Jump to content

[Note 10 series] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από κάνα 15νθημερο χρήσης πλέον μπορώ να πω και εγώ ότι με καλύπτει μια χαρά.

 

Μία παρένθεση εδώ, μετά το s9 plus, δηλαδή με note 9 και s10 plus δεν είχα πρόβλημα έβγαζα μέρα στο 99% των περιπτώσεων.

 

Απλά όλο και έστω λίγο καλύτερα σε κάθε νέο μοντέλο.

 

Όπως έχω γράψει ξανά, το ιδανικό για μένα είναι να μου βγάζει μέρα.

Τώρα αν όταν το βάλω για φόρτιση έχει 10% μπαταρία ή 30 δεν με απασχολεί.

 

Κάθε βράδυ φορτίζω.

Οκ είσαι ποιο άνετος αν κρατάει έστω λίγο περισσότερο χωρίς φόβο ότι θα μείνεις μέσα στη μέρα.

 

Ή χρήση που κάνω συνήθως είναι με ρυθμίσεις οθόνης 2k.

Λειτουργία απόδοσης υψηλή.

Μαύρο θέμα (γιατί έτσι μ αρέσει όχι για οικονομία).

Συγχρονισμό ανοιχτό εννοείται.

2 Gmail.

Περισσότερο wifi και λιγότερο δεδομένα.

70-30.

60-40

Κάπως έτσι.

Βρίσκομαι σε περιοχές με καλό σήμα, στη χειρότερη 2 γραμμές.

 

Φωτεινότητα αυτόματο, απλά στο τέρμα σκοτάδι το χαμηλώνω και λίγο χειροκίνητα, γιατί με ενοχλεί.

Και μετά όταν το παρατάω ξαναβάζω την μπάρα φωτεινότητας στη θέση της.

 

Αυτό γιατί αν το αφήσω στο σκοτάδι όπως με βολεύει,

μετά στον κανονικό φωτισμό του σπιτιού είναι ποιο χαμηλά από ότι θα ήθελα.

 

Με την αυτόματη φωτεινότητα όλα καλά λοιπόν εκτός από το τέρμα σκοτάδι.

 

Και 21:00 με 07:00 φίλτρο μπλε φωτός.

 

Παρακάτω,

Bluetooth συνέχεια ανοιχτό με 2 συσκευές συνδεμένες.

Ρολόι και ακουστικό.

Από 45 έως 90 λεπτά ομιλία.

 

Και βγάζω στο 15 - 17 ωρο 5 με 6 ώρες sot.

Με όλες τις social ενεργοβόρες εφαρμογές εγκατεστημένες.

 

Με Chrome που δεν τον αλλάζω με τίποτα.

Και nova laouncer πάντα!

 

Κλειστή τοποθεσία και aod.

 

Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από κάνα 15νθημερο χρήσης πλέον μπορώ να πω και εγώ ότι με καλύπτει μια χαρά.

 

Μία παρένθεση εδώ, μετά το s9 plus, δηλαδή με note 9 και s10 plus δεν είχα πρόβλημα έβγαζα μέρα στο 99% των περιπτώσεων.

 

Απλά όλο και έστω λίγο καλύτερα σε κάθε νέο μοντέλο.

 

Όπως έχω γράψει ξανά, το ιδανικό για μένα είναι να μου βγάζει μέρα.

Τώρα αν όταν το βάλω για φόρτιση έχει 10% μπαταρία ή 30 δεν με απασχολεί.

 

Κάθε βράδυ φορτίζω.

Οκ είσαι ποιο άνετος αν κρατάει έστω λίγο περισσότερο χωρίς φόβο ότι θα μείνεις μέσα στη μέρα.

 

Ή χρήση που κάνω συνήθως είναι με ρυθμίσεις οθόνης 2k.

Λειτουργία απόδοσης υψηλή.

Μαύρο θέμα (γιατί έτσι μ αρέσει όχι για οικονομία).

Συγχρονισμό ανοιχτό εννοείται.

2 Gmail.

Περισσότερο wifi και λιγότερο δεδομένα.

70-30.

60-40

Κάπως έτσι.

Βρίσκομαι σε περιοχές με καλό σήμα, στη χειρότερη 2 γραμμές.

