Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπορείς να κάνεις ομάδα επαφών και να ορίσεις τον ήχο που θέλεις???

1. Απενεργοποίησε την λειτουργία τσέπης

2. Μήπως είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία να κλείνει το wifi μετά από κάποια ώρα μη χρήσης?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καμιά σχέση φίλε μου,αυτά που μου λες.

Απλά θέλω στην επαφή της γυναικάς μου και στα παιδιά μου,να βάλω άλλον ήχο κλήσης, για να καταλαβαίνω ποιος με παίρνει...Τώρα έχω τον ίδιο ήχο για όλες τις επαφές της συσκευής.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως φταίει ο τρόπος που το κρατάω.

 

Τα τελευταία 6 χρόνια μπορεί να έχω αλλάξει και 20 συσκευές διαφόρων εταιρειών (και Xiaomi).

 

Δεν ειχα ποτε τέτοιο θέμα.

 

Μάλλον κάτι παίζει με το συγκεκριμένο μοντέλο. Κατι δεν έκαναν καλά εδώ οι Κινεζοι.:wacko:

 

Είτε στο hardware, είτε στο software ή ακόμα και στο σχεδιασμό της συσκευης.

Έχεις προστατευτικό τζάμι που καλύπτει την selfie camera?

Επειδή έχω ακούσει κατι τέτοια περίεργα προβλήματα με συνδυασμό proximity & tempered glass....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση φίλε μου,αυτά που μου λες.

 

Απλά θέλω στην επαφή της γυναικάς μου και στα παιδιά μου,να βάλω άλλον ήχο κλήσης, για να καταλαβαίνω ποιος με παίρνει...Τώρα έχω τον ίδιο ήχο για όλες τις επαφές της συσκευής.

Ανοίγεις την επαφή που θες....τρεις τελιτσες πάνω δεξιά.....ήχος κλήσης.... Και διαλέγεις

Το έχεις δοκιμάσει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά την ναυαρχίδα δεν την κάνουν τα Specs...αλλά το πώς κάθεται το software πάνω στα specs.

To hardware των ναυαρχίδων το πουλάνε τζάμπα στα περίπτερα...στα 2...άλλα 2 δώρο.

Το φτιάχνουν οι Κινέζοι και οι Ινδοί με 0,30cent το τεμάχιο. Και αυτό δεν το λέω ούτε ρατσιστικά ούτε υποτιμητικά. Το λέω γιατί είναι η πραγματικότητα.

Αντίθετα, το Sofware θέλει σοβαρούς dev. Εκεί είναι όλο το χρήμα. Εκεί παίζονται οι πραγματικές επιδόσεις.

 

Διαφωνώ κατά 50 ευρώ με τον @chios. Xiaomi μέχρι 200€. Όχι 250€.:happy:

 

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες, ο καθένας έχει την άποψή του. :cool:

 

Υ.Γ δεν θα ξανα-μπώ στο θέμα της ανυπαρξίας γνήσιων ανταλλακτικών από επίσημη ανά τον κόσμο αντιπροσωπεία. Αυτό και εάν "καίει" άν πάς σε ακριβό μοντέλο. :shifty:

