Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει καποιος οδηγος που μπωρω να κανω compile τον kernel η το framework και να το φτιαξω???

Χρειάζεσαι τον πηγαίο κώδικα του πυρήνα του Linux που χρησιμοποιεί η πλατφόρμα σου (δεν είναι σαν τα x86 PCs που υπάρχει ένα source tree για όλους), τους οδηγούς για τα ICs που χρησιμοποιεί η μητρική του tablet σου, το σχηματικό διάγραμμα της μητρικής του tablet για να "γεφυρώσεις" τα GPIO, το spec paper της οθόνης που χρησιμοποιεί το tablet για να δεις αν υποστηρίζει μεγαλύτερες αναλύσεις και πάνω απ'όλα τεχνογνωσία σε θέματα συγγραφής κώδικα για τον πυρήνα του Linux.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα εχω το tablet F&U ETB7405 και απο οτι παρατήρησα δεν εχει την εφαρμογη google play store προσπάθησα να την εγκαταστήσω και με το που την ανιγω εκι που αρχιζει να δουλεύει ξαφνικα που λεει η εφαρμογη google play store σταματησε να λειτουργει . τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν την υποστηριζει !

Διαβασε εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322882

αποκλείεται γιατι εχει την εφαρμογη του youtube και οταν παω να μπω μου λεει να κανω ληψη την εφαρμογη του play store και οταν παταω να την κανω μου λεει δεν ειναι διαθεσιμη η εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει αυτό το τάμπλετ : ALLFINE Fine10 Joy 10.1" Dual-Core Android 4.1 16GB Tablet PC και προσπαθω να το ρουτάρω με αυτή την μέθοδο : http://www.slatedroid.com/topic/46929-rooting-rk3066-tablets-the-right-way/ αλλα όταν συνδέω το τάμπλετ μέσω USB τότε η οθόνει αρχίζει να τρελένεται !! Ανοίγουν παράθυρα, κλείνουν, παει από την αρχική οθόνη στις ρυθμίσεις.....κτλ σαν κάποιος να κλικάρει ότι να' ναι πανω στο τάμπλετ. Μονο όταν αποσυνδέσω το USB σταματάει αυτό.

Θέλω να περάσω αυτή την ρομ : Fine10Joy.RK3066.2013.05.13 η οποια είναι νεοτερη από αυτή που έχει (εχει την 4.1.1)

Αν καταφέρω να το ρουταρω ξερετε πως την περνάω ? Το αρχειο που εχω είναι .img

Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttp%3A//i43.tinypic.com/2nuok7a.png[/img]

Σε tablet χωρίς δυνατότητες τηλεφώνου είναι λογικό να εμφανίζετε στην ένδειξη κατανάλωσης μπαταρίας το cell standby ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αλλάξω την κεραία απο ενα παλιό ταβλετ momo που έχω κ η ερώτηση μου είναι αν μπορω να βάλω οποιαδήποτε. Θα έχει πρόβλημα; έχετε να προτείνεται κάποια καλη ώστε να δυναμώσει το σήμα στο μέγιστο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αλλάξω την κεραία απο ενα παλιό ταβλετ momo που έχω κ η ερώτηση μου είναι αν μπορω να βάλω οποιαδήποτε. Θα έχει πρόβλημα; έχετε να προτείνεται κάποια καλη ώστε να δυναμώσει το σήμα στο μέγιστο;

 

Θα σου πρότεινα αρχικά να δοκιμάσεις το παρακάτω. Να το κολλήσεις ακριβώς πάνω στην υπάρχουσα κεραία.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364734

 

Αν τελικά αποφασίσεις να αλλάξεις κεραία, δες την tyco antenna. Είχα πάρει 2 τέτοιες κεραίες αλλά τελικά έμειναν αχρείαστες μέχρι στιγμής. Πάντως υπάρχουν σχόλια αν ψάξεις για την συγκεκριμένη κεραία αντικατάσταση με την κεραία του tablet.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο σύνδεσμος που μου έδωσες δεν είναι πια ενεργός.

Η κεραία που προτείνεις αξίζει;

Κ μια τελευταία ερώτηση. Αν πάρω μια με βισμα όπως βλέπω είναι οι περισσότερες κ το κόψω το βισμα κ κολλισω το καλώδιο απευθείας επανω στην πλακέτα θα έχω πρόβλημα; η κεραία που έχω τώρα είναι απλα με κολλητήρι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το link λειτουργεί. Δοκίμασε να πατήσεις ενώ είσαι συνδεδεμένος στο forum.

