Jump to content

iPhone 11 Pro


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ παιδιά δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό και πως δουλεύει

 

Μέσα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας είναι μια επιλογή

Μαθαίνει τον τρόπο που φορτίζεις την συσκευή, εάν το αφήνεις όλη την νύχτα στην πρίζα το φορτίζει μέχρι το 80% και μετά το δίνει ρεύμα πολύ αργά αργά πχ μέχρι τις 6-7 το πρωί που ξυπνάς να φτάσει στο 100%

 

Εάν δεν το χρησιμοποιείς αυτό τότε πχ το βάζεις 11 το βράδυ να φορτίσει, στις 12:30 έχει φτάσει στο 100% και μετά απλά μένει συνέχεια εκεί μέχρι το πρωί

 

Υποτίθεται η παραμονή του φορτιστή ενώ είναι στο 100% κάνει ζημιά στην μπαταρία γι αυτό έχουν δημιουργήσει την παραπάνω τεχνολογία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας είναι μια επιλογή

Μαθαίνει τον τρόπο που φορτίζεις την συσκευή, εάν το αφήνεις όλη την νύχτα στην πρίζα το φορτίζει μέχρι το 80% και μετά το δίνει ρεύμα πολύ αργά αργά πχ μέχρι τις 6-7 το πρωί που ξυπνάς να φτάσει στο 100%

 

Εάν δεν το χρησιμοποιείς αυτό τότε πχ το βάζεις 11 το βράδυ να φορτίσει, στις 12:30 έχει φτάσει στο 100% και μετά απλά μένει συνέχεια εκεί μέχρι το πρωί

 

Υποτίθεται η παραμονή του φορτιστή ενώ είναι στο 100% κάνει ζημιά στην μπαταρία γι αυτό έχουν δημιουργήσει την παραπάνω τεχνολογία

 

Δηλ εγώ που δεν το φορτίζω ποτέ την νύχτα ?.....Την έχω δει αυτήν την επιλογή και την έχω ενεργοποιημενη

Link to comment
Share on other sites

Δηλ εγώ που δεν το φορτίζω ποτέ την νύχτα ?.....Την έχω δει αυτήν την επιλογή και την έχω ενεργοποιημενη

 

Δεν μπορείς να ξέρεις εάν δουλεύει

Δεν έχεις και θέμα Αφού όταν φορτίζει το βγάζεις δεν το αφήνεις με τις ώρες να φορτίζει άδικα

 

Κι εγώ το Χ το φόρτιζα πάντα έως 80-85%

Το 6s δεν με νοιάζει και το αφήνω όλη νύχτα έτσι κι άλλος η μπαταρία του είναι για αλλαγή

 

Άποψη μου

Απέφυγε να το αφήνεις όλη νύχτα εάν μπορείς ακόμα και με αυτήν την έξυπνη φόρτιση

 

Πχ πριν κοιμηθείς εάν φορτίσεις έως 85%, το πρωί θα έχεις 82% νομίζω φτάνει για όλη την ημέρα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις εάν δουλεύει

Δεν έχεις και θέμα Αφού όταν φορτίζει το βγάζεις δεν το αφήνεις με τις ώρες να φορτίζει άδικα

 

Ευχαριστώ Τάσο ...και σπάνια το φορτίζω κιόλας μέχρι τέλος...βαριέμαι να περιμένω

Και με τον φορτιστή της μάνας του

Να σε ρωτήσω ω κάτι άλλο...εγώ σκομα χρησιμοποιώ τον μανισιο φορτιστή που έχω από το 6 αρι .....δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα για το XR έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τάσο ...και σπάνια το φορτίζω κιόλας μέχρι τέλος...βαριέμαι να περιμένω

Και με τον φορτιστή της μάνας του

Να σε ρωτήσω ω κάτι άλλο...εγώ σκομα χρησιμοποιώ τον μανισιο φορτιστή που έχω από το 6 αρι .....δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα για το XR έτσι ?

