Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. Εχω στη κατοχή μου το tablet q97s http://dx.com/p/q97s-9-7-hd-android-4-2-2-quad-core-tablet-pc-w-1gb-ram-8gb-rom-wi-fi-hdmi-silver-black-243278 και ξαφνικά μετά από από ένα μήνα χρήση ανοίγει και αφου βγάλει το πρωτο logo κολλάει στο δεύτερο που γραφει allwinner. Προσπάθησα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών αλλά δεν μπαινει με κανένα συνδυασμό κουμπιών. Εκανα και reset αλλά τίποτα. σύνδεσα στο καλώδιο OTG ένα στικάκι με άσχετο υλικό και είδα ότι προσπαθούσε να κάνει boot από εκέι αφού άναβε το led στο στικάκι και δεν προχωρούσε στο δεύτερο loggo όπου και κολλάει. Δεδομένου ότι οι γνώσεις μου είναι λίγες τι με συμβουλεύετε να κάνω. Σκέφτηκα να το κάνω επιστροφή αλλά το κόστος μεταφοράς ο χρόνος αλλά και η σβελτάδα των κινέζων καθώς και το κόστος κτήσης είναι ανασταλτικοί παράγοντες.Πως μπορώ να το επαναφέρω ? Και ήταν για την δουλειά του άψογο και πέρα των προσδοκιών μου μέχρι που κλάταρε. Σας ευχαριστώ πολύ.

Ζήτα απ το dx να σου στείλει το firmware του ταμπλετ, ώστε να δοκιμασεις να το φλασάρεις. Ρώτα τους επίσης πώς μπαινει στο recovery, μήπως κάνεις factory reset, όλο και καποιο συνδιασμο πληκτρων θα χει

Μια ερώτηση... έχω ένα Cube Talk 79 και μου βγάζει για update εκτός από το flash player και κάτι άλλα κινέζικα... να τα κάνω ή θα τα κάνει όλα κινέζικα και θα ψάχνομαι μετά;

Υποθέτω αναφέρεσαι σε ενημερωσεις από το κινέζικο market. rootαρε, και σούταρε το κινεζικο market διαγραφοντας το από το /system/app

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. Εχω στη κατοχή μου το tablet q97s http://dx.com/p/q97s-9-7-hd-android-4-2-2-quad-core-tablet-pc-w-1gb-ram-8gb-rom-wi-fi-hdmi-silver-black-243278 και ξαφνικά μετά από από ένα μήνα χρήση ανοίγει και αφου βγάλει το πρωτο logo κολλάει στο δεύτερο που γραφει allwinner. Προσπάθησα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών αλλά δεν μπαινει με κανένα συνδυασμό κουμπιών. Εκανα και reset αλλά τίποτα. σύνδεσα στο καλώδιο OTG ένα στικάκι με άσχετο υλικό και είδα ότι προσπαθούσε να κάνει boot από εκέι αφού άναβε το led στο στικάκι και δεν προχωρούσε στο δεύτερο loggo όπου και κολλάει. Δεδομένου ότι οι γνώσεις μου είναι λίγες τι με συμβουλεύετε να κάνω. Σκέφτηκα να το κάνω επιστροφή αλλά το κόστος μεταφοράς ο χρόνος αλλά και η σβελτάδα των κινέζων καθώς και το κόστος κτήσης είναι ανασταλτικοί παράγοντες.Πως μπορώ να το επαναφέρω ? Και ήταν για την δουλειά του άψογο και πέρα των προσδοκιών μου μέχρι που κλάταρε. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Λοιπον φιλε, καλη χρονια καταρχας, για να κολλαει στο boot screen ειναι σιγουρα θεμα firmware..Αυτο λογικα ειτε απο καποιο update ειτε απο καποια προσπαθεια σου να root , φλασαρει νεο λογισμικο ..

 

Πρωτα -> Οταν συνδεεις USB το αναγνωριζει ο υπολογιστης?

