Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Frontier (και όποιο άλλο σχόλιο από οποιονδήποτε όμως ευπρόσδεκτο)

Μήπως έχεις δει από κοντά το vero 9724? Έστω και αν δεν το χεις δει, ποια είναι η άποψή σου γι αυτό? Σε σύγκριση με το X900, που είναι ασπούμε η επιλογή μου από κινέζικα, υστερεί στην οθόνη και στην μπαταρία. Αυτά νομίζω. Από την άλλη, έχει HDMI, που δεν είναι για μένα όμως κάτι τρομερά σημαντικό, και, κυρίως, έχει εγγύηση, κανονική ελληνική εγγύηση και υποστήριξη άμεση και πιο έμπιστη από κινέζικο. Αν μπορούσες να μου κάνεις μια πρόχειρη σύγκριση μεταξύ των δύο θα βοηθούσες:hunter:

Α, και εκείνο το video review στο X900 θα το ανεβάσεις??:p

 

Στο μόνο που έχει πλεονέκτημα το VERO σε σχέση με όλα τα Κινέζικα, είναι στο ότι αν σου πάθει κάτι το hardware (το τονίζω αυτό) ίσως σου το αλλάξουν πιο γρήγορα (επισκευή δεν παίζει, πάει πίσω Κίνα, απλά αν η αντιπροσωπεία έχει stock θα σου δώσει άλλο και αυτό μόνο τον 1ο χρόνο γιατί δε νομίζω να έχουν stock για 2 χρόνια, ούτε το ίδιο το tablet θα παράγεται μετά το 8μηνο, με το ρυθμό που βγαίνουν νέα μοντέλα). Σε θέματα υποστήριξης (δηλ. ROMs) σε καμία περίπτωση δεν πλεονεκτεί σε σχέση με τα Κινέζικα (αυτά που έχουν δυνατό community), αντιθέτως υστερεί γιατί επειδή είναι ΟΕΜ δε μπορεί να βάλει κάποια συμβατή ROM.

 

Στο X900 συγκεκριμένα τώρα: το tablet είναι απλά απίστευτο, όταν το πιάσεις στα χέρια σου και ειδικά όταν δουλέψεις για λίγο την οθόνη, όλα τα άλλα σου φαίνονται φτωχά σε σχέση με αυτό (και το λέω έχοντας και το Fire που είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένο Κινέζικο 7"). Η οθόνη - επειδή το άνοιξα - είναι Samsung, άρα δεν παίζει να βρεις τέτοια οθόνη με αυτά τα χρήματα (ούτε καν τα Α31 Retina δεν έχουν τέτοια οθόνη, εκείνα έχουν LG με επιφύλαξη για το Ainol Firewire/Spark που μάλλον έχει Samsung και αυτό).

 

Το Χ900 έχει νεώτερο επεξεργαστή RK3066 απ'όλα τα RK3066 που κυκλοφορούν (και τα συμβατά Retina) και η μνήμη του τρέχει στα 1066MHz, κάτι που σημαίνει καλές επιδόσεις αν και υπάρχει μια μικρή ασυμβατότητα με κάποια ROM flashing tools (βασικά χρειάζεσαι ένα αναβαθμισμένο CWRP, αλλά μόνο αν αρχίσεις να παίζεις με τέτοιου τύπου ROMs). Με την Kasty X900 το X900 πάει άψογα (κανένα memory leak/bug), οπότε μπορείς να μείνεις με αυτή, όπως το έχω και εγώ.

 

To video review έχει ανέβει.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάτι τελευταίο, αν θέλω να το παραγείλω, πότε να το κάνω? Να περιμένω μετά τις 18 που τελειώνουν οι γιορτές των κινέζων?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, αν θέλω να το παραγείλω, πότε να το κάνω? Να περιμένω μετά τις 18 που τελειώνουν οι γιορτές των κινέζων?

 

Καλύτερα μετά τις 18, γιατί διαφορετικά θα έχεις πληρώσει τώρα και θα φύγει τότε (περιμένεις άδικα).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, αν θέλω να το παραγείλω, πότε να το κάνω? Να περιμένω μετά τις 18 που τελειώνουν οι γιορτές των κινέζων?