 

Ίδιοι υποτίθεται είναι

Ο επεξεργαστής κανονίζει ποσό ρεύμα θα τραβήξει

Και 3Α να βάλεις πάλι αυτό μόνο του θα τραβάει πχ 0.7Α με ανοιχτή οθόνη, 1.5Α με σβηστή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να δουλεύει... βάζεις το πρωί ξυπνητήρι; Και εγώ το φορτίζω κατά τη διάρκεια της νύχτας (σε ασύρματο φορτιστή μάλιστα).

Ναι και ξυπνητήρι καθημερινά το ίδιο και «μην ενοχλείτε» με πρόγραμμα καθημερινό .

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορείς να ξέρεις εάν δουλεύει

Δεν έχεις και θέμα Αφού όταν φορτίζει το βγάζεις δεν το αφήνεις με τις ώρες να φορτίζει άδικα

 

Κι εγώ το Χ το φόρτιζα πάντα έως 80-85%

Το 6s δεν με νοιάζει και το αφήνω όλη νύχτα έτσι κι άλλος η μπαταρία του είναι για αλλαγή

 

Άποψη μου

Απέφυγε να το αφήνεις όλη νύχτα εάν μπορείς ακόμα και με αυτήν την έξυπνη φόρτιση

 

Πχ πριν κοιμηθείς εάν φορτίσεις έως 85%, το πρωί θα έχεις 82% νομίζω φτάνει για όλη την ημέρα

Το αν δουλεύει φαίνεται από το γράφημα τις μπαταρίας (στο 8 plus με ίδιο setup και με 82% μπαταρία δουλεύει κανονικά και η λειτουργία και το κινητό ακόμα και με τέτοιο ποσοστό ).

 

Υποτίθεται αυτή η λειτουργία αυτό τον σκοπό έχει , να προστατεύει την μπαταρία από την παρατεταμένη φόρτιση και την «ηλικίωση» της όπως γράφει .

 

Συμπέρασμα ,απλά δεν λειτουργεί σε όλους και δεν καταλαβαίνω τον λόγο .

 

Αυτό με το φόρτιζω μέχρι 85% και αποφορτίζω μέχρι 20% το σέβομαι ,αλλά δεν το θεωρώ λογικό .

Πχ παίρνω ένα αυτοκίνητο με καλή αυτονομία ,αλλά το χρησιμοποιώ για κοντινές αποστάσεις γιατί φοβάμαι μην χαλάσει ,δεν στέκει .

Ή έχει αξιοπιστία ή δεν έχει .

Edited by Tsarli
Link to comment
Share on other sites

Με τι ασχολείστε ρε παιδιά.

Αξίζει αυτός ο ψυχαναγκασμός αφού όλοι θα αλλάξουμε μπαταρία με 50-60€ σε 2 έτη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν αξίζει ,απλά μου έκανε εντύπωση ότι η λειτουργία κάνει διακρίσεις και λειτουργεί όπου θέλει .

Εκεί που διαφωνώ όμως κάθετα ,είναι ότι υπάρχει μια λειτουργία που την έχουν ανακοινώσει ως ένα εργαλείο για την εξυπηρέτηση του χρήστη και τελικά δεν λειτουργεί . Αυτό είναι φάουλ .

Edited by Tsarli
Αλλαγή
Link to comment
Share on other sites

Ναι και ξυπνητήρι καθημερινά το ίδιο και «μην ενοχλείτε» με πρόγραμμα καθημερινό .

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αν δουλεύει φαίνεται από το γράφημα τις μπαταρίας (στο 8 plus με ίδιο setup και με 82% μπαταρία δουλεύει κανονικά και η λειτουργία και το κινητό ακόμα και με τέτοιο ποσοστό ).

 

Υποτίθεται αυτή η λειτουργία αυτό τον σκοπό έχει , να προστατεύει την μπαταρία από την παρατεταμένη φόρτιση και την «ηλικίωση» της όπως γράφει .

 

Συμπέρασμα ,απλά δεν λειτουργεί σε όλους και δεν καταλαβαίνω τον λόγο .