Κάπου κάνεις λάθος,το hardware των ναυαρχιδων δεν είναι τζάμπα ούτε το πουλάνε στα περίπτερα και σε σούπερ 1+1 δώρο.Για να φτιαχτεί ένα τηλέφωνο,ειδικά ναυαρχίδα κοστίζει ακριβά και μιλάμε μόνο για τα υλικά του.Το κόστος κατασκευής του Xiaomi Mi 10 πχ είναι $ 440 ΜΟΝΟ για τα υλικά ,χωρίς να υπολογίσουμε μέσα τις δαπάνες για την ανάπτυξη, την προώθηση, τους φόρους και άλλα έξοδα.Το κόστος παραγωγής του iPhone 11 Pro Max με 512 GB ROM είναι 490,50 δολάρια, το οποίο στις Ηνωμένες Πολιτείες πωλείται προς 1.184 δολάρια.Ειναι ξεκάθαρο ότι το hardware ειδικά των ναυαρχιδων με τέτοια specs όπως οθόνη amoled,κάμερες καλές,κεραίες καλές,ασύρματη φόρτιση,επεξεργαστής κλπ κοστίζει ακριβά.Και μάντεψε όλες οι εταιρείες έχουν τους ίδιους προμηθευτές,οπότε το ίδιο τηλέφωνο με τα ίδια υλικά η xiaomi θα το πουλάει αρκετά φτηνότερα από ενα αντίστοιχο της samsung.Όσο για το software είπαμε εκεί πάσχει λίγο η xiaomi και ακόμα κάνουν παιδικά λάθη,αν στρώσουν κάποια στιγμή ,πάρουν σοβαρούς dev και παραμείνουν οι τιμές σε λογικά πλαίσια η xiaomi θα γίνει ο νο1 κατασκευαστής smartphone,εδώ είμαστε και θα το δούμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Yπαρχει επιλογη να φορτιζει αργα το κινητο?
Όχι ,μόνο με άλλο φορτιστή.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου κάνεις λάθος,το hardware των ναυαρχιδων δεν είναι τζάμπα ούτε το πουλάνε στα περίπτερα και σε σούπερ 1+1 δώρο.Για να φτιαχτεί ένα τηλέφωνο,ειδικά ναυαρχίδα κοστίζει ακριβά και μιλάμε μόνο για τα υλικά του.Το κόστος κατασκευής του Xiaomi Mi 10 πχ είναι $ 440 ΜΟΝΟ για τα υλικά ,χωρίς να υπολογίσουμε μέσα τις δαπάνες για την ανάπτυξη, την προώθηση, τους φόρους και άλλα έξοδα.Το κόστος παραγωγής του iPhone 11 Pro Max με 512 GB ROM είναι 490,50 δολάρια, το οποίο στις Ηνωμένες Πολιτείες πωλείται προς 1.184 δολάρια.Ειναι ξεκάθαρο ότι το hardware ειδικά των ναυαρχιδων με τέτοια specs όπως οθόνη amoled,κάμερες καλές,κεραίες καλές,ασύρματη φόρτιση,επεξεργαστής κλπ κοστίζει ακριβά.Και μάντεψε όλες οι εταιρείες έχουν τους ίδιους προμηθευτές,οπότε το ίδιο τηλέφωνο με τα ίδια υλικά η xiaomi θα το πουλάει αρκετά φτηνότερα από ενα αντίστοιχο της samsung

 

Διαφωνώ, αλλά δεν επιμένω άλλο. Δεν έχει και νόημα. Είπαμε, ο καθένας έχει την δική του άποψη, και την διατύπωσε.

 

Όσο για το software είπαμε εκεί πάσχει λίγο η xiaomi και ακόμα κάνουν παιδικά λάθη,αν στρώσουν κάποια στιγμή ,πάρουν σοβαρούς dev και παραμείνουν οι τιμές σε λογικά πλαίσια η xiaomi θα γίνει ο νο1 κατασκευαστής smartphone,εδώ είμαστε και θα το δούμε.

Η Xiaomi που ξέρεις μέχρι σήμερα, δεν θα το κάνει ποτέ αυτό. Δεν θα "στρώσει" ποτέ. Είναι ο τρόπος λειτουργίας της αυτός. Και δεν το κρύβει. Ψάχνει devs από τα fomun. Δεν το βλέπει κακό αυτό. Είναι το φυσιολογικό της.

Εάν κάποτε αλλάξει και γίνει σοβαρή (αυτό που θεωρούμε εμείς σοβαρό, γιατί για την ίδια την Xiaomi, η εταιρεία είναι σοβαρή), όταν και εφόσον και ίσως και εάν, τότε το Redmi θα έχει 400€ και όχι 150€. Και αυτό δεν θα γίνει ποτέ. Γιατί το 99,9% των πωλήσεων της Xiaomi είναι οι συσκευές χαμηλού κόστους (δεν είναι κακό αυτό ε...). Εκεί πατάει.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κατάφερε να ρημάξει Android one συσκευές τι να λέμε τώρα, ξανά λέω το να δίνεις σε xiaomi πολλά λεφτά για κινητό απλά σε πιάνει κορόιδο, κάτω από 200 δεν μιλάμε γιατί ούτως ή άλλως δεν υπάρχει και τίποτα άλλο σοβαρό να αγοράσεις . Όσο καλό hardware και να έχει ένα τηλέφωνο το software παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την επαφή που θες....τρεις τελιτσες πάνω δεξιά.....ήχος κλήσης.... Και διαλέγεις

Το έχεις δοκιμάσει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως τα λες είναι. Το γκούγκλαρα και είχε οδηγούς σε διάφορα σαιτ. Ευχαριστώ πολύ!!

