Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εξαιρέσεις κάποια επιστημονικά κομπιουτεράκια κ..α που αφορούν πιο εξειδικευμένους τομείς κάποια καλά είναι τα παρακάτω....

 

  • quick settings
  • tapatalk
  • viber

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στο παραπανω site βγηκε android 4 (ics) για το 1002

αντε, καλοριζικη!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας.παρελαβα πριν 4 μερες το ταμπελτακι που αγορασα απο το merimobiles το Zenithink ZT280-C10 / Zepad C91 10.1 inch και μου προεκειψε το εξεις προβλημα.ενω οταν κανω σαρωση με το wifi βρισκει το ρουτερ του σπιτιου μου και δειχνει τερμα σημα,οταν παω να συνδεθω δεν μπορει να συδεθει λογο σηματος...δεν δειχνει καθολου σημα.τι μπορει να συμβαινει??α!!τις πρωτες 2 μερες δουλευε κανονικα αλλα παλι με χαμηλο σημα το ρουτερ.....

περιμενω νεα σας...

Link to comment
Share on other sites

Swiftkey Tablet X (ομορφο πληκτρολογιο που υποστηριζει και ελληνικα, και σου επιτρεπει να γραφεις με τους αντιχειρες κρατωντας το tablet στα χερια)

 

Repligo pdf reader (εχει night mode με ενα κλικ πανω αριστερα κανει το φοντο μαυρο και το κειμενο ασπρο στα pdf για να μη μας βγαινουν τα ματια απο το λευκο φοντο)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει δικια του εφαρμογη ημερολογίου. Αλλα στο 2,2 τουλαχιστον στις ρυθμίσεις του ημερολογίου μπορείς να επιλέξεις αν θες local ημερολόγιο ή αυτο που θα συγχρονίζει με google account ή να εμφανιζονται και τα δυο. Σε αυτο το tablet οι μονες επιλογες που χει ειναι αν θα εμφανιζεται εορτολογιο ή οχι ΠΑΝΤΑ όμως σαν κομματι του ****@gmail.com.

Μήπως υπαρχει κρυμμενη ρυθμιση ή τροπος να ενεργοποιήσω local ημερολόγιο?

Στο μαρκετ δε βρηκα αυτονομη εφαρμογη για ημερολόγιο. Βρηκα πολλες που ομως διαβαζουν το default ή widgets.

 

(Αν δε κολλαει τελικα εδω το ποσταρισμα sorry ασ το μεταφερει ο δχστης σε πιο σωστη ενοτητα- ευχαριστω :O)

 

Έχεις βάλει το account που έχεις στο Outlook στη ταμπλέτα ?

Δοκίμασε να βάλεις το account Και να αφήσεις μόνο αυτό να κάνει sync για το calendar

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο "πλήκτρο" του πληκτρολογίου υπάρχει η κάτω παύλα ( _ ) ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο

Hacker's Keyboard https://market.android.com/details?id=org.pocketworkstation.pckeyboard

και στο

Auto Memory Manager https://market.android.com/details?id=com.lim.android.automemman

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο "πλήκτρο" του πληκτρολογίου υπάρχει η κάτω παύλα ( _ ) ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πατάμε το πλήκτρο "?123" για να ενεργοποιήσουμε το αριθμητικό πληκτρολόγιο(όπου βρίσκεται η κανονική παύλα) και στην συνέχεια πατάμε το πλήκτρο ALT(με το βέλος προς τα πάνω) και η κάτω παύλα εμφανίζεται στο πλήκτρο που βρίσκεται η κανονική..

www.e-tablet.gr

All About Tablets

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει το NOVO AURORA και να έχει αναβαθμίσει σε 4.0.3 ?

Να μας πει αν μετά την αναβάθμιση παραμείνει το θέμα με το market και τα apps η με τον flashplayer.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα τάμπλετ της ainol το palladin ή το aurora. Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει text editor (κάτι σαν word) που να μπορώ να γράφω στα ελληνικά;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα τάμπλετ της ainol το palladin ή το aurora. Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει text editor (κάτι σαν word) που να μπορώ να γράφω στα ελληνικά;

 

καμιά 1000αρα text editors φαντάζομαι θα υπάρχουν

Για office υπάρχουν κανα 2 τσάμπα και μερικά ακόμα με πληρωμή.

