Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάτα παρατεταμένα πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής Google pay, και θα σου βγάλει μια ένδειξη-παράθυρο διαλόγου "Πληροφορίες". Πάτα επάνω σ'αυτό, και δες κάτω στη μέση, σου λέει απεγκατασταση ή απενεργοποίηση; εάν σου λέει απεγκατασταση επέλεξέ το. Θα επανέλθει στην αρχική του έκδοση, αυτή που σου δούλευε, πήρε ενημέρωση το Google pay και σταμάτησε να λειτουργεί, είχα το ίδιο θέμα ακριβώς, είμαι με magisk, σε Redmi Note 9 Pro. Τυχαία το βρήκα, και voila, δούλεψε.

φιλε μου σε υπερευχαριστω. αλλαξα λογαριασμο σε ρεβολουτ σε αγγλικη διευθυνση, εβγαλα νεα εικονικη. την πηρε κανονικα το google pay. ομως μου πεταει μηνυμα οτι δεν μπορω να κανω ανεπαφες συναλλαγες γιατι εχω αδεια διχειριστη. οποτε κατι παιζει με το ρουταρισμα. το αναγνωριζει και δεν με αφηνει. ενω την περασε την καρτα, δεν αφηνει να πληρωσω ανεπαφα...

καμια λυση σε αυτο?

ειχα περασει χτες το lucky patcher για να περασω το youtube vanced γιΑ ναμην εχω διαφημισεις. με το που περαστηκε η εφαρμογη, οτι αλλαγες ειχα κανει τις γυρισα στα ντιφολτ. να φταιει και αυτο? το ρουταρισμα και εγω με magisk το εκανα και εχω και magisk hide με το τελευταιο απντειτ. τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε υπερευχαριστω. αλλαξα λογαριασμο σε ρεβολουτ σε αγγλικη διευθυνση, εβγαλα νεα εικονικη. την πηρε κανονικα το google pay. ομως μου πεταει μηνυμα οτι δεν μπορω να κανω ανεπαφες συναλλαγες γιατι εχω αδεια διχειριστη. οποτε κατι παιζει με το ρουταρισμα. το αναγνωριζει και δεν με αφηνει. ενω την περασε την καρτα, δεν αφηνει να πληρωσω ανεπαφα...

καμια λυση σε αυτο?

ειχα περασει χτες το lucky patcher για να περασω το youtube vanced γιΑ ναμην εχω διαφημισεις. με το που περαστηκε η εφαρμογη, οτι αλλαγες ειχα κανει τις γυρισα στα ντιφολτ. να φταιει και αυτο? το ρουταρισμα και εγω με magisk το εκανα και εχω και magisk hide με το τελευταιο απντειτ. τι να πω...

 

Το ίδιο ακριβώς του έκανα προχθές, ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα είχα, έχουμε άλλο κινητό βέβαια αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο επί του προκειμένου. Του έκανες αυτό που σου πρότεινα, και δεν έγινε τίποτα; έβγαζε μήνυμα μέσα στην εφαρμογή του Google pay, ότι δε δέχεται ανέπαφες συναλλαγές λόγω δικαιώματος υπερχρηστη. Και το έφτιαξα έτσι. Πληροφορίες όπου μπήκα όπως σου είπα->Κάτω στο κέντρο απεγκατασταση->Και αυτό ήταν. Μετά απο αυτές τις ενέργειες, για πήγαινε στο hide του Magisk, άνοιξε και κλείσε τον διακόπτη του hide του Google pay, και κάνε και μια επανεκκίνηση στο κινητό.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς του έκανα προχθές, ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα είχα, έχουμε άλλο κινητό βέβαια αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο επί του προκειμένου. Του έκανες αυτό που σου πρότεινα, και δεν έγινε τίποτα; έβγαζε μήνυμα μέσα στην εφαρμογή του Google pay, ότι δε δέχεται ανέπαφες συναλλαγές λόγω δικαιώματος υπερχρηστη. Και το έφτιαξα έτσι. Πληροφορίες όπου μπήκα όπως σου είπα->Κάτω στο κέντρο απεγκατασταση->Και αυτό ήταν. Μετά απο αυτές τις ενέργειες, για πήγαινε στο hide του Magisk, άνοιξε και κλείσε τον διακόπτη του hide του Google pay, και κάνε και μια επανεκκίνηση στο κινητό.
φιλε τα εκανα ολα αυτα. θα τα ξανακανω ομως να δω μπας και φτιαξει. ειναι θετικο τοοτι σε εσενα δουλεψε. σε υπερευχαριστω

 

