Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aυτο συμβαινει χρονια τωρα...

 

Έχεις λάθος νομίζω

Πρέπει να έχει κάποιους μήνες που έγινε αυτό στο YouTube σε iOS

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι είχα πάθει και εγώ όταν τα είδα δίπλα δίπλα.

Πήγα σε ένα μαγαζί...έκατσα κάνα 15λετό, λέω ή τα μάτια μου φταίνε ή ο φωτισμός του μαγαζιού.

Πήγα σε άλλο μαγαζί, για επιβεβαίωση. Τα ίδια.

Αργότερα, τα είδα σε δύο φίλους ημέρα. Τα ίδια.

Προσωπικά πιστεύω ότι "φταίει" το γεγονός της σωστής ρύθμισης των Amoled της Apple (το έχω ξαναπεί και γίνομαι γραφικός).

Πάνε βάλε το 11άτι δίπλα σε ένα Samsung...εκεί θα κάνει μπάμ η διαφορά.

 

Y.Γ από XR δεν έχω εμπειρία. Ούτε κάνα vs είχα κάνει ποτέ για να δώ τα τί και πώς στις οθόνες.

 

Τις συσκευές στα καταστήματα δεν τις εμπιστεύομαι

Είναι demo όποτε μπορεί να έχουν και κάποιας μικρές διαφορες

Οι συγκρίσεις που έκανα ήταν με συσκευές πραγματικές, φίλων, σε ίδιες συνθήκες και λοιπά

Το xr έχει λίγο διαφορετικά χρώματα

Στο 11 δεν μπόρεσα να δω καμία διαφορά

 

Δεν μιλάω για φωτεινότητα

Λέω απλά για διαφορες χρωμάτων

 

Γνωρίζω ότι έχουν διαφορες και σε HDR DOLBY VISION και αλλά

 

Έκανα απλά μια σύγκριση στο YouTube με ίδια ανάλυση γιατί από την πρώτη στιγμή η οθόνη μου φάνηκε πολύ ίδια μα την δίκη μου συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο κινητά μπήκα YouTube σε πολλά βίντεο. Παραπάνω από 1080p δεν εμφανίζει το YouTube να βάλεις να παίξε

 

Απο web browser αντι της εφαρμογης δοκιμασες;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Απο web browser αντι της εφαρμογης δοκιμασες;

 

Από chrome λογικά όπως και στον υπολογιστή θα έχει πιστεύω υψηλότερη ανάλυση

Δεν το δοκίμασα απλά το αναφέρω για όποιον τον ενδιαφέρει

Στον iMac που θέλω παραπάνω ανάλυση εκεί βάζω από chrome

Στο κινητό 1080 μια χαρά είναι απλά η κόντρα αυτή των δυο εταιρειών δεν μας βοηθάει στην γενικότερη εμπειρία χρήσης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις λάθος νομίζω

Πρέπει να έχει κάποιους μήνες που έγινε αυτό στο YouTube σε iOS

 

Απο περσι που ειχα το XS ισχυει σιγουρα αυτο που λεω!

Για προπερσι δε θυμαμαι για να ειμαι ειλικρινης...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Απο περσι που ειχα το XS ισχυει σιγουρα αυτο που λεω!

Για προπερσι δε θυμαμαι για να ειμαι ειλικρινης...

 

Δεν επιμένω

Νομίζω πως κάποια στιγμή τον Σεπτέμβριο Οκτώβριο κάτι έψαχνα παρόμοιο και έχω την εντύπωση ότι είχα δει βίντεο στο iPhone με παραπάνω ανάλυση

Δεν επιμένω όμως ίσως κάνω εγώ λάθος

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από chrome λογικά όπως και στον υπολογιστή θα έχει πιστεύω υψηλότερη ανάλυση

Δεν το δοκίμασα απλά το αναφέρω για όποιον τον ενδιαφέρει

Στον iMac που θέλω παραπάνω ανάλυση εκεί βάζω από chrome

Στο κινητό 1080 μια χαρά είναι απλά η κόντρα αυτή των δυο εταιρειών δεν μας βοηθάει στην γενικότερη εμπειρία χρήσης

 

Δεν ειναι θεμα κοντρας αλλα το πως δουλευει η εφαρμογη.