 

Α και ελληνικά παντού

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

καμιά 1000αρα text editors φαντάζομαι θα υπάρχουν

Για office υπάρχουν κανα 2 τσάμπα και μερικά ακόμα με πληρωμή.

 

Α και ελληνικά παντού

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας πεις τα 2 τσάμπα office και πως γράφεις ελληνικά?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα τάμπλετ της ainol το palladin ή το aurora. Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει text editor (κάτι σαν word) που να μπορώ να γράφω στα ελληνικά;

 

To Palladin θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις εκτός και αν του άλλαξαν επεξεργστή. Το Aurora φαίνεται μια χαρά.

 

Για να γράφεις ελληνικά χρειάζεται να εγκαταστήσεις μία εφαρμογή ελληνικού πληκτρολογίου. Είναι δωρεάν στο market. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Greek Input Method. Το GoKeyboard είναι επίσης πολύ καλό.

 

Ψάχνοντας στο market για text editor σίγουρα θα βρεις πολλούς και τσάμπα. Στο google μπορείς να βρεις τα Docs to go και office suite στις full εκδόσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει το NOVO AURORA και να έχει αναβαθμίσει σε 4.0.3 ?

Να μας πει αν μετά την αναβάθμιση παραμείνει το θέμα με το market και τα apps η με τον flashplayer.

 

Δεν το έχω αγοράσει, έψαξα όμως λίγο και εδώ: http://tabletrepublic.com/forum/downloads.php?do=file&id=84 δίνει τι χρειάζεσαι για αναβάθμιση σε 4.0.3 και εδώ: http://www.slatedroid.com/topic/28922-scripts-allwinner-a10-ics-403-root-market-fix-v04-by-almaz/ δίνει το patch για το μαρκετ για να δουλεύει με τον αllwinner. Γενικά στο slatedroid έχει αρκετό πράγμα για το aurora.

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

To Palladin θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις εκτός και αν του άλλαξαν επεξεργστή. Το Aurora φαίνεται μια χαρά.

 

Για να γράφεις ελληνικά χρειάζεται να εγκαταστήσεις μία εφαρμογή ελληνικού πληκτρολογίου. Είναι δωρεάν στο market. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Greek Input Method. Το GoKeyboard είναι επίσης πολύ καλό.

 

Ψάχνοντας στο market για text editor σίγουρα θα βρεις πολλούς και τσάμπα. Στο google μπορείς να βρεις τα Docs to go και office suite στις full εκδόσεις τους.

 

Γιατί να το ξεχάσω, τι έχει ο επεξεργαστής; νόμιζα πως είναι μια χαρά για καλό σερφάρισμα στο ίντερνετ, μέιλ και σημειώσεις σε κάποιο text editor. Εμένα πιο πολύ με προβλημάτισε ότι δεν έχει φορτιστή για ρεύμα και φορτίζει μόνο με usb, που δεν είναι και ότι καλύτερο για να φορτίζει καλά απ'ευθείας σε πρίζα usb.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το ξεχάσω, τι έχει ο επεξεργαστής; νόμιζα πως είναι μια χαρά για καλό σερφάρισμα στο ίντερνετ, μέιλ και σημειώσεις σε κάποιο text editor. Εμένα πιο πολύ με προβλημάτισε ότι δεν έχει φορτιστή για ρεύμα και φορτίζει μόνο με usb, που δεν είναι και ότι καλύτερο για να φορτίζει καλά απ'ευθείας σε πρίζα usb.

 

τι εννοείς με την φόρτιση ; εδώ οι περισσότεροι (κι εγώ) θέλουν να φορτίζει από usb :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το ξεχάσω, τι έχει ο επεξεργαστής; νόμιζα πως είναι μια χαρά για καλό σερφάρισμα στο ίντερνετ, μέιλ και σημειώσεις σε κάποιο text editor. Εμένα πιο πολύ με προβλημάτισε ότι δεν έχει φορτιστή για ρεύμα και φορτίζει μόνο με usb, που δεν είναι και ότι καλύτερο για να φορτίζει καλά απ'ευθείας σε πρίζα usb.