εγώ λέω καλύτερα τώρα από τώρα. γιατι θα φύγει συντομότερα απ τα πακέτα που θα πάνε στο ταχυδρομείο εκείνες τις μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Angel ή Diablo

 

1.Πως σας φαινονται αυτα;

2.Καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα;

3.Ποσα ειναι τα μεταφορικα

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Angel ή Diablo

 

1.Πως σας φαινονται αυτα;

2.Καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα;

3.Ποσα ειναι τα μεταφορικα

αγνωστα oem χωρίς υποστήριξη. με τα ίδια λεφτά παίρνεις καλύτερα επώνυμα

Link to comment
Share on other sites

αγνωστα oem χωρίς υποστήριξη. με τα ίδια λεφτά παίρνεις καλύτερα επώνυμα

ειμαι ανοιχτος σε προτασεις!

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα το ainol hero

Ευχαριστω πολυ!!!

Βεβαια με εβαλες σε περισσοτερες σκεψεις!!

Να γινω πιο σαφης!

το budget μου ειναι 200€ (με μεταφορικα).Βεβαια αν μου καθοταν σε αυτα τα λεφτα και καμια θηκη ή καμια ζελατινα δεν θα ελεγα οχι!

Ειδα στο site της Ainol το HeroII (10,1") και τα FireWire και Spark (9,7").Ολα ειναι "in budget".(υπολογιζω μεταφορικα γυρω στα 20€).

Διαβαζα στα προηγουμενα posts οτι η 10,1 ειναι καλυτερη για ταινιες ενω η 9,7 για ιντερνετ.

Η κυρια διαφορα που βρηκα αναμεσα σε αυτα τα 3 tablet ειναι η μνημη (1Gb-2Gb) και η αναλυση η οποια ομως και στο HerooII νομιζω ειναι υπεραρκετη.

 

βοηθεια;;;;

 

ΥΓ.ειδα οτι η πληρωμη γινετε με paypal.Εγω μεχρι τωρα ψωνιζα απο ιντερνετ με prepaid.Δεν νομιζω να αντιμετωπισω δυσκολιες!ε;;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .ειμαι καινουργιος στο forum πριν 1 μηνα αγορασα ενα tablet 7"απο το ebay no name εχει περασμενα τα android 4.0.3 προχθες που πηγα να το ανοιξω ξεκινισε αλλα εμεινε στη λεξη android(ekkinhsh)προσπαθησα να το ξαναεκκινησω αλλα η κατασταση δεν αλλαξε μολις το ανοιγεις παραμενη εκει.προσπαθησα να το δω μεσω pc (w7)αλλα δεν μπορουσα να το δω.μπορει καποιος να βοηθησει.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .ειμαι καινουργιος στο forum πριν 1 μηνα αγορασα ενα tablet 7"απο το ebay no name εχει περασμενα τα android 4.0.3 προχθες που πηγα να το ανοιξω ξεκινισε αλλα εμεινε στη λεξη android(ekkinhsh)προσπαθησα να το ξαναεκκινησω αλλα η κατασταση δεν αλλαξε μολις το ανοιγεις παραμενη εκει.προσπαθησα να το δω μεσω pc (w7)αλλα δεν μπορουσα να το δω.μπορει καποιος να βοηθησει.

ευχαριστω

Δοκιμασες να βγαλεις-βαλεις μπαταρια για αρχη?Επομενο βημα ειναι να μπεις στο recovery και να κανεις τα wipes που εχει εκει,αλλα...θα σου διαγραψει τις εφαρμογες που εχεις βαλει
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα rooting επιτυχώς σύμφωνα με αυτόν: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092791#post4092791

τον οδηγό ,αλλά το google play μια από τα ίδια ,πάλι δεν ανοίγει. Χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη βγεί ανάλογο στα Λοιπά κινητά τηλέφωνα -Asus αναλυτικό θέμα με το συγκεκριμένο tablet στο forum.

Αναμένεται ένα παιδί να το παραλάβει τη 3g έκδοση μέχρι τέλη Φλεβάρη και θα μας πει εντυπώσεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

To X900 που αναφέρετε στην προηγούμενη σελίδα είναι το Hyundai?

 

Ακριβώς αυτό.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε Frontier, για το Ramos που ρωτάω πιο πάνω τίποτα?:D

Σε σχέση πάντα με το X900..

 

Το X900 έχει Android 4.1, αυτό έχει 4.0 και είναι άγνωστο εάν και πότε θα πάρει 4.1.

