα της garmin connect για να ξεκλειδώνει...εχει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα;; μάλλον ειναι θεμα της έκδοσης 10 Android γιατι αυτο μου παρουσιάστηκε και οσο ειχα το s9+ android 10(στην 9 δούλευε κανονικά)

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γραφουμε ξανα και ξανα για τα 60 vs 120(96)....

 

Το τεστ ειναι απλο οποιος θελει το κανει και μετα να πει τι βλεπει και τι καταλαβαινει.....

 

μια εβδομαδα μινιμουμ σερι στα 120 (και 96 ) και να δουμε πως θα του φαινονται τα 60....

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

χιλιες φορες να εχω 60hz και τα υπολοιπα να πηγαινουν ρολοι σε αυτονομιες καμερες και λειτουργιες παρα να εχω 120 και να φοβαμαι να μην αντεξει η μπαταρια και η καμερα να ειναι ιδια με τις υπολοιπες εταιριες! θεωρω πως πρεπει να βελτιωνουν καποια στανταρ χαρακτηριστικα στις συσκευες τους και μετα να πεταξουν τις πολυτελειες για να ανεβουν σκαλοπατια ποιο πανω! δυστηχως πολλα καρπουζια σε μια μασχαλη δεν χωρανε και χανουν το παιχνιδι και φυσικα ειναι αστειες, τραγικες ταυτοχρονα οι αρχικες τιμες των συσκευων!
Link to comment
Share on other sites

Πως θα κάνω να βλέπω ποσοστό μπαταρίας χωρίς να κατεβάζω την κουρτίνα; δεν το βρίσκω κάπου...
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-Ειδοποιησεις-Γραμμη Καταστασης-Εμφανιση μπαταριας.

 

Το θεμα των hz με αφηνει αδιαφορο απο τη στιγμη που εχει επιπτωση στην μπαταρια. Οπως ειπα ωραιο ως εφε αλλα μεχρι εκει. Προσωπικα δεν μου προσφερει τπτ και προτιμω την καλυτερη αυτονομια.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να χρησιμοποιήσει esim?

 

Κανένας? Cosmote πετάνε αετό και θέλω να κάνω την 2η κάρτα esim για να βάλω και sd card

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα την Clear View θήκη την έβαλα και μετά από λίγο μου έβγαλε θεματα και κλπ με καλωσόρισμα για τη νέα θήκη, ήμουν στο δρόμο το παρέκαμψα και μετά τα έχασα. Την έβγαλα την έβαλα ξανά αλλά τίποτα. Υπάρχει τρόπος να τα ξαναβρώ;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να χρησιμοποιήσει esim?
Εγώ πήγα και πήρα από γερμανό 1 μήνα και....

Και φυσικά δεν δουλεύει...

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...