Η συσκευη μου πχ εχει certified για 1080p κι ετσι μεσα απο την εφαρμογη μεχρι 1080p παει, αν ομως μπω απο οποιονδηποτε web browser μπορω να δω μεχρι και 4K (στα 8K δεν εχω εικονα, μαλλον λογο κωδικα, αλλα το εχω σαν επιλογη).

Η εφαρμογη ομως εχει την επιλογη-υποστηριξη HDR ενω με web browser δεν υπαρχει.

 

https://devicereport.youtube.com/

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα κοντρας αλλα το πως δουλευει η εφαρμογη.

Η συσκευη μου πχ εχει certified για 1080p κι ετσι μεσα απο την εφαρμογη μεχρι 1080p παει, αν ομως μπω απο οποιονδηποτε web browser μπορω να δω μεχρι και 4K (στα 8K δεν εχω εικονα, μαλλον λογο κωδικα, αλλα το εχω σαν επιλογη).

Η εφαρμογη ομως εχει την επιλογη-υποστηριξη HDR ενω με web browser δεν υπαρχει.

 

https://devicereport.youtube.com/

 

Είναι κάποιος τεχνάσματα που έχει η κάθε εταιρεία και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους

Στην προκειμένη περίπτωση η google αυτά που εφαρμόζει δεν τα εφαρμόζει η Apple όποτε αναγκαστικά βλέπουμε 1080p στην εφαρμογή YouTube σε iOS

 

Κάτι ανάλογο γίνεται πχ με Safari σε mac

Κάτι ανάλογο γίνεται με το Netflix και τα DRM και λοιπα(δεν γνωρίζω ακριβώς τις ονομασίες από αυτά)

Πχ στο surface pro το Netflix παίζει σε UHD μόνο σε edge browser, ούτε από την επίσημη εφαρμογή αλλά ούτε και από chrome παίζει τόσο υψηλή ανάλυση. Μόνο από edge browser

 

Κάποιες πιο παλιές τηλεοράσεις smart δεν είχαν πληρώσει δικαιώματα στο Netflix όποτε δεν παίζουν Netflix ή δεν παίζουν ελληνικά ή πολλά πολλά αλλά.

 

Δεν ξέρω πως λέγονται αυτά είτε δικαιώματα είτε πατέντες είτε codecs η όπως αλλιώς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν βλέπουμε πάνω από 1080 στο YouTube σε iOS είναι η μη υποστήριξη του VP9 codec της Google από την Apple, ο οποιος χρησιμοποιείται σε 2K και 4Κ videos του YouTube.

 

Δεν τον συμπεριλαμβάνει δηλαδή η Apple στο λειτουργικό της (iOS/MacOS) επειδή προωθεί τον H265/HEVC codec, τον οποιο θεωρεί καλύτερο. Ίσως σε mac να εγκαθίσταται χειροκίνητα με κάποιο package installer, σε iOS δεν παίζουν τέτοια.

 

 

Επι της ουσίας πάντως, πέρα από τον εντυπωσιασμό του 4Κ, δεν νομίζω ότι παρατηρούνται πραγματικές διαφορές σε οθόνες των 6ιντσων.

 

Εκεί που πραγματικά ίσως βλέπαμε κάποια διαφορα είναι στα iPad.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν βλέπουμε πάνω από 1080 στο YouTube σε iOS είναι η μη υποστήριξη του VP9 codec της Google από την Apple, ο οποιος χρησιμοποιείται σε 2K και 4Κ videos του YouTube.

 

Δεν τον συμπεριλαμβάνει δηλαδή η Apple στο λειτουργικό της (iOS/MacOS) επειδή προωθεί τον H265/HEVC codec, τον οποιο θεωρεί καλύτερο. Ίσως σε mac να εγκαθίσταται χειροκίνητα με κάποιο package installer, σε iOS δεν παίζουν τέτοια.

 

 

Επι της ουσίας πάντως, πέρα από τον εντυπωσιασμό του 4Κ, δεν νομίζω ότι παρατηρούνται πραγματικές διαφορές σε οθόνες των 6ιντσων.

