Jump to content

Redmi Note 8T


stefanospets
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μόλις το πήρα από drele.gr και έχει πάνω αυτοκόλλητο infoquest. Είμαι τόσο τυχερός η ξεκίνησε η infoquest να δίνει και σε άλλα καταστήματα πέρα των γνωστών?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω παιδια κατι, η σελφι εχει βελτιωθει καθολου με αναβαθμιση που λενε οτι ειναι μετρια?

επισης επειεδη ειδα σε παλιοτερη συζητηση συγκριση με το p30 lite, το ειχα το p30 lite και η σελφι του καλή δεν ητανε, μετριοτατη και ψευτικη εβγαινε τις πιο πολλες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, το ψηφιακό ρολόι με την ημερομηνία σαν widget

πού πήγε;

Μόνο το αναλογικό ρολόι/widget βρίσκω

στα widgets μου...

(είμαι με NOVA Prιme αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό..)

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος;; :wacko:

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα το εν λόγω κινητό στην γυναίκα και δεν αποθηκεύει τις φωτογραφίες στην συλλογή αλλά στο Google photos. Πως γίνεται να τις αποθηκεύει στην συλλογή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα το εν λόγω κινητό στην γυναίκα και δεν αποθηκεύει τις φωτογραφίες στην συλλογή αλλά στο Google photos. Πως γίνεται να τις αποθηκεύει στην συλλογή;

Μόνο αυτές που τραβάει από το κινητό της πάνε και στη συλλογή. Οι ήδη υπάρχουσες πάνε στο Google Photos. Κι εγώ ψάχνω να βρω πως να τις περάσω όλες στη συλλογή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτές που τραβάει από το κινητό της πάνε και στη συλλογή. Οι ήδη υπάρχουσες πάνε στο Google Photos. Κι εγώ ψάχνω να βρω πως να τις περάσω όλες στη συλλογή.

 

Πως το έκανα εγώ ... σου έδινε την επιλογή να τις κατεβάσεις από το drive.

Πριν κανα χρονάκι σίγουρα.

Χρειάζεται pc , τις κάνεις unzip και τέλος τις περνάς στον φάκελο DCIM\Camera

Μπορείς νομίζω να κάνεις και φακελάκια εκεί...

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Πως το έκανα εγώ ... σου έδινε την επιλογή να τις κατεβάσεις από το drive.

Πριν κανα χρονάκι σίγουρα.

Χρειάζεται pc , τις κάνεις unzip και τέλος τις περνάς στον φάκελο DCIM\Camera

Μπορείς νομίζω να κάνεις και φακελάκια εκεί...

 

;)

Μόνο που δεν έχω PC...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ρε παιδιά το 8t να παίζει 4g+ όπως διαβάζω εδώ,ενώ πιο καλά και καινούρια μοντέλα όπως 8pro και 9s να μην το υποστηρίζουν;περίεργα πράγματα... Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ρε παιδιά το 8t να παίζει 4g+ όπως διαβάζω εδώ,ενώ πιο καλά και καινούρια μοντέλα όπως 8pro και 9s να μην το υποστηρίζουν;περίεργα πράγματα...

 

Βάλε και το volte και το wificall. Θέμα firmware λογικά θα είναι. Άβυσσος η ψυχή των τεχνικών της xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και το volte και το wificall. Θέμα firmware λογικά θα είναι. Άβυσσος η ψυχή των τεχνικών της xiaomi.
Volte και Wificall έχουν και τα άλλα in the box και χωρίς πατέντες ,αυτό που δεν μπορώ να πιστέψω είναι με το 4g+
Link to comment
Share on other sites

Volte και Wificall έχουν και τα άλλα in the box και χωρίς πατέντες ,αυτό που δεν μπορώ να πιστέψω είναι με το 4g+

 

δεν εχεις 4g+ εσυ στην Θες-νικη και εχω εγω που μενω Κουφάλια !!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις 4g+ εσυ στην Θες-νικη και εχω εγω που μενω Κουφάλια !!!
Έτσι όπως το είπες σε φαντάζομαι να το λες και να κάνεις και το χερι έτσι ...ζήλια

ζήλια :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ρε παιδιά το 8t να παίζει 4g+ όπως διαβάζω εδώ,ενώ πιο καλά και καινούρια μοντέλα όπως 8pro και 9s να μην το υποστηρίζουν;περίεργα πράγματα...