 

Την κεραία όπως σου είπα δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά από κάποια σχόλια που έχω διαβάσει σε ξένα forum φαίνεται να κάνει δουλειά. Αυτό γίνεται.. κόβεις το βύσμα, ξεγυμνώνεις το καλώδιο στην άκρη και το βάζεις αλλά θέλει προσοχή με το κολλητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απο 17 του μηνός το tracking μου λέει ότι είναι στο Μ.Δ. Νίκαιας. τόσο πολύ αργεί στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου για να έρθει σπίτι?

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ 17-12-2013 14:12 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 17-12-2013 08:33 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ 17-12-2013 07:07 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 17-12-2013 04:14 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-12-2013 19:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2013 16:10 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 30-11-2013 15:11 IPS

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ταχυδρομείο και ζητά το με τη ταυτότητα σου και το tracking number σου. Μπορεί να σου άφησε ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος και να χάθηκε.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εχω παρει το F&U ETB1065 εχει κανονικα play μετα την αναβαθμηση τις αντιπροσοπιας αλλα ειναι υπερβολικα αργο για τετραπυρινο και κολαει συνεχεια, βρhκα τον τροπο να το κανω ροοτ με το ZhuoDaShi-2.2.0 απο εκει και περα δωστε μου λιγο τα φωτα σας να του βαλω μια σοβαρη ρομ :(

αρ.μοντελου : F&U_ETB1065

εκδοση : 4.2.2

εκδοση βασικου φασματος : αγνωστη

εκδοση kernel : 3.0.36+

zed@zes-desktop1#174

fri oct 25 20:12:03 CST 2013

 

αριθμος εκδοσης : F&U_PO3098_20131126_V1

 

pa.cozgr@gmail.com

koKVod
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το 10ιντσο AM1005 apo το geeksbuying.com για το γιoκα μου κοστους 85€.

Αναλυση 1024*600 , δυπυρηνο στα 1,2, me epidosh στο Αntutu 4.0 12650 pontoυς.

Μνημη 1 γιγα, 2 καμερες , Android 4.2.2.

Ola καλα, μονο που η οθονη εχει μικρη γωνια θεασης ενω ο φορτιστης δεν εφαρμοζει οπως θα επρεπε αλλα φορτιζει παραταυτα...

Σερφαρισμα ανετο, παιχνιδακια μια χαρα για τον 7χρονο γιοκα.

Καλη χρονια σας ευχομαι γεματη με τα απαραιτητα μεταρυθμιστικα μνημονια.

Edited by Furious666
Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Μετά εντάξει. :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια.

1) μπορει καποιος φιλος να μου συστησει ενα bleutooth gps για το tablet μου,(prestisio 10.1,quad core1.6), οικονομικο και αξιοπιστο?

2) ενα bleutooth dual sim adapter για το ιδιο tablet?

ευχαριστω και καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

'Εστειλα κι εγώ σήμερα το Ainol Fire πίσω από εκεί που ηρθε...για επισκευή( geekbuying):(

Κατ'αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που άντλησα από εδώ σχετικά με επιστροφες :)

Κόστος λοιπόν 8,50€(τέλη)+1,00€(φάκελλος)=9,00€

Σημείωση:Στα ΕΛΤΑ δεν δέχτηκαν να πάει όπως το είχα πακετάρει---δηλαδή μέσα στην αρχική συσκευσία που είναι σαν φουσκωτό μαξιλαράκι για όσους γνωρίζουν---οπότε ξαναγράψιμο τη διεύθυνση, κ.τ.λ. άσε που την είχα εκτυπώσει κι είχα γράψει και σχετικά gift/αξία <20€.

Επίσης με ενημέρωσαν ότι απο 01/01/2014 τέλος τα Β' προτεραιότητας...

Οπότε γύρω στο ....Πάσχα περιμένω να γυρίσει πίσω (επισκευασμένο???)

 

Τι εννοεις δεν το δεχτηκαν με το μαξιλαρακι, εγω με αυτο το ειχα στηλει, πιο ασαφαλες αλλα και πιο ελαφρυ. Μαλλον το ελαφρυ τους εκατσε στραβα. Αν το εστειλες σημερα κατα τις 18 θα ως τις 31 να φτιαχτει.Γυρω στις 20 Φλεβαρη βλεπω να το εχεις . Αλλα νομιζω οτι μετα απο μας εχουν την κινεζικη πρωτοχρονια καμια βδομαδα αργεια, οποτε πες τελος Φλςεβαρη να εισαι μεσα. Πααντως ειναι κακη περιοδοςγια επιστροφες… .ειναι τιγκα στα πακετα και στις γιορτες και στις αργειες.

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ταχυδρομείο και ζητά το με τη ταυτότητα σου και το tracking number σου. Μπορεί να σου άφησε ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος και να χάθηκε.