 

Εκεί που πραγματικά ίσως βλέπαμε κάποια διαφορα είναι στα iPad.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δίκιο έχεις κάτι αντίστοιχο είχα διαβάσει

 

4K όχι δεν βλέπεις διαφορες ούτε και σε 12-13´´

 

Τέλος πάντων όλο αυτό δεν βοηθάει εμάς τους τελικούς καταναλωτές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μην ξανα ασχοληθεις με το ατομο μου γιατι το παρακανες. Αμα δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω η τα θεωρεις λαθος μπορεις απλα να τα αγνοεις η να πεις την αποψη σου χωρις να μου λες τι θα κανω.

Καλο θα ηταν να γραψεις κιολας κατω τι συσκευη διαθετεις γιατι παιζει κι αυτο ΜΕΓΑΛΟ ρολο

 

Μαρεσεις Tasso,εχεις την κλασσικη Ελληνικη νοοτροπια του οτι''εγω θα σας κριτικαρω εσας τους υπολοιπους σε οτι γραφετε,αλλα εσεις απαγορευετε να με κριτικαρετε σε αυτα που γραφω''ξεχνωντας οτι συμμετεχεις σε ανοιχτό δημοσιο forum,και οτι τα γραπτα ολων μας(οπως και τα δικα μου πολλες φορες παλιοτερα)σηκωνουν κριτικη απο τους υπολοιπους.

 

Οσο για το τι συσκευη εχω δεν χρειαζεται να βαλω τιποτα σε καμια υπογραφη. Απο τις πρωτες σελιδες που ηταν να κυκλοφορησουν στην χωρα μας εχω αναφερει και τι συσκευη εχω,και ποτε την πηρα και απο ποιο καταστημα κιολας που με ταλαιπώρησε πολυ.

 

Εγω για ενα πραγμα μονο λυπαμαι. Να ερχονται στο forum ατομα οπως ο προηγουμενος για να παρουν βοηθεια σε αυτο που ρωτανε με αιτιολογηση/επιχειρηματα,και να δεχονται μονο κουβεντες του τυπου''μην το παρεις ειναι παλιο''.

Και εγω που του εδωσα link να δει τι πιστευουν οι ιδιοι οι κατοχοι που ηταν στην θεση του και γιατι το προτιμησαν(κοινως αυτο που ψαχνει)να τρωω και κραξιμο.

Δεν πειραζει,να μου πεις ειναι και αυτος ενας απο τους πολλους λογους που τα θεματα των Iphone εχουν την κινηση που εχουν,οπως εχει αναφερθει και παλιοτερα απο αλλους.

 

Παμε παρακατω.......

 

[/color]

Ενταξει. Δεν ειναι κακη η οθονη του 11 αλλα και ιδια αποδοση με amoled δεν τη λες. Επισης αυτο με το youtube που το βρηκες; Βλεπω κανονικα στα 1080 60fps.

 

Προφανως και ιδια αποδοση δεν εχει το 11ρι με ενα Iphone με amoled οθονη.

Ειχα το XS max και εχω τωρα το 11ρι. Σαν χρωματα και τα δυο κινητα ειναι παρα πολυ κοντα εκτος απο τα μαυρα που ειδικα τωρα με το Dark Mode κανει μπαμ η διαφορα.

 

Επισης και σε 2=3παιχνιδια που δοκιμασα το ενα διπλα στο αλλο οι συσκευες και εκει ηταν αισθητη η διαφορα,ειδικα οταν τα κοιτουσες υπο γωνια.

 

Τελος διαφορα υπαρχει ακομα και στην μεγιστη φωτεινοτητα.

 

Μια χαρα φωτεινο ειναι και το Iphone 11 και μπορεις να διαβασεις εξω στον ηλιο χωρις κανενα θεμα,αλλα η μεγιστη φωτεινοτητα που εφτανε το XS max,δεν την φτανει.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Χθες έπλυνα το κινητο.

Ενώ όλα καλά παρατηρώ ότι το ηχείο πάνω τσιρίζει λιγο.

Υπάρχει κάτι που μπορω να κάνω η το αφήνω στην τύχη του ;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Χθες έπλυνα το κινητο.

