Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς εάν επιμείνεις, να σου αλλάξουν οθόνη.

Αλλά κάτα 99% και η επόμενη που θα βάλεις θα έχει tint.

Και μετά να πάς και να στην ξανααλλάξουν. Και πάλι να έχει tint....και πάει λέγοντας.

Αυτό μόνο με ψευτο-αναβάθμιση software θα λυθεί. Και λέω "ψευτο" γιατί στην ουσία θα καλυφθεί το πρόβλημα...δεν θα λυθεί...το έχουν κάνει και άλλες εταιρείες.

 

Το Α71 που έχω (το 2ο) έχει υπερελάχιστο tint στην επάνω δεξιά γωνία. Πραγματικά ανάξιο αναφοράς, αλλά υπάρχει.

Το S10lite που έχω τώρα (το 3ο) έχει πολύ περισσότερο. Εμφανίζεται σε όλη την αριστερή μισή οθόνη. Δεν έχει όμως μεγάλη διαφορα στο χρώμα μεταξύ πράσινου-μαύρου. Είναι μικρή, οπότε και πάλι...καταπίνεται.

Το 1ο και 2ο lite που είχα, ήταν δράμα η κατάσταση. Μιλάμε για τρελή πρασινίλα στο 5-7%. Μια αηδία και μισή.

Σημειωτέον : όλα τα S10 lite που είχα ήταν κατασκευής 02/20. Ίαως να παίζει και αυτό το ρόλο του.

Φυσικά πάντα μιλάμε για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ένταση φωτεινότητας.

 

Έχω δεί και Α70 και Α50 και Α51 ... πολλά...και όλα είχαν tint, άλλο περισσότερο και άλλο λιγότερο.

Υπάρχει "θέμα" σίγουρα. Αλλά πρέπει να ξές και να μπορείς να το δείς. Αλλιώς...δεν το παίρνεις χαμπάρι ποτέ...και ίσως αυτό να είναι καλύτερο...χεχε.. :-)

 

Ίσως τότε να αφήσω να περάσει λίγος καιρός ακόμα μήπως και οι επόμενες παρτίδες οθονών είναι καλύτερες. Δυστυχώς από τη Samsung δεν περίμενα τέτοιο φάουλ.

Link to comment
Share on other sites

One ui 2.5 μάλλον μαζί με το security patch Σεπτεμβρίου και βελτιώσεις σε κάμερα και κάποια άλλα πράγματα

 

sent from S10 Lite

 

Κατεβαινει και σε μενα....

Πιο πολύ μου αρεσε οι βελτίωσεις στην καμερα...

Θελω να δω κάτι καλύτερο...

 

Επισης γνωριζει κανεις απο Greenify ??

Αξιζει η ειναι σαν το μαμα mode στην μπαταρία που λέει για εφαρμογες σε ΠΛΗΡΗ αδρανεια ?

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης γνωριζει κανεις απο Greenify ??

Αξιζει η ειναι σαν το μαμα mode στην μπαταρία που λέει για εφαρμογες σε ΠΛΗΡΗ αδρανεια ?

Είναι αυτό που λες, οπότε ανούσιο.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καμιά διαφορά δεν βλέπω.....ουσιαστική....

 

Καμια διαφορά δεν εχει γενικα.....

Μονο στο video και photo PRO mode εχουν προσθεσει επιπλεον ρυθμισεις...

Στην καμερα καποιες λεπτομέρειες, αλλα στην ποιότητα δεν άλλαξε τπτ.

Γενικα να χαμε να λεγαμε....

Link to comment
Share on other sites

Βάλανε ρύθμιση ταχύτητας κλείστρου στο manual!

Ήταν χοντρή π@πΑριΆ που δεν είχαν...ευτυχώς το κατάλαβαν....

 

Και στο Α71 πρόσθεσαν την λειτουργία.

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

 

from my S10 lite

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζουμε πληροφορίες καιρού στο AOD?

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βαλω την τελευταία ρομ. Διαπιστώσε κανείς χειροτερευση στην αυτονομία? Αν είναι να μη τη βαλω.

Εχω ακομα την 1η ρομ του κινητού.. :lol:

Για κάποιο λογο δεν παίρνει κανένα update το κινητο, οπότε κατεβαζω την τελευταία. 5.4 γιγα αν θυμάμαι.. Θέλει 6 ωρες να κατέβει και θα τη βαλω με odin. Αλλα πρέπει να παρω backup τα πάντα.. Δεν ξερω αν αξίζει τον κόπο δεδομένου ότι πετάει το κινητο και βαράω 12ωρα οθονη. Αλλά κάποτε θα πρέπει να κανω και κανα update.. Να δω και αν μετα θα παίρνει κανονικά ολα τα update ή θα έχω το ίδιο θέμα..

 

Edit.. Την εγκατεστησα τελικα, θα δειξει απο μπαταρια, μοιας και πηγα απ την 1 ρομ, στην τελευταια..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς πως φεύγει το μυνημα που δείχνει μόνιμα στην lock screen όσο φορτιζεις? Φόρτιση 70% κλπ. Μετά το factory reset δεν το βρίσκω που κλείνει..