 

Ετσι εγινε, ευχαριστω! Παντως ειναι απαραδεκτοι, ενω υπαρχει παντα στο σπιτι καποιος, ποτε δεν χτυπανε κουδουνι και ΠΟΤΕ δεν μου εχουν φερει το δεμα στην πορτα ΠΑΝΤΑ χαρτακι. Τωρα ομως το εκοψαν και αυτο......:sly:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω root το Hyundai rock x800 ?

Ευχαριστω και χρονια πολλα

 

Σας παρακαλω παιδεια καποια βοηθεια!!!!!

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μάλλον λανθασμένη διατύπωση εκ μέρους μου...

Δεν δέχτηκαν να πάει ΜΟΝΟ με τη συσκευασία που του έκανα- με τυπωμένες βέβαια τις διευθύνσεις κτλ, -αλλά έπρεπε να το βάλω(μαζί με το ''μαξιλαράκι'' ) σε κατάλληλο φάκελλο αλληλογραφίας όπως και εγένετο!

Λογικό εκ μέρους των ΕΛΤΑ-απλά εγώ είχα αγχωθεί μήπως ανέβει πολύ το κόστος αλλά τελικά ήταν +1€... :worry:

Βέβαια το σύστημα έχει ''κολλήσει'' στις 18/12/13...αλλλά φαντάζομαι φόρτος λόγω εορτών...ίδωμεν!

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-12-2013 16:37 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 18-12-2013 11:15 ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (2) - ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω root το Hyundai rock x800 ?

Ευχαριστω και χρονια πολλα

 

Μια γρήγορη αναζήτηση στο Google και η μέθοδος είναι κοινή με το Teclast A10 dual :

http://tabletrepublic.com/forum/teclast-a10-dual-core/how-root-teclast-a10-dual-core-2491.html

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη αναζήτηση στο Google και η μέθοδος είναι κοινή με το Teclast A10 dual :

http://tabletrepublic.com/forum/teclast-a10-dual-core/how-root-teclast-a10-dual-core-2491.html

 

ο.κ ευχαριστω πολυ αλλα πες μου σε παρακαλω απο που θα κατεβασω ρομ? Θα μπαινει σε recovery mode ωστε να εγγαταστησω την ρομ η πρεπει να εγγαταστησω?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Πηρα ενα φτηνο ταμπλετακι για την κορη μου απο geekbuying.

Συγκεκριμενα αυτο εδω http://www.aliexpress.com/item/7-inch-Q8S-Rockchip-RK3066-Dual-Core-Tablet-PC-Android-4-1-OS-512MB-4GB-Cortex/1477827187.html

Η κορη μου δεν ειναι εδω μαζι μου , της το εστειλα δωρο για τις γιορτες.

 

Δυστυχως η χαρα της κρατησε μονο 2 μερες , πριν λιγο μου ειπε η γυναικα μου οτι το ταμπλετ δεν ανοιγει.

Στην αρχη ειχε κολλησει , της ειπα να κρατησει πατημενο το power button και εκλεισε.

Αλλα μετα οταν παει να ξεκινησει μενει στην οθονη με το σημα του Android και δεν προχωραει.

Μιλησα με τον Justin απο το geekbuying και με συμβουλεψε να πατησω το reset.

Το δοκιμασαμε αλλα δεν ανοιγει κρατωντας πατημενο το ρεσετ. Μου λεει δεν κανει τιποτα , μονο κλεινει με το ρεσετ οταν ειναι κολλημενο , δεν ανοιγει δηλαδη.

Μηπως δεν το παταει σωστα κιολας ? δεν ειμαι κι εγω εκει να το τσεκαρω.

Κουμπακια φωνης δεν εχει το ταμπλετ απο οτι λεει .

Τι να κανω ρε παιδια ? Υπαρχει καποιο firmware γι αυτο μηπως το συνδεαμε σε καποιο κομπιουτερ και απο εκει να το επαναφεραμε ?

Δωστε καμια συμβουλη γιατι φρικαρα , οχι γιατι ειναι ακριβο το ρημαδι αλλα γιατι η μονη μου χαρα πλεον ειναι η χαρα της κορης μου.

Ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα κουμπάκι που θέλει βελόνα για να το πατήσεις. Στο λέω αυτό σε περιπτωση που πατάτε το κουμπί ανοίγματος. Βάλε βελόνα σε μια μικρή τρυπουλα που υπάρχει κ κρατά το πατημένο τουλάχιστον 10 δεύτερα.

 

Επίσης βάλτο να φορτισει μήπως κ ανοίξει έτσι

Edited by stylatos
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι παταει το ρεσετ ... με μια οδοντογλυφιδα το παταει απ οτι μου λεει.

ποιο ειναι το κουμπι ανοιγματος ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...