Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

Πήρα προ καιρού ενα κινέζικο Allwinner Α20 με SDK : MID-A20-Android4.2-V1.3 το οποίο κολλάει ...με το που ανοιξει σε οχι συγκεκριμενο χρόνο φριζάρει η οθόνη και μονο αν το κλείσω και το ξανανοίξω θα ξαναπαρει και θα ξανακολλήσει...Του έκανα factory reset αλλά κανει τα ίδια....Μπορεί αυτό να φτιάξει με άλλη ROM;;;Και πως θα την περάσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

BuyInCoins.com, βιαστικη επιστροφη ελαττωματικού Tablet pipo m9 max, DOA..

 

Παρελειψα ,δεν γνωριζα, να βγαλω φωτογραφια το δεμα στα Ελτα εμπρος πισω ,δεν ζητησα την σχετικη φορμα δηλωσης περιεχομενου και δεν ελαβα την διευθυνση επιστροφης μεσα απο το συστημα επικοινωνιας του paypal.

Μετα την επιβεβαιωσα με τον corduroy27.

 

Eπικοινώνησα με το μαγαζί μεσα απο το συστημα τους, τους εδειξα βιντεο με το θεμα, τους ενημερωσα για την σχετικη επιβεβαιωση που ειχα απο τεχνικους και τους ζητησα πληροφορίες για επιστροφη / refund.

 

Μου στείλανε τη διεύθυνση που θα έπρεπε (με δικά μου έξοδα) να τους στείλω την ταμπλέτα. Μου ζήτησαν το δέμα να είναι συστημένο με Tracking Number.

Να έχει ένδειξη ως Gift και η αναγραφόμενη αξία να είναι μέχρι 20 δολάρια,(Αυτο στα ελτα για να γινει , οπως με ενημερωσε ο evmenis,

πρεπει να ζητησουμε μια φορμα πρασινη που συμπληρωνεις ,ενα αυτοκολητο ουσιαστικα 10εκΧ15εκ)

Εγω, δεν το γνωριζα, ζητησα απο τον υπαλληλο τα παραπανω, αυτος καταταλαβε ασφαλισμενο ,ελαχιστη αξια δεν δεχοταν κατω απο 32 ευρω και δεν δηλωθηκε ως δωρο.

Αυτα εχουν κωδικο εντοπισμου που ξεκινα απο IN και αν καταλαβα καλα εχουν χειροτερο εντοπισμο;

Αυτη η λεπτομερεια μου στοιχισε 2 μερες γιατι ο υπαλληλος καταχωρισε απλο κωδικο απο δικο του λαθος.

 

40 μερες απο την δικια μου παραλαβη τους ενημερωσα πως θα ανοιξω αμφισβητηση στο paypal για να ειμαι καλυμμένος και για να ελαχιστοποιησω

την ζημια που ειχα ηδη παθει καθως χρεωθηκα τα εξοδα επιστροφης.

 

Μεσα σε 4 μερες τακτοποιηθηκε το θεμα μετα τις σχετικες διευκρινησεις - μηνυματα.

6 μερες μετα ελαβα το ποσο πισω στην καρτα μου.

 

Ενημερωτικα, εφυγε 14.05.2014 και στις 06.06.2014 δειχνει αποτυχια παραδοσης?

04/06 το μαγαζι συμφωνησε στην επιστοφη του ποσου!

 

Το μονο που μπορει να επηρεασε την ολη διαδικασια ειναι πως το ιδιο διαστημα ηταν προς παραδοση και αλλη παραγγελια.

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κι εγω το συγκεκριμενο μηχανακι, αρκετα τιμιο θα συμφωνησω.. Ηθελα να σε ρωτησω φιλε για το root. Το εκανες; Πετυχε;
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

σε ότι αφορά το mobile 1 το έχετε ψαχουλέψει καθόλου η απλά το λέμε για να έχουμε ένα play store στη συσκευή εγώ μια ματια του έριξα και στο top rated και top new.top download μου έβγαλε μπόλικο πορνογραφικό υλικό το οποιο άμα είναι η συσκευές για τα παιδιά μας δεν είναι και ότι καλύτερο νομίζω καλύτερα να μην έχει καθόλου play store.οποιος έχει το F&U ETB1064 γίνετε αναβάθμιση από τον αντιπρόσωπο και μπαίνει κανονικά Google Play

