Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα ότι φαίνεται το εικονίδιο του δακτυλικου στην οθόνη.

Σε μένα δεν ισχύει αυτό.

Υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση;

Ξεκλειδώνω με δσκτυλικο, αλλά δεν φαίνεται κάτι στην οθόνη.

Μήπως εκ παραδρομής, ο φίλος αναφερόταν σε άλλη συσκευή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι φαίνεται το εικονίδιο του δακτυλικου στην οθόνη.

Σε μένα δεν ισχύει αυτό.

Υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση;

Ξεκλειδώνω με δσκτυλικο, αλλά δεν φαίνεται κάτι στην οθόνη.

Μήπως εκ παραδρομής, ο φίλος αναφερόταν σε άλλη συσκευή;

 

Ναι γράψε άκυρο, σόρρυ για το μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, σβήσε την AoD μα σωθείς, έτσι κ αλλιώς δε δουλεύει σωστά. Σβήσε κ το εικονίδιο του δακτυλικού να μην φαίνεται στην οθόνη με το άγγιγμα και πίστεψε με θα δεις διαφορά, ειδικά στην αναμονή του κινητού. Επίσης μετά την επαναφορά μη περιμένεις με την πρώτη φόρτιση να σου δώσει τα μέγιστα, θα σου πάρει κάνα 20ημερο

Καλησπερα,ποιο aod να σβήσω? Δεν υποστηρίζει το κινητό αυτό aod ,δεν έχει amoled. Αυτό για την επαναφορά ωστόσο δεν το ήξερα, νόμιζα οτι θα δω άμεσα αποτελέσματα, ευχαριστώ. Θα το αφήσω έτσι τότε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ποιο aod να σβήσω? Δεν υποστηρίζει το κινητό αυτό aod ,δεν έχει amoled. Αυτό για την επαναφορά ωστόσο δεν το ήξερα, νόμιζα οτι θα δω άμεσα αποτελέσματα, ευχαριστώ. Θα το αφήσω έτσι τότε

 

Ναι σόρρυ επηρεασμένος από το δικό μου και ήθελα να βοηθήσω έγραψα κοτσάνα.

Κοίτα όσο αφορά την επαναφορά, έτυχε κ γω από τότε που το πήρα να χρειάστηκε να κάνω 3 φορές επαναφορά, διότι δεν καθόταν κάτι καλά κ μετά βγήκε κ το 10αρι,και ξανά μανά του έκανα, απλά θα σε συμβούλευα (όπως κ μένα με συμβούλεψε κάποιος στο παρελθόν) αν δεν στρώσει, κάνε επαναφορά και πριν το στρώσεις, κάνε κατέβασμα του πακέτου (της ενημέρωσης) ξανά και μετά πέρνα μέσα εφαρμογές κτλ.

Δηλαδή: επαναφορά > κατέβασμα τελευταίου πακέτου >απλή επανεκκίνηση > πέρασμα εφαρμογών και στοιχείων

Link to comment
Share on other sites

Ναι σόρρυ επηρεασμένος από το δικό μου και ήθελα να βοηθήσω έγραψα κοτσάνα.

Κοίτα όσο αφορά την επαναφορά, έτυχε κ γω από τότε που το πήρα να χρειάστηκε να κάνω 3 φορές επαναφορά, διότι δεν καθόταν κάτι καλά κ μετά βγήκε κ το 10αρι,και ξανά μανά του έκανα, απλά θα σε συμβούλευα (όπως κ μένα με συμβούλεψε κάποιος στο παρελθόν) αν δεν στρώσει, κάνε επαναφορά και πριν το στρώσεις, κάνε κατέβασμα του πακέτου (της ενημέρωσης) ξανά και μετά πέρνα μέσα εφαρμογές κτλ.

Δηλαδή: επαναφορά > κατέβασμα τελευταίου πακέτου >απλή επανεκκίνηση > πέρασμα εφαρμογών και στοιχείων

 

Οκ ,ευχαριστω για τις πληροφοριες. Δεν είμαι σίγουρος κι εγώ αν πρέπει να κάνω πάλι επαναφορά. Απλά η μπαταρία θυμάμαι πριν το update ηταν βράχος και τώρα μου τα μασάει λιγο. Καλομαθα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το always on display και δεν είναι διαθέσιμο σε κινητά που δεν έχουν amoled οθόνες. Και γω που έχω τέτοια συσκευή, κλειστό το έχω γιατί την μπαταρία την τινάζει τα πέταλα, δεν χάνεις κ τίποτα φοβερό.