υγ. τιποτα. τα ξανακανα ολα, παλι επειδη εχω δικαιωματα διαχειριστη λεει, δεν με αφηνει... κριμα. να εισαι καλα φιλε

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

Έστησα σε φίλο που έχει το Mi10 Pro αυτή τη gcam. Δοκιμάστε να δειτε αν σας κάθεται εξίσου καλά και αν ειναι στα γούστα σας φυσικα :)

 

https://t.me/hellasmobiles/195650

 

(θα χρειαστεί να εχετε εγκατεστημένο το telegram απο playstore για να κατεβάσετε τα αρχεία)

Link to comment
Share on other sites

Googlάρεις το "latest gcam for mi note 10" και βρίκσεις την έκδοση 7.2 (ίσως υπάρχει νεότερη 7.3) και κατεβάζεις ένα apk αρχείο (setup αρχείο). To περνάς/στέλνεις κάπως στο κινητό (αντιγραφή επικόληση με το καλώδιο ή αποστολή με bt (εγώ το έστειλα με ftp και mishare). Αν το κατεβάσεις από το ίδιο το κινητό θα το βρεις μεσα σε αυτό. To εκτελείς (κλικ με τον fire explorer) και αυτό βγάζει μία (γωστή) προειδοποιηση για "άγνωστες πηγές" (αφού εκτελείς apk). Πατάς "ok/yes" ή κάτι τέτοιο και αυτό εγκαθιστατε και έχεις την gcam στο κινητό σου. Το ανοίγεις όπως κάθε εφαρμογή.

 

Αν αξίζει όλα είναι σχετικά.. Τα χρώματα είναι "μουντά" σαν vlog σε κάμερες που αν ξέρεις επεξεργασία σου επιτρέπουν να τα "πειράξεις" κατά πως θέλεις (δλδ να τα κάνεις κορεσμένα κτλ). Εκ πρώτης είναι "άθλια" μουντά και desaturated, από την άλλη αν ξέρεις επεξεργασία τα κάνεις ότι θέλεις. Τα textures των εικόνων είναι μάλλον πιο καλά. Η επιλογή των καμερών ΔΕΝ είναι διακριτή όπως στην στοκ κάμερα, αλλά κάνεις zoom με τα δάκτυλα και δεν είμαι σίγουρος ποιες και πως τις χρησιμοποιεί.

 

Αντικαθιστά την "Στοκ κάμερα"? Με την καμία! αν ρωτάς εμένα. Για πειραματισμούς περισσότερο θα έλεγα ενώ μπορεί κάποιο Mode της να το βρίς καλύτερο από την stock (πχ το night mode). Ισως και εγώ πρέπει να το ψάξω περισσότερο ίσως την αδικώ (απλά βαριέμαι τα post possessing και αυτά δεν τα γλυτώνεις με gcam).

 

Ευχαριστω για την απαντηση αρχικα, κατα δευτερον θα πρεπει να το ρουταρω λογικα ετσι?

Εχουμε καπου τιποτα ευκολες οδηγιες γιατι εχω απο εποχη redmi note 2 να πιασω το αθλημα,:lol:

 

 

Απο τζαμακια και θηκες τι εχετε βαλει?Για δωστε τιποτα ιδεες!

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μία μεμβράνη τής ringke που, εφαρμόζει πολύ καλά και μία θήκη με υπερυψωμένα τα άκρα για να προστατεύει την οθόνη και θα είσαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αρχικα, κατα δευτερον θα πρεπει να το ρουταρω λογικα ετσι?

όχι για να βαλεις gcam ΔΕΝ απαιτείται να rootάρεις. Μπαίνει έτσι απλά τρεχοντας το apk.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

όχι για να βαλεις gcam ΔΕΝ απαιτείται να rootάρεις. Μπαίνει έτσι απλά τρεχοντας το apk.

 

Μου κανει εντυπωση διοτι πιο παλια εβλεπα πως πρεπει να το ξεκλειδωσεις κλπ κλπ..οποτε το δοκιμαζω οπως το ειπες? Και εχω gcam?

 

 

Πρωτη εντυπωση στο κινητο μετα απο μι6...καλυτερη καμερα σιγουρα...Περιμενω να κανω δοκιμες.

 

Για αρχη δεν μου δουλευει το face unlock ενω πιστευω το εχω σεταρει σωστα.

 

Στα αρνητικα για αρχη το οχι γρηγορο δακτυλικο και αρκετες φορες που δεν το διαβαζει,και επισης πολλες φορες αργει λιγο να κλικαρει την φωτο.