 

Για αυτό είχα παραξενευτεί όταν το πήρα το rn8t. Γενικά η xiaomi δεν βγάζει ολοκληρωμένες συσκευές. Μονίμως σκόπιμα κάτι κόβει στη κάθε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είχα παραξενευτεί όταν το πήρα το rn8t. Γενικά η xiaomi δεν βγάζει ολοκληρωμένες συσκευές. Μονίμως σκόπιμα κάτι κόβει στη κάθε συσκευή.
Σίγουρα,αλλά πώς τους ξέφυγε αυτό δεν κατάλαβα,ίσως ο developer είχε πιει 2-3 μπαιτζιου παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα,αλλά πώς τους ξέφυγε αυτό δεν κατάλαβα,ίσως ο developer είχε πιει 2-3 μπαιτζιου παραπάνω...

 

Ίσως το έκανε για να δώσει κάτι παραπάνω στο rn8t έναντι άλλων ανωτέρων συσκευών.

 

Πως θα καταστήσει μη ολοκληρωμένη συσκευή πχ το rn8pro ή rn9s αν καμια συσκευή της δεν είχε 4g+ σε αυτό το price range? Εβαλε λοιπόν στο rn8t.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το έκανε για να δώσει κάτι παραπάνω στο rn8t έναντι άλλων ανωτέρων συσκευών.

 

Πως θα καταστήσει μη ολοκληρωμένη συσκευή πχ το rn8pro ή rn9s αν καμια συσκευή της δεν είχε 4g+ σε αυτό το price range? Εβαλε λοιπόν στο rn8t.

Είναι μια υπόθεση και αυτό...ξέρουμε αν στο 9pro θα υπάρχει η όχι ακομα;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίστευα ότι φταίει αποκλειστικά ο Mediatek για το 4G+. Αλλά αν και οι νεότερες συσκευές με snapdragon επεξεργαστή δεν βγάζουν 4G+, τότε τι φταίει;

Μόνο το 8t έχει 4G+ απ' όλα τα Xiaomi;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίστευα ότι φταίει αποκλειστικά ο Mediatek για το 4G+. Αλλά αν και οι νεότερες συσκευές με snapdragon επεξεργαστή δεν βγάζουν 4G+, τότε τι φταίει;

Μόνο το 8t έχει 4G+ απ' όλα τα Xiaomi;

Άστο είναι μεγάλο θέμα...από όλα τα redmi που έχουν βγει μέχρι τώρα,μόνο αυτό έχει 4g+ στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει εγκαταστήσει κανείς το miui 11 update;

 

Πέρα από το οπτικό και το security patch, καμία άλλη ουσιαστική διαφορά;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας!

 

Αφού μου κλέψανε το mi A1, το αντικατέστησα με το mi A2, το οποίο αντικατέστησα με το mi A3 αλλά πριν λίγες μέρες μου έπεσε κι έσπασε η εσωτερική του οθόνη (ούτε 5 μηνών συσκευή σνιφ σνιφ..) ... κι όλα αυτά μέσα σε δύο χρόνια!!!

Χθες παρήγγειλα το redmi note 8T/128GB και πρώτη φορά θα δω πως είναι το λογισμικό της Xiaomi, το miui.

Βασίζομαι στην βοήθειά σας σε περίπτωση προβλημάτων...

Το σημαντικό όμως είναι να περάσω την gcam!

Στο mi A2 είχα προσπαθήσω ν΄ακολουθήσω τις οδηγίες του Antretng.. αλλά με τίποτα δεν μπορούσα! Μου φαινότανε κινέζικα :lol:

Σας παρακαλώ, μήπως υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης για αρχάριους? Να λέει βήμα βήμα τις κινήσεις!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Edited by Dota
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Αφού μου κλέψανε το mi A1, το αντικατέστησα με το mi A2, το οποίο αντικατέστησα με το mi A3 αλλά πριν λίγες μέρες μου έπεσε κι έσπασε η εσωτερική του οθόνη (ούτε 5 μηνών συσκευή σνιφ σνιφ..) ... κι όλα αυτά μέσα σε δύο χρόνια!!!

