Jump to content

Υποσυνείδητα μηνύματα


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις 12 Σεπτεμβρίου του 1957, ο ερευνητής εμπορίου James M. Vicary, συγκάλεσε συνέντευξη τύπου, για να ανακοινώσει τη δημιουργία της καινούργιας εταιρείας με την ονομασία the Subliminal Projection Company (Εταιρεία Υποσυνείδητης Προβολής), η οποία δημιουργήθηκε για να ερευνήσει μια μεγάλη ανακάλυψη στις διαφημίσεις: «Τα υποσυνείδητα Ερεθίσματα». Ο Vicary παρουσίασε τα αποτελέσματα από πείραμα 6 εβδομάδων που διεξήχθη σε κινηματογραφική αίθουσα του New Jersey, όπου ένας υψηλής ταχύτητας κινηματογραφικός προβολέας χρησιμοποιήθηκε στο να εκπέμπει τις φράσεις «πιες Coca Cola» και «φάε ποπκόρν» κατά τη διάρκεια της ταινίας, με ταχύτητα 1/3,000 του δευτερολέπτου ανά πέντε δευτερόλεπτα, χωρίς οι φράσεις αυτές να γίνονται αντιληπτές απο το μάτι των θεατών. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι κατά τις 6 εβδομάδες που διήρκησε το πείραμα οι πωλήσεις ανέβηκαν 57,5 % στο ποπκόρν και 18.1 % για την Coca Cola

 

αυτό είναι άρθρο από το Βιβλίου της Γ Λυκείου.Ηθικό δίδαγμα: να παίρνετε Coca Cola και ποπ κορν από το σπίτι σας :) Σπιτικά :lol: γιατί αν σας περάσουν τα μηνύματα στο υποσυνείδητο δε πρόκειται να σβηστούν...ακόμα και στον ύπνο σας θα βλέπετε τον Αη Βασίλη της COCA COLaA

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχετε δει το "Fight Club" ; ;)

 

Oxi...xasame kati ? :p

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. Κατά προτίμηση, δείτε το σε divx. Και γυρίστε με το bsplayer την ταινία πίσω στην τελευταία σκηνή, που είναι πιασμένοι χέρι χέρι. Και δείτε καρέ καρέ.

 

Όλη η ταινία είναι έτσι. Η τελευταία όμως είναι η πιο "σοκαριστική". Ο σκηνοθέτης έπρεπε γενικως να έπαιρνε ουσίες.

 

Δείτε τη και ελάτε να postάρετε. Κυκλοφορεί ευρέως στο Ιντερνετ (και στα VideoClub). Αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα γιαυτά που κουβεντιάζετε.

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Μα στο fight club στο τέλος δεν είναι απλά 1 καρέ... είναι πολλά γιατί το διακρίνεις ανετα + το έβαλαν γιατί το έβαζε και ο μπραντ πιτ στις παιδικές ταινίες που πρόβαλε....

έχει η ταινία και άλλες τέτοιες εικόνες ξεκάρφωτες???

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Μα όταν φαίνεται χάνει και την αποτελεσματικότητα του :) μάλλον οποιος το έφτιαξε δεν ήξερε καλά την δουλειά :p
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλές subliminal images. Πάρα πολλές. Και όχι, η τελευταία δεν φαίνεται εύκολα. Απλά σου καρφώνεται το συγκεκριμένο πράγμα στο μυαλό για έναν περίεργο λόγο. Έτσι μου είχε καρφωθεί εμένα. Και γύρισα την ταινία πίσω με bsplayer και το είδα και έμεινα κάγκελο!

 

IRONMAIDEN όχι :) Άμα σου πούμε χάνει την αξία του :)

 

amfi-gorgona, τα subliminal images είναι κανονικές, κανονικότατες σκηνές/μηνύματα τα οποία περνάνε σε ταχυτητες μεγαλύτερες από 24 frames/sec, που το ανθρώπινο μάτι βλέπει. Με αποτέλεσμα να "καρφώνονται" στον εγκέφαλο χωρίς να προλάβεις να τις "δεις" οπτικά. Δεν είναι λάθος του σκηνοθέτη, ο οποίος ήξερε προφανώς πολύ καλά τη δουλειά του :p

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα καλά το μάθημα μου ;) απλά προσθέτουν παραπάνω καρέ εκεί που θέλουν να περάσει το μήνυμα, ας πούμε στα 24 βάζουν 25+ στα 30 βάζουν 30+ a μπράβο :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ax...na me kanete na katevasw to fight club... Paw :p
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ax...na me kanete na katevasw to fight club... Paw :p

 

Συγκεκριμένα στο fight club έχω λόγους να πιστεύω οτι ο σκηνοθέτης ήξερε πολύ καλά τι έκανε, και είναι και εν μέρη παιγμένος :p

 

Πρώτα από όλα δες την ταινία, να καταλάβεις το νόημά της, να μείνεις κάγκελο από τις τροπές και ανατροπές της ταινίας, και μετά, δες την δεύτερη φορά πιο προσεκτικά για τα subliminal, που είναι σε πολλά σημεία και κρυμμένα αρκετά καλά.

 

Όταν όμως δεις ΜΙΑ φορά την ταινία, είσαι ΤΟΣΟ αποροφφημένος από το σενάριο, που τα subliminal σου "καρφώνονται" απλώς στο μυαλό, χωρίς να πάρεις πρέφα. Τελειώνει η ταινία, σκέφτεσαι φυσικά την ταινία, και κάπου στο βάθος του μυαλού σου υπάρχουν τα subliminal, με πιο έντονο το τελευταίο, που όντως είναι παραπάνω από 1 καρέ, γιατί αστραπιαία το μάτι το πιάνει. (Αν περάσει σε <30 καρέ/sec, το μάτι δεν το πιάνει καν. Η συγκεκριμένη σκηνή πρέπει να είναι ~28 frames/sec.

 

Μόλις την δεις, έλα να post-άρεις.

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Tha katevei apopse... :)
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετονομάστηκε σε "υποσυνείδητα μηνύματα" μιας και γι' αυτό μιλάει...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν; :p

 

Akoma sto 50% einai :)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

LOL από χτες το βράδυ; Από γρήγορο link το κατεβάζεις :p Τέσπα όταν το δεις έλα και πες.
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,άντε και πες υπάρχουν αυτά τα μηνύματα.Και λοιπόν;Εγώ ή ο οποιοσδήποτε που θα τα δει/ακούσει απο κείνη την στιγμή και μετά θα κάνει αυτά που πέρασαν στο μυαλό του υποσυνείδητα;Δεν τα πιστεύω αυτά όσες έρευνες και να βγουν.Δηλαδή αυτοί της έρευνας που αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ,πριν δουν την ταινία δεν αγόραζαν ποπ κορν και κόκα;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε πρώτα κανονικά την ταινία, και έχω έτοιμα screenshots από τα subliminal να σας δώσω να δείτε ;) Αλλά πρώτα ΔΕΙΤΕ κανονικά την ταινία.
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Να μην περιμένουμε και τον....tntiseverywhere; :) Εγώ τα έχω έτοιμα.
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Να μην περιμένουμε και τον....tntiseverywhere; :) Εγώ τα έχω έτοιμα.

 

 

Την είχα δεί πέριση το καλοκαίρι..Η τελευταία σκηνή ήταν η μόνη που είχα καταλάβει ότι κάτι περίεργο παίζει, αλλα όταν είχα δεί το συγκεκριμένο καρέ δεν κατάλαβα τι σχέσει έχει με την όλη ταινία.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...