Link to comment
Share on other sites

καταρχην συγχαρητηρια για το site και σας ευχομαι καλη συνεχεια για την βοηθεια που προσφέρετε!! μου εδωσε η wind ενα tablet το trevi tab 7 c4 και εχει android 4.04 .. ψαχνω εδω και αρκετη ωρα στο διαδικτυο αλλα δεν μπορω να βρω καπου πως να κανω αναβαθμιση της συσκευης.. αν ξερει καποιος και θα μπορουσε να με βοηθησει θα το εκτιμουσα!! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το συγκεκριμένο tablet και όταν το ανοίγω εμφανίζει την οθόνη έναρξης "personal touch tablet" και μένει εκεί μέχρι να τελειώσει η μπαταρία ούτε κλείνει μέχρι να του κάνεις reset! Δεν μπορώ να μπω ούτε στο μενού πατώντας το vol + - με το power on!

Τι μπορεί να έχει πάθει?

Τα φώτα σας!

Ευχαριστώ!

Πετα το στα σκουπιδια ή καντο δισκο για ποτηρια ή καθρεφτακι

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχουν περάσει,το τσεκάρεις να δεις αν εμφανίζετε;

Φίλε μου psild έχεις κάποια ένδειξη από την αποστολή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για νέο tablet και μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα στα εξής:

 

1) το γνωστό Onda 975m ( ή το 979m αν αποφασίσω το λευκό-χρυσαφί)

 

2) κάποιο 8πύρηνο που ακόμα είναι σε presale : http://www.geekbuying.com/item/FNF-iFive-Mini-3GS-MTK6592-Octa-Core-1-7GHz-Android-4-4-7-9-inch-3G-Tablet-PC-Retina-Touch-Screen-2048-1536-2GB-16GB-326859.html

 

ή http://www.geekbuying.com/item/Cube-Talk-9X-MTK8392-Octa-Core-9-7-inch-3G-Tablet-PC-Android-4-2-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-16G-Black-327656.html

 

Ποιο από τα 3 θα με συμβουλεύατε? Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση (π.χ κάποιο αντίστοιχο του Onda σε μικρότερες ίντσες ίσως?)

 

Τα κριτήρια επιλογής μου είναι γενικά: τιμή έως 200 ευρώ, οθόνη Retina από 7.9 - 10" , 4πύρηνος ή 8πύρηνος, 2 Gb RAM και 16 ή 32 Gb ROM.

 

Τέλος, κάποια από τα παραπάνω τα έχω βρει και στο ebay από το οποίο ψωνίζω συχνά εδώ και χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Να το πάρω από εκεί ή να δοκιμάσω το geekbuying που βλέπω ότι το προτιμά πολύς κόσμος?

 

Ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση πάρω! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει κανείς άποψη για http://www.geekbuying.com/item/CHUWI-V17HD-RK3188-1-6GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-4-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1224-600-1G-8GB-White-328219.html

λέω να το αγοράσω από το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά δεν ξέρω αν πλήρώσω και τελωνείο. :)

Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family. :D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου σινιστώ να το πάρεις, πήρα από εκεί το v88 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τελωνείο δεν θα πληρώσεις εάν επιλέξεις απλό ταχυδρομείο.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω βρει και θελω να αγορασω το εν λογω ταμπλετ http://www.banggood.com/Teclast-X98-3G-Intel-Z3735D-Quad-Core-97-Inch-Android-42-Tablet-p-929604.html

Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Σαν μεθοδο αποστολης μου εχει τα εξης : Air Mail Register 7-25 business days

Free Shipping και Netherland Direct Mail 7-10 business days

€2.36

η δευτερη αμα την επιλεξω υπαρχει φοβος τελωνειου ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω βρει και θελω να αγορασω το εν λογω ταμπλετ http://www.banggood.com/Teclast-X98-3G-Intel-Z3735D-Quad-Core-97-Inch-Android-42-Tablet-p-929604.html

Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Σαν μεθοδο αποστολης μου εχει τα εξης : Air Mail Register 7-25 business days

Free Shipping και Netherland Direct Mail 7-10 business days

€2.36

η δευτερη αμα την επιλεξω υπαρχει φοβος τελωνειου ???

