Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω... Βέβαια υπάρχει και το θέμα που δεν μου βλέπει τον αντάπτορα USB,αλλά το κουφό της υπόθεσης είναι ότι ο υπολογιστής βλέπει το κινητό και ότι φορτίζει κανονικά. Αν είχε χαλάσει η θύρα δεν θα είχε πρόβλημα και σε όλα τα υπόλοιπα;

 

Σωστά , για αυτό σου λέω μάλλον είναι θέμα software, π.χ. πρόσεξες αν έκανες κανένα update σε εφαρμογή ή στο λειτουργικό πριν εμφανιστεί το πρόβλημα; και μια τελευταία λύση , για να δεις αν είναι τελικά Software ή hardware το πρόβλημα είναι να κάνεις ένα factory reset , απλά θα πρέπει να σώσεςι τα αρχεία σου πριν το κάνεις.

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου την σπάει το μικρόφωνο που κλείνει όταν ακουμπάω το μάγουλο στην οθόνη.

 

Αυτό το παθαίνω και εγώ, μερικές φορές, αλλά από ότι είδα φταίει που δεν κλείνει η οθόνη αυτές τις φορές όταν πάω να μιλήσω και πατιέται η σίγαση

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , για αυτό σου λέω μάλλον είναι θέμα software, π.χ. πρόσεξες αν έκανες κανένα update σε εφαρμογή ή στο λειτουργικό πριν εμφανιστεί το πρόβλημα; και μια τελευταία λύση , για να δεις αν είναι τελικά Software ή hardware το πρόβλημα είναι να κάνεις ένα factory reset , απλά θα πρέπει να σώσεςι τα αρχεία σου πριν το κάνεις.

Καλησπέρα.Εχω κάνει hard reset αλλά τα ίδια θέματα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.Εχω κάνει hard reset αλλά τα ίδια θέματα υπάρχουν.

 

Μετά την τελευταία αναβάθμιση στη 12αρα dev, είχα και εγώ 40-45% κάτω την μπαταρία, το βράδυ μόνο, είδα ότι το βράδυ δούλευαν οι επεξεργαστές για κάμποση ώρα χωρίς λόγω, αυτό που έκανα και έπεσε στο περίπου 15-20% (που πάλι είναι πολύ) , απενεργοποίησα το dual 4g από το -ρυθμίσεις ->καρτες sim & δικτυα.

Απενεργοποίησα με το Safe debloat with XiaomiADBFastbootTools,(από εδώ https://forum.xda-developers.com/xiaomi-mi-10/how-to/safe-debloat-xiaomiadbfastboottools-t4100287) τα msa app, miuidaemon and analytics apps (μπορείς να απενεργοποιήσεις και άλλα πακέτα ανάλογα τι δουλέυεις στο κινητό σου (π.χ. αν δεν δουλεύεις chrome και δουλεύεις κάποιον άλλον , όπως εγώ, μπορείς να τον απενεργοποιήσεις ή να τον κάνεις απεγκατάσταση), έχει λίστα με ποια μπορείς στη σελίδα παραπάνω), τα συγκεκριμένα παρακολουθούν και συλλέγουν δεδομένα χρήσης και τα στέλνουν στους διακομιστές της εταιρείας( xiaomi) προφανώς για σκοπούς δοκιμών και ανάπτυξης.

Θα δοκιμάσω σιγά σιγά να απενεργοποιήσω και άλλα από την λίστα που έχει στη σελίδα. Το παραπάνω δεν χρειάζεται να είσαι root.

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις δεν το βλέπω στο δικό μου, ακόμη και μετά την αναβάθμιση σε 12 η κατανάλωση ενέργειας το βράδυ, δεν ξεπερνά το 3%. Με μέση χρήση το κινητό μου βγάζει δύο γεμάτες ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση στη 12αρα dev, είχα και εγώ 40-45% κάτω την μπαταρία, το βράδυ μόνο, είδα ότι το βράδυ δούλευαν οι επεξεργαστές για κάμποση ώρα χωρίς λόγω, αυτό που έκανα και έπεσε στο περίπου 15-20% (που πάλι είναι πολύ) , απενεργοποίησα το dual 4g από το -ρυθμίσεις ->καρτες sim & δικτυα.

Απενεργοποίησα με το Safe debloat with XiaomiADBFastbootTools,(από εδώ https://forum.xda-developers.com/xiaomi-mi-10/how-to/safe-debloat-xiaomiadbfastboottools-t4100287) τα msa app, miuidaemon and analytics apps (μπορείς να απενεργοποιήσεις και άλλα πακέτα ανάλογα τι δουλέυεις στο κινητό σου (π.χ. αν δεν δουλεύεις chrome και δουλεύεις κάποιον άλλον , όπως εγώ, μπορείς να τον απενεργοποιήσεις ή να τον κάνεις απεγκατάσταση), έχει λίστα με ποια μπορείς στη σελίδα παραπάνω), τα συγκεκριμένα παρακολουθούν και συλλέγουν δεδομένα χρήσης και τα στέλνουν στους διακομιστές της εταιρείας( xiaomi) προφανώς για σκοπούς δοκιμών και ανάπτυξης.

