Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

50199900782_2ac0b89ec4_o.jpg

 

Σε εκδήλωση που έγινε χθες 16-9-2019 στην Ισπανία, η Xiaomi ανακοίνωσε επίσημα τη κυκλοφορία στην ευρωπαϊκή αγορά του έκτου κατά σειρά μέλους της σειράς Mi 9, το Xiaomi Mi 9 Lite. Εκτός από την ονομασία, το νέο smartphone είναι ουσιαστικά μια μετονομασμένη έκδοση του Xiaomi CC9, που κυκλοφόρησε στην Κίνα τον Ιούλιο.

Το Mi 9 Lite θα είναι διαθέσιμο στην Ευρώπη από τις 23 Σεπτεμβρίου 2019, στα ακόλουθα χρώματα: Μπλε (Aurora Blue), Λευκό (Pearl White) και Γκρι (Onyx Gray). Το smartphone θα έχει επίσημη αρχική τιμή € 319 για την έκδοση με εσωτερική μνήμη αποθήκευσης 64GB. Ενώ η παραλλαγή με αποθηκευτικό χώρο 128GB θα κοστίζει € 349.

 

Xiaomi Mi 9 Lite – Προδιαγραφές

6.39-inch (1080 × 2280 pixels) Full HD+ AMOLED display with 103.8% NTSC color gamut, Corning Gorilla Glass 5 protection

 

Octa-Core Snapdragon 710 10nm Mobile Platform (Dual 2.2GHz Kryo 360 + Hexa 1.7GHz Kryo 360 CPUs) with Adreno 616 GPU

 

4GB / 6GB LPDDR4x RAM with 64GB / 128GB (UFS 2.1) storage, expandable memory up to 256GB with microSD

 

Hybrid Dual SIM (nano + nano / microSD)

 

Android 9.0 (Pie) with MIUI 10

 

48MP rear camera with 1/2.0″ Sony IMX586 sensor, 0.8μm pixel size, f/1.79 aperture, LED flash, EIS, 8MP 118° ultra-wide angle lens with 1.12μm pixel size, f/2.2 aperture, 2MP depth sensor with 1.75μm pixel size, f/2.4 aperture

 

32MP front-facing camera with f/2.0 aperture

 

In-display fingerprint sensor

 

3.5mm audio jack, Hi-Res audio, Infrared sensor

 

Dimensions: 156.8×74.5×8.67mm; Weight: 179g

 

Dual 4G VoLTE, WiFi 802.11ac dual-band, Bluetooth 5, GPS/GLONASS/Beidou, NFC USB Type-C

 

4030mAh (typical) / 3940mAh (minimum) battery with QC 4.0 charging, 18W fast charger

 

Στα θετικά του η μεγάλη μπαταρία που σε συνδυασμό με την Amoled οθόνη θα του δίνει μεγάλη αυτονομία, η υποστήριξη κάρτας SD,οι υπέρυθρες και το NFC.

Αρνητικό η υψηλή τιμολόγηση για τηλέφωνο με τον Snapdragon 710 που σύντομα πιστεύω θα πέσει στα επίπεδα του Mi9T.

 

Ήδη κοστίζει τώρα σε προπώληση από γνωστό κινέζικο κατάστημα η μικρή έκδοση 290 ΕΥΡΩ .

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Μόλις το τσίμπησα από γνωστό κινεζομάγαζο, την έκδοση 6/128, με κουπόνι μου κόστισε 250€.

 

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι το xiaomi cc9 που είχε βγει για την ασιατική αγορά και δεν είχε την 20αρα (800) μπάντα το playstore και Google service.

 

Μέχρι τώρα ότι review βρίσκω οποίος το έχει δοκιμάσει έχει μείνει υπέρικανοποιημένος και σε θέμα φωτογραφίας και σε θέμα βίντεο.

 

Άντε να μου έρθει με το καλό να σας κάνω ένα review.

Ωραίος, με το καλό να σου έρθει! Περιμένω εντυπώσεις μόλις παραλάβεις
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση τον επεξεργαστή που είναι περσινό μοντέλο.. Κατά τα άλλα ένα εξαιρετικό τηλέφωνο με ωραία amoled οθόνη ίδια με του mi 9 μπαταρία δυνατή που βγάζει τουλάχιστον μια μέρα, κάμερα μια χαρά αλλά το δυνατό του σημείο είναι η selfie camera στα 32mp η νεότερη και καλύτερη γενιά της xiaomi. Jack 3.5 για ακουστικά ραδιόφωνο υπέρυθρες Micro sd. Ένα ολοκληρωμένο τηλέφωνο και σε τιμή γύρω στα 280 το 128αρι δεν παίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση τον επεξεργαστή που είναι περσινό μοντέλο.. Κατά τα άλλα ένα εξαιρετικό τηλέφωνο με ωραία amoled οθόνη ίδια με του mi 9 μπαταρία δυνατή που βγάζει τουλάχιστον μια μέρα, κάμερα μια χαρά αλλά το δυνατό του σημείο είναι η selfie camera στα 32mp η νεότερη και καλύτερη γενιά της xiaomi. Jack 3.5 για ακουστικά ραδιόφωνο υπέρυθρες Micro sd. Ένα ολοκληρωμένο τηλέφωνο και σε τιμή γύρω στα 280 το 128αρι δεν παίζεται.
Ακριβώς την ίδια σκέψη έχουμε. Γι αυτό άλλωστε το έχω στοχεύσει.