 

Ενώ όλα καλά παρατηρώ ότι το ηχείο πάνω τσιρίζει λιγο.

 

Υπάρχει κάτι που μπορω να κάνω η το αφήνω στην τύχη του ;

 

 

 

Λογικά θα φύγει το νερό σε μερικές ώρες, μην το πειράζεις.

Αν δεις ότι το «τσίριγμα» επιμενει για μέρες, μάλλον έκανες πατάτα.

 

Εγώ έτσι χάλασα το home button στο 7αρι μου, από σαπούνισμα και ξέπλυμα στη βρύση. Ευτυχώς ήμουν στον πρώτο χρόνο, το έπαιξα τρελίτσα και μου έκαναν αντικατάσταση συσκευής.

 

Από τότε, μόνο επιφανειακό πλύσιμο με βρεγμένο πανί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα φύγει το νερό σε μερικές ώρες, μην το πειράζεις.

Αν δεις ότι το «τσίριγμα» επιμενει για μέρες, μάλλον έκανες πατάτα.

 

Εγώ έτσι χάλασα το home button στο 7αρι μου, από σαπούνισμα και ξέπλυμα στη βρύση. Ευτυχώς ήμουν στον πρώτο χρόνο, το έπαιξα τρελίτσα και μου έκαναν αντικατάσταση συσκευής.

 

Από τότε, μόνο επιφανειακό πλύσιμο με βρεγμένο πανί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ναι .. πέρασαν σχεδόν 24 ώρες ..

 

αυτό εκανα .. ανά δυο μήνες παίζει σαπουνόνερο

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι κανετε πολυ κακο στην συσκευη σας

μονο λιγο νερο ισως ειναι επιτρεπτο

οποιοδηποτε αλλο χημικο μπορει να κανει ζημια σε πολλα σημεια οπως τσιμουχακια, κολλες, φλαντζες και λοιπα.

 

Εγω πολλες φορες το σκουπιζω με την υγρη πετσετα μονο πχ οταν βγαινω απο το μπανιο.

Εχει αντοχη στο νερο αλλα δεν βλεπω κανεναν σοβαρο λογο για να βαλω την συσκευη μου κατω απο την βρυση

μετα αμα κατα τυχη παθω ζημια δεν θα φταιει η apple που δεν θα με καλυπτει η εγγυηση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Χθες έπλυνα το κινητο.

Ενώ όλα καλά παρατηρώ ότι το ηχείο πάνω τσιρίζει λιγο.

Υπάρχει κάτι που μπορω να κάνω η το αφήνω στην τύχη του ;

 

Υπάρχει αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις:

https://shortcutsgallery.com/shortcuts/water-eject-%F0%9F%92%A7/

 

Βέβαια καλό είναι αυτό να το κάνεις μετά το πλύσιμο και όχι τώρα που έχουν περάσει μέρες.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω το κινητό θέλει καθάρισμα με ένα πανάκι, αντέ και λίγο υγρό.

Επίσης υπάρχουν και ειδικες συσκευές που βάζεις μέσα το κινητό και με ακτίνες UVA σκοτώνουν μεγάλο μέρος τον μικροβίων.

Edited by drollAntonis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις:

https://shortcutsgallery.com/shortcuts/water-eject-%F0%9F%92%A7/

 

Βέβαια καλό είναι αυτό να το κάνεις μετά το πλύσιμο και όχι τώρα που έχουν περάσει μέρες.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω το κινητό θέλει καθάρισμα με ένα πανάκι, αντέ και λίγο υγρό.

Επίσης υπάρχουν και ειδικες συσκευές που βάζειε μέσα το κινητό και με ακτίνες UVA σκοτώνουν μεγάλο μέρος τον μικροβίων.

 

Δεν ήξερα δεν ρώταγα :confused: η μαλκ.... έγινε ..

η αλήθεια είναι ότι είχα δει βίντεο που το βάζουν 4 , 8, 12 μέτρα για μισή ώρα χωρίς να πάθουν τπτ.

Δεν ξέρω αν το σαπούνι έφραξε την γρίλια η μπήκε νερό.

Ότι έγινε έγινε

Thx anyway

 

Επανέρχομαι.

Το εΒάλα χθες στο ρύζι (το πάνω μέρος) αλλά τπτ.