Θα δοκιμάσω σιγά σιγά να απενεργοποιήσω και άλλα από την λίστα που έχει στη σελίδα. Το παραπάνω δεν χρειάζεται να είσαι root.

 

Καλημερα.θα το ψάξω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση στη 12αρα dev, είχα και εγώ 40-45% κάτω την μπαταρία, το βράδυ μόνο, είδα ότι το βράδυ δούλευαν οι επεξεργαστές για κάμποση ώρα χωρίς λόγω, αυτό που έκανα και έπεσε στο περίπου 15-20% (που πάλι είναι πολύ) , απενεργοποίησα το dual 4g από το -ρυθμίσεις ->καρτες sim & δικτυα.

Απενεργοποίησα με το Safe debloat with XiaomiADBFastbootTools,(από εδώ https://forum.xda-developers.com/xiaomi-mi-10/how-to/safe-debloat-xiaomiadbfastboottools-t4100287) τα msa app, miuidaemon and analytics apps (μπορείς να απενεργοποιήσεις και άλλα πακέτα ανάλογα τι δουλέυεις στο κινητό σου (π.χ. αν δεν δουλεύεις chrome και δουλεύεις κάποιον άλλον , όπως εγώ, μπορείς να τον απενεργοποιήσεις ή να τον κάνεις απεγκατάσταση), έχει λίστα με ποια μπορείς στη σελίδα παραπάνω), τα συγκεκριμένα παρακολουθούν και συλλέγουν δεδομένα χρήσης και τα στέλνουν στους διακομιστές της εταιρείας( xiaomi) προφανώς για σκοπούς δοκιμών και ανάπτυξης.

Θα δοκιμάσω σιγά σιγά να απενεργοποιήσω και άλλα από την λίστα που έχει στη σελίδα. Το παραπάνω δεν χρειάζεται να είσαι root.

 

Από κάποιον πολύ ψαγμένο είναι αυτή η λίστα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8091244#post8091244

Υπ΄όψιν αν κάποια εφαρμογή δουλεύεις όπως πχ εγώ το google photo ή το τηλεκοντρόλ xiaomi δεν τα πετάς εννοείται...

Ο ποιό εύκολος τρόπος είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή adb apkcontrol 1.4.4 από το xda και κάνεις τα delete ή disable σε όποια θέλεις.Από την εφαρμογή αυτή μπορείς να κάνεις και restore αν μετανοιώσεις γιά κάτι..

Πάντως μετά την 12 (μαμά stable) ούτε εγώ έχω δει battery drain... το βράδυ περιπου 8-9 ώρες έχω 2-3% κάτω με wifi ανοικτό και μία κάρτα sim με ρύθμιση στο only 2g

Link to comment
Share on other sites

Security Patch είναι... Τίποτα ιδιαίτερο...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να αλλαξουμε ρομ και απο EEA να βαλουμε global η κινεζικη;

 

Γιατί να θέλει κάποιος να βάλει κινέζικη rom εαν δεν ειναι κινέζος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να αλλαξουμε ρομ και απο EEA να βαλουμε global η κινεζικη;
Αν ξεκλειδώσεις τον bootloader μπορείς να βάλεις ότι θέλεις

 

Στάλθηκε από το MI 9 LITE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να θέλει κάποιος να βάλει κινέζικη rom εαν δεν ειναι κινέζος;

Γιατι ισως εχει αλλο τροπο λειτουργιας το λογισμικο,εξαλου εχει και αγγλικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα υπ'όψιν βάζοντας μία fastboot rom αν θέλεις επιλέγεις να ξανακλειδώσει τον bootloader;)

 

Μπορω δλδ εχοντας την EEA να περασω απο πάνω την glibal ή την κινεζικη απευθειας; Και να ξεκλειδωσω και το bootloader;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ισως εχει αλλο τροπο λειτουργιας το λογισμικο,εξαλου εχει και αγγλικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μπορω δλδ εχοντας την EEA να περασω απο πάνω την glibal ή την κινεζικη απευθειας; Και να ξεκλειδωσω και το bootloader;

Αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader μπορείς μέσω mi flash tools να περάσεις την ρομ που θέλεις...Ψάξε το καλύτερα όμως,μη σε πάρω στον λαιμό μου. Καί να ξέρεις οτι αν βάλεις fastboot rom θα χάσεις ότι έχεις στο τηλ. θα πρέπει δηλ. να το στήσεις από την αρχή.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader μπορείς μέσω mi flash tools να περάσεις την ρομ που θέλεις...Ψάξε το καλύτερα όμως,μη σε πάρω στον λαιμό μου. Καί να ξέρεις οτι αν βάλεις fastboot rom θα χάσεις ότι έχεις στο τηλ. θα πρέπει δηλ. να το στήσεις από την αρχή.