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, αλλά δεν επιμένω άλλο. Δεν έχει και νόημα. Είπαμε, ο καθένας έχει την δική του άποψη, και την διατύπωσε.
Δεν είναι η άποψη μου αλλά τα στοιχεία,τα υλικά για μια ναυαρχίδα είναι ακριβά πως να το κάνουμε;είναι δεδομένο αυτό δεν αλλάζει και ψάξε το όσο θες πόσο κοστίζουν τα υλικά και μόνος σου.Να μου πεις για σειρά redmi ναι εκεί αλλάζει το πράγμα και τα υλικά είναι πιο πολύ του κιλού,όπως σε όλα τα τηλέφωνα αυτής της κατηγορίας.Για εμένα φταίει ότι γεννάνε παρά πολλά τηλέφωνα και χάνουν την μπάλα.Ας είχανε λιγότερα μοντέλα με πιο σοβαρή υποστήριξη νομίζω θα ήταν πολύ καλύτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ κατάφερε να ρημάξει Android one συσκευές τι να λέμε τώρα, ξανά λέω το να δίνεις σε xiaomi πολλά λεφτά για κινητό απλά σε πιάνει κορόιδο, κάτω από 200 δεν μιλάμε γιατί ούτως ή άλλως δεν υπάρχει και τίποτα άλλο σοβαρό να αγοράσεις . Όσο καλό hardware και να έχει ένα τηλέφωνο το software παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν διαφωνώ τελείως ,πρέπει να κοιτάξουν περισσότερο το κομμάτι του software που πάσχουν ,κάνεις την δουλειά σου αλλά θέλει αρκετές βελτιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Θέλω να ρωτήσω, πώς μπορώ να βάλω κάποιο συγκεκριμένο ήχο σε επαφές που επιθυμώ; αλλιώς να χτυπάει για όλους και άλλο ήχο στις επαφές της οικογένειας μου;

 

- Παρεπιμπτόντως θέλω να αναφέρω δυο ψιλοπροβληματάκια μετά την τελευταία αναβάθμιση:

1) όταν θέλω να ξεκλειδώσω την οθόνη, μου γράφει πολλές φορές "μην καλύπτεται την θύρα.......τάδε" , δεν θυμάμαι ακριβώς

2) όταν είμαι συνδεδεμένος με wifi στο ρούτερ του σπιτιού, στην πλοήγηση μου λέει "δεν υπάρχει σύνδεση" , αποσυνδέεται και πατώντας παρατεταμένα το εικονίδιο του wifi, αμέσως κάνει πάλι σύνδεση:wacko::wacko:

Παράξενα πράγματα!!!!

 

Για το πρώτο σου δωσαν απάντηση

 

Για το 2ο όταν έχεις το χέρι πάνω στον αισθητήρα δεν σε αφήνει ξεκλείδωμα, είναι η ασφάλεια της τσέπης, αν θες την κλείνεις αυτή την επιλογή.

 

Για το 3ο έχει πρόβλημα η τελευταία αναβάθμιση αν και πολλές φορές τα μαμά ρουτερ των εταιρειών προκαλούν αυτά τα προβλήματα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προστατευτικό τζάμι που καλύπτει την selfie camera?

Επειδή έχω ακούσει κατι τέτοια περίεργα προβλήματα με συνδυασμό proximity & tempered glass....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοράει τζάμι αλλά δίχως να καλύπτει την selfie camera.