Όχι, δεν είναι courier, απλώς έχει πιό γρήγορη εξυπηρέτηση. (υποτίθεται) :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι courier, απλώς έχει πιό γρήγορη εξυπηρέτηση. (υποτίθεται) :)

 

Οποτε το προτεινεις να το επιλεξω και η να επιλεξω τον παλιο κλασικο τροπο του free shipping ??

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το προτεινεις να το επιλεξω και η να επιλεξω τον παλιο κλασικο τροπο του free shipping ??

Εάν πιστεύεις ότι θα έλθει πιό γρήγορα, ναι.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι courier, απλώς έχει πιό γρήγορη εξυπηρέτηση. (υποτίθεται) :)

 

Απο Banggood με απλό ταχυδρομείο (free shipping) παράγγειλα στις 06/06 και παρέλαβα στις 18/6

Τα έγραψα και σε αυτό το νήμα

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Η μέθοδος Netherland Direct Mail δεν πρέπει να είναι συστημένη. Οπότε υπάρχει κίνδυνος να χαθεί. Ενώ με την απλή μέθοδο αναφέρει ότι είναι register. Έχω παραγγείλει κάτι μικροπράγματα με Netherland τα οποία έφτασαν σε 2 βδομάδες περίπου, αλλά στο ταχυδρομείο που πήγα να τα πάρω δεν υπέγραψα κάτι.

Βεβαίως αυτό το γνώριζα από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Η μέθοδος Netherland Direct Mail δεν πρέπει να είναι συστημένη. Οπότε υπάρχει κίνδυνος να χαθεί.

Το ότι δεν είναι συστημένο το δέμα είναι πρόβλημα του αποστολέα. Και όχι του παραλήπτη. Έτσι δεν είναι;

Ο αποστολέας δεν είναι που πρέπει να αποδείξει ότι το δέμα παρελήφθη;

Αν η αγορά με τον συγκεκριμένο τρόπο καλύπτεται από το paypal, εμάς τι μας κόφτει; Φοβόμαστε μήπως τα πάρουμε δύο φορές ή μήπως απλά θέλουμε να ικανοποιήσουμε τη μεταφυσική μας ανάγκη να ξέρουμε την κάθε στιγμή που είναι το δέμα μας;

Πρόσφατα φίλη μου παρήγγειλε από το ebay κάτι μικροπράγματα. Που έρχονται πάντα με απλό ταχυδρομείο. Όταν μετά από 2 μήνες δεν είχαν φτάσει ακόμα, έκανε claim και ο Κινέζος για να πάρει τα λεφτά του της τα ξανάστειλε. Ε λοιπόν, μια εβδομάδα αργότερα παρέλαβε την αρχική αποστολή και τώρα περιμένει και τη δεύτερη, μιας και ο Κινέζος τα είχε ήδη ξαναστείλει.

Για τους παραπάνω λόγους αποκλείω εντελώς να στείλουν οι Κινέζοι πράγματα αξίας χωρίς συστημένη αποστολή.

Γιατί αν το κάνουν το ρίσκο είναι μόνο δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Την άποψή σας παλικάρια (και νεράιδες)

 

Έκανα παραγγελία ένα Jiayu F1 από Vickmall στις 25/5 και ήρθε 17/6.

Το ξεπακέταρα όλο χαρά και έμεινα με την χαρά γιατί δεν ανάβει με τίποτα.

Ευτυχώς έκανα unboxing video, το έστειλα στο μαγαζί και αφού ζήτησαν συγνώμη για το γεγονός

και τόνισαν ότι όλα τα κινητά δοκιμάζονται πριν φύγουν, θέλουν την άποψή μου πρώτα για το τι θα ήθελα να γίνει.

Να τους πω ότι θέλω να κρατήσω το κινητό για ανταλλακτικά και να μου στείλουν τζάμπα ένα καινούριο :p

Link to comment
Share on other sites

Την άποψή σας παλικάρια (και νεράιδες)

 

Έκανα παραγγελία ένα Jiayu F1 από Vickmall στις 25/5 και ήρθε 17/6.

Το ξεπακέταρα όλο χαρά και έμεινα με την χαρά γιατί δεν ανάβει με τίποτα.

Ευτυχώς έκανα unboxing video, το έστειλα στο μαγαζί και αφού ζήτησαν συγνώμη για το γεγονός

και τόνισαν ότι όλα τα κινητά δοκιμάζονται πριν φύγουν, θέλουν την άποψή μου πρώτα για το τι θα ήθελα να γίνει.