 

Θα δοκιμασω γιατί με αυτη τη ρομ πεφτει η μπαταρια πολυ

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω γιατί με αυτη τη ρομ πεφτει η μπαταρια πολυ

όπως και το όταν ξεκλειδώσεις τον bootloader το κινητό κάνει factory reset , τα χάνεις όλα, όσο για την μπαταρία, από ότι κατάλαβα είναι πως θα του κάτσει η κάθε ρομ, εγώ ήμουν μια χαρά, έπεφτε το βράδυ 5-7 % στις 5 ώρες περίπου, κσι μετά από αναβάθμιση (σε dev XTRV είμαι την Ελληνική από κοινότητα) μου κατέβασε την μπαταρία 40-50& στις ίδιες ώρες, έκανα ένα βαθύ debploat, πέρασα και το magisk odule, fmk spectrun injector, και διορθώθηκε λίγο το θέμα.

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 11 μήνες βγήκε κίτρινο στην οθόνη και μετά από reboot..η οθόνη καπουτ... ελπίζω να γίνει αλλαγή οθόνης από Σκρουτζομαγαζο...Μην σας τύχει μέσα στην καραντίνα
Link to comment
Share on other sites

όπως και το όταν ξεκλειδώσεις τον bootloader το κινητό κάνει factory reset , τα χάνεις όλα, όσο για την μπαταρία, από ότι κατάλαβα είναι πως θα του κάτσει η κάθε ρομ, εγώ ήμουν μια χαρά, έπεφτε το βράδυ 5-7 % στις 5 ώρες περίπου, κσι μετά από αναβάθμιση (σε dev XTRV είμαι την Ελληνική από κοινότητα) μου κατέβασε την μπαταρία 40-50& στις ίδιες ώρες, έκανα ένα βαθύ debploat, πέρασα και το magisk odule, fmk spectrun injector, και διορθώθηκε λίγο το θέμα.

 

Τελευταια κανα 2 βδομαδες πεφτει πολυ η μπαταρια καινδεν νομιζω να ειναι θεμα της μπαταρίας αλλα του λογισμικου γιατι πολλοί εχουν θεμα απο οτι βλεπω.θα το κανω ενα factory reset να τα σβησω ολα μηπως και στρωσει

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια κανα 2 βδομαδες πεφτει πολυ η μπαταρια καινδεν νομιζω να ειναι θεμα της μπαταρίας αλλα του λογισμικου γιατι πολλοί εχουν θεμα απο οτι βλεπω.θα το κανω ενα factory reset να τα σβησω ολα μηπως και στρωσει
Αυτό παρατήρησα κι εγώ, για την πτώση της μπαταρίας εννοώ...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα. Βέβαια, η χρήση που του κάνω είναι ελαφριά οπότε είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας για το θεμα τις μπαταρίας (γιατί πέρασα κι'εγω χωρίς καμιά ενέργεια την 12),είπα να κανω μια επαναφορά στις εργοστασιακές.

Κάνοντας επαναφορά βλέπω παλι τα ιδια,βλέπω το βράδυ κοντα στο 10% τρώει το σημα ολα καλά,άλλα το άλλο 90% γράφει απο αλλες εφαρμογές ,πως τις βλέπω ποιες είναι?

%5Bimg%5Dhttps%3A//i.imgur.com/IgqAMZx.jpg?1[/img]

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας για το θεμα τις μπαταρίας (γιατί πέρασα κι'εγω χωρίς καμιά ενέργεια την 12),είπα να κανω μια επαναφορά στις εργοστασιακές.

Κάνοντας επαναφορά βλέπω παλι τα ιδια,βλέπω το βράδυ κοντα στο 10% τρώει το σημα ολα καλά,άλλα το άλλο 90% γράφει απο αλλες εφαρμογές ,πως τις βλέπω ποιες είναι?

 

Ρυθμίσεις > Μπαταρία και Απόδοση > Στατιστικά χρήσης μπαταρίας.

 

Εκεί σου δείχνει πόση ώρα λειτουργεί η οθόνη κλπ, κι αν κάνεις scroll down δείχνει και πόση τρώνε οι εφαρμογές.

 

<EDIT> Sorry, τώρα πρόσεξα τι ρωτάς. :p

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...