Χθες παρήγγειλα το redmi note 8T/128GB και πρώτη φορά θα δω πως είναι το λογισμικό της Xiaomi, το miui.

Βασίζομαι στην βοήθειά σας σε περίπτωση προβλημάτων...

Το σημαντικό όμως είναι να περάσω την gcam!

Στο mi A2 είχα προσπαθήσω ν΄ακολουθήσω τις οδηγίες του Antretng.. αλλά με τίποτα δεν μπορούσα! Μου φαινότανε κινέζικα :lol:

Σας παρακαλώ, μήπως υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης για αρχάριους? Να λέει βήμα βήμα τις κινήσεις!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Για δες αν σου φαινεται και αυτη κινέζικα :p:)

 

https://t.me/hellasmobiles/94014 (θα χρειαστει να εχεις την εφαρμογή telegram για να κατεβουν τα αρχεια... την βρίσκεις playstore)

 

Για να μην στο κάνω πολύπλοκο, βάλε μόνο το ένα από τα 2 xml αναλόγως σε ποιες συνθήκες θα προτιμούσες βελτίωση περισσότερο. Νομίζω στις νυχτερινές και indoor χρειάζεται περισσότερο βοήθεια. Τα ημερήσια τοπία μπορείς να τα τραβάς και με στοκ.

 

Μέσα στο link έχει και οδηγό για xml. Γενικά, τα xml πρέπει πρώτα να μπουν στο path "GCAM\Configs" (θα πρέπει να δημιουργήσεις τους φακέλους μέσω κάποιου file manager) και επειτα θα τα επιλέξεις μέσα απο τη gcam. Αν θέλεις να δημιουργηθουν εύκολα οι φάκελοι, μπες στις ρυθμίσεις της gcam => και βρες το σημείο όπου γράφει για save. Το πατάς και γράφεις κατι που θα το αναγνωρίσεις ευκολα (πχ delete) και save. Μετά μέσω file manager πας στο φάκελο που βρισκετε το "delete" και βαζεις τα αλλα xml (το delete μπορείς να το σβησεις). Βλέπε εικόνα παρακάτω... αυτή ειναι GCAM 6 => άρα θες το πρωτο βελάκι.

 

configs.png

 

Επειτα, στην gcam, θα κάνεις διπλό ταπ στη μαύρη περιοχή που είναι γύρω απο το κουμπί που κάνεις "κλικ" για φωτογραφίες. Εκει Θα σου εμφανισει λιστα με τυχον xmls που εχει ο φακελος (με κουμπι drop down... δηλαδή εμφανίζει μονο ενα, το πρώτο σε αλφαβητική σειρά... αν το πατησεις στα εμφανίζει ολα). Επιλέγεις αυτό που θες και πατάς restore. Αν το έκανες σωστά θα σου κάνει κάτι σαν επανεκκίνηση της κάμερας.

 

Screenshot-20200528-110631.png

 

Το screenshot ειναι απο διαφορετικό app μιας και στη τρέχουσα συσκευή μου δεν έχω τη gcam που λεω. Αλλά μετά το διπλό ταπ που λέω, θα σου εμφανίσει κάτι παρόμοιο. Ελπίζω να τα καταφέρεις :) . Αν κολλήσεις κάπου, ρώτα μέσα στο thread να σε βοηθήσουμε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ κατ' αρχήν για τον τόσο μεγάλο κόπο που έκανες!

Το κινητό το περιμένω από ώρα σε ώρα να μου έρθει με την κούριερ...

Μια γενική ερώτηση: όλα αυτά τα κάνω απ'ευθείας στο κινητό ή να το συνδέσω καλύτερα στο laptop και να τα κάνω μέσω laptop στην συσκευή?

