Jump to content

OnePlus 7T Pro


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιω σαν data card μια sim της vodafone, το wifi on the spot. 

Δουλευει μια χαρα, αλλα δεν μπορει να δωσει data οταν κανω το τηλεφωνο hotspot. Το περιεργο ειναι πως δουλευε μεχρι πριν καποιους μηνες! 

Εκανα ολες τις πιθανες ρυθμισεις, πηγα ακομη και σε beta Oxygen OS, αλλα το προβλημα παραμενει. 

Εαν βαλω την sim σε αλλο τηλεφωνο, λειτουργει κανονικα σαν hotspot.

Eχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταει στη συσκευη;

 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα . Σήμερα στο OnePlus 7t pro μου σταμάτησε να δουλεύει η μπροστινή κάμερα. Ενώ δουλεύει το μοτέρ και κάμερα βγαίνει έξω  βλέπω μόνο μαύρη οθόνη . Ψάχνοντας λίγο είδα ότι πάρα πολύ έχουν αυτό το θέμα και κανείς δεν έχει λύση .

Αν η λύση είναι hardware , τότε μπορώ να βάλω ανταλλακτικό  κάμερας από 7 pro γιατί για το 7t pro δύσκολα βρίσκει κανείς 

επίσης γνωρίζουμε από AliExpress ή Ελλάδα  καμία σοβαρή εταιρία μπαταριών, γιατί θέλει αλλαγή;

Edited by GeorgeHtz
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, GeorgeHtz said:

Καλησπέρα . Σήμερα στο OnePlus 7t pro μου σταμάτησε να δουλεύει η μπροστινή κάμερα. Ενώ δουλεύει το μοτέρ και κάμερα βγαίνει έξω  βλέπω μόνο μαύρη οθόνη . Ψάχνοντας λίγο είδα ότι πάρα πολύ έχουν αυτό το θέμα και κανείς δεν έχει λύση .

Αν η λύση είναι hardware , τότε μπορώ να βάλω ανταλλακτικό  κάμερας από 7 pro γιατί για το 7t pro δύσκολα βρίσκει κανείς 

επίσης γνωρίζουμε από AliExpress ή Ελλάδα  καμία σοβαρή εταιρία μπαταριών, γιατί θέλει αλλαγή;

Δεν είσαι εντός εγγύησης?
Εγώ θα το έστελνα (και για μπαταρια φυσικά!) στο official service Ευρώπης - θα σου κάνουν διάγνωση for free και αν το κόστος δεν σου φανεί λογικό (και αρνηθείς επισκευή), θα στο επιστρέψουν πίσω χωρίς χρέωση

Ανοιγεις αίτημα απ τον λογαριασμό σου στο OnePlus.com

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, asot said:

Δεν είσαι εντός εγγύησης?
Εγώ θα το έστελνα (και για μπαταρια φυσικά!) στο official service Ευρώπης - θα σου κάνουν διάγνωση for free και αν το κόστος δεν σου φανεί λογικό (και αρνηθείς επισκευή), θα στο επιστρέψουν πίσω χωρίς χρέωση

Ανοιγεις αίτημα απ τον λογαριασμό σου στο OnePlus.com

Οχι δεν ειμαι μεσα στην εγγυηση .
Το σκεφτηκα και αυτο αλλα ελεγα μηπως ειναι θεμα software (εχω καθαρισει cache και εχω κανει και format.
Επισης στην αντιπρωπεια πιστευω θα ζητήσουνε 100Ε+.

Edited by GeorgeHtz
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeHtz said:

Οχι δεν ειμαι μεσα στην εγγυηση .
Το σκεφτηκα και αυτο αλλα ελεγα μηπως ειναι θεμα software (εχω καθαρισει cache και εχω κανει και format.
Επισης στην αντιπρωπεια πιστευω θα ζητήσουνε 100Ε+.

