Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βαζω να ακουσω ραδιο από την σελιδα novasports.gr αλλα μετα από ενα λεπτο που εχω βαλει να σβηνει η οθονη του chuwi hi 10 σταματάει να ακουγεται το ραδιο.υπαρχει καποια ρυθμιση στα settings να μην σταματάει να ακουγεται όταν σβηνει η οθονη?

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, μετά από την πρόσφατη εμπειρία μου αναζήτησης digitizer για ένα e-star Grand HD 10,1 - γνωστό και ως MID1185R, είπα να ενημερώσω εδώ για να βοηθήσω όποιον ψάχνει κάτι αντίστοιχο:

1. για άλλη μια φορά απογοητεύτηκα από τα 3 καταστήματα στα οποία απευθύνθηκα στα νότια προάστια -οι 2 ζήτησαν 60 και 55 ευρώ για αλλαγή digitizer για μια ταμπλέτα που έχει 89 ευρώ και όταν η ίδια η αντιπροσωπεία ζήτησε 60. Ο 3ος σχεδόν δεν το κοίταξε, λέγοντας οτι δεν υπάρχουν πια ανταλακτικά για αυτά τα ταμπλετ (σημ. αγοράστηκε Δεκέμβριο του 2016) και οτι ούτε απο Κίνα δεν θα βρούμε. Στα 2 online Ελληνικά μαγαζιά που έδειχναν οτι υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα τα σχετικά digitizer για 40 ευρώ, μετά απο επικοινωνία ο ένας είπε οτι θέλει 40 μέρες (προφανώς θα τον πλήρωνα για να παραγγείλει μετά στην Κίνα), ο άλλος είπε οτι δεν υπάρχει καθόλου.

2. Η αναζήτηση στην Κίνα έδωσε πάνω από 10 διαφορετικές πηγές για digitizer του συγκεκριμένου tablet, με τιμές μεταξύ 18-21 ευρώ. Για λόγους βοήθειας (και όχι διαφήμισης) παραθέτω το κατάστημα με τις αναλυτικότερες οδηγίες για να βρεις το κατάλληλο μοντέλο και το πως να το αλλάξεις - αν υπάρχει θέμα ας το σβήσει κάποιος mod παρακαλώ:

h**p://www.actablet.com/replacement-touch-screen-for-estar-grand-hd-mid1158-quad-core-101-inch-tablet-pc_p19879.html (αντικαταστήστε τα ** με tt)

Το άνοιγμα και αποσύνδεση του σπασμένου digitizer (προκειμένου να βρώ κατάλληλο ανταλακτικό, θέλει προσοχή γιατί στα e-star υπάρχουν 3-4 διαφορετικά μοντέλα digitizer για το ίδιο tablet) ήταν αρκετά εύκολο, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο e-star, απλά ακολουθείς τις οδηγίες του βίντεο. Θεωρώ οτι και το κλείσιμο θα είναι εξίσου εύκολο, οπότε όποιος το βλέπει ως βουνό ας μην τρομάξει να δοκιμάσει!

Link to comment
Share on other sites

Και, ναι, όλα πήγαν καλά: μέσα σε ένα δεκαήμερο είχε φτάσει στο GB. Εκεί πέσαμε στην Κινεζική Πρωτοχρονιά και για μία εβδομάδα ήταν όλοι εξαφανισμένοι. Με το που άνοιξε και πάλι μου έκαναν επιστροφή στο PayPal. Ταυτόχρονα, το PayPal είχε επιστρέψει το €15άρι των ταχυδρομικών. :up:

 

Μερσί μποκού για τις (από εδώ) οδηγίες :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

σκεφτομαι τελευταια για ενα tablet το οποιο θα εχει λειτουργικο w10 (για συμβατοτητα εφαρμογων που τρεχω στο pc) αλλα αν ειναι και dual boot κανενα προβλημα.

Οπως κοιτουσα τα κινεζοsites, βρηκα 2-3 που μου καθισαν καλα αλλα δεν ξερω το κατα ποσο ειναι αξιοπιστες οι εταιριες.

Θελω 4gb ram, 10+ ιντσες και κοστος περιπου στα 200ε (οσο πιο κατω τοσο πιο καλα χαχαχα).

 

1. Chuwi hi12

2. Teclast X98 Plus

3. PIPO W1 Pro

 

εχει γνωμη καποιος γι αυτα ;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

σκεφτομαι τελευταια για ενα tablet το οποιο θα εχει λειτουργικο w10 (για συμβατοτητα εφαρμογων που τρεχω στο pc) αλλα αν ειναι και dual boot κανενα προβλημα.