Εκτός από τον επεξεργαστή που δεν είναι flagship για εμένα δεν του λείπει τίποτα. Περιμένω στη γωνία να το τσιμπισω :)

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό τηλέφωνο έχω να πω, ωραία οθόνη, αυτονομία πολύ καλή, με δύο κάρτες σιμ, σχεδόν μόνιμα δεδομένα και λίγο wi-fi, έχω 1,5 ώρα οθόνη κάθε 20% κατανάλωση μπαταρίας. Το μόνο που με ξένισε λίγο είναι το notification led.... Είναι στο πίσω μέρος της συσκευής, στην πλάτη!!!! Το led είναι το ίδιο το λογότυπο Xiaomi που αναγράφεται στην πλάτη της συσκευής... Και μάλιστα έχει πολλές αποχρώσεις!!! Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω αν μπορώ να αλλάξω τις αποχρώσεις ανάλογα με τις ειδοποιήσεις, αλλά μπορεί και να μην γίνεται. Ψάχνοντας για θήκες μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον το γεγονός ότι όλες οι θήκες είχαν μια οπή στο πίσω μέρος που φαινόταν το λογότυπο της εταιρείας αλλά δεν είχε πάει το μυαλό μου ότι εκεί είναι το notification led... Αυτά για αρχή!!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αααα, ξέχασα... Το τηλέφωνό πιάνει παντού 4G+ με κάρτα cosmote, Τρίπολη μεριά!!

Edited by longus
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τον λόγο και δεν περιμενω να απαντηθει ποτε,αλλα ολη η σειρα mi 9 και ειδικα το συγκεκριμενο εχει πολυ ανεβασμενο sar.

https://www.mi.com/global/certification/rfexposure

κατα τα αλλα πως παει απο αυτονομια? ειναι στα επιπεδα των αντιστοιχων μπαταριων με snapdragon?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τον λόγο και δεν περιμενω να απαντηθει ποτε,αλλα ολη η σειρα mi 9 και ειδικα το συγκεκριμενο εχει πολυ ανεβασμενο sar.

https://www.mi.com/global/certification/rfexposure

κατα τα αλλα πως παει απο αυτονομια? ειναι στα επιπεδα των αντιστοιχων μπαταριων με snapdragon?

1.42 κεφάλι, 1.40 σώμα έχει;

 

Κι αυτο που εχουν τα Skroutzομαγαζα πρέπει να εχει κόκκινο αυτοκόλλητο "global version" ή ολα ιδια είναι και δεν εχει σημασία;

 

Στάλθηκε από το HRY-LX1T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.Notification led μπροστά δεν έχει;.Always on screen έχει; Μπαταρία ώρες οθόνης; Το δαχτυλίκο είναι καλό;πείτε γενικές εντυπώσεις.καλοριζικο σε όσους το έχουν ηδη
Link to comment
Share on other sites