Μη το λες αυτό! Γιατί το Nokia 8 που είχα πριν το Xiaomi, είχε κι αυτό ips οθόνη!

Παρ' όλα αυτά, έδειχνε το ρολόι τις κλήσεις, τα SMS και τα Mail στην σκοτεινή οθόνη. ;)

Μάλιστα είχε και ρυθμίσεις για το πόσα λεπτά θέλεις να φαίνονται. Μετά έσβηναν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες αυτό! Γιατί το Nokia 8 που είχα πριν το Xiaomi, είχε κι αυτό ips οθόνη!

Παρ' όλα αυτά, έδειχνε το ρολόι τις κλήσεις, τα SMS και τα Mail στην σκοτεινή οθόνη. ;)

Μάλιστα είχε και ρυθμίσεις για το πόσα λεπτά θέλεις να φαίνονται. Μετά έσβηναν!

 

Cheers to Nokia 8

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε 2 πραγματάκια.

1) Στις ρυθμίσεις του βίντεο (με την δική του εφαρμογή) μπορεί κάποιος φίλος να μου πει τι είναι αυτή η ρύθμιση ;

Σημ. Τράβηξα 2 "ακίνητα" βίντεο, το ένα με "4Χ" και το άλλο με "1800Χ" και είχαν το ίδιο μέγεθος (ΜΒ)

WLIVbMZ.jpg

Δεν είναι για τις φωτογραφίες αυτό, είναι για τα timelapse όπου x4 για κατι υπερβολικά γρήγορα πχ σε έναν αγώνα rally.

Α μη ξεχάσω, αν το βάλεις στο 1800x γίνεται hyperlapse.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για τις φωτογραφίες αυτό, είναι για τα timelapse όπου x4 για κατι υπερβολικά γρήγορα πχ σε έναν αγώνα rally.

Α μη ξεχάσω, αν το βάλεις στο 1800x γίνεται hyperlapse.

Τι είναι πάλι το hyperlapse;;;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Εάν σου κλέψουν το κινητό, ακόμα κι αν το έχεις κλειδωμένο, μπορούν να "κατεβάσουν την κουρτίνα"

και να απενεργοποιήσουν τα δεδομένα, το WiFi κτλ. η απλά να το απενεργοποιήσουν άμεσα,

οπότε δεν προλαβαίνεις να το ψάξεις μέσω της "εύρεσης της συσκευής".

Ερώτημα: Υπάρχει τρόπος η κάποια εφαρμογή ώστε να μην κατεβαίνει η "κουρτίνα"

η να μην σου δίνει την δυνατότητα να την απενεργοποιήσεις αν πρώτα δεν την ξεκλειδώσεις ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το καλό με το miui είναι ότι έχουν μεγάλες βλέψεις για άπειρη παραμετροποίηση.

Δες το βίντεο έχει σούπερ χρήσιμες συμβουλές,και για το κομμάτι της κουρτίνας μπορεις να το απενεργοποιήσεις οπότε μετά δεν έχει επιλογές. Θα δεις έχει πολλά χρήσιμα το βίντεο που δεν ξέρουμε

Ευχαριστώ πολύ φίλε gambitzx για την βοήθειά σου.

Είδα στο βιντεάκι την ρύθμιση και απενεργοποίησα το κατέβασμα της "κουρτίνας".

Δεν βρήκα πως και βασικά αν γίνεται να μην μπορεί να απενεργοποιηθεί μία κλειδωμένη συσκευή πατώντας απλά το πλαϊνό κουμπί.

Αν κάποιος φίλος ξέρει και θέλει ας μας δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Στις ρυθμίσεις του βίντεο (με την δική του εφαρμογή) μπορεί κάποιος φίλος να μου πει τι είναι αυτή η ρύθμιση ;

Σημ. Τράβηξα 2 "ακίνητα" βίντεο, το ένα με "4Χ" και το άλλο με "1800Χ" και είχαν το ίδιο μέγεθος (ΜΒ)

WLIVbMZ.jpg ---> ZFRiiOq.jpg

 

Δεν είναι για τις φωτογραφίες αυτό, είναι για τα timelapse όπου x4 για κατι υπερβολικά γρήγορα πχ σε έναν αγώνα rally.

Α μη ξεχάσω, αν το βάλεις στο 1800x γίνεται hyperlapse.