 

Φωτεινότητα αυτόματο, απλά στο τέρμα σκοτάδι το χαμηλώνω και λίγο χειροκίνητα, γιατί με ενοχλεί.

Και μετά όταν το παρατάω ξαναβάζω την μπάρα φωτεινότητας στη θέση της.

 

Αυτό γιατί αν το αφήσω στο σκοτάδι όπως με βολεύει,

μετά στον κανονικό φωτισμό του σπιτιού είναι ποιο χαμηλά από ότι θα ήθελα.

 

Με την αυτόματη φωτεινότητα όλα καλά λοιπόν εκτός από το τέρμα σκοτάδι.

 

Και 21:00 με 07:00 φίλτρο μπλε φωτός.

 

Παρακάτω,

Bluetooth συνέχεια ανοιχτό με 2 συσκευές συνδεμένες.

Ρολόι και ακουστικό.

Από 45 έως 90 λεπτά ομιλία.

 

Και βγάζω στο 15 - 17 ωρο 5 με 6 ώρες sot.

Με όλες τις social ενεργοβόρες εφαρμογές εγκατεστημένες.

 

Με Chrome που δεν τον αλλάζω με τίποτα.

Και nova laouncer πάντα!

 

Κλειστή τοποθεσία και aod.

 

Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

 

Μια χαρά είσαι, εγώ παρόμοια χρήση κάνω με s10 plus στις 2 μέρες και τις βγαζει άνετα με 30% υπόλοιπο, δηλαδή 5-6 ώρες οθόνη και 3 ώρες ομιλία σε 2 μέρες, μόνη διαφορά ότι έχω fhd ανάλυση οθόνης αλλά δε νομίζω ότι κερδίζω κάτι τρομερό από αυτό στη μπαταρία..θεωρώ ότι έχουν μικρή διαφορά λοιπόν

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι, εγώ παρόμοια χρήση κάνω με s10 plus στις 2 μέρες και τις βγαζει άνετα με 30% υπόλοιπο, δηλαδή 5-6 ώρες οθόνη και 3 ώρες ομιλία σε 2 μέρες, μόνη διαφορά ότι έχω fhd ανάλυση οθόνης αλλά δε νομίζω ότι κερδίζω κάτι τρομερό από αυτό στη μπαταρία..θεωρώ ότι έχουν μικρή διαφορά λοιπόν

 

Στην πρώτη φόρτιση δεν του φαινόταν όμως του note.

Επειδή είχα s10 plus πριν από αυτό, στην πρώτη φόρτιση ήταν χειρότερο του s10 plus.

 

Τώρα ποια τα βλέπω ίσα με διαφορές που ίσως πρέπει να βγουν χρονόμετρα για να τις καταλάβεις.

 

Πρεπει όμως να σημειώσω, πως το s10 plus το είχα στημένο

(άσχετα αν στην συνέχεια άλλαξα αρκετά πράγματα)

Με τις ρυθμίσεις του swind.

Που κάνουν δουλειά!

 

Στο Note δεν είχα χρόνο να το κάνω αυτό για να έχω μια ποιο σωστή σύγκριση.

Τώρα αν έστηνα και το note 10 plus με τον ίδιο τρόπο ίσως υπήρχε εμφανείς διαφορά.

 

Μόνο η εκκίνηση ήταν με τις ρυθμίσεις του swind.

Την επόμενη στιγμή/μέρα τι στήσιμο ήταν όπως είναι σήμερα του Note.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φόρτιση δεν του φαινόταν όμως του note.

Επειδή είχα s10 plus πριν από αυτό, στην πρώτη φόρτιση ήταν χειρότερο του s10 plus.

 

Τώρα ποια τα βλέπω ίσα με διαφορές που ίσως πρέπει να βγουν χρονόμετρα για να τις καταλάβεις.

 

Πρεπει όμως να σημειώσω, πως το s10 plus το είχα στημένο

(άσχετα αν στην συνέχεια άλλαξα αρκετά πράγματα)

Με τις ρυθμίσεις του swind.

Που κάνουν δουλειά!

 

Στο Note δεν είχα χρόνο να το κάνω αυτό για να έχω μια ποιο σωστή σύγκριση.

Τώρα αν έστηνα και το note 10 plus με τον ίδιο τρόπο ίσως υπήρχε εμφανείς διαφορά.