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Περιμένω κι εγώ το κινητό, μάλλον μέχρι το τέλος τη επόμενης εβδομάδας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Ο φορτιστής είναι 30W. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό το καλώδιο είναι κατάλληλο για τη φόρτιση;

(Το έχω ήδη αγορασμένο για την προηγούμενη συσκευή μου)

 

Αν δεν είναι κατάλληλο, μπορεί κάποιος να προτείνει ένα καλώδιο με μήκος το λιγότερο 2m;

Και με λογική τιμή, εννοείται!

 

Ευχαρστώ!

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Περιμένω κι εγώ το κινητό, μάλλον μέχρι το τέλος τη επόμενης εβδομάδας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Ο φορτιστής είναι 30W. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό το καλώδιο είναι κατάλληλο για τη φόρτιση;

(Το έχω ήδη αγορασμένο για την προηγούμενη συσκευή μου)

 

Αν δεν είναι κατάλληλο, μπορεί κάποιος να προτείνει ένα καλώδιο με μήκος το λιγότερο 2m;

Και με λογική τιμή, εννοείται!

 

Ευχαρστώ!

 

Όχι. Θέλει usb type-c 3A για να λειτουργήσει σωστά το Q.Charge.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Θέλει usb type-c 3A για να λειτουργήσει σωστά το Q.Charge.

 

Ευχαριστώ.

 

Οπότε, αν το χρησιμοποιήσω απλά δεν θα φορτίζει γρήγορα ή θα πιάσει και καμιά φωτιά;

 

Έχεις υπόψιν σου κάποιο κατάλληλο καλώδιο με μήκος τουλάχιστον 2m;

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αν το χρησιμοποιήσω απλά δεν θα φορτίζει γρήγορα ή θα πιάσει και καμιά φωτιά;

 

Έχεις υπόψιν σου κάποιο κατάλληλο καλώδιο με μήκος τουλάχιστον 2m;

 

Απλά δε θα φορτίζει τόσο γρήγορα. Δε μπορώ να προτείνω μη Xiaomi γνήσιο καλώδιο, γιατί δε ξέρω την ποιότητα κατασκευής του. Και 2 μέτρα σε 3Α και Xiaomi εγώ δε βρήκα για να σε βοηθήσω.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αν το χρησιμοποιήσω απλά δεν θα φορτίζει γρήγορα ή θα πιάσει και καμιά φωτιά;

 

Έχεις υπόψιν σου κάποιο κατάλληλο καλώδιο με μήκος τουλάχιστον 2m;

 

Κοίταξε για Baseus, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και έχουν και καλές κριτικές. Διαθέτω και εγώ ένα επίσης, είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την αγορά. Πρόσεξε όμως ποιο θα πάρεις. Παρατήρησα πως τα 3.1 έχουν max output 5A ενώ πχ τα 2.0 έχουν max output 2A.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να αποθηκεύσω τις νέες επαφές στις καρτες sim?Μου βγαζει μόνο επιλογή για το κινητό ή τα emails.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να αποθηκεύσω τις νέες επαφές στις καρτες sim?Μου βγαζει μόνο επιλογή για το κινητό ή τα emails.

 

Γιατί να το κάνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνεις αυτό;

 

Ενδεχομένως για να τις περάσει σε κάποιο απλό κινητό δίχως πρόσβαση στο ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να αποθηκεύσω τις νέες επαφές στις καρτες sim?Μου βγαζει μόνο επιλογή για το κινητό ή τα emails.

 

Εδώ είσαι.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να αποθηκεύσω τις νέες επαφές στις καρτες sim?Μου βγαζει μόνο επιλογή για το κινητό ή τα emails.

 

θα σου πρότεινα να ΜΗΝ το κάνεις αυτό. Στην ΣΙΜ αποθηκεύαμε το 1990s και λίγο στα 2000s. Δεν υπάρχει λόγος. Σημερα αποθηκεύουμε στο τηλεφωνο καθώς εκεί (σε αντίθεση με την ΣΙΜ) έχουμε "επαφές" δλδ σε ένα άτομο αντιστοιχούμε πλήρες όνομα, πολλά τηλ, άλλα στοιχεία και φωτο, ενώ στην ΣΙΜ δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

Μπορείς κατά βούληση να πάρεις αντίγραφο στην ΣΙΜ τις επαφές που θέλεις αλλά θα σωθεί υπομέρος τους (αλλά καλύτερο backup είναι στο σύννεφο ή σε αρχείο σε vcf file)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από μέρες χρήσης του κινητού, έχετε βγάλει συμπεράσματα για την μπαταρία του κινητού?? Edited by Johnako
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Όσον αφορά τη μπαταρία...είμαι κάτοχος 10 μέρες....με αρκετή χρήση scrolling και 4g σχεδόν συνέχεια... Βγάζει 1.5 μέρα σχετικά άνετα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από μέρες χρήσης του κινητού, έχετε βγάλει συμπεράσματα για την μπαταρία του κινητού??