Δευτερον -> Στειλε μηνυμα στην εταιρια ή βρες το Official Firmware/ROM απο την FX

Τριτον ->Τωρα απλα Flashαρεις το νεο ROM και θα 'ναι σαν καινουριο

Follow me on youtube ----->https://www.youtube.com/user/MrStylorTV
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.εχω ένα ταμπλετ το F&U ETB7544 και μου έχει κολλήσει στο αρχικό λογγο και κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις μάλλον διέγραψα κατα λάθος αρχεία συστήματος.δεν έχω drivers για να συνδέσω στο PC μπορώ να το κάνω κάτι η παει για πέταμα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.εχω ένα ταμπλετ το F&U ETB7544 και μου έχει κολλήσει στο αρχικό λογγο και κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις μάλλον διέγραψα κατα λάθος αρχεία συστήματος.δεν έχω drivers για να συνδέσω στο PC μπορώ να το κάνω κάτι η παει για πέταμα;

 

Δοκίμασε να μπεις σε recovery mode και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Για να μπεις σε recovery με απενεργοποιημένο το tablet, λογικά πατάς κάποιο συνδυασμό πλήκτρων (π.χ κρατάς πατημένο το VOL- και το POWER).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν το εχω πειραξει καθολου απλα πηγα να το ξεκινησω ενα πρωι και κολλαγε στο δευτερο logo σχετικο βιντεο
Απλα την προηγουμενη μερα δεν ξερω εαν κατεβασε κανενα παιχνιδι η κορη μου αλλα υποστηριζει πως οχι . Το pc το βλεπει αλλα χωρις δεδομενα . Προσπαθω να βρω ακρη με dx αλλα θελουν βιντεο και φωτο .Εαν δεν βγαλω ακρη μπορουμε να κανουμε κατι εμεις απο εδω ? Σας ευχαριστω και παλι.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν το εχω πειραξει καθολου απλα πηγα να το ξεκινησω ενα πρωι και κολλαγε στο δευτερο logo σχετικο βιντεο
Απλα την προηγουμενη μερα δεν ξερω εαν κατεβασε κανενα παιχνιδι η κορη μου αλλα υποστηριζει πως οχι . Το pc το βλεπει αλλα χωρις δεδομενα . Προσπαθω να βρω ακρη με dx αλλα θελουν βιντεο και φωτο .Εαν δεν βγαλω ακρη μπορουμε να κανουμε κατι εμεις απο εδω ? Σας ευχαριστω και παλι.

 

Μάλλον το θέμα της επαναφοράς των εργοστασιακών ρυθμίσεων μπορεί και να είναι θέμα πατήματος... κουμπιού!!! όσο και αν αυτό ακούγεται περίεργο.

Εγώ στο desire μου για να μπω σε recovery mode στην αρχή, το κατάφερνα μία φορά στις 10, αφού μάλλον λόγω παλαιότητας και χρήσης, δεν έχει πλέον άμεση απόκριση το κουμπί αυξομείωσης της έντασης του ήχου, οπότε δεν παρέμενε πατημένο όπως θα έπρεπε.

Έχεις βρει καταρχήν το συνδυασμό με τον οποίο το τάμπλετ μπαίνει σε αυτή την κατάσταση για να κάνει επαναφορά?

Αναφέρει κάτι το manual?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

το manual ειναι ανυπαρκτο και προσπαθησα παρα πολλους συνδυασμούς αλλα τιποτα να φανταστεις με τροφοδοσια χωρις τροφοδοσια με usb χωρις usb πατημενα κουμπια και usb πατημενα και τροφοδοσια ασε σου λεω ουτε και εγω θυμαμαι ποσους συνδυασμους
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις σε recovery mode και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Για να μπεις σε recovery με απενεργοποιημένο το tablet, λογικά πατάς κάποιο συνδυασμό πλήκτρων (π.χ κρατάς πατημένο το VOL- και το POWER).

 

Φίλε το μόνο κουμπί που έχει είναι το power και ένα κουμπακι που το πατάς με βελονι κ λέγεται ρεσετ το οποίο το εχω πατήσει και δεν κάνει τίποτα απλά επανεκινησει!!

Link to comment
Share on other sites

το manual ειναι ανυπαρκτο και προσπαθησα παρα πολλους συνδυασμούς αλλα τιποτα να φανταστεις με τροφοδοσια χωρις τροφοδοσια με usb χωρις usb πατημενα κουμπια και usb πατημενα και τροφοδοσια ασε σου λεω ουτε και εγω θυμαμαι ποσους συνδυασμους

 

Τι να πω τότε?

Ένα τελευταίο, φαντάζομαι πως τον όποιο συνδυασμό κουμπιών, τον κρατάς πατημένο αρκετό διάστημα ε? (περίπου 8 με 10 δλπτ. τουλάχιστον).

Μήπως να κοιτούσες τα μηχανάκια με παρόμοιο επεξεργαστή και έκδοση λειτουργικού με το δικό σου, πως κάνουν ρικάβερι?