 

Μόνο η εκκίνηση ήταν με τις ρυθμίσεις του swind.

Την επόμενη στιγμή/μέρα τι στήσιμο ήταν όπως είναι σήμερα του Note.

 

Οκ απλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για την αυτονομία του και ενώ πολλοί λένε ότι είναι πολύ καλύτερο από note 9. Εγώ με note 9 και σ10+ έχω παρόμοιους χρόνους, ίσως λίγο καλύτερα με το 2ο αλλά όχι τόσο, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μερικοί να φτάνουν σε τοοοοσο καλύτερες επιδόσεις με το note 10 plus

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για την αυτονομία του και ενώ πολλοί λένε ότι είναι πολύ καλύτερο από note 9. Εγώ με note 9 και σ10+ έχω παρόμοιους χρόνους, ίσως λίγο καλύτερα με το 2ο αλλά όχι τόσο, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μερικοί να φτάνουν σε τοοοοσο καλύτερες επιδόσεις με το note 10 plus

 

Όσο καλύτερο βλέπεις το s10 plus από το note 9,

Τόσο καλύτερο θα δεις το note 10 plus από το s10 plus.

 

Είπαμε γίνονται καλύτερα τα πράγματα έστω και ελάχιστα σε κάθε νέο μοντέλο.

 

Αλλά δε γίναμε ξαφνικά mi max 3. :)

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά αν ρίχνετε ανάλυση στις oled δεν κερδίζετε μπαταρία ούτε κατα 1 λεπτό πιο πολύ από 4k σε 2k και σε 1κ. Αυτό γινόταν στα lg g3,g4,v20 λόγο τον ips οθονών. Στις oled το μονο που κερδίζεις είναι να χάνεται λεπτομέρεια στις φωτογραφίες και στα video και να χάνεται το πολύ ωραίο sharpening που έχουν. Μονο στις ips οθόνες γίνετε αυτο. Και πολύ πιθανό πλέον να μην γίνετε ούτε εκεί. Στις oled δεν λειτουργούσε ποτε αυτό το trick. Κατ εμέ μην χαλάτε το ωραίο σας sharpening με την 4k για το τιποτα. Αμα θέλετε να κερδίσετε μπαταρία κάντε ένα καλο debloat και απαλλάξτε τι κινητό σας από τα pre install apps. Και γενικός την σαβούρα που έχει η samsung και η google μέσα. Kρατήστε λίγα και βασικά apps η αντικαταστήστε τα ήδη υπάρχοντα με αλλα πιο καλογραμμένα. Oπως για παράδειγμα το youtube με το youtube vanced κτλ. Βάλτε και full dark themes σε όλα τα apps(αν γίνετε χωρίς root) και σε όλο το system και είστε ok. Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά αν ρίχνετε ανάλυση στις oled δεν κερδίζετε μπαταρία ούτε κατα 1 λεπτό πιο πολύ από 4k σε 2k και σε 1κ. Αυτό γινόταν στα lg g3,g4,v20 λόγο τον ips οθονών. Στις oled το μονο που κερδίζεις είναι να χάνεται λεπτομέρεια στις φωτογραφίες και στα video και να χάνεται το πολύ ωραίο sharpening που έχουν. Μονο στις ips οθόνες γίνετε αυτο. Και πολύ πιθανό πλέον να μην γίνετε ούτε εκεί. Στις oled δεν λειτουργούσε ποτε αυτό το trick. Κατ εμέ μην χαλάτε το ωραίο σας sharpening με την 4k για το τιποτα. Αμα θέλετε να κερδίσετε μπαταρία κάντε ένα καλο debloat και απαλλάξτε τι κινητό σας από τα pre install apps. Και γενικός την σαβούρα που έχει η samsung και η google μέσα. Kρατήστε λίγα και βασικά apps η αντικαταστήστε τα ήδη υπάρχοντα με αλλα πιο καλογραμμένα. Oπως για παράδειγμα το youtube με το youtube vanced κτλ. Βάλτε και full dark themes σε όλα τα apps(αν γίνετε χωρίς root) και σε όλο το system και είστε ok.