Μετά ως τελευταία λύση έθαψα όλο το σώμα και έβαλα στον ήλιο (την γρίλια πάνω) για μισή ώρα και έφτιαξε

Edited by dleyteris

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά

Αυτά τα τηλέφωνα τα πήρατε εσείς η σας τα κάνανε δώρο

Που ξανά ακούσατε ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα να τα σαπουνίζεις και να τα κάνετε μπάνιο

Εγώ νόμιζα ότι τρολάρετε τόση ώρα

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα φύγει το νερό σε μερικές ώρες, μην το πειράζεις.

Αν δεις ότι το «τσίριγμα» επιμενει για μέρες, μάλλον έκανες πατάτα.

 

Εγώ έτσι χάλασα το home button στο 7αρι μου, από σαπούνισμα και ξέπλυμα στη βρύση. Ευτυχώς ήμουν στον πρώτο χρόνο, το έπαιξα τρελίτσα και μου έκαναν αντικατάσταση συσκευής.

 

Από τότε, μόνο επιφανειακό πλύσιμο με βρεγμένο πανί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μία λεκανίδα με νερό και δύο κουταλιές μπλέ Λουλάκι και γίνεται κουργιάλι το κινητό.

Το αφήνεις μέσα πλήρως φορτισμένο όλο το βράδυ

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά

Αυτά τα τηλέφωνα τα πήρατε εσείς η σας τα κάνανε δώρο

Που ξανά ακούσατε ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα να τα σαπουνίζεις και να τα κάνετε μπάνιο

Εγώ νόμιζα ότι τρολάρετε τόση ώρα

 

Εχουν αναφερθει και παλιοτερα κυριως σε Samsung συσκευες αναλογα..πλυσίματα και η αφορμη οπως ειχαν δηλωσει τοτε οι συμφορουμιτες ηταν οτι αφου ειδαν να το κανει ο αλλος στην διαφημιση,ειπαν να το κανουν και αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δηλαδή...μερικά πράγματα μπορεί να σε καραφλιάσουν σε dt. :blink::worry:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει και παλιοτερα κυριως σε Samsung συσκευες αναλογα..πλυσίματα και η αφορμη οπως ειχαν δηλωσει τοτε οι συμφορουμιτες ηταν οτι αφου ειδαν να το κανει ο αλλος στην διαφημιση,ειπαν να το κανουν και αυτοι.

 

Λουλάκι λέμε όλο το βράδυ.

Λέω να εμπλουτίσω την συνταγή και να προσθέσω μια κουταλιά της σούπας Detol να μην κολλήσει το iphone κανένα Κορωνοϊό

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Ας σταματήσουμε τα πειράγματα

Όλα τα χημικά κάνουν ζημιά στα μέρη του κινητού

Το νερό επίσης μπορεί να κάνει ζημιά άσχετα εάν αυτοί λένε ότι αντέχει σε τόσα μέτρα για τόσα λεπτά

Η αδιαβροχοποιηση είναι καλό να μας προστατέψει ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ κάποιου ατυχήματος δηλαδή πτώση σε νερό ή να πέσει ένα ποτήρι νερό επάνω κατά λάθος

 

Να πάρω εγώ από μόνο και να μπαίνω πισίνα, να το πλύνω με χημικά, να το βάζω στο μπάνιο μαζί μου να βλέπω ταινίες και όλα αυτά είναι το μεγαλύτερο λάθος

 

Δικές σας είναι οι συσκευές ο καθένας που την έχει πληρώσει ας την κάνει ότι θέλει αλλά το σωστό για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων είναι όπως είπα παραπάνω ΝΑ ΜΗΝ το βρέχουμε και να μην ρίχνουμε χημικά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μία λεκανίδα με νερό και δύο κουταλιές μπλέ Λουλάκι και γίνεται κουργιάλι το κινητό.

Το αφήνεις μέσα πλήρως φορτισμένο όλο το βράδυ

 

Aκριβώς αυτό που λέει ο φίλος chrisakis, δύο κουταλιές λουλάκι και λάμπει

[προσοχή, κουταλάκι του γλυκού και να είναι φορτισμένο 100%]

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...