 

Αυτό με το φόρτιζω μέχρι 85% και αποφορτίζω μέχρι 20% το σέβομαι ,αλλά δεν το θεωρώ λογικό .

Πχ παίρνω ένα αυτοκίνητο με καλή αυτονομία ,αλλά το χρησιμοποιώ για κοντινές αποστάσεις γιατί φοβάμαι μην χαλάσει ,δεν στέκει .

Ή έχει αξιοπιστία ή δεν έχει .

 

Επιλογή σου είναι εγώ το τηρώ πάντως

 

Καλά ειδικά στο αυτοκίνητο άμα κανείς κοντινές χαλάνε κι αλλά εκτός από μπαταρία όπως ελατήρια, κύλινδροι, μίζα και μετά καίει πιο εύκολα λάδια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι επιλογή μου .

Όπως επίσης επιλογή μου είναι να ζητάω αυτά που ανακοινώνει η Apple και η κάθε εταιρία από την στιγμή που είμαι χρήστης-καταναλωτής του λογισμικού της και του υλικού της .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό με το φόρτιζω μέχρι 85% και αποφορτίζω μέχρι 20% το σέβομαι ,αλλά δεν το θεωρώ λογικό .

 

Και αυτό δεν είναι λογικό. Γνωρίζω περίπτωση που ο χρήστης ακολουθούσε με ευλάβεια τον προαναφερόμενο τρόπο φόρτισης και όταν αποφάσισε να το αλλάξει μετά από πολύ καιρό, η μπαταρία του έπεφτε "νερό" από το 100% μέχρι το 85% και όταν έφτανε στο 20%, έπεφτε επίσης νερό μέχρι το 0.

 

Από τη δική μου εμπειρία λίγο έχει να κάνει με το ποια νομίζει ο καθένας ότι είναι η διαδικασία της σωστής φόρτισης, αλλά κυρίως με τη ποιότητα της μπαταρία της εκάστοτε συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό δεν είναι λογικό. Γνωρίζω περίπτωση που ο χρήστης ακολουθούσε με ευλάβεια τον προαναφερόμενο τρόπο φόρτισης και όταν αποφάσισε να το αλλάξει μετά από πολύ καιρό, η μπαταρία του έπεφτε "νερό" από το 100% μέχρι το 85% και όταν έφτανε στο 20%, έπεφτε επίσης νερό μέχρι το 0.

 

Από τη δική μου εμπειρία λίγο έχει να κάνει με το ποια νομίζει ο καθένας ότι είναι η διαδικασία της σωστής φόρτισης, αλλά κυρίως με τη ποιότητα της μπαταρία της εκάστοτε συσκευής.

 

Πρώτο ρόλο παίζει η μπαταρία που θα σου τύχει

Μετά εάν θέλεις να την προσεχείς ίσως σε βγάλει λίγο καιρό παραπάνω

Αυτό δεν υπάρχει κάτι άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πχ παίρνω ένα αυτοκίνητο με καλή αυτονομία ,αλλά το χρησιμοποιώ για κοντινές αποστάσεις γιατί φοβάμαι μην χαλάσει ,δεν στέκει .

Ή έχει αξιοπιστία ή δεν έχει .

 

Εντελως ακυρο παραδειγμα.

Συγκρινεις τις χημικες ιδιοτητες μιας μπαταριας με τη χρησιμοτητα ενος αυτοκινητου. :shifty:

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντελως ακυρο παραδειγμα.

Συγκρινεις τις χημικες ιδιοτητες μιας μπαταριας με τη χρησιμοτητα ενος αυτοκινητου. :shifty:

 

Μάλλον δεν το κατάλαβες .

Δεν συγκρίνω τίποτα ,ούτε μιλάω για χρησιμότητα ,μιλάω παραβολικά για την χρηστικότητα .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το κατάλαβες .

Δεν συγκρίνω τίποτα ,ούτε μιλάω για χρησιμότητα ,μιλάω παραβολικά για την χρηστικότητα .