 

Δηλαδη με 2 ιδια κινητα διπλα διπλα το ενα σε 2κ και το αλλο σε 4κ βλεπεις διαφορα σε φωτο και βιντεο? γιατι εγω τα εβαλα και δεν βλεπω καμια διαφορα..με το ζορι βλεπω διαφορες σε μεγαλες οθονες...

το αν υπαρχει κερδος σε μπαταρια δεν ξερω, αλλα στο ματι δεν ειδα καμια με 2 συσκευες διπλα διπλα με το ιδιο υλικο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Έχει κανείς τον ασύρματο διπλό φορτιστή της Samsung αυτόν : https://www.skroutz.gr/s/17618449/Samsung-Wireless-Charger-Duo-Pad-Λευκό.html#, που να το χρησιμοποιεί για το Νοτε 10 plus;

Νομίζω ότι αν και το έχω ρυθμίσει να είναι στη γρήγορη ασύρματη φόρτιση, αργεί να φορτίσει. Για παράδειγμα από το 20% σε 100% κάνει κάτι λιγότερο από τρεις ώρες και εχθές το βράδυ που έτυχε να ξεμείνω εντελώς από μπαταρία , από το 1% στο 100% έκανε 4 ώρες.

Είναι λογικοί αυτοί οι χρόνοι, ξέρει κανείς; Πίστευα ότι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον κατά 20% πιο γρήγορη η φόρτιση από ότι είναι.

Επίσης να ρωτήσω το εξής, όταν το βάζω για φόρτιση με το δικό του φορτιστή λέει π.χ. 2 ώρες και 10 λεπτά και είναι με πάρα πολύ μικρή απόκλιση σωστός ο αναμενόμενος χρόνος και όσο φορτίζει μειώνεται ο αναμενόμενος χρόνος φόρτισης. Λογικό απόλυτα. Στον ασύρματο ξεκινά π.χ. με αναμενόμενο χρόνο 2 ώρες και 25 λεπτά και κατά τη διάρκεια αυξάνει αναλογικά και καταλήγει να φορτίσει πλήρως σε 3 ώρες περίπου.

Έτσι είναι σε όλους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχει κανείς τον ασύρματο διπλό φορτιστή της Samsung αυτόν : https://www.skroutz.gr/s/17618449/Samsung-Wireless-Charger-Duo-Pad-Λευκό.html#, που να το χρησιμοποιεί για το Νοτε 10 plus;

Νομίζω ότι αν και το έχω ρυθμίσει να είναι στη γρήγορη ασύρματη φόρτιση, αργεί να φορτίσει. Για παράδειγμα από το 20% σε 100% κάνει κάτι λιγότερο από τρεις ώρες και εχθές το βράδυ που έτυχε να ξεμείνω εντελώς από μπαταρία , από το 1% στο 100% έκανε 4 ώρες.

Είναι λογικοί αυτοί οι χρόνοι, ξέρει κανείς; Πίστευα ότι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον κατά 20% πιο γρήγορη η φόρτιση από ότι είναι.

Επίσης να ρωτήσω το εξής, όταν το βάζω για φόρτιση με το δικό του φορτιστή λέει π.χ. 2 ώρες και 10 λεπτά και είναι με πάρα πολύ μικρή απόκλιση σωστός ο αναμενόμενος χρόνος και όσο φορτίζει μειώνεται ο αναμενόμενος χρόνος φόρτισης. Λογικό απόλυτα. Στον ασύρματο ξεκινά π.χ. με αναμενόμενο χρόνο 2 ώρες και 25 λεπτά και κατά τη διάρκεια αυξάνει αναλογικά και καταλήγει να φορτίσει πλήρως σε 3 ώρες περίπου.

Έτσι είναι σε όλους;

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν τον φορτιστή.

Τον είχα πάρει για το s10 plus και τώρα τον χρησιμοποιώ για το note 10 plus.

 

Δεν το έχω μετρήσει σε πραγματικό χρόνο, μονο προσέχω καμία φορά πόσο αναμενόμενο χρόνο γράφει στην οθόνη.

 

Το αφήνω 1-2 το βράδυ μέχρι 7-8 το πρωί.

 

Εγώ δεν έχω δει να γράφει ποτέ πάνω από 2 ώρες.

Συνήθως έχω 10-15-25% μπαταρία.