Οπως κοιτουσα τα κινεζοsites, βρηκα 2-3 που μου καθισαν καλα αλλα δεν ξερω το κατα ποσο ειναι αξιοπιστες οι εταιριες.

Θελω 4gb ram, 10+ ιντσες και κοστος περιπου στα 200ε (οσο πιο κατω τοσο πιο καλα χαχαχα).

 

1. Chuwi hi12

2. Teclast X98 Plus

3. PIPO W1 Pro

 

εχει γνωμη καποιος γι αυτα ;

Ευχαριστω

Δεν ξέρω τι ψάξιμο έκανες, αλλά λείπει από την λίστα σου, ίσως το καλύτερο και από τα 4:cube iwork10.

 

Οπότε καλύτερα να το ψάξεις λίγο καλύτερα το όλο θέμα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

 

 

σκεφτομαι τελευταια για ενα tablet το οποιο θα εχει λειτουργικο w10 (για συμβατοτητα εφαρμογων που τρεχω στο pc) αλλα αν ειναι και dual boot κανενα προβλημα.

 

Οπως κοιτουσα τα κινεζοsites, βρηκα 2-3 που μου καθισαν καλα αλλα δεν ξερω το κατα ποσο ειναι αξιοπιστες οι εταιριες.

 

Θελω 4gb ram, 10+ ιντσες και κοστος περιπου στα 200ε (οσο πιο κατω τοσο πιο καλα χαχαχα).

 

 

 

1. Chuwi hi12

 

2. Teclast X98 Plus

 

3. PIPO W1 Pro

 

 

 

εχει γνωμη καποιος γι αυτα ;

 

Ευχαριστω

 

να ξερεις το cube i10 δεν εχει full size usb port που είναι παρα πολύ χρησιμη

 

εγω εχω chuwi hi10 με σκετα windows με το πληκτρολογιο το αποσπωμενο και είναι τελειο εχω βολευτει παραπολυ απλα νομιζω δεν βγαινει τωρα πλεον σκετο αλλ μονο dual boot.οποτε εγω θα προτεινα chuwi

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις το cube i10 δεν εχει full size usb port που είναι παρα πολύ χρησιμη

 

εγω εχω chuwi hi10 με σκετα windows με το πληκτρολογιο το αποσπωμενο και είναι τελειο εχω βολευτει παραπολυ απλα νομιζω δεν βγαινει τωρα πλεον σκετο αλλ μονο dual boot.οποτε εγω θα προτεινα chuwi

 

Sent from mTalk

Και τι έγινε που δεν έχει;

Υπάρχει καλώδιο και συνδέεται με τα πάντα.

 

Όσο για το chuwi, βλέπω για σχόλια εδώ από κάποιον που του άρχισε προβλήματα μετα από μήνες και σε άλλα συγκριτικά, ο κόσμος δεν προτιμάει το Chuwi.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγώ μήνες το έχω και δεν έχει εμφανίσει τίποτα. με το πληκτρολόγιο μαζί δεν βλέπω να χρειάζομαι καν λάπτοπ (για την χρήση που το θέλω βέβαια)

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά Windows Tablet με τιμή μέχρι 100$, από επιλογές έχω σε dual boot μερικές μετά ξεφεύγει η τιμή, αξίζει να πάρω dual boot και να το πειράξω ώστε να ξεφορτωθω τα Android? Να κερδίσω χώρο από την rom έτσι και αλλιώς τα πιο πολλά είναι 4.4

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ για ένα 10ρι ταμπλετάκι, το θέλω να έχει windows και android οπότε όντως μου άρεσε αυτό το cube iwork 10

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_606843.html?wid=21.

 

Το έχει κανείς να μας πει γνώμη; Και μετά βέβαια τελείως άσχετο με dual καλοβλέπω και το xiaomi mipad 2.

Απλά η σκέψη είναι για 10αρι μάλλον και να μπορώ να έχω το subtitle workshop ή αν είναι εφικτό κανένα photoshop αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει να έχει και windows. Αναποφάσιστη γιατί μ αρέσει και μόνο σαν κατασκευή το mipad2.

Όσον αφορά όμως για 10αρι σ αυτά τα λεφτά το cube θεωρείται το καλύτερο σε σχέση με Teclast X98plus ή Pipo W1pro όπως αναφέρεται και σε ποιο πάνω πόστ;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Χθές μου ήρθε το cube iwork 10 απο banggood http://www.banggood.com/Cube-Iwork10-Ultimate-64GB-Intel-Atom-x5-Z8300-Quad-Core-10_1-Inch-Dual-OS-Tablet-p-1040969.html?rmmds=search

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, γρήγορο, καλή οθόνη, τα 2 λειτουργικά είναι +, αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι τα ηχεία του δεν αποδίδουν και τόσο καλά, αλλά με κάποιο setting βελτιώνονται λίγο.