 

Φόρτισα πριν 25 ωρες και είμαι στο 36% με 2.43 ωρες οθόνη, μισή ώρα πλοήγηση gps ,μια ώρα ομιλία,huawei health και όλα ανοιχτα (BT gps wifi ) .Eγω είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

με την χρήση που του κάνω βγάζει 3 μέρες και έχω 10-15% στο τέλος (δλδ 30% κάθε μέρα χάνω) αλλά δεν είμαι και διαρκώς πάνω. (μέτρια χρήση, σκοτεινό θέμα, πάντα δεδομένα wifi or 4G εκτός τη νύχτα, messenger λιγο fb, instagram κανένα search, φωτεινότητα μέσα χαμηλή, εξω στον ήλιο τέρμα)

 

Το φορτίζω συνήθως με "αργό" φορτιστή ενώ το accubattey (από το app store) μου μετράει την μπαταρία σε "πραγματική" (κατά την άποψή του) χωρητικότητα στις 5040mAh αντί 5260mAh που είναι η ονομαστική χωρητικότητα. Στις πρώτες φορτίσεις την μέτραγε και πιο λίγο 4950. Αυτή η μέτρηση είναι σίγουρα "ενδεικτική" (μετράει mA κατά τη φόρτιση επί το χρόνο και βγάζει μεσο όρο). Θα με ενδιέφερε αν το έχετε και άλλοι στο health να μου πείτε πόσο μετράει την δικιά σας μπαταρία..

 

Σίγουρα μου βγάζει πάντως 2 γεμάτες ημέρες και σε πιο σκληρή χρήση. Πάντως στις πρώτες μέρες με android 9 έπεφτε 2-3% τις νύχτες σε αδράνεια τώρα με android 10 πέφτει 4-5% με κλειστά δεδομένα τη νύχτα). Νομίζω το 10 είναι πιο ενεργοβόρο και σε χρήση και σε αναμονή (μόνο το gps που ανοιγουν οι εφαρμογές κατά βούληση αρκεί). Όπως και να έχει περίμενα καλύτερη διάρκεια

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

με την χρήση που του κάνω βγάζει 3 μέρες και έχω 10-15% στο τέλος (δλδ 30% κάθε μέρα χάνω) αλλά δεν είμαι και διαρκώς πάνω. (μέτρια χρήση, σκοτεινό θέμα, πάντα δεδομένα wifi or 4G εκτός τη νύχτα, messenger λιγο fb, instagram κανένα search, φωτεινότητα μέσα χαμηλή, εξω στον ήλιο τέρμα)

 

Το φορτίζω συνήθως με "αργό" φορτιστή ενώ το accubattey (από το app store) μου μετράει την μπαταρία σε "πραγματική" (κατά την άποψή του) χωρητικότητα στις 5040mAh αντί 5260mAh που είναι η ονομαστική χωρητικότητα. Στις πρώτες φορτίσεις την μέτραγε και πιο λίγο 4950. Αυτή η μέτρηση είναι σίγουρα "ενδεικτική" (μετράει mA κατά τη φόρτιση επί το χρόνο και βγάζει μεσο όρο). Θα με ενδιέφερε αν το έχετε και άλλοι στο health να μου πείτε πόσο μετράει την δικιά σας μπαταρία..

 

Σίγουρα μου βγάζει πάντως 2 γεμάτες ημέρες και σε πιο σκληρή χρήση. Πάντως στις πρώτες μέρες με android 9 έπεφτε 2-3% τις νύχτες σε αδράνεια τώρα με android 10 πέφτει 4-5% με κλειστά δεδομένα τη νύχτα). Νομίζω το 10 είναι πιο ενεργοβόρο και σε χρήση και σε αναμονή (μόνο το gps που ανοιγουν οι εφαρμογές κατά βούληση αρκεί). Όπως και να έχει περίμενα καλύτερη διάρκεια

 

Δεν είναι θέμα ενεργοβόρου Android 10.

Είναι ότι (αναφερόμενος στα Xiaomi, μιας που αυτά μας ενδιαφέρουν) με την android έκδοση που βγαίνουν τα κινητά, αυτή κουμπώνει σε θέμα κατανάλωσης καλύτερα στο κινητό.

Με τις Android αναβαθμίσεις χάνει σε συμβατότητα, και άρα σε κατανάλωση.

Η ιδανική android έκδοση, είναι η εργοστασιακή του κινητού.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...