 

Χθες μου συνέβη όμως το εξής παράξενο.

Το βάζω κανονικά, βλέπω 1 ώρα και 40 λεπτά πχ το λαμπάκι άναβε κόκκινο κανονικά και πέφτω για ύπνο.

 

Το πρωί είδα ότι δεν φορτισε καθόλου.

Κοίταξα και την καμπύλη, δεν φαινόταν να πήρε ρεύμα κάποια στιγμή και μετά πχ να διέκοψε.

 

Το έβαλα στο καλώδιο να φορτίσει γρήγορα και από θα το παρακολουθώ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν τον φορτιστή.

Τον είχα πάρει για το s10 plus και τώρα τον χρησιμοποιώ για το note 10 plus.

 

Δεν το έχω μετρήσει σε πραγματικό χρόνο, μονο προσέχω καμία φορά πόσο αναμενόμενο χρόνο γράφει στην οθόνη.

 

Το αφήνω 1-2 το βράδυ μέχρι 7-8 το πρωί.

 

Εγώ δεν έχω δει να γράφει ποτέ πάνω από 2 ώρες.

Συνήθως έχω 10-15-25% μπαταρία.

 

Χθες μου συνέβη όμως το εξής παράξενο.

Το βάζω κανονικά, βλέπω 1 ώρα και 40 λεπτά πχ το λαμπάκι άναβε κόκκινο κανονικά και πέφτω για ύπνο.

 

Το πρωί είδα ότι δεν φορτισε καθόλου.

Κοίταξα και την καμπύλη, δεν φαινόταν να πήρε ρεύμα κάποια στιγμή και μετά πχ να διέκοψε.

 

Το έβαλα στο καλώδιο να φορτίσει γρήγορα και από θα το παρακολουθώ.

Αν θέλεις για παρακολούθησε να δεις αν έχει και σε σένα την ίδια συμεπριφορά, δηλαδή να ξεκινάει με ένα Χ αναμενόμενο χρόνο και κατά τη διάρκεια να αυξάνει. Πιο συγκεκριμένα όταν για παράδειγμα ξεκινάει να φορτίζει και λέει << χρόνος φόρτισης 2,5 ώρες >> καταλήγει στις 3 ώρες και πάνω. Επίσης δες όταν το βάζεις εκεί περίπου στο 20% θέλει σχεδόν τρεις ώρες για το 100%;

Θα περιμένω να μου πεις αν μπορείς.

Επίσης να σου πω ότι και γω όταν το βάζω εκεί γύρω στο 20% με 25% για φόρτιση, στην αρχή λέει λιγότερο από 2 ώρες , περίπου 1 και 50 λεπτά, αλλά μετά καταλήγει σε αυτό που περιγράφω παραπάνω.

Το άλλο που λες ότι σου συνέβη εχθές, το πιο πιθανό είναι να μην είχε κουμπώσει καλά το καλώδιο στο φορτιστή ή να χάλασε το καλώδιο. Τέτοια φαινόμενα με φορτιστές μου έχουν τύχει και πάντα στις δικές μου περιπτώσεις έφταιγε το καλώδιο.

Edited by Leonid111
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν τον φορτιστή.

 

Τον είχα πάρει για το s10 plus και τώρα τον χρησιμοποιώ για το note 10 plus.

 

 

 

Δεν το έχω μετρήσει σε πραγματικό χρόνο, μονο προσέχω καμία φορά πόσο αναμενόμενο χρόνο γράφει στην οθόνη.

 

 

 

Το αφήνω 1-2 το βράδυ μέχρι 7-8 το πρωί.

 

 

 

Εγώ δεν έχω δει να γράφει ποτέ πάνω από 2 ώρες.

 

Συνήθως έχω 10-15-25% μπαταρία.

 

 

 

Χθες μου συνέβη όμως το εξής παράξενο.

 

Το βάζω κανονικά, βλέπω 1 ώρα και 40 λεπτά πχ το λαμπάκι άναβε κόκκινο κανονικά και πέφτω για ύπνο.

 

 

 

Το πρωί είδα ότι δεν φορτισε καθόλου.

 

Κοίταξα και την καμπύλη, δεν φαινόταν να πήρε ρεύμα κάποια στιγμή και μετά πχ να διέκοψε.