 

Ευχαριστώ φίλε rackal για την απάντησή σου.

Ναι, το είδα ότι είναι ρύθμιση για βιντεολήψη

Δυστυχώς δεν πολυκατάλαβα την χρησιμότητα των ρυθμίσεων.

Εννοείς ότι αν είναι για λήψη με γρήγορη κίνηση πρέπει να χρησιμοποιήσω τα μεγαλύτερα Χ

και για καθημερινές, απλές λήψεις τα μικρότερα Χ;

Και τι διαφορά θα έχω αν χρησιμοποιώ πάντα την μεγαλύτερη (πχ 1800 Χ).

Ευχαριστώ και πάλι εσένα και όποιον μπορεί να μου εξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε rackal για την απάντησή σου.

Ναι, το είδα ότι είναι ρύθμιση για βιντεολήψη

Δυστυχώς δεν πολυκατάλαβα την χρησιμότητα των ρυθμίσεων.

Εννοείς ότι αν είναι για λήψη με γρήγορη κίνηση πρέπει να χρησιμοποιήσω τα μεγαλύτερα Χ

και για καθημερινές, απλές λήψεις τα μικρότερα Χ;

Και τι διαφορά θα έχω αν χρησιμοποιώ πάντα την μεγαλύτερη (πχ 1800 Χ).

Ευχαριστώ και πάλι εσένα και όποιον μπορεί να μου εξηγήσει.

Μάλλον δε το εξήγησα εγώ καλά.

Αυτές οι ρυθμίσεις αποσκοπούν μόνο στη δημιουργία βίντεο timelapse και hyperlapse.

Στις καθημερινές σου λήψεις δεν θα δεις καπου τη χρήση.

Τυπικά το timelapse καταγράφει ένα γεγονός με διαδοχική λήψη φωτογραφιών σε τακτά μεσοδιαστήματα, τα οποία ορίζουμε εμείς.

 

Το hyper lapse είναι η εφαρμογή του Instagram που υποστηρίζει και 360 βίντεο και σκοπός της είναι να φτιάξει ενα θεαματικό time-lapse.

 

Στο θέμα μας, αυτή η ρύθμιση σου επιτρέπει τα μεσοδιαστήματα λήψεων, εδώ σκοπός μας είναι να ξέρουμε πόσα λεπτά θέλουμε να είναι ενα βίντεο για να δώσουμε πόσα καρέ θα χει.

πχ αν βάλουμε μια λήψη το δευτερόλεπτο θα μας δώσει 60 καρέ και παει λέγοντας.

 

Για να μη γεμίσω το ποστ δες ενα αναλυτικό άρθρο και θα καταλάβετε

https://www.photo.gr/know-how/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-time-laps/

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι κάνουν. Αλλά πώς το κάνουν δεν κατάλαβα!

Κι αυτά στο YouTube θα είναι από DSLR να φανταστώ, γιατί αυτό το κινητό αποκλείεται να τα βγάζει έτσι!

Δηλαδή εγώ από το κινητό μου αν τραβήξω βίντεο στα 1800x θα βγει κάτι σαν το πρώτο clip στο YouTube που λέει hyperlapse;

Δεν ασχολήθηκα ποτέ μ' αυτό το άθλημα, οπότε θα σας γίνω κουραστικός ξανά! Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω μόνος μου όποτε μου δωθεί ευκαιρία. Μπας και το καταλάβω στην πράξη. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σρην επιλογή βίντεο, πάνω δεξιά 3 γραμμές, τσεκάρεις το χρονική... βγάζεις βίντεο ανάλογα τη ταχύτητα που θες, δλδ τα 1800χ είναι ανα 1 δευτερόλεπτα.

Βάλε για αρχή 300χ στήσε το κινητό κάπου ακίνητο και βγάλε βίντεο 15 λεπτά, τα υπόλοιπα θα τα δεις μόνος σου που σου αρέσει καλύτερα.

Τυπικά για καιρό (ξες αυτά τα σύννεφα που βλέπεις να μετακινούν αστραπιαία είναι κοντά στο μισό δευτερόλεπτο

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σρην επιλογή βίντεο, πάνω δεξιά 3 γραμμές, τσεκάρεις το χρονική... βγάζεις βίντεο ανάλογα τη ταχύτητα που θες, δλδ τα 1800χ είναι ανα 1 δευτερόλεπτα.

