Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εχω την τελευταία ρομ,αλλα το κινητό μου ειναι global απο Σκρουτζ. Μπορει τα κινητα της infoquest να ειναι με αλλη ρομ

Εμένα είναι από Γερμανό Global. Αλλά ποιον αριθμό έκδοσης έχεις; 3 εκδόσεις του μοντέλου υπάρχουν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Tην ιδια εκδοση συσκευης εχω με σενα,αλλα ο Γερμανος και οι μεγαλοι πωλητες παίρνουν τις συσκευές απ την infoquest με 2 χρόνια εγγύηση. Πιστευω οτι δεν εχουν ακριβως την ιδια ρομ αυτα τα κινητα με την global,αν και δεν ειμαι σιγουρος. Παντως λογικα θα έρθει,μην ανησυχεις. Το επιπεδο ασφαλειας της συσκευης μου ειναι 1/12.
Link to comment
Share on other sites

Η Xiaomi δίνει αναβαθμίσεις οι οποίες δεν πάνε σε όλους. Είναι οι λεγόμενες "nightly". Το κάνει συστηματικά σε όλες τις συσκευές. Δίνει τις αναβαθμίσεις σε κάποιους, βλέπει τι παίζει, κάνει διορθώσεις, ξαναδίνει σε μερικούς, ξαναβλέπει τί παίζει, και πάει λέγοντας. Μέχρι να έρθει η τελική stable και να την δώσει σε όλους.

Όταν έχεις dev από την 3η κατηγορία ερασιτεχνικού πρωταθλήματος του Τζιμπουτί...έτσι είναι...

:-)

 

M1906G7G και το δικό μου (skroutz) με 11.0.3

 

 

from my 1+6t

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Tην ιδια εκδοση συσκευης εχω με σενα,αλλα ο Γερμανος και οι μεγαλοι πωλητες παίρνουν τις συσκευές απ την infoquest με 2 χρόνια εγγύηση. Πιστευω οτι δεν εχουν ακριβως την ιδια ρομ αυτα τα κινητα με την global,αν και δεν ειμαι σιγουρος. Παντως λογικα θα έρθει,μην ανησυχεις. Το επιπεδο ασφαλειας της συσκευης μου ειναι 1/12.

Εμένα είναι στο 1/11 ακόμα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

11.0.3.0

Σταθερή

PGGEUXM

 

Από Σκρουτζ κι εγώ

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eιναι η ακριβως προηγουμενη εκδοση λογικα γι αυτο. Παντως δεν εχει προγραμματισμένες αναβαθμισεις η xiaomi , όπως η σαμσουνγκ πχ και εξαρταται σε μεγάλο βαθμο τι έκδοση miui θελει να δωσει,ασχετως επιπεδων ασφαλειας και εκδοσεων android

ΥΓ. Εχω 11.0.6.0( PGGMIXM)

Edited by spazoklabanias
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε λοιπόν, πότε θα έρθει το 10άρι

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω M1906G7G global 11.0.6 περιπου στον μηνα το update

Εγώ έμεινα με την 11.0.3 με την ίδια έκδοση συσκευής με σένα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν euro έκδοση rom είναι στην τελευταία που υπάρχει, 11.0.3. Όσοι είναι με global rom όπως εγώ έχουν την τελευταία που υπάρχει 11.0.6.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν euro έκδοση rom είναι στην τελευταία που υπάρχει, 11.0.3. Όσοι είναι με global rom όπως εγώ έχουν την τελευταία που υπάρχει 11.0.6.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από που ξεχωρίζουν τα euro με τα global; Που το βλέπεις αυτό δηλαδή;

MIUI GLOBAL 11.0.3

Σταθερή

11.0.3.0. (PGGEUXM)

γράφει εμένα στα τεχνικά χαρακτηριστικά στις ρυθμίσεις!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι το EU, μετά το PGG στον κωδικό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχετε δίκιο.

Υπάρχουν 2 rom. Μια Global και μια EEA. Είναι σε διαφορετικές εκδόσεις software.

Λεπτομέρειες ΕΔΩ.

 

edit.