Αυτό το έχεις δει?
https://www.oneplus.com/gr/support/repair-pricing/details?code=23

Ως ανταλλακτικά, front camera 13,40€, battery 9,90€

 

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, asot said:

Αυτό το έχεις δει?
https://www.oneplus.com/gr/support/repair-pricing/details?code=23

Ως ανταλλακτικά, front camera 13,40€, battery 9,90€

 

εκανα αιτημα στο support , περιμενω απαντηση τους. Σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Πριν μερικές εβδομάδες πήρε η συσκευή ένα update με την ενημέρωση ασφαλείας του Φεβρουαρίου. Παρόλα αυτά παρατηρώ ότι η ενημέρωση συστήματος Google play έχει μείνει ένα χρόνο πίσω (Φεβρουάριος 2021) . Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό; 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πριν μερικές εβδομάδες πήρε η συσκευή ένα update με την ενημέρωση ασφαλείας του Φεβρουαρίου. Παρόλα αυτά παρατηρώ ότι η ενημέρωση συστήματος Google play έχει μείνει ένα χρόνο πίσω (Φεβρουάριος 2021) . Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό; 
Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα, Αυγούστου 2021.

Sent from my OnePlus 7t pro


Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έχω επίσης την πρόσφατη αναβάθμιση και βλέπω οτι το Play Store είναι στην έκδοση 29.8.13 -21 (Μάρτιος 2022)....

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω επίσης την πρόσφατη αναβάθμιση και βλέπω οτι το Play Store είναι στην έκδοση 29.8.13 -21 (Μάρτιος 2022)....
Κοίτα στα settings, security & lock screen, Google play system update

Sent from my OnePlus 7t pro

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, vassman1974 said:

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα, Αυγούστου 2021.

Sent from my OnePlus 7t pro

 

Χωρίς να δημιουργεί κάποιο εμφανές πρόβλημα στην λειτουργία της συσκευής, θα το πω παρόλα αυτά... έλεος ρε OnePlus. 

Ένα φτωχό πλην τίμιο mi a3 της συζύγου έχει πάρει Μαρτίου 2022. Ξέρω είναι Google one συσκευή παρόλα αυτά όχι και1 χρόνο πίσω. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, vassman1974 said:

Κοίτα στα settings, security & lock screen, Google play system update

Θεωρώ οτι η "σωστή" ημερομηνία / έκδοση του Google Play είναι αυτή που φαίνεται στο GOOGLE PLAY και όχι στο Μενού Settings του OP...

Υπάρχει κάτι official ώστε να αγνοήσουμε το Play Store 29.8.13 -21 (Μάρτιος 2022)....?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να δημιουργεί κάποιο εμφανές πρόβλημα στην λειτουργία της συσκευής, θα το πω παρόλα αυτά... έλεος ρε OnePlus. 
Ένα φτωχό πλην τίμιο mi a3 της συζύγου έχει πάρει Μαρτίου 2022. Ξέρω είναι Google one συσκευή παρόλα αυτά όχι και1 χρόνο πίσω. 
Έχεις μπερδευτεί, άλλο το security patch που ναι στο Α3 έχει πάρει Μαρτίου και άλλο η ενημέρωση συστήματος Google play,
https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/main-components/
Κατέβασε από εδώ την ενημέρωση Google play και πέρασε την.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, chios said:

Έχεις μπερδευτεί, άλλο το security patch που ναι στο Α3 έχει πάρει Μαρτίου και άλλο η ενημέρωση συστήματος Google play,
https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/main-components/
Κατέβασε από εδώ την ενημέρωση Google play και πέρασε την.

Δυστυχώς δεν έχω μπερδευτεί καθόλου. Το A3 βρίσκεται τόσο στο security patch όσο και στην ενημέρωση συστήματος Google play σε αυτή του Μαρτίου.

Σε ευχαριστώ για το link.