Και εγώ έκανα μια μικρή αναζήτηση στο νετ, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικά με την συσκευή σου μπας και μπορέσω να σε βοηθήσω περαιτέρω, μόνο κάτι σάιτ που το πουλάνε ως επί το πλείστον.

 

Και θέλω και εγώ να πάρω ένα ταμπλετάκι και με όλα αυτά σκέφτομαι αν τελικά αξίζει να το πάρω απο Κίνα ή να προτιμήσω κάτι ακριβότερο αλλά να έχω να κάνω με ελληνικό μαγαζί.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και καλη χρονια ....

εχω αυτο το ταβλετ ενος φιλου Tablet BestUse Pal7 (http://www.prismaelectronics.eu/site/index.php?option=com_content&view=article&id=366%3Atablet-bestuse-pal7&catid=98%3A2011-04-01-09-10-03&Itemid=725&lang=en)

ψαχνω για ροοτ πως να το κανω η αν θπαρχει καποια ετοιμη ρομ να το φλασαρω απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις έσβησα την ακυρωμένη κάρτα από το paypal το dispute έκλεισε. Λογικά αν πει η visa κάτι η εκάστοτε Τράπεζα δεν φέρνει αντιρρήσεις. Τέλος καλό όλα καλά.

 

Βέβαια, το paypal είχε ξεκινήσει να ερευνά την υπόθεση από την αρχή κι αν άφηνα την κάρτα στο paypal χωρίς να την ακυρώσω, δεν ξέρω τι μπορεί να είχε συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο τάμπλετ για τις κόρες (bitmare 760 & manta 706). Έχει στα δυο γεμίσει η flash & nand flash memory και αγόρασα δυο microSD memory στα 8 gb class 10. Αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην SD, τις google play (παιχνίδια). Πως θα μπορέσω να κάνω την μεταφορά? Βλέπετε στην εικόνα ότι στον αποθηκευτικό χώρο usb δεν υπάρχει επιλογή τσεκαρίσματος.
Link to comment
Share on other sites

2gb ram,4core,3g,otg υπαρχει κατι απο 150 μεχρι 200 ευρω?

PIPO,η ONDA η κατι αλλο?CUBE?AINOL ?Ποια ειναι η πιο αξιοπιστη?

 

κατεληξε η γυναικα μου σε αυτο! ειναι καλο να περιμενω το presell?

http://www.geekbuying.com/...GB-323949.html ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? Η ΑΝΑΛΥΣΗ μηπως ειναι χαμηλη?παιχνιδια,σερφαρισμα και ιντερνετ και ταινιες απλες θα βλεπει

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο τάμπλετ για τις κόρες (bitmare 760 & manta 706). Έχει στα δυο γεμίσει η flash & nand flash memory και αγόρασα δυο microSD memory στα 8 gb class 10. Αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην SD, τις google play (παιχνίδια). Πως θα μπορέσω να κάνω την μεταφορά? Βλέπετε στην εικόνα ότι στον αποθηκευτικό χώρο usb δεν υπάρχει επιλογή τσεκαρίσματος.

 

Φίλε μου την για να κάνεις την μεταφορά δεν χρειάζεται να τσεκάρεις κάτι εκεί που είσαι. Πας στις εφαρμογές (διαχείριση) και πατώντας πάνω σε κάθε εφαρμογή εκεί για όσες μεταφέρονται έχει επιλογή για μεταφορά στην κάρτα SD. (στο γράφω όπως γίνεται στο τηλέφωνό μου, δεν ξέρω πόσο διαφορετικό είναι για το τάμπλετ σου).

Ρίξε μια ματιά εδώ, εδώ, εδώ και εδώ.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχθες παρελαβα ενα tablet onda v711s απο minideal.

Ειναι η πρωτη μου αγορα απο το συγκεκριμενο καταστημα και η πρωτη φορα που αγοραζω ταμπλετα.

Θα ηθελα μια βοηθεια καθως η ταμπλετα ηρθε με κινεζικο manual παρα το οτι αναφερει οτι εχει και αγγλικο.