Σκέφτομαι για hard reset μπας και στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ακριβώς το Miui:X
MIUI*(pronunciation:*Me You I),*is an*Android-based operating system*for*smartphones*and*tablet computers*developed by Chinese electronics manufacturer*Xiaomi. This is a*fork*of the Android OS.*MIUI includes various features such as theme support.Xiaomi has released some smartphones with*Android One*while others have MIUI, based on the current version of Android. Xiaomi devices usually get one Android version update, but get MIUI updates for four years.The first MIUI ROM was based on*Android*2.2.x Froyo*and was initially developed in the*Chinese language*by Chinesen

startup*Xiaomi Tech.Xiaomi added a number of apps to the basic framework, including their Notes, Backup, Music, and Gallery apps.MIUI and Google Play services

Google has had disagreements with the Chinese government, and access to many Google services is blocked. MIUI does not ship with*Google Play Services*in mainland China. However, Xiaomi has expanded its operations outside China; MIUI releases for Android devices outside mainland China have Google Play Services and Google Apps such as*Gmail,*Google Maps,*Google Play Store*pre-installed and functioning as on any other Android device. MIUI global versions are certified by Google.*Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο οξύμωρο πάντως. Να είσαι σε forum που ασχολείται (κυρίως) με κινητά. Να είσαι σε νήμα μάλιστα ενός Xiaomi. Και να βλέπεις ερώτηση τι είναι το MIUI. Όπως χθες ήμουν σε νήμα Huawei και ρώταγε άλλος πως να σταματήσει να του έρχεται ειδοποίηση για update "γιατί τον ενοχλεί" λέει. Και είχε και screenshot της οθόνης του με πανάρχαια έκδοση EMUI ενώ το update αφορούσε φυσικά το πέρασμα της τελευταίας. Είναι να απορείς ώρες ώρες...
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο οξύμωρο πάντως. Να είσαι σε forum που ασχολείται (κυρίως) με κινητά. Να είσαι σε νήμα μάλιστα ενός Xiaomi. Και να βλέπεις ερώτηση τι είναι το MIUI. Όπως χθες ήμουν σε νήμα Huawei και ρώταγε άλλος πως να σταματήσει να του έρχεται ειδοποίηση για update "γιατί τον ενοχλεί" λέει. Και είχε και screenshot της οθόνης του με πανάρχαια έκδοση EMUI ενώ το update αφορούσε φυσικά το πέρασμα της τελευταίας. Είναι να απορείς ώρες ώρες...

Καθόλου δεν είναι οξύμωρο. Κι εγώ όταν είχα άλλες συσκευές δεν ήξερα τι είναι το MIUI ή ακόμα και το EMIUI.

Συνήθως όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ δεν τα ξέρεις όλα. Για να μαθαίνεις μπαίνεις. Έπειτα αν η συσκευή σου δεν έχει καμία σχέση με MIUI ή EMUI γιατί να σε ενδιαφέρει και να ξέρει τι ακριβώς κάνει!

Εσύ μπορεί να τα θεωρείς βασικά αυτά, αλλά για κάποιους δεν είναι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν είναι οξύμωρο. Κι εγώ όταν είχα άλλες συσκευές δεν ήξερα τι είναι το MIUI ή ακόμα και το EMIUI.

Συνήθως όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ δεν τα ξέρεις όλα. Για να μαθαίνεις μπαίνεις. Έπειτα αν η συσκευή σου δεν έχει καμία σχέση με MIUI ή EMUI γιατί να σε ενδιαφέρει και να ξέρει τι ακριβώς κάνει!

Εσύ μπορεί να τα θεωρείς βασικά αυτά, αλλά για κάποιους δεν είναι.

EMIUI δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

MIUI*(pronunciation:*Me You I),*is an*Android-based operating system*for*smartphones*and*tablet computers*developed by Chinese electronics manufacturer*Xiaomi. This is a*fork*of the Android OS.*MIUI includes various features such as theme support.Xiaomi has released some smartphones with*Android One*while others have MIUI, based on the current version of Android. Xiaomi devices usually get one Android version update, but get MIUI updates for four years.The first MIUI ROM was based on*Android*2.2.x Froyo*and was initially developed in the*Chinese language*by Chinesen

startup*Xiaomi Tech.Xiaomi added a number of apps to the basic framework, including their Notes, Backup, Music, and Gallery apps.MIUI and Google Play services

Google has had disagreements with the Chinese government, and access to many Google services is blocked. MIUI does not ship with*Google Play Services*in mainland China. However, Xiaomi has expanded its operations outside China; MIUI releases for Android devices outside mainland China have Google Play Services and Google Apps such as*Gmail,*Google Maps,*Google Play Store*pre-installed and functioning as on any other Android device. MIUI global versions are certified by Google.*Ελπίζω να βοήθησα :)

 

ΕΥχαριστω για την απαντηση!:):)

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν είναι οξύμωρο. Κι εγώ όταν είχα άλλες συσκευές δεν ήξερα τι είναι το MIUI ή ακόμα και το EMIUI.