 

 

 

Το έβαλα στο καλώδιο να φορτίσει γρήγορα και από θα το παρακολουθώ.

Κλασσικό φαινόμενο όταν δεν έχει πατήσει καλά το κινητό στη βάση. Το έχω πάθει 2-3 φορές με τον διπλό κι εγώ αλλά τον επικλινές.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό φαινόμενο όταν δεν έχει πατήσει καλά το κινητό στη βάση. Το έχω πάθει 2-3 φορές με τον διπλό κι εγώ αλλά τον επικλινές.

Οι δικοί σου χρόνοι φόρτισης και συμπεριφορά είναι ίδιοι;

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί σου χρόνοι φόρτισης και συμπεριφορά είναι ίδιοι;
Αν δεν κάνω λάθος ο δικός μου είναι στα 12W ενώ ο δικός σας στα 15W.

Επειδή το βάζω κάθε βράδυ, έχω απενεργοποιήσει τη γρήγορη ασύρματη φόρτιση.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά βλέπω τελευταία απίστευτη μπαταρία.

Γράφω λίγο την χρήση πάνω κάτω και ανεβάζω και screenshot.

 

Λειτουργία ισχύος υψηλή απόδοση.

2k ανάλυση φυσικά.

Μαύρο θέμα.

Όλα τα γνωστά social εγκατεστημένα.

(Χρήση κατά σειρά περισσότερο προς λιγότερο :Chrome, viber, Facebook, Twitter, instagram.)

Bluetooth ανοιχτό συνέχεια συνδεμένο με ακουστικό και ρολόι.

*σήμερα το ρολόι μόνο τις μισές ώρες όμως.

70/30 WiFi data 4g.

Φωτεινότητα αυτόματο.

Aod και τοποθεσία OFF.

Συγχρονισμός ανοιχτός.

1sim και 1 Micro sd μέσα.

 

Στο 16ωρο με 1μιση ώρα ομιλία 4 ώρες με υπόλοιπο 40%?

Τι άλλο?

Απόλυτα ευχαριστημένος!!

 

https://www.dropbox.com/s/7nxhyz47w2m3ouv/Screenshot_20191016-225731_Settings.jpg?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20191017-195352-Settings.jpg

 

Γράψε μας δύο λόγια για την χρήση..

Εγώ συνεχίζω κάθε μέρα με εξίσου καλούς χρόνους.

 

https://www.dropbox.com/s/z91pp5w6phrq4es/Screenshot_20191018-003424_Settings.jpg?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20191017-195352-Settings.jpg

 

Χάλια οι χρόνοι σου. Στο διάστημα που μετράς έχω 8.30 sot (με wifi, όλα ανοιχτά,2k, όχι 4g. όχι παιχνίδια) γιά δες το τί σου τρώει την μπαταρία;

Edited by frix_ath
Link to comment
Share on other sites

Χάλια οι χρόνοι σου. Στο διάστημα που μετράς έχω 8.30 sot (με wifi, όλα ανοιχτά,2k, όχι 4g. όχι παιχνίδια) γιά δες το τί σου τρώει την μπαταρία;
Πως το ξέρεις ότι είναι χάλια;

 

Αν είναι όλη μέρα με 4g; Αν κινείται σε σημεία που δεν έχουν καλό σήμα; Αν χρησιμοποιεί social ενώ εσύ όχι; Αν είναι όλη μέρα on the move με τη φωτεινότητα να πηγαίνει τέρμα ενώ εσύ σε κλειστούς χώρους;

 

Τα δύο πρώτα να συμβαίνουν μόνο είναι πολύ καλά τα νούμερα του, 20 ώρες αναμονή και 3.5 ώρες οθόνη.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αυτό^

 

Τη χρήση, την έχω περιγράψει πάνω κάτω και στο βασικό τόπικ του N10+.

Wi-Fi - 4G (80/20 περίπου).

AOD όλο το 24ωρο

Βελτιστοποιημένη ρύθμιση με 2Κ οθόνη

ΒΤ σε αμάξι & Galaxy Buds

 

Το άφησα μέχρι να σβήσει χθες. Έβγαλα τελικά μέρα. Η μπαταρία για τα δεδομένα μου, αντέχει όσο θέλω, αλλά θα περίμενα κάτι ακόμη να δίνει. Παραδοσιακά με τη δική μου χρήση, δεν βγάζω εύκολα πάνω από 4hr SOT στα Android.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό^

 

Τη χρήση, την έχω περιγράψει πάνω κάτω και στο βασικό τόπικ του N10+.

