Jump to content

Cloud storage πλατφόρμες


zananiro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, έχετε να προτείνετε κάποιο cloud storage με lifetime license? Βασικά θέλω να ανεβάζω κυρίως φωτογραφίες και κάποια αρχεία. Με 1-2ΤΒ χώρο είμαι ΟΚ.

 

Ιδανικά θα ήθελα να υπάρχει desktop app ωστε όταν δουλεύω στο pc να αποθηκευονται τα αρχεία και να γίνονται sync στο cloud απευθείας, καθώς και να μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία από Android κινητό και να ανεβάζω αρχεία και φωτογραφίες.

 

Έχω δει κάποιες cloud storage πλατφόρμες με lifetime license σε ελκυστικές τιμές, όπως αυτές εδώ https://www.xda-developers.com/keep-your-digital-world-backed-up-with-these-cloud-deals/

 

αλλά δεν έχω σχηματίσει άποψη όσον αφορά τη σωστή λειτουργία τους και αξιοπιστία τους, οπότε αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ Google photos για φωτογραφίες και one drive για αρχεία. Σκεφτόμουν μήπως αγοράσω επιπλέον χώρο στο Google one, 2ΤΒ με 100€ για ένα χρόνο ώστε να τα έχω όλα συμμαζεμενα, αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω τη δουλειά μου πολύ πιο φθηνά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ Google Drive με αγορασμένο 200 gb και εχω μέσα αρχεία και φωτογραφίες (ακόμα μου φτάνουν). Βάζω εκεί τις φώτος ώστε να μην τις "πειράζει" στην ανάλυση η Google όπως στο photos. Προσωπικά αν θελήσω να πληρώσω περισσότερο χώρο, θα σκεφτόμουν και το Onedrive που για 1 tb χρεώνει 69 ευρώ το χρόνο. Αλλιώς 100 τα 2tb στη Google. Είχα παλαιότερα πάρει κατι unlimited φοιτητικά Google drive από ebay αλλά επειδή εννοείται ήταν ψεύτικα μετά από λίγο καιρό εμποδιζαν την πρόσβαση. Έτσι αγόρασα κανονικό χώρο και δε ψαχτικα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησημοποιω για ολα το Dropbox,την δωρεαν εκδοση.Μου ειναι αρκετος ο χωρος που προσφερει
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησημοποιω για ολα το Dropbox,την δωρεαν εκδοση.Μου ειναι αρκετος ο χωρος που προσφερει

 

Κάνεις δηλαδή back up όλες τις φωτογραφίες/βίντεο σου, κάνα πρόγραμμα, καμιά μουσική σε 2Gb; Εγώ έχω online 140Gb.

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζεις το office και εχεις απειρο χωρο στον one drive Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια

Επισης μπορεις να αγορασεις ενα μικρο nas server που εχει cloud δυνατοτητς και εισαι οκ

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δηλαδή back up όλες τις φωτογραφίες/βίντεο σου, κάνα πρόγραμμα, καμιά μουσική σε 2Gb; Εγώ έχω online 140Gb.

 

Ολες μου οι φωτογραφιες και τα βιντεο ειναι πανω απο 200 GB,οποτε δεν τα κανω καν backup σε online cloud.Το χρησημοποιω μονο για οτι θελω να μοιραζω μεταξυ υπολογιστη και κινητου,δηλ. φωτογραφιες κινητου(βγαζω ελαχιστες με το κινητο,για τις περισσοτερες χρησημοποιω φωτογραφικη μηχανη),μουσικη και κανενα αρχειο pdf,οποτε ο χωρος φτανει και περισσευει

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζεις το office και εχεις απειρο χωρο στον one drive Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια

Επισης μπορεις να αγορασεις ενα μικρο nas server που εχει cloud δυνατοτητς και εισαι οκ

Εγω ξέρω ότι σου δίνει την δυνατότητα με το office 365 να έχεις κάποιο χώρο (όχι άπειρο) στο Onedrive και είναι πάλι με τον χρόνο η χρέωση. Εσύ λες άλλη τιμολόγηση; Αν ναι, μπορείς να μου πεις πια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω ότι σου δίνει την δυνατότητα με το office 365 να έχεις κάποιο χώρο (όχι άπειρο) στο Onedrive και είναι πάλι με τον χρόνο η χρέωση. Εσύ λες άλλη τιμολόγηση; Αν ναι, μπορείς να μου πεις πια είναι;

Λαθος δικο μου δεν ειναι απλετος

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Synology

Είναι NAS με άριστο λειτουργικό και τέλειο hardware, ένα κόστος και τέλος

 

Την πρώτη μου εγκατάσταση την έκανα πριν 10 χρόνια, παραγγελία από γερμανία γιατί δεν υπήρχε ακόμα Ελλάδα,

ακόμα δουλεύει αδιάκοπα και κάνει και updates!