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς πως φεύγει το μυνημα που δείχνει μόνιμα στην lock screen όσο φορτιζεις? Φόρτιση 70% κλπ. Μετά το factory reset δεν το βρίσκω που κλείνει..

 

Thanks.

Έχεις κοιτάξει στις ρυθμίσεις-εμφάνιση;

 

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-οθονη, κάτω στο μενού, πληροφορίες φόρτισης.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

 

Μπραβω, Thanks. Ρύθμιση - οθόνη - εμφάνιση πληροφορίων χρέωσης τελικά.. Αντε να το βρεις έτσι αν δεν τύχει να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβω, Thanks. Ρύθμιση - οθόνη - εμφάνιση πληροφορίων χρέωσης τελικά.. Αντε να το βρεις έτσι αν δεν τύχει να το δεις.

 

Στο Charge info, η μετάφραση αντί να μεταφράσει το charge σαν φόρτιση, το μετέφρασε σαν χρέωση! :blink:

Στο 1+ να δείς τί γίνεται....εκεί (όσοι είχα 6-6t) μερικές φορές για να καταλάβω τί θέλει να πεί ο ποιητής, αναγκαζόμουν να γυρίσω στα Αγγλικά. :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Στο Charge info, η μετάφραση αντί να μεταφράσει το charge σαν φόρτιση, το μετέφρασε σαν χρέωση! :blink:

Στο 1+ να δείς τί γίνεται....εκεί (όσοι είχα 6-6t) μερικές φορές για να καταλάβω τί θέλει να πεί ο ποιητής, αναγκαζόμουν να γυρίσω στα Αγγλικά. :p

Χεχε.. Και εγώ νόμιζα ότι μόνο οι Κινέζοι τα κάνουν αυτά ακόμη.. Στην περιγραφή τα εχει σωστά μετά, αλλά ως τίτλο όντως έχει κάνει λάθος αυτό που λες.

Συνηθίζω να κάνω debloating / κλείσιμο services και σε Windows. Εκεί είναι το μπέρδεμα όταν τα Windows ειναι ελληνικά αφού όλοι οι οδηγοί είναι στα αγγλικά. Σε μια ταμπλετα Windows που έχω (samsung galaxy book 12, core i5) , εχω καταλήξει να βάλω double boot 2 εκδόσεις Windows 10. Μια ελληνική απείραχτη, και μια αγγλική όπου στην ουσία έχει γίνει άλλο λειτουργικό, δε θυμίζει σε τίποτα Windows. Στο μισό σε μέγεθος χωρίς update λειτουργικου, αλλά εικονίδια (ios) και πολύ βαρύ debloating. Αποτέλεσμα : Πολυ ποιο γρήγορα, bootαρουν σε 3 δευτερόλεπτα και η αυτονομία (το βασικότερο γι αυτό ξεκίνησα) κάπου διπλάσια. Στα ελληνικά δε θα μπορούσα να κάνω όλα αυτά. Πρακτικά την custom έκδοση δουλεύω συνέχεια πλην ebanking.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οσοι εχετε παρει την 2.5 τι λεει απο μπαταρια ??

2 μερες που την εχω βάλει νομιζω πως λιγο εχασε σε sot .....

Θα το παρακολουθήσω λιγο ακομα κ θα πω σε 2 μερες σε μενα τι κι αν εχει οντως επιπτωση...

Μετα το update έγινε clear cache κανονικα !

 

.

Συνηθίζω να κάνω debloating / κλείσιμο services και σε Windows.

 

Αδερφε, αυτο κοιτουσα χθες στο λαπτοπ.

Πως θα ελαφρυνω λιγο τα Win 10 γιατι τρεχει οτι χαζομαρα να ναι....

Για πες πως το εκανες η αν εχεις καποιο site να δω....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οσοι εχετε παρει την 2.5 τι λεει απο μπαταρια ??

2 μερες που την εχω βάλει νομιζω πως λιγο εχασε σε sot .....

Θα το παρακολουθήσω λιγο ακομα κ θα πω σε 2 μερες σε μενα τι κι αν εχει οντως επιπτωση...

Μετα το update έγινε clear cache κανονικα !

 

 

 

Αδερφε, αυτο κοιτουσα χθες στο λαπτοπ.

Πως θα ελαφρυνω λιγο τα Win 10 γιατι τρεχει οτι χαζομαρα να ναι....

Για πες πως το εκανες η αν εχεις καποιο site να δω....