Wi-Fi - 4G (80/20 περίπου).

AOD όλο το 24ωρο

Βελτιστοποιημένη ρύθμιση με 2Κ οθόνη

ΒΤ σε αμάξι & Galaxy Buds

 

Το άφησα μέχρι να σβήσει χθες. Έβγαλα τελικά μέρα. Η μπαταρία για τα δεδομένα μου, αντέχει όσο θέλω, αλλά θα περίμενα κάτι ακόμη να δίνει. Παραδοσιακά με τη δική μου χρήση, δεν βγάζω εύκολα πάνω από 4hr SOT στα Android.

 

Με αυτά που περιγράφεις θα έπρεπε να είχες 7 ώρες SOT σε 20ώρη χρήση.

Εγώ με τα ίδια, χωρίς 4g και με AOD που ανοιγοκλείνει, σε 24ώρη χρήση έχω 8.30 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε τέρμα την ανάλυση παρατηρείται και εσείς να χάνει κάπως την σπιρτάδα του το κινητό στο περιβάλλον εργασίας; Σε σχέση με την προεπιλεγμένη επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε τέρμα την ανάλυση παρατηρείται και εσείς να χάνει κάπως την σπιρτάδα του το κινητό στο περιβάλλον εργασίας; Σε σχέση με την προεπιλεγμένη επιλογή;

 

Καμία σχέση, είχα πάντα όλα μου τα note σε 2k ανάλυση, και ποτέ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε τέρμα την ανάλυση παρατηρείται και εσείς να χάνει κάπως την σπιρτάδα του το κινητό στο περιβάλλον εργασίας; Σε σχέση με την προεπιλεγμένη επιλογή;

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε FHD για να κρίνω.

Νομίζω όμως μια χαρά σπιρτάδα έχει με 2K.

Πόσο περισσότερο? :)

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε FHD για να κρίνω.

 

Νομίζω όμως μια χαρά σπιρτάδα έχει με 2K.

 

Πόσο περισσότερο? :)

 

 

 

Βάλτο μια και δούλεψε το για 2-3 μέρες και το ξανά επαναφέρεις δεν γίνεται να μην καταλάβεις διαφορά ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμία σχέση, είχα πάντα όλα μου τα note σε 2k ανάλυση, και ποτέ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

 

 

 

Βάλτο στην μεσαία ανάλυση για 2-3 μέρες και θα καταλάβεις λογικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από σχεδόν δυο εβδομάδες χρήσης με το Note 10+ περίμενα κάτι καλύτερο από τη μπαταρία. Παρόλο που έχω κλείσει εφαρμογές (κυρίως της Microsoft) που δεν χρησιμοποιώ με μέτρια χρήση βγάζει δυο μέρες. Σε γενικές ρυθμίσεις μέτρια φωτεινότητα, χρόνος απενεργοποίησης οθόνης 15 sec κ.λπ. Δεν ξέρω τι άλλη ρύθμιση να κάνω. Ποιές είναι κατά τη γνώμη σας οι ενεργοβόρες εφαρμογές?

Παρατηρώ ότι έχει τσιμπημένη κατανάλωση το Today weather αν και το χρησιμοποιούσα και στο OnePlus 6T (παρεπτιπτόντως η μπαταρία του δεν πιάνεται είναι σε άλλο επίπεδο αφού με την ίδια χρήση για μένα έβγαζε διπλάσιο) και να βάλω άλλη εφαρμογή καιρού.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει?

* Και κάτι άλλο μιας και ειναι σχετικό με το θέμα μπαταρία-φόρτιση. Εχετε να προτείνετε καλό φορτιστή για ασύρματη φόρτιση ή έστω κάποιο after καλό και αξιόπιστο που να μην την τινάξει τα πέταλα την μπαταρία? Στο επίσημο site της Samsung στα Αξεσουάρ δεν φαίνεται κάποιος φορτιστής μόνο για Note10/+.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 10 series] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...