Γνωρίζεις εάν η μη αναβάθμιση του συστήματος Google play αφήνει εκτεθειμένο το κινητό;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις πάνω δεν σου κάνει update το Google play; Έτσι γίνεται στο Α3 αλλιώς την κατεβάζεις και την περνάς manual, δε νομίζω να είναι εκτεθειμένο το τηλέφωνο από αυτό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chios said:

Αν πατήσεις πάνω δεν σου κάνει update το Google play; Έτσι γίνεται στο Α3 αλλιώς την κατεβάζεις και την περνάς manual, δε νομίζω να είναι εκτεθειμένο το τηλέφωνο από αυτό.

Στο A3 έτσι το έκανα και μετά από επανεκκίνηση που μου ζήτησε, είχε ενημερωθεί το Google play. Στο 7t Pro αρνείται πεισματικά να κάνει αναβάθμιση. Έχει κολλήσει σε αυτή του Φεβρουαρίου του 21.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχετε να προτεινετε καποια σταθερη ROM να δοκιμασω;

Βασικη προυποθεση ειναι να περναει το safety net για να μπορω να βαλω τραπεζικες εφαρμογες. 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέο  security update. 

07F78B64-5FEE-4275-9B25-84876216F088.jpeg

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Die hard είναι το κινητό

Νέα αναβάθμιση (στην 11) σήμερα...

 

 

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Πρόσφατα ταξίδεψα Ιταλία. Η συσκευή απλά με κρέμασε σε 2 σημαντικούς τομείς. Google maps και εγγραφή βίντεο. Ξεκινάω με το πρώτο.

Δεν υπήρχε περίπτωση να ανοίξω maps για να πάρω οδηγίες πως θα πάω σε κάποιο μέρος και να μην χάσει την ακρίβειά του. Το έφτιαχνα μετά από λίγο ακρίβεια χαμηλή. Κάνε οχτάρια το κινητό για καλιμπράρισμα αλλά να μη φτιάχνει με τίποτα. Με το μόνο που ένιωθε κάπως ήταν με καλιμπράρισμα μεσω Live View ή restart της συσκευής. Μετά από λίγο όμως το ίδιο, Ακρίβεια χαμηλή. Πέρα από αυτό, ήταν φορές που έδειχνε ότι να ναι. Να με δείχνει ότι πηγαίνω στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που πραγματικά πήγαινα ή να χάνει στροφές και δρόμους.

Το δεύτερο ήταν η εγγραφή βίντεο. Ήμουν σε συναυλία Metallica. Τράβηξα κάποια βιντεάκια. Την επαύριο λέω κάτσε να δω τι πήρα. Ήχος χάλια. Με διακοπές, σε σημείο να μην ακούγεται τίποτα. Ο φίλος από την άλλη με S21. Η μέρα με τη νύχτα. Και στο θέμα gps και εγγραφής ήχου σε βίντεο.

Έχουν τύχει και σε άλλον τα παραπάνω;

Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, alien2 said:

Καλησπέρα. Πρόσφατα ταξίδεψα Ιταλία. Η συσκευή απλά με κρέμασε σε 2 σημαντικούς τομείς. Google maps και εγγραφή βίντεο. Ξεκινάω με το πρώτο.

Δεν υπήρχε περίπτωση να ανοίξω maps για να πάρω οδηγίες πως θα πάω σε κάποιο μέρος και να μην χάσει την ακρίβειά του. Το έφτιαχνα μετά από λίγο ακρίβεια χαμηλή. Κάνε οχτάρια το κινητό για καλιμπράρισμα αλλά να μη φτιάχνει με τίποτα. Με το μόνο που ένιωθε κάπως ήταν με καλιμπράρισμα μεσω Live View ή restart της συσκευής. Μετά από λίγο όμως το ίδιο, Ακρίβεια χαμηλή. Πέρα από αυτό, ήταν φορές που έδειχνε ότι να ναι. Να με δείχνει ότι πηγαίνω στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που πραγματικά πήγαινα ή να χάνει στροφές και δρόμους.