Την ΕΕΑ rom δεν την είχα συναντήσει μέχρι τώρα. Από ότι φαίνεται η βασική διαφορά της με την Global είναι ότι η ΕΕΑ βγαίνει ιδικά για Ευρωπαϊκές χώρες και περιέχει τα πιστοποιητικά (GDPR) που ορίζει η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Σε ότι αφορά τις αναβαθμίσεις, η EEA δεν έχει Dev. Υπάρχει μόνο Global Dev. Αυτός είναι και ο λόγος που η Global παίρνει αναβαθμίσεις πιο γρήγορα. Σε 2ο χρόνο η αναβάθμιση περνάει και στην EEA (μόνο stable) εφόσον ότι "έρχεται" πληρεί τις Ευρωπαϊκές οδηγίες.

ΕΔΩ μπορεί να διαβάσει όποιος θέλει κάποια συμπεράσματα χρηστών.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Είναι το EU, μετά το PGG στον κωδικό.

Ναι, τώρα το κατάλαβα.

Με αυτά που γράφει και ο pavlidisc, φαίνεται πως και το MIUI 12 θα μας έρθει αργότερα από την Global, αλλά και το Android 10 θα αργήσει σε μας με EU.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα το κατάλαβα.

Με αυτά που γράφει και ο pavlidisc, φαίνεται πως και το MIUI 12 θα μας έρθει αργότερα από την Global, αλλά και το Android 10 θα αργήσει σε μας με EU.

Όταν έχεις Xiaomi πρέπει να είσαι εξοπλισμένος με μπόλικη υπομονή.

Proderm και νηστεία λοιπόν. Ότι είναι να έρθει θα έρθει...αλλά θέλει υπομονή.

 

Μέχρι το RN6, οι roms ήταν μόνο Global. Από RN7 βλέπω μπήκε και η ΕΕΑ. Έχω και RN7 αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι για την ΕΕΑ. Εδώ το διάβασα και άρχισα να το σκαλίζω.

Η ΕΕΑ δεν είναι μόνο στα Redmi. Είναι σε όλες τις νέες συσκευές που προορίζονται για την εκτός Κίνας αγορά. ΕΕΑ που καλύπτει τις Ευρωπαϊκές οδηγίες και Global για χώρες εκτός Ευρώπης.

 

Το καλό είναι (από όσα βλέπω και διαβάζω μέχρι τώρα) ότι το RN8 Pro δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό κουσούρι (proximity, μνήμες, fingerprint scaner κλπ.). Προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί άγνωστο το τί μπορεί να προκύψει στο μέλλον από ασυμβατότητες hardware. Εάν η Xiaomi δεν έχει χρησιμοποιήσει πολλούς προμηθευτές για το hardware του RΝ8 Pro, τότε ευελπιστώ ότι δεν θα υπάρχει θέμα (έχουμε που έχουμε τον Mediatek στο κεφάλι μας...εάν βγει στην φόρα και καμία ασυμβατότητα hardware τότε τον ήπιαμε κρύο...).

 

Εγώ λοιπόν, δεν έχω ανακαλύψει τίποτα κουλό προς το παρόν. Εάν κάποιος έχει βρεί κάτι, ας μας το αναφέρει.

Αυτό να φοβάσαι. Γιατί αυτού του είδους τα προβλήματα η Xiaomi δεν τα λύνει ποτέ. Όταν λέω ποτέ, εννοώ ΠΟΤΕ. Το παντρεύεσαι μέχρι να αλλάξεις συσκευή. Εάν δηλαδή πάει να δώσει κάποια αναβάθμιση και βρεθεί κάποιο εμπόδιο hardware...τότε κουνάς μαντίλι. Δεν υπάρχει καμία ελπίδα να ασχοληθούν με το θέμα.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις Xiaomi πρέπει να είσαι εξοπλισμένος με μπόλικη υπομονή.

Proderm και νηστεία λοιπόν. Ότι είναι να έρθει θα έρθει...αλλά θέλει υπομονή.

 

Μέχρι το RN6, οι roms ήταν μόνο Global. Από RN7 βλέπω μπήκε και η ΕΕΑ. Έχω και RN7 αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι για την ΕΕΑ. Εδώ το διάβασα και άρχισα να το σκαλίζω.

Η ΕΕΑ δεν είναι μόνο στα Redmi. Είναι σε όλες τις νέες συσκευές που προορίζονται για την εκτός Κίνας αγορά. ΕΕΑ που καλύπτει τις Ευρωπαϊκές οδηγίες και Global για χώρες εκτός Ευρώπης.

