Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως μετά από 6 μήνες χρήση η μπαταρία του παραμένει σκέτη απογοήτευση για 4300...

Μια μέρα με το ζόρι και χωρίς aod και με ρυθμίσεις.

 

κρίμα...

Υπερβολικός, μια μέρα με το ζόρι δε βγάζει ποτέ. Αναλόγως πόσο δουλειά έχω επί καθημερινής βάσης, φτάνει να μπαίνει κάθε βράδυ στην ασύρματη φόρτιση με 50% έως 30%.

Τώρα αν είσαι 10 ώρες πάνω από μια οθόνη κινητού τότε ναι δε θα σε βγάλει, αλλά πρωτίστως κάτι κάνεις λάθος εσύ για να είσαι όλη τη μέρα μπροστά από την οθόνη του κινητού.

Και όλα αυτά με αγορά day 1.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ, πως η μπαταρία μετά από 5 μήνες και android 10, έχει γίνει απογοητευτική

Έχω κάνει και πόσα factory reset και φλασαρισματα από odin και δεν εστρωσε

 

Edit: όχι πως η αυτονομια δεν ειναι καλή, αλλά δεν ειναι όσο ήταν στην αρχή της κατοχής της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω αυτή την έκδοση λογισμικου, το κινητό είναι αγορασμένο από Γερμανό γιατί δεν εχω volte και vowifi;; στο s10plus τα είχα κανονικά δηλαδή είναι ενεργοποίημενα στην γραμμή μου ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ ακριβώς τα ίδια έχω και ενεργοποιημένη την επιλογή "VoLTECalls Sim1" στα Mobile Networks (Δίκτυα Κινητής νομίζω στα ελληνικά). Δεν βλέπω να λειτουργεί. Δίκτυο Cosmote.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Σας εχω τρελο ερωτημα που ειναι και λιγο κουφο. Θα προσπαθησω να το εκφρασω οσο πιο καλυτερα μπορω.

 

Τιτλος θεματος Φωτο και Viber.

 

Τραβαω μια ωραιοτατη φωτο με το κινητο σε ορθια θεση. Τελεια. Ολα σουπερ.

 

Ανοιγω viber να την στειλω και μολις παταω το εικονιδιο με τις φωτογραφιες βλεπω την φωτο σε <ξαπλωμενη> θεση. landscape. !!! Και το πιο παραδοξο ειναι πως οταν την στελνω την στελνει σωστα οπως την ειχα τραβηξει (ορθια). Καμια ιδεα ρε παιδια? Να φαινονται σωστα οταν πας να διαλεξεις?

 

Φίλε μου και εμένα το ίδιο κάνει, και νομίζω ότι είναι θέμα viber γιατί πιο παλιά δεν έπαιζε έτσι, προφανώς μετά από κάποιο update έγινε.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψαξει, αν βρω κάτι θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Ας λένε ότι θέλουν. 5/5 φίλοι με βοντα έχουν σημαντικό delay στην αποστολή sms...

 

Το ίδιο "πρόβλημα" αντιμετωπίζω και εγώ (Note 9) όπου φαίνεται να υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση (~30sec) μέχρι να φύγει το μήνυμα από την συσκευή.

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν προσπαθώ να στείλω sms και το κινητό είναι σε δίκτυο 4G (σημείωση: έχω ενεργό και το VoWiFI/VoLTE). Αν κλείσω το 4G ή το κινητό εκείνη την στιγμή είναι σε δίκτυο 2G/3G τότε το sms φεύγει άμεσα.

 

Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι η καθυστέρηση οφείλεται πιθανόν στο ότι δεν έχει υλοποιήσει η εταιρία την δυνατότητα αποστολής sms μέσω VoWiFi/VoLTE, άρα η συσκευή επειδή το υποστηρίζει προσπαθεί να το στείλει πρώτα με αυτό τον τρόπο... και αφού δεν τα καταφέρνει προσπαθεί να στο στείλει στην συνέχεια με τον παραδοσιακό τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο. Το δοκίμασα κι εγώ μετά από απενεργοποίηση των κλήσεων VOLTE και τα μηνύματα φεύγουν αστραπιαία. Να σαι καλά!
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικός, μια μέρα με το ζόρι δε βγάζει ποτέ. Αναλόγως πόσο δουλειά έχω επί καθημερινής βάσης, φτάνει να μπαίνει κάθε βράδυ στην ασύρματη φόρτιση με 50% έως 30%.