Δεν διαβάζω καλά πράγματα για αυτό: πολλές ασυμβατότητες με εφαρμογές (π.χ καμία Youtube εφαρμογή δεν τρέχει σε αυτό) και όχι μόνο με το Play Store, κακή - σχετικά αυτονομία - και πανάκριβο. Έχει βέβαια Exynos, αλλά η Mali400 που έχει δεν είναι ταχύτερη της υλοποίησης του RK3066. Τέλος, το Χ900 έχει εκπληκτική συμβατότητα - και με τη stock ROM του - και καλύτερη οθόνη. Ούτε αυτό έχει HDMI.

 

Στα χρήματα που έχει το W30HD, δίνεις άλλα $50 και παίρνεις επώνυμο (nexus 10), μιλάμε πάντα από Κίνα ή όπου χρησιμοποιούν $.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ήδη ένα 7άρι startab για να παίζουν τα παιδιά και για ιντερνετ στις εκδρομές, είρθε η ώρα να πάρω ένα 10άρι για να το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια. Η χρήση του θα είναι ιντερνετ και παιχνίδια πρωτίστως και καμιά ταινία όταν θα βαριέμαι να παίξω.

Τι προτείνεται? 9.7 οθόνη ή 10.1? και πιο μοντέλο αξίζει τα λεφτά του και μου προτείνετε από τα κινέζικα που υπάρχουν στην αγορά?

Με φλασαρίσματα δεν πρόκειται να ασχοληθώ, άντε να το κάνω root για να σβήσω τα άχρηστα apps. Γι' αυτό θέλω κάποιο που να έχει αξιόπιστο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ήδη ένα 7άρι startab για να παίζουν τα παιδιά και για ιντερνετ στις εκδρομές, είρθε η ώρα να πάρω ένα 10άρι για να το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια. Η χρήση του θα είναι ιντερνετ και παιχνίδια πρωτίστως και καμιά ταινία όταν θα βαριέμαι να παίξω.

Τι προτείνεται? 9.7 οθόνη ή 10.1? και πιο μοντέλο αξίζει τα λεφτά του και μου προτείνετε από τα κινέζικα που υπάρχουν στην αγορά?

Με φλασαρίσματα δεν πρόκειται να ασχοληθώ, άντε να το κάνω root για να σβήσω τα άχρηστα apps. Γι' αυτό θέλω κάποιο που να έχει αξιόπιστο λειτουργικό.

 

Για ταινίες, προτείνω 10.1

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Pipo M1. Όποιο άλλο και να σου προτείνουν μπες στα φορουμ και θα δεις ότι για ΟΛΑ τα άλλα αναφέρονται προβλήματα που είτε εμφανίζονται πολύ συχνά και κάνουν την ταμπλέτα άχρηστη είτε είναι δύσκολα αντιμετωπίσημα από το μέσο χρήστη.

Και το Pipo έχει τα προβλήματα του. Αλλά είναι γνωστά (sd, ηχείο) και ελάχιστα ενοχλητικά. Και το κυριότερο, από όπου και να το αγοράσεις θα παρεις το ιδιο καλό μηχάνημα. Ενώ στα περισσότερα άλλα είναι λαχείο το τι θα σου τύχει. Και για να μη λέμε πολλά, μπες για παραδειγμα στο fire που πολλοί το θεωρούν το καλύτερο 7άρι και διάβασε προβλήματα. Μόνο αυτοί που δεν τους δουλεύει η οθόνη είναι 3-4. Και αυτοί μόνο από το φόρουμ μας. Σε άλλα δεν δουλεύει το wifi, σε άλλα ξεχνάνε να ενώσουν το ένα κανάλι στο ηχείο. Και σου μιλάω τώρα για προβλήματα που αντιμετωπιζουν πολλοί και όχι για κάτι έκτακτο που μπορεί να τύχει και στο Pipo. Στα συν και το λειτουργικό του που είναι ένα από τα καλύτερα και σταθεροτερα που υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη λέμε πολλά, μπες για παραδειγμα στο fire που πολλοί το θεωρούν το καλύτερο 7άρι και διάβασε προβλήματα. Μόνο αυτοί που δεν τους δουλεύει η οθόνη είναι 3-4. Και αυτοί μόνο από το φόρουμ μας.

Τα προβλήματα με την οθόνη είναι σε κάποιους χρήστες και έχουν να κάνουν με τη χρήση προβληματικών φορτιστών σε συνδυασμό με φόρτιση DC.