 

Αν δεν πρόκειται να σε απασχολήσει ποτέ στο μέλλον το γεγονός ότι ο αρχιτεκτονικής MIPS επεξεργαστής του είναι ασύμβατος με την συντριπτική πλειονότητα των android εφαρμογών όπως και το γεγονός ότι δεν παράγεται πλέον και φυσικά δεν θα έχει και κανενός είδους υποστήριξη όπως φαίνεται, τότε ναι, είναι μια χαρά για αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόκειται να σε απασχολήσει ποτέ στο μέλλον το γεγονός ότι ο αρχιτεκτονικής MIPS επεξεργαστής του είναι ασύμβατος με την συντριπτική πλειονότητα των android εφαρμογών όπως και το γεγονός ότι δεν παράγεται πλέον και φυσικά δεν θα έχει και κανενός είδους υποστήριξη όπως φαίνεται, τότε ναι, είναι μια χαρά για αυτό που θέλεις.

 

Μάλιστα. Δεν το γνώριζα αυτό που λες.

 

Πως βλέπεις το ainol novo 7 elf συγκριτικά με το aurora? Επειδή βλέπω ότι έχουν τα ίδια πάνω κάτω χαρακτηριστικά, μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, μήπως να προτιμήσω καλύτερα το Elf αντί του Aurora?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δεν το γνώριζα αυτό που λες.

 

Πως βλέπεις το ainol novo 7 elf συγκριτικά με το aurora? Επειδή βλέπω ότι έχουν τα ίδια πάνω κάτω χαρακτηριστικά, μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, μήπως να προτιμήσω καλύτερα το Elf αντί του Aurora?

Έχουν φιλε μου μια σημαντική διαφορά, για εμένα τουλάχιστον είναι !!! σημαντική και λεγετε IPS Screen .

Και φυσικά είναι και ποιο λεπτό,αλα η διάφορα στο οικονομικό πατάει πάνω στο IPS SCREEN.

Ρίξε μια μάτια στο βιντεακι και θα καταλάβεις-

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Ο φιλος μου αγορασε ενα tablet αγνωστης μαρκας με τα στοιχεια μεσα wondermedia wm8650.

Το κυριοτερο που τον ενδιαφερει σε αυτο ειναι το skype (βιντεο κληση) μιας και δεν εχει υπολογιστη και θελει να μιλαει με καποια κοριτσια (ειναι ελευθερος ακομα!!)

 

Μεσα εχει το skype beta το οποιο ομως υποστηριζει chat μονο. Δοκιμασα και του κατεβασα την τελευταια (απο το market) και ενω παει να κανει login δεν δουλευει και κλεινει.

To απεγκαταστησα και παω να το βαλω απο την σελιδα του skype (skype.com/m) και εμφανιζει οτι δεν ειναι συμβατη η συσκευη.

Απο μια γρηγορη ερευνα που εκανα διαβαζω οτι υπαρχει θεμα με τετοιες συσκευες που δεν τις υποστηριζει η skype.

Πριν αρχισει ο φιλος να ψαχνετε για επιστροφη κτλ (αν και γενικα ειναι ευχαριστημενος με τις υπολοιπες λειτουργιες) και επειδη εγω ειμαι ασχετος με tablets-android γνωριζετε αν υπαρχει καποια λυση εστω και μεσοβεζικη να δουλεψει καποια εκδοση του skype με βιντεο κληση ή αν υπαρχει αλλη third party λυση (οπως στο PC βαζουμε το trillian και μπορουμε να δουλεψουμε και με skype).

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν δούλεψε καμία έκδοση του skype, χλωμό το βλέπω. Και στο δικό μου video κλήση δεν παίζει. Είναι θέμα hardware του συγκεκριμένου υπερφθηνού και αδύναμου γενικότερα tablet. Σε αυτό κατέληξα μετά την ενασχόληση μου με το συγκεκριμένο tablet και πολλά άλλα φυσικά.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις την εφαρμογή Oovoo. Σε όσα tablets το skype δεν τα είχε καταφέρει στο video το oovoo έπαιξε κανονικά. Βέβαια, θα πρέπει να εγκατασταθεί και το ανάλογο oovoo στο PC, αλλά μπρος στα κάλλη.......:)

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, ευχαριστω φιλε. Μηπως εννοεις oovoo?

 

To fring το εχεις δοκιμασει? Θυμαμαι αυτο βαζαμε παλια στα κινητα να συνδεθει με skype.

Link to comment
Share on other sites

To oovoo εννοούσα, σωστά το λες(το διορθωσα κιόλας :)

 

To fring δεν έχει client για windows, εκτός και αν πρόσθεσαν υποστήριξη το τελευταίο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...