Τώρα αν είσαι 10 ώρες πάνω από μια οθόνη κινητού τότε ναι δε θα σε βγάλει, αλλά πρωτίστως κάτι κάνεις λάθος εσύ για να είσαι όλη τη μέρα μπροστά από την οθόνη του κινητού.

Και όλα αυτά με αγορά day 1.

 

Το κινητό δεν το έχω για να το χαϊδεύω και να το καμαρώνω, το έχω για εργαλείο και σίγουρα δεν αφιερώνω την ζωή μου όλη μπροστά από ένα κινητό, υπάρχουν και αλλα ενδιαφέροντα πράγματα.

Το δουλεύω σε κανονικούς ρυθμούς και σιγουρα η απόδοση του στο θέμα της μπαταρίας δεν ειναι η καλύτερη για μένα όπως είπα και στο πρώτο ποσταρισμα, εξάλλου όλοι αυτοί που έχουν αναφέρει ότι δεν κρατάει κάνουν όλοι λάθος...?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το έχω για να το χαϊδεύω και να το καμαρώνω, το έχω για εργαλείο και σίγουρα δεν αφιερώνω την ζωή μου όλη μπροστά από ένα κινητό, υπάρχουν και αλλα ενδιαφέροντα πράγματα.

Το δουλεύω σε κανονικούς ρυθμούς και σιγουρα η απόδοση του στο θέμα της μπαταρίας δεν ειναι η καλύτερη για μένα όπως είπα και στο πρώτο ποσταρισμα, εξάλλου όλοι αυτοί που έχουν αναφέρει ότι δεν κρατάει κάνουν όλοι λάθος...?

 

μηπως καμμια εφαρμογη σου καταναλωνει μπαταρια? πριν το νοτε τι τηλεφωνο ειχες και εκανες την ιδια δουλεια και τι σου εβγαζε?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το έχω για να το χαϊδεύω και να το καμαρώνω, ..?

 

Φιλε εγω που το εχω 5 μερες το χαιδευω και το καμαρωνω:p:p

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο "πρόβλημα" αντιμετωπίζω και εγώ (Note 9) όπου φαίνεται να υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση (~30sec) μέχρι να φύγει το μήνυμα από την συσκευή.

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν προσπαθώ να στείλω sms και το κινητό είναι σε δίκτυο 4G (σημείωση: έχω ενεργό και το VoWiFI/VoLTE). Αν κλείσω το 4G ή το κινητό εκείνη την στιγμή είναι σε δίκτυο 2G/3G τότε το sms φεύγει άμεσα.

 

Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι η καθυστέρηση οφείλεται πιθανόν στο ότι δεν έχει υλοποιήσει η εταιρία την δυνατότητα αποστολής sms μέσω VoWiFi/VoLTE, άρα η συσκευή επειδή το υποστηρίζει προσπαθεί να το στείλει πρώτα με αυτό τον τρόπο... και αφού δεν τα καταφέρνει προσπαθεί να στο στείλει στην συνέχεια με τον παραδοσιακό τρόπο!

 

Σωστός. Μου αρέσει που έχω και Vodafone branded device με "δοκιμασμένο" software από βοντα για να παίζουν όλα στην εντέλεια. Αστείες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σκέφτομαι να παω στο 10+ και μιας και εχω και δεύτερη γραμμη εταιρικό ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω αντιστοίχιση επαφη με σιμ για να μπορω να καλω τα εταιρικά με τετραψήφιο και τα προσωπικα μου απο την αλλη σιμ

 

επισης ποσο χώρο εχει out of the box ελεύθερο?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μηπως καμμια εφαρμογη σου καταναλωνει μπαταρια? πριν το νοτε τι τηλεφωνο ειχες και εκανες την ιδια δουλεια και τι σου εβγαζε?

 

Όχι δεν εχω κάποια περίεργη εφαρμογή, το έχω ψάξει αρκετά το θεμα με την μπαταρία γενικά και έχω αλλάξει πολλά κινητά, γενικά καλή μπαταρία έχω να δω από το s7 edge. Το προηγούμενο κινητό ήταν s10 plus και πιο πριν note 9 τα οποία αν και 4000m είχαν την ίδια απόδοση με το note 10 plus.