Οι υπόλοιποι δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Το δικό μου από τον Οκτώβρη μια χαρά δουλεύει ακόμα :)

Το κακό είναι ότι η Ainol δεν δίνει φορτιστή με το Fire και δυστυχώς πολλοί dealers δίνουν "μαϊμού" με τέτοια αποτελέσματα.

Αλλά το Fire είναι αναμφίβολα το πιο ολοκληρωμένο, γιαυτό έχει πουλήσει - σύμφωνα με το tabletrepublic - περισσότερα κομμάτια από U30GT (όλες τις εκδόσεις του) και M1 μαζί :)

 

Στο Pipo/Cube ΟΛΟΙ έχουν θέμα με τις microSD που χάνεται σε άσχετες φάσεις - και πολλές φορές πραγματοποιείται και corruption της SD - το οποίο έχει να κάνει με το SoC.

Σε άλλα δεν δουλεύει το wifi, σε άλλα ξεχνάνε να ενώσουν το ένα κανάλι στο ηχείο. Και σου μιλάω τώρα για προβλήματα που αντιμετωπιζουν πολλοί και όχι για κάτι έκτακτο που μπορεί να τύχει και στο Pipo. Στα συν και το λειτουργικό του που είναι ένα από τα καλύτερα και σταθεροτερα που υπαρχουν.

 

Το ηχείο είναι πρόβλημα του U30GT, όπως και το Wifi. Θέματα με το Wifi είχε και το Pipo (και έχουν).

Όλα τα Rockchip τρέχουν την ίδια έκδοση του Android (4.04 ή 4.1.1), το αν μια ROM είναι σταθερή ή όχι εξαρτάται από το τι οδηγούς χρησιμοποιούν. Στο Fire π.χ έχουμε 4.2.1 σταθερότατο - κάτι που τα RK3066 δεν θα αποκτήσουν ποτέ, αφού η Rockchip δεν δίνει κώδικα πυρήνα και δεν ασχολείται με το 4.2.1 - και 2-3 ROMs να διαλέξουμε.

 

Όλα τα Κινέζικα έχουν τα θέματά τους και απευθύνονται στους "ενθουσιώδεις" χρήστες και κυρίως αυτούς που "σκαλίζουν" και θέλουν ένα ανοικτό σύστημα. Προφανώς αυτό δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα και για τους λιγότερο προχωρημένους χρήστες, αλλά κανένα δε φθάνει τα επίπεδα υποστήριξης και σταθερότητας που έχει κάποιο επώνυμο (λογικό, γιατί δεν έχουν την ίδια τιμή).

 

Το Μ1 είναι καλό, αλλά δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο. Οθόνη 1024x768 σε 9.7" είναι τόσο passé με τα τωρινά δεδομένα.

 

Απλά προς αποκατάσταση της αλήθειας, για να ξέρει κανείς τι αγοράζει και να μη δημιουργούνται προσδοκίες αντίστοιχες με των επωνύμων.

Αλλιώς, πάρε ένα Cortex A8 ή κάποιο VERO που είναι ακόμα πιο απροβλημάτιστο.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για ταινίες, προτείνω 10.1

Ποιο όμως?

Βλέπω ότι έχεις το Ν101, είσαι ευχαριστημένος? Χρειάζεται να πάρω 4πύρηνο ή και με το 2πυρηνο θα είμαι οκ?

Εδώ και ένα 2μηνο είχα αποφασίσει να πάρω το Ainol Novo Captain 10 άλλα διάβασα ότι η κάρτα γραφικών του δεν είναι καλή και τώρα ψάχνομαι.

 

Τώρα διάβασα και τις άλλες απαντήσεις.

Ο ξαδερφός μου έχει το U30GT και έχει αυτά τα θεματάκια με την SD που περιγράφετε. Τα Vero και Hyundai είναι στα υπ' όψιν αλλά θα προτιμούσα 10.1 από 9.7 οθόνη.

Edited by dzarimis
Link to comment
Share on other sites

Ποιο όμως?

 

Εδώ και ένα 2μηνο είχα αποφασίσει να πάρω το Ainol Novo Captain 10 άλλα διάβασα ότι η κάρτα γραφικών του δεν είναι καλή και τώρα ψάχνομαι.

 

.

να παρεις ενα με

CPU: A31 Quad Core CPU

GPU: Power VR SGX544MP2 8 Core

η με Exynos 4412

υπαρχουν αρκετα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...