Το δεύτερο ήταν η εγγραφή βίντεο. Ήμουν σε συναυλία Metallica. Τράβηξα κάποια βιντεάκια. Την επαύριο λέω κάτσε να δω τι πήρα. Ήχος χάλια. Με διακοπές, σε σημείο να μην ακούγεται τίποτα. Ο φίλος από την άλλη με S21. Η μέρα με τη νύχτα. Και στο θέμα gps και εγγραφής ήχου σε βίντεο.

Έχουν τύχει και σε άλλον τα παραπάνω;

Οι περισσότεροι όχι θα σου πουν ,όπως κι εγώ. Δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ αυτά τα προβλήματα μέχρι πρότινος που το χρησιμοποιούσα. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2022 at 9:19 ΜΜ, panoszavra said:

Οι περισσότεροι όχι θα σου πουν ,όπως κι εγώ. Δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ αυτά τα προβλήματα μέχρι πρότινος που το χρησιμοποιούσα. 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση πάντως σε ξένα forum βρήκα και άλλους να έχουν το ίδιο πρόβλημα ειδικά όσον αφορά την ποιότητα του ήχου. Θέλω να πιστεύω ότι είναι θέμα software και όχι κακής ποιότητας μικροφώνου.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alien2 said:

Με μια πρόχειρη αναζήτηση πάντως σε ξένα forum βρήκα και άλλους να έχουν το ίδιο πρόβλημα ειδικά όσον αφορά την ποιότητα του ήχου. Θέλω να πιστεύω ότι είναι θέμα software και όχι κακής ποιότητας μικροφώνου.

Την πτώση αυτή στην ποιότητα εγγραφής την παρατήρησες ξαφνικά, μετά από κάποια πτώση ή μετά από κάποιο update? Εάν συνέβη το τρίτο τότε σχεδόν σίγουρα είναι software το θέμα. Στα δυο πρώτα παίζει πολύ να είναι hardware.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, panoszavra said:

Την πτώση αυτή στην ποιότητα εγγραφής την παρατήρησες ξαφνικά, μετά από κάποια πτώση ή μετά από κάποιο update? Εάν συνέβη το τρίτο τότε σχεδόν σίγουρα είναι software το θέμα. Στα δυο πρώτα παίζει πολύ να είναι hardware.

Δεν ειχε τυχει να τραβηξω βιντεο σε συναυλια οποτε δε μπορω να ειμαι σιγουρος αν το εκανε απο την αρχη. Οσον αφορα τις πτωσεις ειμαι σιγουρος γιατι η συσκευη ειναι πολυ προσεγμενη. Αυτό που αναφέρουν πολλοί είναι πως έχει γίνει χρήση κακού hardware.

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 11:58 ΠΜ, alien2 said:

Δεν ειχε τυχει να τραβηξω βιντεο σε συναυλια οποτε δε μπορω να ειμαι σιγουρος αν το εκανε απο την αρχη. Οσον αφορα τις πτωσεις ειμαι σιγουρος γιατι η συσκευη ειναι πολυ προσεγμενη. Αυτό που αναφέρουν πολλοί είναι πως έχει γίνει χρήση κακού hardware.

Η μόνη εμπειρία που μπορώ να παραθέσω είναι μια προπόνηση τέννις που τράβηξα σε 4k ανάλυση όπου δεν παρατήρησα κάποιο θέμα. Αυτό με το κακό hardware που λες μου θυμίζει συσκευές της Xiaomi όπου προμηθευόταν τα διάφορα components της εκάστοτε συσκευής από διάφορους προμηθευτές οπότε αναπόφευκτα υπήρχε και διαφορά στην ποιότητα του hardware από συσκευή σε  συσκευή. 
 Εάν έχεις διάθεση και χρόνο,κάνε του μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως στρώσει. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...