Περίμενα επίσης βελτίωση με το android 10 αλλα δεν είδα κάτι καλύτερο κατά την γνώμη μου

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εχω κάποια περίεργη εφαρμογή, το έχω ψάξει αρκετά το θεμα με την μπαταρία γενικά και έχω αλλάξει πολλά κινητά, γενικά καλή μπαταρία έχω να δω από το s7 edge. Το προηγούμενο κινητό ήταν s10 plus και πιο πριν note 9 τα οποία αν και 4000m είχαν την ίδια απόδοση με το note 10 plus.

Περίμενα επίσης βελτίωση με το android 10 αλλα δεν είδα κάτι καλύτερο κατά την γνώμη μου

 

Καλημέρα παιδιά έχω αλλάξει πολλά κινητά κ αρκετές μάρκες γενικά ένα ανά 6 μήνες περίπου πριν το νοτε 10 πλας είχα one plus 7 pro γενικά έχω καταλάβει ότι η μπαταρία στην Samsung δεν είναι η καλύτερη ακόμα κ όταν είναι αρκετά μεγάλη φεύγει νερό λογικά φταίει το ui της τελευταίο Samsung μου ήταν 8 πλας που κ εκεί το ίδιο ισχύει ξέρω πολύ θα πέσουν να μου πουν πολλά εδώ αλλά είναι η αλήθεια λόγο δουλειας είμαι όλη μέρα έξω κ είναι ένα από τα κινητά που μέσα στην μέρα πρέπει να του δώσω λίγο ρεύμα γτ θα με αφήσει η θα πάω οριακά που δεν μπορώ να το ρισκάρω κάτι που δεν είχα ούτε με το mate 20 ούτε με το one plus 7 pro που ήταν τα δύο τελευταία μου τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω αλλάξει πολλά κινητά κ αρκετές μάρκες γενικά ένα ανά 6 μήνες περίπου πριν το νοτε 10 πλας είχα one plus 7 pro γενικά έχω καταλάβει ότι η μπαταρία στην Samsung δεν είναι η καλύτερη ακόμα κ όταν είναι αρκετά μεγάλη φεύγει νερό λογικά φταίει το ui της τελευταίο Samsung μου ήταν 8 πλας που κ εκεί το ίδιο ισχύει ξέρω πολύ θα πέσουν να μου πουν πολλά εδώ αλλά είναι η αλήθεια λόγο δουλειας είμαι όλη μέρα έξω κ είναι ένα από τα κινητά που μέσα στην μέρα πρέπει να του δώσω λίγο ρεύμα γτ θα με αφήσει η θα πάω οριακά που δεν μπορώ να το ρισκάρω κάτι που δεν είχα ούτε με το mate 20 ούτε με το one plus 7 pro που ήταν τα δύο τελευταία μου τηλέφωνα

Αυτό είναι το γνωστό πρόβλημα που έχουν όλες οι Samsung συσκευές. Δεν οφείλεται στο One UI αλλά στον kernel, όταν η συσκευή βρίσκεται σε standby καταναλώνει περισσότερο από άλλες αντίστοιχες υλοποιήσεις.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δουλεύει καμία από τις επιλογές να παραμένει ξεκλείδωτο το κινητό; Ούτε συνδεδεμένο με αξιόπιστη Bluetooth συσκευή, ούτε και σε συγκεκριμένα location;

Σ' εσάς δουλέυει;

 

EDIT: Το έλυσα με τα Bixby routines. Πολύ καλό feature.

 

Ένα άλλο σπαστικό είναι πως στον Chrome αρνείται να καταλάβει πως δεν θέλω να μεταφράζει τα ελληνικά. Έχω τη συσκευή μου στα αγγλικά όπως όλες (Laptop, tablet κτλ).

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Και εγώ vodafone έχω και το σήμα είναι σχετικά καλό στο μέρος όπου μένω. Το πρόβλημα είναι ότι όταν στείλω μήνυμα, αυτό θα σταλθεί από τη συσκευή μετά από περίπου ένα λεπτό. Κάποιες φορές θα μου βγάλει και ακύρωση μηνύματος και αναγκάζομαι να πατήσω ξανά αποστολή. Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το πρόβλημα δεν λύθηκε και ελπίζω με αντικατάσταση της SIM μήπως φτιάξει. Δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με τη συσκευή.