Βάλε για αρχή 300χ στήσε το κινητό κάπου ακίνητο και βγάλε βίντεο 15 λεπτά, τα υπόλοιπα θα τα δεις μόνος σου που σου αρέσει καλύτερα.

Τυπικά για καιρό (ξες αυτά τα σύννεφα που βλέπεις να μετακινούν αστραπιαία είναι κοντά στο μισό δευτερόλεπτο

Χαχα θα περιμένω να συννεφιάσει πρώτα! ;)

Το θέμα είναι που θα το στηρίξω! Δεν έχει και ois στις κάμερες...

Βέβαια έχει EIS στο βίντεο, αλλά δεν νομίζω να βοηθάει ιδιαίτερα!

 

Edit: Μπα έκανα μια μικρή δοκιμή αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Τρέμει όλο το βίντεο! Δεν ξέρω... Μάλλον κάποιος πρέπει να με δείξει από κοντά. Έτσι δεν καταλαβαίνω τίποτα! :(

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την ιστορία με το συρτάρι εφαρμογών που εξαφανίστηκε από τον System launcher μετά την τελευταία αναβάθμιση έχουμε κάτι νεότερο;

Ήρθε σε κανέναν κάποια ενημέρωση που να προσθέτει το συρτάρι εφαρμογών;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την ιστορία με το συρτάρι εφαρμογών που εξαφανίστηκε από τον System launcher μετά την τελευταία αναβάθμιση έχουμε κάτι νεότερο;

Ήρθε σε κανέναν κάποια ενημέρωση που να προσθέτει το συρτάρι εφαρμογών;

Στο επόμενο MIUI Update ίσως έρθει το συρτάρι. Αλήθεια γιατί δεν πατάς να σου έρθει ξανά το νεότερο πακέτο, μπας και σου έρθει και το συρτάρι πίσω; Το δοκίμασες;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει και τίποτα.

Εγώ χρησιμοποιώ τον nova launcher prime έτσι κι αλλιώς, αλλά ρωτάω από περιέργεια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από 100% στο 16%

 

Με μεγάλη χρήση, όλα ανοιχτά, δηλαδή bt και δεδομένα, αυτόματη φωτεινότητα είχα sot

 

9ω 2λ 16

ΑΨΟΓΑ

 

Ποτε δεν αφήνω να πάει τόσο χαμηλά η μπαταρία, τώρα όμως το έκανα για να δω το sot

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από 100% στο 16%

 

Με μεγάλη χρήση, όλα ανοιχτά, δηλαδή bt και δεδομένα, αυτόματη φωτεινότητα είχα sot

 

9ω 2λ 16

ΑΨΟΓΑ

 

Ποτε δεν αφήνω να πάει τόσο χαμηλά η μπαταρία, τώρα όμως το έκανα για να δω το sot

Εμένα από 100% στα 20% με όλα αυτά, χωρίς Bluetooth και παίζοντας Blitz Word από Messenger και Jewel Hunter σε 7ωρες και 26 λεπτά! Φωτεινότητα σταθερή. Όχι αυτόματη.

Δεν ξέρω αν είναι καλή!...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που αναίρεσα δύο φορές την ενημέρωση Android και emiu, είμαι με την 11.0.3.0 ξεχασμένος εδώ και καιρό. Θα βγει καμία ενημέρωση ΟΤΑ, να την κάνω την επόμενη φορά; κάνω κάθε μέρα έλεγχο αλλά τίποτα νεώτερο.

Εν τω μεταξύ κατέβασα από το σάιτ της εταιρείας την αναβάθμιση μέσω Η/Υ, να την κάνω, αλλά δεν τα κατάφερα....

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό εκτός φόρτισης εδώ και 49 ώρες με αυτόματη φωτεινότητα έχω sot όπως το λέτε 7,47 λεπτά και υπόλοιπο μπαταρίας 14% ε νομίζω απλά δεν υπάρχει.Δεδομενα πάντα ενεργά .
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που αναίρεσα δύο φορές την ενημέρωση Android και emiu, είμαι με την 11.0.3.0 ξεχασμένος εδώ και καιρό. Θα βγει καμία ενημέρωση ΟΤΑ, να την κάνω την επόμενη φορά; κάνω κάθε μέρα έλεγχο αλλά τίποτα νεώτερο.

Εν τω μεταξύ κατέβασα από το σάιτ της εταιρείας την αναβάθμιση μέσω Η/Υ, να την κάνω, αλλά δεν τα κατάφερα....

 

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...