Όταν τα κάνω όλα αυτά, πως θα καταλάβω ότι έγιναν? θα βγει κάποια συντόμευση στο desktop του κινητού?

ή με αυτήν την διαδικασία αλλάζουμε τις ρυθμίσεις του ήδη εγκατεστημένου λογισμικού της κάμερας?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ κατ' αρχήν για τον τόσο μεγάλο κόπο που έκανες!

Το κινητό το περιμένω από ώρα σε ώρα να μου έρθει με την κούριερ...

Μια γενική ερώτηση: όλα αυτά τα κάνω απ'ευθείας στο κινητό ή να το συνδέσω καλύτερα στο laptop και να τα κάνω μέσω laptop στην συσκευή?

Όταν τα κάνω όλα αυτά, πως θα καταλάβω ότι έγιναν? θα βγει κάποια συντόμευση στο desktop του κινητού?

ή με αυτήν την διαδικασία αλλάζουμε τις ρυθμίσεις του ήδη εγκατεστημένου λογισμικού της κάμερας?

 

Μπορείς από κινητό. Τώρα αν σε βολεύει να δημιουργήσεις τους φακέλους με χρήση υπολογιστή, μπορείς να το κάνεις και έτσι.

 

Το αν το έκανες σωστά μπορείς να το δεις μέσα από τις ρυθμίσεις της gcam αν άλλαξαν. Αν και όπως είπα, αν σου κάνει επανεκκίνηση το app μετά το restore τότε σου φόρτωσε το Xml που είχες επιλέξει.

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται εκ πρώτης. Η "δύσκολη" δουλειά είναι να βρεις τη κατάλληλη gcam και να βρεις τις "βέλτιστες" ρυθμίσεις. Το βέλτιστες το έβαλα εντός εισαγωγικών γιατι, αναλόγως και τα γούστα σου, 1-2 πραγματάκια μπορεί να θελήσεις να τα αλλάξεις (πχ μεγαλύτερο κορεσμό, αντίθεση, θερμότητα κλπ).

 

Φυσικά αυτή είναι η δική μου πρόταση. Άλλα παιδιά μπορεί να προτιμούν εντελώς διαφορετικό στήσιμο. Δοκίμασε και βλέπεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω ότι πρωτού περάσεις την gcam και μπεις στην όλη αυτή την διαδικασία δες πρώτα απ'όλα πως είναι οι κάμερες του εργοστασιακά. Έχω την εντύπωση πως μπορεί να σε καλύψουν και να γλιτώσεις τον κόπο και την διαδικασία. Εξάλλου νέα συσκευή είναι δες και το περιβάλλον που είναι διαφορετικό απ'το στοκ android που είχες... έχεις να παίξεις για αρχή. Αν βαρεθείς τις default ρυθμίσεις των καμερών ή δεν σε ικανοποιήσουν τότε μπαίνεις στην διαδικασία να περάσεις την gcam. Απλά η γνώμη μου...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω ότι πρωτού περάσεις την gcam και μπεις στην όλη αυτή την διαδικασία δες πρώτα απ'όλα πως είναι οι κάμερες του εργοστασιακά. Έχω την εντύπωση πως μπορεί να σε καλύψουν και να γλιτώσεις τον κόπο και την διαδικασία. Εξάλλου νέα συσκευή είναι δες και το περιβάλλον που είναι διαφορετικό απ'το στοκ android που είχες... έχεις να παίξεις για αρχή. Αν βαρεθείς τις default ρυθμίσεις των καμερών ή δεν σε ικανοποιήσουν τότε μπαίνεις στην διαδικασία να περάσεις την gcam. Απλά η γνώμη μου...

 

Εννοειται να δοκιμασει και τη στοκ. Βεβαια δεν μιλαμε για κάποια τρελή διαδικασία. Εγκατάσταση ενός app ειναι και αποθήκευση ενός αρχείου (το xml) σε φάκελο της συσκευής. Δεν ειναι δα και φλασάρισμα rom.

 

Η διαφορά πάντως ειναι μεγάλη καθώς πέφτει ο φωτισμός ή όταν βγάζεις πρόσωπα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...