 

Το καλό είναι (από όσα βλέπω και διαβάζω μέχρι τώρα) ότι το RN8 Pro δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό κουσούρι (proximity, μνήμες, fingerprint scaner κλπ.). Προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί άγνωστο το τί μπορεί να προκύψει στο μέλλον από ασυμβατότητες hardware. Εάν η Xiaomi δεν έχει χρησιμοποιήσει πολλούς προμηθευτές για το hardware του RΝ8 Pro, τότε ευελπιστώ ότι δεν θα υπάρχει θέμα (έχουμε που έχουμε τον Mediatek στο κεφάλι μας...εάν βγει στην φόρα και καμία ασυμβατότητα hardware τότε τον ήπιαμε κρύο...).

 

Εγώ λοιπόν, δεν έχω ανακαλύψει τίποτα κουλό προς το παρόν. Εάν κάποιος έχει βρεί κάτι, ας μας το αναφέρει.

Αυτό να φοβάσαι. Γιατί αυτού του είδους τα προβλήματα η Xiaomi δεν τα λύνει ποτέ. Όταν λέω ποτέ, εννοώ ΠΟΤΕ. Το παντρεύεσαι μέχρι να αλλάξεις συσκευή. Εάν δηλαδή πάει να δώσει κάποια αναβάθμιση και βρεθεί κάποιο εμπόδιο hardware...τότε κουνάς μαντίλι. Δεν υπάρχει καμία ελπίδα να ασχοληθούν με το θέμα.

Στο software ή στο hardware ή και στα δύο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο software ή στο hardware ή και στα δύο;

Στον συνδυασμό τους. :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Στον συνδυασμό τους. :rolleyes:

Ούτε στο service δε θα κάνουν τίποτα; Τότε τι σόι εγγύηση έχουν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι, μια χαρά υποστήριξη έχουν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα το Σάββατο, το κινητο τα σπαει ασχημα κ ακομα το ξεζουμιζω μπας κ πεσει καποτε η μπαταρια... Μαμουθ.

1 προβλημα, δεν παιζει το ραδιο ενω του φοραω ακουστικα, ακουω μονο παρασιτα.. Εχει κανεις αλλος προβλημα με το ραδιο?

 

Ενημερωση ακομα δεν εχω κανει, θα κανω αφου δω πρωτα την αποδοση της μπαταριας για να ξερω τι γινετε. Το εχω μαμα, οπως ηρθε με την 10.4.5.0.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο service δε θα κάνουν τίποτα; Τότε τι σόι εγγύηση έχουν;

Το service ναι. Μπορεί να λύσει το πρόβλημα σε μερικές περιπτώσεις.

Σε άλλες πάλι, θα πρέπει να τους πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το service ναι. Μπορεί να λύσει το πρόβλημα σε μερικές περιπτώσεις.

Σε άλλες πάλι, θα πρέπει να τους πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Αν δεν λυθεί, εντός εγγύησης πάντα, δε σου δίνουν άλλη συσκευή; Ή διυλίζουν τον κώνωπα για να σε ρίξουν το φταίξιμο;

Αυτό το Mi Store που άνοιξε στην πόλη μας, μόνο συσκευές πουλάει;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα το Σάββατο, το κινητο τα σπαει ασχημα κ ακομα το ξεζουμιζω μπας κ πεσει καποτε η μπαταρια... Μαμουθ.

1 προβλημα, δεν παιζει το ραδιο ενω του φοραω ακουστικα, ακουω μονο παρασιτα.. Εχει κανεις αλλος προβλημα με το ραδιο?

 

Ενημερωση ακομα δεν εχω κανει, θα κανω αφου δω πρωτα την αποδοση της μπαταριας για να ξερω τι γινετε. Το εχω μαμα, οπως ηρθε με την 10.4.5.0.

Μόλις δοκίμασα το ραδιόφωνο (δεν το χρησιμοποιώ ποτέ).

Έβαλα καμιά 10αρια σταθμούς που ακούω γενικά και ακούγονται κανονικά και χωρίς παράσιτα.

 

from my 1+6t

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είχα πρόβλημα με το ραδιόφωνο. Το RDS μου έλειψε μόνο. Όσα κινητά είχα με ράδιο είχαν και RDS. Εκτός κι αν έχει κάποια ρύθμιση γι αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...