 

Ατυχές ήταν το παράδειγμα σου εντελώς μην το συνεχίζουμε

 

Δεκτό ότι κάποιος έδωσε πχ 1000€ και θέλει να το αφήνει να φορτίζει όλη νύχτα χωρίς να έχει πρόβλημα

Όπως θέλει ο καθένας δουλεύει την συσκευή του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το κατάλαβες .

Δεν συγκρίνω τίποτα ,ούτε μιλάω για χρησιμότητα ,μιλάω παραβολικά για την χρηστικότητα .

 

Μαλλον κανείς δεν κατάλαβε γιατι ο μονο εσυ θεωρεις το παραδειγμα σου σωστο.

Κι εγω θα θελα με το που μπαινω στο αμαξι μου και το βαζω μπρος να φευγω αμεσως, αλλα δεν το κανω γιατι ετσι κανω μακροχρονια ζημια στο μοτερ. Ξεβολευομαι λιγακι που περιμενω 5-10 λεπτα να ανεβασει θερμοκρασια, αλλα κανω καλο στο μοτερ. Ε και στα κινητα ξεβολευομαστε λιγακι αλλα μακροπροθεσμα κανουμε καλο στην μπαταρια.

Αυτο θα ηταν ενα σωστο παραδειγμα/παραλληλισμος και οχι αυτο που εδωσες.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ατυχές ήταν το παράδειγμα σου εντελώς μην το συνεχίζουμε

 

Δεκτό ότι κάποιος έδωσε πχ 1000€ και θέλει να το αφήνει να φορτίζει όλη νύχτα χωρίς να έχει πρόβλημα

Όπως θέλει ο καθένας δουλεύει την συσκευή του

 

Δεκτό το ότι διαφωνούμε στο τί είναι η έννοια της «χρηστικότητας».

Επίσης δεν έθιξα το θέμα της τιμής .

Επίσης δεν είπα ότι θέλω να το φορτίζω όλη νύχτα, άσχετα εάν αυτό κάνω γιατί αυτό βολεύει το προσωπικό μου πρόγραμμα .

Είπα απλά ότι υπάρχει μια λειτουργία που ανακοινώνει η εκάστοτε εταιρία και δεν είναι διαθέσιμη σε όλες τις συσκευές της, όπως η ίδια λέει .

Κάτοχος 2 συσκευών ,που στην μια λειτουργεί κανονικά και βοηθάει αρκετά .

Δεν συνεχίζω «κάτι»,διάλογο κάνουμε πολιτισμένα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαλλον κανείς δεν κατάλαβε γιατι ο μονο εσυ θεωρεις το παραδειγμα σου σωστο.

Κι εγω θα θελα με το που μπαινω στο αμαξι μου και το βαζω μπρος να φευγω αμεσως, αλλα δεν το κανω γιατι ετσι κανω μακροχρονια ζημια στο μοτερ. Ξεβολευομαι λιγακι που περιμενω 5-10 λεπτα να ανεβασει θερμοκρασια, αλλα κανω καλο στο μοτερ. Ε και στα κινητα ξεβολευομαστε λιγακι αλλα μακροπροθεσμα κανουμε καλο στην μπαταρια.

Αυτο θα ηταν ενα σωστο παραδειγμα/παραλληλισμος και οχι αυτο που εδωσες.

Η προστασία της κάθε συσκευής ,διαφέρει από την χρηστικότητα της.

Το ότι διαφωνούμε δεν είναι κακό ,ίσα ίσα δημιουργείται διάλογος .

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει σε πολλές συσκευές

Άγνωστο το γιατί

Όπως και η υγεία μπαταρίας ήταν beta για πολύ καιρό ίσως και αυτό ακόμα γίνονται δοκιμές

 

Όλοι συμφωνούμε ότι άλλο πράγμα αυτό που μας βολεύει και άλλο πράγμα κάνω πίσω για καλό της συσκευή μου με ότι συνεπάγεται

Άλλος το τηρεί άλλος όχι.

Είναι καθαρά επιλογή του καθενός, δίκη του η συσκευή δίκη του και η μεταχείριση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό το ότι διαφωνούμε στο τί είναι η έννοια της «χρηστικότητας».