Από τότε έχω στήσει καμιά 20αρια, κανένα παράπονο

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Synology

Είναι NAS με άριστο λειτουργικό και τέλειο hardware, ένα κόστος και τέλος

 

Την πρώτη μου εγκατάσταση την έκανα πριν 10 χρόνια, παραγγελία από γερμανία γιατί δεν υπήρχε ακόμα Ελλάδα,

ακόμα δουλεύει αδιάκοπα και κάνει και updates!

Από τότε έχω στήσει καμιά 20αρια, κανένα παράπονο

Εμείς στη δουλειά είχαμε ένα synology (δε θυμάμαι μοντέλο) που κάηκε δύο φορές η τροφοδοσία του. Επειδή ήταν από skroutz έκανε πάνω από ένα μήνα και τις δύο φορές για να γυρίσει από την αντιπροσωπεία στη Γερμανία. Οκ η αλήθεια είναι ότι και ένας σκληρός που είχε bad sector και αλλάξαμε δε χάσαμε κανένα δεδομένο αλλά και πάλι μείναμε χωρίς το μηχάνημα δύο μήνες. Το cloud είναι άμεσα διαθέσιμο. Για προσωπική χρήση το προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στη δουλειά είχαμε ένα synology (δε θυμάμαι μοντέλο) που κάηκε δύο φορές η τροφοδοσία του. Επειδή ήταν από skroutz έκανε πάνω από ένα μήνα και τις δύο φορές για να γυρίσει από την αντιπροσωπεία στη Γερμανία. Οκ η αλήθεια είναι ότι και ένας σκληρός που είχε bad sector και αλλάξαμε δε χάσαμε κανένα δεδομένο αλλά και πάλι μείναμε χωρίς το μηχάνημα δύο μήνες. Το cloud είναι άμεσα διαθέσιμο. Για προσωπική χρήση το προτιμώ.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν τα υπερ και τα κατά όπως επίσης και οι επιμέρους λύσεις (πχ Στην εργασία σου θα πρέπει να προβούν σε redundancy λύση όπως ένα 2ο NAS να τρέχει παράλληλα και να τραβάει live όλα τα data)

Πάντα έχει σημασία το ζητούμενο πχ σε χωρητικότητα, και πόσο καίριο είναι να έχεις τα δεδομένα σου 7χ24

 

Και φυσικά το κόστος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νομίζω οτι το OneDrive με συνδρομή για 1TB θα βολέψει αρκετό κόσμο.

Έχει και εφαρμογή (app) για πολλές πλατφόρμες που το κάνει βολικό.

Από Δωρεάν όμως έχει μόνο 5GB!!!

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για την ιστορία, τελικά αγόρασα μια συνδρομή office 365 που δίνει και 1tb χώρο στο onedrive. Μέχρι στιγμής με έχει βολέψει αρκετά γιατί έχω όλα τα αρχεία που χρειάζομαι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα σε διαφορετικές συσκευές. Και φυσικά office σε όλες τις συσκευές. Για φωτογραφίες και βίντεο δεν έχει την ευκολία του Google photos, αλλά αποθηκεύεις χωρίς περιορισμούς στην ποιότητα.

Θα το ψάξω μελλοντικά και για Nas, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να έχεις διαθέσιμα τα αρχεία σε διαφορετικές συσκευές και απομακρυσμένα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω μελλοντικά και για Nas, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να έχεις διαθέσιμα τα αρχεία σε διαφορετικές συσκευές και απομακρυσμένα.

 

Μια χαρα και χωρις δυσκολια μπορεις να εχεις ολα τα αρχεια σου σε ολες τις συσκευες, απαξ και τον βγαλεις internet. Πλεον οι περισσοτεροι NAS εχουν και εφαρμογες για android/ios/windows/mac/linux κλπ, ειτε δικες τους, ειτε third party. Απο εκει και περα ομως εχεις αλλα θεματακια, οπως ταχυτητα, σιγουρα καποιο κολληματα κατα καιρους, θες και ενα UPS μονιμα πανω να μην κρεμασει απο ρευμα.

 

Με λιγα λογια καλυτερα το cloud εκτος και αν κανεις και αλλα πραγματα στον NAS και σου ειναι απαραιτητος.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Onedrive προτίμησα λόγω τιμής/gb. Μου άρεσε αρκετά το Google drive, αλλά από την στιγμή που έκοψε την υποστήριξη της προβολής κατά χρονολογική σειρά από το Google photos μου έκοψε μια εύκολη πρόσβαση τα αρχεία φωτογραφιών μου. Τις φωτός τις ήθελα οργανωμένες σε φακέλους αλλά να μπορώ να βλέπω το σαν σήμερα και ανά μέρα πιο εύκολα. Στο Onedrive το κάνει αυτό και σε μια εφαρμογή μάλιστα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...