Εαν ξερετε τι κανει το κουμπι που βρισκεται στην απεναντι πλευρα απο το on/off,

επισης κατα την συνδεση με το pc παροτι την εμφανιζει στον windows explorer σαν αφαιρουμενο δισκο δεν μπορω να το ανοιξω και η ταμπλετα ξαναγυρνα στην οθονη για ενεργοποιηση της συνδεσης με το pc,

και το πιο σημαντικο πατωντας την επιλογη ρυθμισεις-συσκευη-αποθηκευτικος χωρος , μου εμφανιζει οτι εχω

συνολικο εσωτερικο χωρο αποθηκευσης 4.18 GB ενω η στανταρ εκδοση πωλειται με 8 GB ( http://www.minideal.net/on...tablet-pc.html ) και εγω την παρηγγειλα με 16 GB.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου την για να κάνεις την μεταφορά δεν χρειάζεται να τσεκάρεις κάτι εκεί που είσαι. Πας στις εφαρμογές (διαχείριση) και πατώντας πάνω σε κάθε εφαρμογή εκεί για όσες μεταφέρονται έχει επιλογή για μεταφορά στην κάρτα SD. (στο γράφω όπως γίνεται στο τηλέφωνό μου, δεν ξέρω πόσο διαφορετικό είναι για το τάμπλετ σου).

Ρίξε μια ματιά

 

Καλημέρα φίλε αυτό το έχω κάνω σε όλες τις εφαρμογές μετακίνηση στην κάρτα SD αλλά ξανά βγάζει μήνυμα δεν έχω χώρο. Αλλά το απογευμα θα δοκιμάσω με το android SDK

Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να υποστηρίζει και τηλεφωνικές κλήσεις;; Τα μοντέλα 3G που κυκλοφορούν είναι μονάχα για πρόσβαση στο internet; Γνωρίζει κανείς;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας που δεν έχω ξαναστείλει ούτε γράμμα στο εξωτερικό. Πρέπει να χάλασε το ηχειάκι του tablet (που έχω παραλάβει απο τον οκτώβρη) μιας και δεν έχω εξωτερικό ήχο (κανονικός ήχος στα ακουστικά). Ζήτησα συμβουλές από το merimobiles και μου είπαν ότι πρόκειται για πρόβλημα hardware και ότι θα μου στείλουν rma form. Ήθελα να ξέρω μετά από τόσο καιρό από την παραλαβή , το paypal έχει να κάνει κάτι με την συνδιαλλαγή ή είναι μόνο ανάμεσα σε εμένα και τα merimobiles?
Link to comment
Share on other sites

στο buyincoins ,οσοι εχετε επιστρεψει πραματα,σεποια διευθυνση στειλατε?:confused:

 

ταμπλετ με τεζα μπαταρια μου εστειλαν..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να υποστηρίζει και τηλεφωνικές κλήσεις;; Τα μοντέλα 3G που κυκλοφορούν είναι μονάχα για πρόσβαση στο internet; Γνωρίζει κανείς;;

 

Έχω το Hyundai T10 και υποστηρίζει τηλεφωνικές κλήσεις.Φαντάζομαι και άλλα θα το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν επικοινωνείς με το κατάστημα? Συνήθως υπάρχει διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για να το επιστρέψεις.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν επικοινωνείς με το κατάστημα? Συνήθως υπάρχει διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για να το επιστρέψεις.

 

γτ διαβασα εδω στο θρεντ,οτι συχνα το καταστημα δινει

ψευδη διευθυνση αποστολης για να μην παραλαβει ,κανει refund:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις dispute, επικοινωνείς με το κατάστημα αποκλειστικά μέσω paypal, σου δίνει από εκεί την διεύθυνση επιστροφής και ενημερώνεις το tracking number μόλις το στείλεις. Οπότε από το paypal θα βλέπουν ότι θα γίνει η παραλαβή στην συγκεκριμένη διεύθυνση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.εχω ένα ταμπλετ το F&U ETB7544 και μου έχει κολλήσει στο αρχικό λογγο και κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις μάλλον διέγραψα κατα λάθος αρχεία συστήματος.δεν έχω drivers για να συνδέσω στο PC μπορώ να το κάνω κάτι η παει για πέταμα;

 

flashtool και φλασαρεις το νεο ROM (firmware)

To flashtool δεν θελει να ανοιξει το μηχανημα απλα να περνει τροφοδοσια ρευματος

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω δυο τάμπλετ για τις κόρες (bitmare 760 & manta 706). Έχει στα δυο γεμίσει η flash & nand flash memory και αγόρασα δυο microSD memory στα 8 gb class 10. Αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην SD, τις google play (παιχνίδια). Πως θα μπορέσω να κάνω την μεταφορά? Βλέπετε στην εικόνα ότι στον αποθηκευτικό χώρο usb δεν υπάρχει επιλογή τσεκαρίσματος.

 

φιλε Αpp2SD απλα και ευκολα download απο playstore

Follow me on youtube ----->https://www.youtube.com/user/MrStylorTV
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...