 

Δεν έχω το κινητό αλλά έτυχε να διαβάσω το φόρουμ. Είμαι κάτοχος samsung πολλά χρόνια. Καταρχάς δεν ξέρω αν το έλυσες, αν όχι πρώτη κίνηση δοκιμή με άλλη σιμ από άλλη εταιρία. Δεύτερο έχεις δεδομένα ανοιχτά πάντα;

Τρίτο με vodafone δεν είσαι ο πρώτος που έχει πρόβλημα με την καθυστέρηση αποστολής μηνυμάτων. Και τέλος μήπως η sim είναι πιο παλιά από 2 με 3 χρόνια, νομίζω micro sim παίρνει κ το note 10,αλλά επειδή τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα λόγω κινητών, καλό είναι να πάρεις μια καινούργια.

Αν δεν λυθεί πες την vodafone ότι αλλάζεις εταιρία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό αλλά έτυχε να διαβάσω το φόρουμ. Είμαι κάτοχος samsung πολλά χρόνια. Καταρχάς δεν ξέρω αν το έλυσες, αν όχι πρώτη κίνηση δοκιμή με άλλη σιμ από άλλη εταιρία. Δεύτερο έχεις δεδομένα ανοιχτά πάντα;

Τρίτο με vodafone δεν είσαι ο πρώτος που έχει πρόβλημα με την καθυστέρηση αποστολής μηνυμάτων. Και τέλος μήπως η sim είναι πιο παλιά από 2 με 3 χρόνια, νομίζω micro sim παίρνει κ το note 10,αλλά επειδή τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα λόγω κινητών, καλό είναι να πάρεις μια καινούργια.

Αν δεν λυθεί πες την vodafone ότι αλλάζεις εταιρία!!!!!

Το πρόβλημα λύθηκε με απενεργοποίηση της υπηρεσίας VOLTE. Σε ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αυτές τις μέρες ανακοίνωσε η Samsung powerbank 10000mha με γρήγορη φόρτιση 25w, θα βγει αυτό το διάστημα σε δυο εκδόσεις, η μια θα έχει και ασύρματη φόρτιση.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Xiaomi power bank 3. Το έχω 2 εβδομάδες υποστηρίζει fast charging, έχει 2 θύρες usb και μια usb-c η οποία είναι Output και Input και δίνει ρεύμα έως 45W. Τσέκαρε το αν σε ενδιαφέρει, είναι 20.000 mah και δεν κάνει πάνω από 40ευρώ

Edited by gambitzx
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου note 2-3 φορές που έτυχε να φτάσει μέχρι το τέλος η μπαταρία και να κλείσει τελικά, δεν πήγε ποτέ στο 0.3-4% έκλεισε. Το έχετε τσεκάρει ποτέ αυτό? Στο προηγούμενο κινητό θυμάμαι έδειχνε και 0 και μετά έκλεινε.
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi power bank 3. Το έχω 2 εβδομάδες υποστηρίζει fast charging, έχει 2 θύρες usb και μια usb-c η οποία είναι Output και Input και δίνει ρεύμα έως 45W. Τσέκαρε το αν σε ενδιαφέρει, είναι 20.000 mah και δεν κάνει πάνω από 40ευρώ

 

Αυτο θα ναι οκ λες?

https://www.plaisio.gr/promo-20200226-powerbank-latenight

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi power bank 3. Το έχω 2 εβδομάδες υποστηρίζει fast charging, έχει 2 θύρες usb και μια usb-c η οποία είναι Output και Input και δίνει ρεύμα έως 45W. Τσέκαρε το αν σε ενδιαφέρει, είναι 20.000 mah και δεν κάνει πάνω από 40ευρώ

 

Καλό φαίνεται πολύ από βάρος τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα παραλάβω κι εγώ την συσκευή.Ημουν ανάμεσα σε note και σε s20 ultra αλλά τελικά προτίμησα το note γιατί σαν συσκευή είναι ποιο εντυπωσιακή από το άλλο που το επεξεργαστικα για λίγη ώρα σε περίπτερο της Samsung στο εξωτερικό και δεν με εντυπωσίασε.Χθες είδα ότι έχει βγεί κα gcam για το note αλλά δεν ξέρω αν είναι για το ευρωπαϊκό μοντέλο η για το αμερικανικό.

Όποιος θέλει μπορεί νά δοκιμάσει

 

https://gr.gizchina.com/2020/02/26/gcam-7-3-mod-install-all/

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε νέο update στα ελληνικά αλλά δεν κατεβαίνει με τίποτα........
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε νέο update στα ελληνικά αλλά δεν κατεβαίνει με τίποτα........

Yup, το ίδιο κι εδώ. Κάποιο θέμα θα έχουν με τους servers. Υπομονή, και θα φτιαχτεί.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...