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLaSzhD0uLVMCK5Q7rWFXZyXGJzdRahDYf

Κοιτα το βίντεο Windows 10 superlite. Έχω κάνει πολλά άλλα βέβαια, αλλά το βασικο είναι αυτό. Επίσης αν πας στο κανάλι του έχει και άλλες νεότερες εκδόσεις. Βάλε αυτή που έχω εκεί, πάει καλύτερα σε όλα. Θέλει αρκετές γνώσεις πάντως, αν τις έχεις. Και επειδή δεν έχει ουτε firewall ούτε untivirus, βάλε το nod32 που είναι πολύ ελαφρύ. Προτείνω να κρατήσεις τη βασική σου έκδοση Windows και να εγκαταστήσεις αυτή σε ένα 2ο partition που θα κανείς πριν ξεκινησεις την εγκατάσταση των Windows lite. Αφού εγκατασταθουν θα αποκτήσεις επιλογή να κάνεις boot ητε στο ένα ητε στο άλλο. Οποία χρησιμοποιείς ποιο συχνά ρύθμισε το να μπουταρουν αυτόματα σε 1 δευτερόλεπτο αν δεν επιλέξεις τίποτα. Έχει download links στην περιγραφή, ελπίζω να δουλεύουν ακόμα αλλιώς αναγκαστικά πας στις νεότερες εκδόσεις που έχει βγάλει. Επειδή είναι νεότερες δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερες.

Ειναι ο εύκολοτερος τρόπος καθώς έχει ήδη κάνει 100αδες πράγματα. Εγώ το έχω κάνει και σε νορμάλ windows αλλά θα έπρεπε να γράψω 5 σελίδες με εφαρμογες και hack, που ούτε τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

Κράτα τη λίστα απ το link ίσως ανεβάσω βίντεο κάποια στιγμή με έχτρα χακ και κόλπα.

 

Πάντως αν θες να ελεφρυνεις τα υπάρχων Windows ένας εύκολος σχετικά τρόπος, ξεκινάς με το Windows 10 manager

https://www.yamicsoft.com/windows10manager/download.html

και μετά ψάξε μια εφαρμογή που κλείνεις services, δεν τη θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Επειδή όμως μπορεί να τα κάνεις σαλάτα και στο τέλος να πας για format επιμένω ότι οι 2 εκδόσεις Windows μια original και μια lite έτοιμη που την κατεβάζεις είναι η καλύτερη και ποιο εύκολη λύση. Στο τέλος μπορεί να διαπιστώσεις ότι δεν χρειάζεσαι πλέον την original και να τα σβήσεις.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα προς τους κατοχους.

 

Εχει βελτιωθεί καθόλου η κάμερα απο το release?

Ειχα απογοητευτει αρκετά απο τα πρώτα reviews.

Συνηθως δεν υπάρχουν και follow ups...

Link to comment
Share on other sites

Το one ui 3.0 υπάρχει περίπτωση να το πάρουμε, ξέρει κανείς?

Εννοείται.

S10 έχεις.

Μπορεί να μην το πάρουμε μαζί με τα S10 heavy, αλλά θα το πάρουμε σίγουρα.

Δεν το διάβασα κάπου. Αλλά είμαι απολύτως απόλυτα σίγουρος ότι θα το (χωρίς Ν) πάρουμε.

Και από ότι μαθαίνω...θα έχει πολλές προσθήκες που έλειπαν. :cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται.

S10 έχεις.

Μπορεί να μην το πάρουμε μαζί με τα S10 heavy, αλλά θα το πάρουμε σίγουρα.

Δεν το διάβασα κάπου. Αλλά είμαι απολύτως απόλυτα σίγουρος ότι θα το (χωρίς Ν) πάρουμε.

Και από ότι μαθαίνω...θα έχει πολλές προσθήκες που έλειπαν. :cool:

 

Εδω είναι οι διαφορές

Αν και, στα σημαντικότερα πιστεύω, κατι transparency (διαφάνεια σε notification panel και multitasking συν κατι εφε) τα βάζεις ηδη με good lock.

Εχω κατεβάσει Nicelock (κατι σαν launcher για το goodlock). Μετα κατεβάζεις good lock συν τα σημαντικότερα plugin που είναι task Changer (διαφάνεια στο multitasking + πολλες επιλογές στο πως θα εμφανίζεται το multitasking περιβάλλον), συν quick star (διαφάνεια συν χρώματα κλπ στο notification πανελ).

Οποιος τα εχει χρησιμοποιησει αλλαζει πολυ το κινητο, δείτε τα στο YouTube. Φυσικά υπάρχουν και αλλα, απο το να φτιάχνεις δικα σου θεάματα, μεχρι αλλαγη της lockscren, ή αν χρησιμοποιείς τον originall launcher να έχεις περισσότερα εικονίδια ανα γραμμή και στηλη κλπ.

Απλα τα .apk δεν υπάρχουν στο Playstore και θέλουν κατεβασμα απο Google.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία; παρατηρώ ένα κόλλημα στη μετάβαση από ανώνυμη περιήγηση πίσω στις σελίδες του Chrome.. Ουσιαστικά, κλείνω την σελίδα της ανώνυμη και κάνει 3-4" να μεταβεί στις ήδη ανοιγμένες..
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος γιατί στο Gsam battery monitor σε κάθε επανεκκίνηση, ξεκινουν παλι τα στατιστικα απο την αρχη ???

Κανουν reset κ τα στατιστικά σε ολες τις καρτελες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Από ότι βλέπω, οι περισσότεροι έχετε πάρει το update.

Σε εμένα δεν έχει έρθει ακόμη. Μήπως φταίει που είναι AFG;

Μπορώ να το αλλάξω αυτό; Αν ναι, τι χρειάζεται να κάνω; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...