Ψάχνω να βρώ γιατί δεν δουλεύει το cosmote tv go, γράφει ότι δέν παίζει σε συσκευές με root, ενώ το τάμπλετ δέν έχει root.

Αν ξέρει κάτι κάποιος ας βοηθήσει.

Edited by crueljay
Link to comment
Share on other sites

Χθές μου ήρθε το cube iwork 10 απο banggood http://www.banggood.com/Cube-Iwork10-Ultimate-64GB-Intel-Atom-x5-Z8300-Quad-Core-10_1-Inch-Dual-OS-Tablet-p-1040969.html?rmmds=search

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, γρήγορο, καλή οθόνη, τα 2 λειτουργικά είναι +, αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι τα ηχεία του δεν αποδίδουν και τόσο καλά, αλλά με κάποιο setting βελτιώνονται λίγο.

Ψάχνω να βρώ γιατί δεν δουλεύει το cosmote tv go, γράφει ότι δέν παίζει σε συσκευές με root, ενώ το τάμπλετ δέν έχει root.

Αν ξέρει κάτι κάποιος ας βοηθήσει.

 

To μέγεθος τι λέει; Είναι λεπτό; Επίσης πόση ώρα κάνει για να μπουτάρει σε κάθε λειτουργικό;

Το αγόρασες χωρίς το πληκτρολόγιο;

Μεγειά σου φυσικά και πες μας περισσότερα όποτε μπορέσεις.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά λεπτό, δέν προβληματίζει το μέγεθός του, μπουτάρει σε 30 δευτερόλεπτα στα windows και περίπου 45" στο android.

Για πληκτρολόγιο σκέφτομαι να πάρω το original άν τελικά το κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ για ένα 10ρι ταμπλετάκι, το θέλω να έχει windows και android οπότε όντως μου άρεσε αυτό το cube iwork 10

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_606843.html?wid=21.

 

Το έχει κανείς να μας πει γνώμη; Και μετά βέβαια τελείως άσχετο με dual καλοβλέπω και το xiaomi mipad 2.

Απλά η σκέψη είναι για 10αρι μάλλον και να μπορώ να έχω το subtitle workshop ή αν είναι εφικτό κανένα photoshop αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει να έχει και windows. Αναποφάσιστη γιατί μ αρέσει και μόνο σαν κατασκευή το mipad2.

Όσον αφορά όμως για 10αρι σ αυτά τα λεφτά το cube θεωρείται το καλύτερο σε σχέση με Teclast X98plus ή Pipo W1pro όπως αναφέρεται και σε ποιο πάνω πόστ;

Το έχουμε δεκάδες άτομα.

Είναι κορυφαίο τάμπλετ.

Ο,τι θες ρώτα στο σχετικό θέμα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το cube το αγοράζουμε μόνο απ' εξωτερικό ή και από Ελλάδα; με πληκτρολόγιο σε ποιά τιμή πάει;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά λεπτό, δέν προβληματίζει το μέγεθός του, μπουτάρει σε 30 δευτερόλεπτα στα windows και περίπου 45" στο android.

Για πληκτρολόγιο σκέφτομαι να πάρω το original άν τελικά το κρατήσω.

 

Σκέφτεσαι να το πουλήσεις, κάτι δεν σου αρέσει; Λέω ότι με αυτό που έχω το lg g pad 8 4g μια και που δεν καίγομαι για 4g να το δώσω και να πάω σε κάτι τέτοιο που αγόρασες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχουμε δεκάδες άτομα.

Είναι κορυφαίο τάμπλετ.

Ο,τι θες ρώτα στο σχετικό θέμα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

ok ευχαριστώ θα μπω να διαβάσω λίγο, να κάνω μια μελέτη στο θέμα.:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

κανανε δωρο του μικρου αυτο το ταμπλετ.μου φαινεται σχετικα καλο αλλα πριν του βγαλω την ζελατινα για να το κρατησω με προβληματιζει η 1 gb ram μονο.το εχει κανεις?γιατι ενα turbo x με 1 gb ram κλεινει απο την ελλειψη ραμ και κολλαει απιστευτα.οποιος ξερει κατι ας το πει γιατι αλλιως να το παω πισω να το αλλαξω! Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
κανανε δωρο του μικρου αυτο το ταμπλετ.μου φαινεται σχετικα καλο αλλα πριν του βγαλω την ζελατινα για να το κρατησω με προβληματιζει η 1 gb ram μονο.το εχει κανεις?γιατι ενα turbo x με 1 gb ram κλεινει απο την ελλειψη ραμ και κολλαει απιστευτα.οποιος ξερει κατι ας το πει γιατι αλλιως να το παω πισω να το αλλαξω!