.Notification led μπροστά δεν έχει;.Always on screen έχει; Μπαταρία ώρες οθόνης; Το δαχτυλίκο είναι καλό;πείτε γενικές εντυπώσεις.καλοριζικο σε όσους το έχουν ηδη
Το πηρα εχθες απο Skroutzομαγαζο. Led-ακι δεν εχει μπροστά, έχει πισω στην πλάτη στο σημα της Xiaomi. Ανάβει σε κλησεις, φόρτιση, μουσική, notifications κτλ. Ρυθμίζεται κιόλας. Αλλα για να το βλέπεις πρέπει να το ακουμπας κατω με την οθόνη. Ποιος το κάνει αυτο; Always on εχει με πολύ ωραια γραφικα μάλιστα. Η μπαταρία μια χαρα μου φάνηκε. Προερχόμενος κι απο mi max 3 που ηταν θηριο πραγματικο σε θέμα αυτονομίας, δεν μου έκανε ασχημη εντύπωση. Το on screen δαχτυλικο ενω σε ο,τι review ειδα ελεγαν τα καλύτερα, εμενα μου κανει νερα. Ισως επειδή το κομματι του αντίχειρα μου που αποτυπώθηκε ειναι αρκετα φθαρμένο λογω δουλειας και δημιουργεί προβλήμα; Πιθανόν... Οι γενικες εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλες. Η οθόνη πανέμορφη φυσικά. Το χρωμα σε μπλε που το πηρα είναι υπέροχο. Ο επεξεργαστής μια χαρα φαίνεται. Επιτέλους τα άκουσαν οι Κινέζοι και ξεκουμπιστηκαν και οι (άθλιοι) mi dialer & messages και αντικαταστάθηκαν με αυτούς της Google. Το ρυθμισα σε region Ηνωμένες πολιτείες για να εχω και face unlock και themes και ειμαι γενικα κομπλέ. Αυτα βασικά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κοίταζα στο Kimovil και είδα ότι δεν έχει να κάνεις το κινητό hotspot. Νομίζω ότι ΔΕΝ θα πρέπει να ισχύει αυτό μιας και ακόμα και παλαιότερα κινητά έχουν αυτήν την δυνατότητα. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Mi9t :sorry:
Link to comment
Share on other sites

στο crazy του eshop to Mi 9 Lite 128gb (Blue) στα 265.. όσο και η καλύτερη τιμή στο σκρουτζ.

Καλή περίπτωση για όποιον το έχει στο στόχαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το κινητό αυτό είναι πλήρες με αυτά που προσφέρει. Ειναι στο στόχαστρό μου εδώ και λίγο καιρό και αναμένω πτώση της τιμής του σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά με το Mi 8 Lite σκέφτομαι να το τσιμπήσω γιατί είναι υπερβολικά μεγάλη αναβάθμιση μόλις πέσει η τιμή του. Για πείτε κι άλλα όσοι κι άλλοι θα το πάρετε.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως στο crazysundays που το έχει 265 με 2 χρόνια εγγύηση είναι καλή τιμή όταν από Κίνα έχει 233€ το 128αρι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και στο abox στο skroutz το έχει με 2 χρόνια εγγύησης και service στο καταστημά τους. Έχει κανείς ψωνίσει απο εκεί? Στο eshop απ ότι μου έχουν πει τα στέλνουν για service στην xiaomi στην Ελλάδα υποθέτω. Και μια ερώτηση. Το lite σε σχέση με το 9Τ βλέπω ότι είναι ποιο all around κινητό. Σίγουρα το 9Τ έχει καλύτερες επιδόσεις κατα 25% περίπου. Στην πράξη εκτός εαν παίζεις παιχνίδια βαριά δεν νομίζω να φανεί η διαφορά ιδιαίτερα. Εαν η διαφορά τιμή ήταν κοντα στα 20 με 30 ευρώ παραπάνω τι θα επιλέγατε?
Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηρα στα 240€ απο Σκρουτζ το 64αρι (εχω 128gb microSD, δεν με ενδιαφέρει η ROM) μόνο τα καλύτερα εχω να πω οσο περνούν οι μερες. Χτυπηστε το ανεπιφύλακτα. Μας τα έχουν κανει τσουρέκια με το redmi note 8 pro με τον mediatek και την 64αρα καμερα (μονο και μονο επειδή κυκλοφορει επίσημα εδω...) ενω αυτο που εχει και Snapdragon και Super Amoled και πιο μαζεμενες διαστάσεις ουτε που αναφέρεται πουθενά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηρα στα 240€ απο Σκρουτζ το 64αρι (εχω 128gb microSD, δεν με ενδιαφέρει η ROM) μόνο τα καλύτερα εχω να πω οσο περνούν οι μερες. Χτυπηστε το ανεπιφύλακτα. Μας τα έχουν κανει τσουρέκια με το redmi note 8 pro με τον mediatek και την 64αρα καμερα (μονο και μονο επειδή κυκλοφορει επίσημα εδω...) ενω αυτο που εχει και Snapdragon και Super Amoled και πιο μαζεμενες διαστάσεις ουτε που αναφέρεται πουθενά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να το χαρεις το κινητο. Τι εγγύηση σου εδωσε το καταστημα; Τι γίνεται με το service;

Link to comment
Share on other sites

Να το χαρεις το κινητο. Τι εγγύηση σου εδωσε το καταστημα; Τι γίνεται με το service;
Σε ευχαριστώ. Απο kaizer το πηρα με 1 χρόνο εγγύηση και service εκει. Το ξερω, δεν συγκρίνεται με το redmi note 8 pro και γενικά την εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπείας αλλα και πάλι το προτιμώ.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δει εάν υπάρχουν στο μενού των ρυθμίσεων για τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας η δυνατότητα για VoLTE και WiFi calling;

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...