Επίσης δεν έθιξα το θέμα της τιμής .

Επίσης δεν είπα ότι θέλω να το φορτίζω όλη νύχτα, άσχετα εάν αυτό κάνω γιατί αυτό βολεύει το προσωπικό μου πρόγραμμα .

Είπα απλά ότι υπάρχει μια λειτουργία που ανακοινώνει η εκάστοτε εταιρία και δεν είναι διαθέσιμη σε όλες τις συσκευές της, όπως η ίδια λέει .

Κάτοχος 2 συσκευών ,που στην μια λειτουργεί κανονικά και βοηθάει αρκετά .

Δεν συνεχίζω «κάτι»,διάλογο κάνουμε πολιτισμένα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η προστασία της κάθε συσκευής ,διαφέρει από την χρηστικότητα της.

Το ότι διαφωνούμε δεν είναι κακό ,ίσα ίσα δημιουργείται διάλογος .

 

Πολλες φορες για την προστασια θυσιαζουμε τη χρηστικοτητα! Και αυτο δε συμβαινει μονο στα κινητα!

Κι εγω που παντα φορτιζω τα κινητα μου καθε 2ο βραδυ, δεν αντιμετωπισα ποτέ υπέρμετρη φθορά.

Σιγουρα το ιδανικο θα ηταν να τα κραταμε 40-80% αλλα αυτο ειναι σχεδον παντα φυσει αδυνατον, οποτε κοιταμε να τηρουμε καποιους βασικους κανονες οπως να μην αφηνουμε να πεφτει η μπαταρια πολυ χαμηλα, να μην το φορτιζουμε ενω παιζουμε games κτλ.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κάτοχος και εγώ ερχόμενος από iPhone Xsmax,έχω να πω έχω πάθει πλάκα με την συσκεύη και όσον αφορά την μπαταρία,Από εχθές το απόγευμα που έκανα το backup 5 η ώρα το απόγευμα και εκανε download τα app και η συσκευη δυλευε στο fullκαι τώρα έχω 45% μπαταρία...

Για δώστε μου τα φώτα σας ρε παλικάρια πώς να φορτίσω το κινητό τις πρώτες 2-3 φόρτισης..

Το ξέρω δεν είναι καλό να υπηρετούμε το κινητό αλλά να υπηρετεί αυτό εμας...απλά για τις πρώτες 2-3-4 φόρτισεις ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το θέμα φόρτισης της συσκευής, μέχρι ποιο ποσοστό, αλλά μέχρι πόσο θα αφήσω την μπαταρία να αποφορτίσει, είναι να είχαμε να λέγαμε χωρίς να θέλω να επικρίνω τις επιλογές που κάνει κάποιος σε αυτό το κομμάτι. Από προσωπική χρήση, χωρίς να λειτουργεί η βελτιστοποιημένη φόρτιση, να το φορτίζω κάθε βράδυ, χωρίς να βλέπω πόσο ποσοστό μπαταρίας υπολείπεται, μπορεί να είναι 20-30-50%, αγορασμένο 30 Οκτωβρίου, και να το έχω ξεσκίσει στην κυριολεξία το κινητό, η υγεία της μπαταρίας είναι στο 100%.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο διάστημα που αλλάζουμε τις συσκευές δεν έχει νόημα να προσέχουμε τόσο πολύ το θέμα φόρτισης (δλδ απο 20% μέχρι 80%) γιατί με αυτόν τον τρόπο αναγκαστικά θα πηγαίνουμε πιο πολλές φορές στην πρίζα για να καταφέρουμε κάτι(καλή υγεία μπαταρίας) που σε λίγο καιρό θα καταλάβουμε οτι τζάμπα το κάναμε αφου θα έρθει η ώρα για αλλαγή συσκευής. Το καλύτερο είναι όσες φορές θέλει ο καθένας να φορτίζει την συσκευή του και απο όποιο ποσοστό και μετά θέλει αναλόγως το πρόγραμμά του ο καθένας.
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...