 

τελικα μια χαρα το ταμπλετ!ενω εχει και αυτο 1 γιγα ραμ οπως το turbox δεν κολλαει καθολου!μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

ένας φίλος έχει (μάλλον είχε) ένα MLS IQTab Joy. Δε ξέρουμε τι έγινε και το tablet έχει ένα σπάσιμο απο άκρη σε άκρη, δουλεύει η οθόνη μεν, αλλά όχι το touch. Το μασίνι αγοράστηκε τον Ιανουάριο. Λογικά εγγύηση δεν καλύπτει... Καμιά ιδέα που να απευθυνθεί για πιο οικονομικά?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το συγκεκριμένο κανα 2 χρόνια και πλεον είναι παροπλισμένο διότι το λογισμικό που έχει μέσα παρόλο που το έχω εγκαταστήσει πολλές φορές από την αρχή (το είχα κατεβάσει το δικό του από την ίδια την GoClever), μερικές μέρες λειτουργεί άψογα αλλά μετά από κάποιες μέρες κολλάει και πετάει συνέχεια μηνύματα του τύπου το τάδε σταμάτησε να λειτουργεί, το εκείνο σταμάτησε να λειτουργεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πατήσω κουμπί.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω άλλο λογισμικό; Θα εκτιμούσα πολύ κάποιες οδηγίες. Το ταμπλετάκι αυτό δε το έχω λειτουργήσει ενώ είναι καλό για τη δουλειά που το θέλω (διάβασμα μόνο) και δεν θέλω να αγοράσω άλλο μιας και είναι σχεδόν καινούριο!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια!:-D

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά σε όλους, από τον Αύγουστο του 2016 έχω το Cube iWork10 Ultimate 64GB. Μέχρι τώρα δούλευε καλά, ξαφνικά τώρα παραμένει με μαύρη οθόνη δεν ανοίγει, δεν φορτίζει, είναι νεκρό. Έχω δοκιμάσει να το ανοίξω πατώντας το το πλήκτρο ενεργοποίησης / απενεργοποίησης για 30 δευτερόλεπτα και μετά πατημένο το κουμπί POWER, βάζω το καλώδιο τροφοδοσίας και τίποτα.

Καμιά ιδέα άλλη κάποιος αν γνωρίζει.

Μήπως γνωρίζει κάποιος το reset που το έχει το συγκεκριμένο tablet.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σε όλους, από τον Αύγουστο του 2016 έχω το Cube iWork10 Ultimate 64GB. Μέχρι τώρα δούλευε καλά, ξαφνικά τώρα παραμένει με μαύρη οθόνη δεν ανοίγει, δεν φορτίζει, είναι νεκρό. Έχω δοκιμάσει να το ανοίξω πατώντας το το πλήκτρο ενεργοποίησης / απενεργοποίησης για 30 δευτερόλεπτα και μετά πατημένο το κουμπί POWER, βάζω το καλώδιο τροφοδοσίας και τίποτα.

Καμιά ιδέα άλλη κάποιος αν γνωρίζει.

Μήπως γνωρίζει κάποιος το reset που το έχει το συγκεκριμένο tablet.

 

Ευχαριστώ.

Αυτό είναι το dual is ή το απλό;

 

Sent from my m1+note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το διπλό είναι φίλε μου, από όσο ξέρω αυτό το μοντέλο έχουν διπλό λογισμικό σε 32gb/2gb και 64gb/4gb. Αυτό είναι 64gb/4gb με windows 10 και Android 5.1. Ούτε υπολογιστής δεν το βλέπει σαν εξωτερική συσκευή. Μου φαίνεται παράξενο γιατί είχα ένα mini pc μόνο με windows εκείνο και χωρίς οθόνη, παρουσίασε παρόμοιο πρόβλημα μετά από αναβάθμιση/ενημέρωση, δεν άνοιγε, το σύνδεσα σε pc, το έκανα format και έβαλα τα windows ξανά και δουλεύει μια χαρά. Αυτό δεν το βλέπει ο υπολογιστής, άλλαξα καλώδια usb και τίποτα. Παραμένει μαυρισμένη η οθόνη, ούτε δείχνει αν φορτίζει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...