Συνήθως όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ δεν τα ξέρεις όλα. Για να μαθαίνεις μπαίνεις. Έπειτα αν η συσκευή σου δεν έχει καμία σχέση με MIUI ή EMUI γιατί να σε ενδιαφέρει και να ξέρει τι ακριβώς κάνει!

Εσύ μπορεί να τα θεωρείς βασικά αυτά, αλλά για κάποιους δεν είναι.

Τα "βασικά" είναι πιο εύκολο και ορθόν να τα ψάχνεις στο Google ή στην Wikipedia για παράδειγμα παρά σε ένα φόρουμ που το πιθανότερο είναι μια τέτοια είδους ερώτηση να αγνοηθεί πλήρως είτε να απαντηθεί μέσω copy paste από Google/Wikipedia όπως στην προκειμένη περίπτωση. Κάτι που δηλαδή θα μπορούσες να κάνεις και μόνος σου.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για κάθε απορία να τρέχουμε στο Wikipedia, τι να τα κάνουμε τα φόρουμ τότε; Άσε που το Wikipedia τα έχει όλα στα αγγλικά και θέλει και translate μετά. Για μένα τουλάχιστον.

Δυστυχώς οι όροι στα κινητά είναι όλα στα αγγλικά και δεν υπάρχει αντίστοιχη ελληνική λέξη για αυτά. Εκεί χάνομαι στην κυριολεξία! :O:(

 

Τέλος πάντων. Τερματίζω εδώ το off topic για να συνεχίσουμε με την... συσκευή μας!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για κάθε απορία να τρέχουμε στο Wikipedia, τι να τα κάνουμε τα φόρουμ τότε; Άσε που το Wikipedia τα έχει όλα στα αγγλικά και θέλει και translate μετά. Για μένα τουλάχιστον.

 

Δυστυχώς οι όροι στα κινητά είναι όλα στα αγγλικά και δεν υπάρχει αντίστοιχη ελληνική λέξη για αυτά. Εκεί χάνομαι στην κυριολεξία! :O:(

Θα αστειεύεσαι μάλλον. Η Wikipedia έχει υποστήριξη ελληνικών αλλά και εφαρμογή στο Play store. Μπαίνεις, πληκτρολογείς στην μπάρα αναζήτησης και διαβάζεις ό,τι θες, όποτε θες. Στο φόρουμ μπαίνεις, ρωτάς και περιμένεις το πότε και εάν σου απαντήσει κάποιος. Με πολλές πιθανότητες να μην σου απαντήσει κανείς. Υπάρχει σύγκριση; Μόνο εάν δεν βρεις κάτι στα ελληνικά (αφού δεν γνωρίζεις αγγλικά) μπαίνεις και ρωτάς. Αν και πάλι με ενα Google-άρισμα θα το έβρισκες κάπου και σε ελληνικά.

 

Και για του λόγου το αληθές: https://el.m.wikipedia.org/wiki/MIUI

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Θα αστειεύεσαι μάλλον. Η Wikipedia έχει υποστήριξη ελληνικών αλλά και εφαρμογή στο Play store. Μπαίνεις, πληκτρολογείς στην μπάρα αναζήτησης και διαβάζεις ό,τι θες, όποτε θες. Στο φόρουμ μπαίνεις, ρωτάς και περιμένεις το πότε και εάν σου απαντήσει κάποιος. Με πολλές πιθανότητες να μην σου απαντήσει κανείς. Υπάρχει σύγκριση; Μόνο εάν δεν βρεις κάτι στα ελληνικά (αφού δεν γνωρίζεις αγγλικά) μπαίνεις και ρωτάς. Αν και πάλι με ενα Google-άρισμα θα το έβρισκες κάπου και σε ελληνικά.

 

Και για του λόγου το αληθές: https://el.m.wikipedia.org/wiki/MIUI

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Δεν ήξερα ότι το MIUI μπορεί να προβληθεί και σε άλλες συσκευές εκτός Xiaomi.

Πάντως αν και είναι η πρώτη μου συσκευή με MIUI, μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...