Να τους πω ότι θέλω να κρατήσω το κινητό για ανταλλακτικά και να μου στείλουν τζάμπα ένα καινούριο :p

Το αυτοκόλλητο πού είναι κολλημένο στις επαφές της μπαταρίας το έβγαλες?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο πού είναι κολλημένο στις επαφές της μπαταρίας το έβγαλες?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5458618#post5458618

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5460323#post5460323 :)

Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100% ότι το paypal θα σε δικαιώσει ώστε να σου γίνει full refund ή αν θα σταλεί ξανά το πακέτο. Σε αντικείμενα μικρής αξίας ο πωλητής μπορεί να σου επιστρέψει τα χρήματα ή να στείλει ξανά το πακέτο χωρίς να ανοίξεις καθόλου dispute, αλλά όταν μιλάμε για μεγάλα ποσά εκεί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Μια χαρά το κατάστημα μπορεί να στείλει πακέτο μεγάλης αξίας που να μην είναι συστημένο. Μου έχει τύχει από αλλού.. Αν κάτσει στραβή το μόνο σίγουρο είναι ότι η διαδικασία θα είναι χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είναι συστημένο το δέμα είναι πρόβλημα του αποστολέα. Και όχι του παραλήπτη. Έτσι δεν είναι;

Ο αποστολέας δεν είναι που πρέπει να αποδείξει ότι το δέμα παρελήφθη;

Αν η αγορά με τον συγκεκριμένο τρόπο καλύπτεται από το paypal, εμάς τι μας κόφτει; Φοβόμαστε μήπως τα πάρουμε δύο φορές ή μήπως απλά θέλουμε να ικανοποιήσουμε τη μεταφυσική μας ανάγκη να ξέρουμε την κάθε στιγμή που είναι το δέμα μας;

Πρόσφατα φίλη μου παρήγγειλε από το ebay κάτι μικροπράγματα. Που έρχονται πάντα με απλό ταχυδρομείο. Όταν μετά από 2 μήνες δεν είχαν φτάσει ακόμα, έκανε claim και ο Κινέζος για να πάρει τα λεφτά του της τα ξανάστειλε. Ε λοιπόν, μια εβδομάδα αργότερα παρέλαβε την αρχική αποστολή και τώρα περιμένει και τη δεύτερη, μιας και ο Κινέζος τα είχε ήδη ξαναστείλει.

Για τους παραπάνω λόγους αποκλείω εντελώς να στείλουν οι Κινέζοι πράγματα αξίας χωρίς συστημένη αποστολή.

Γιατί αν το κάνουν το ρίσκο είναι μόνο δικό τους.

 

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100% ότι το paypal θα σε δικαιώσει ώστε να σου γίνει full refund ή αν θα σταλεί ξανά το πακέτο. Σε αντικείμενα μικρής αξίας ο πωλητής μπορεί να σου επιστρέψει τα χρήματα ή να στείλει ξανά το πακέτο χωρίς να ανοίξεις καθόλου dispute, αλλά όταν μιλάμε για μεγάλα ποσά εκεί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Πάντοτε βάζουν αριθμό σε αντικείμενα μεγάλης αξίας. Υπ'όψιν ότι πολλοί Κινέζοι βάζουν αριθμό χωρίς να τον κοινοποιήσουν στον πελάτη, και γνωρίζουν ότι το δέμα πήγε στον προορισμό του.

Επίσης, εφ'όσον ο πωλητής δεν έχει απόδειξη ότι παραδώθηκε το δέμα, το paypal θα σε δικαιώσει οπωσδήποτε.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει πακέτο από Αμερική το οποίο ήταν συστημένο μόνο για την χώρα τους. Από την στιγμή που έβγαινε από την χώρα τους δεν φαινόταν τίποτα στο σύστημα και από τα ελτα το πήρα ως απλό. Μιλάμε για αγορά αξίας 150 ευρώ.

Την παραπάνω μέθοδο την έχω χρησιμοποιήσει όπως είπα σε προϊόν χαμηλής αξίας. Τώρα σε μεγαλύτερης αξίας δεν γνωρίζω αν αλλάζει κάτι.

 

Ας το δοκιμάσει όποιος θέλει να ρισκάρει και να μας ενημερώσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...