Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δε βαριέσαι, εγκατέστησε αυτήν την εφαρμογή και δοκίμασε να δεις αν σε πηγαίνει στις ρυθμίσεις για WiFi calling (προτίμηση για δίκτυο κινητής ή WiFi).

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μου ανοίγει με πάει σε μια λευκή σελίδα που λέει κλήση wifi χώρις ναεχει επιλογή για ενεργοποίηση η κατι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως φταιει που έχω μια σιμ αλλά στη 2ηυποδοχη?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω μόνο σαν επιλογή ενισχύμςνο 4g LTE

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το και στην άλλη. Αλλά δεν νομίζω. Καλό θα ήταν αν βρεθεί κάποιος στον κύκλο σου με συσκευή που παίζει WiFi calling να έκανες μια δοκιμή, βάζοντας την κάρτα σου εκεί.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Έχω και Cosmote και vodafone. Το κύριο είναι το cosmote βέβαια.

Και στις 2 sim έχω ενεργοποιημένο το Volte και το Vowifi από παλαιότερα.

Μόλις αγόρασα το τηλέφωνο και τοποθέτησα τις κάρτες, το volte έπαιζε κανονικά στην Cosmote (ένδειξη HD), αλλά όχι το vowifi.

Δίνοντας αρχικά *#*#86583#*#* (86583 = volte στο πληκτρολόγιο), βλέπω ένδειξη HD και στην vodafone κάρτα.

Στη συνέχεια, δίνοντας *#*#869494#*#* εμφανίστηκε και το Volte στη συσκευή. Όταν λέω εμφανίστηκε, εννοώ πως υπήρχε η επιλογή στις ρυθμίσεις του dialer, και όταν το βάζω σε flight mode και ανοίγω wifi ενεργοποιείται και βγαίνει το αντίστοιχο εικονίδιο.

Εσένα που δεν στο κάνει αυτό, έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή σου; Έχεις άλλη συσκευή συμβατή να κάνεις έναν έλεγχο αν παίζει με vowifi;

Εμενα μετα το προηγουμενο update δηλαδη του δεκεμβριου εξαφανιστηκε η επιλογη ενισχυμενο 4G LTE και οτι και αν εκανα δεν εμφανιζεται.

Παραλληλα οταν με καλουν με ενργα τα volte δεν εχω αναγνωριση κλησης.

Υπαρχει καποιος τροπος να κανουμε rest σε ολο αυτο το μπαχαλο?

Ολες αυτες οι εντολες απο τον dialer πανε στην καρτα sim η στο λογισμικο του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν να κάνουν με την κάρτα sim την ίδια. Με την γραμμή και με το λογισμικό. Για να σου εμφανίσει κάτι, πρέπει πρώτα από όλα να είναι ενεργό στη γραμμή σου. Για Vodafone είπαμε πως έχει θέμα με την συγκεκριμένη συσκευή. Εγώ το έχω βάλει σε 3G/2G αφού δεν παίρνω δεδομένα συνήθως από την Vodafone. Εσύ, αν θυμάμαι καλά, έχεις απενεργοποιήσει το volte στην γραμμή σου, οπότε δεν έχεις τρόπο να δοκιμάσεις κάτι.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν να κάνουν με την κάρτα sim την ίδια. Με την γραμμή και με το λογισμικό. Για να σου εμφανίσει κάτι, πρέπει πρώτα από όλα να είναι ενεργό στη γραμμή σου. Για Vodafone είπαμε πως έχει θέμα με την συγκεκριμένη συσκευή. Εγώ το έχω βάλει σε 3G/2G αφού δεν παίρνω δεδομένα συνήθως από την Vodafone. Εσύ, αν θυμάμαι καλά, έχεις απενεργοποιήσει το volte στην γραμμή σου, οπότε δεν έχεις τρόπο να δοκιμάσεις κάτι.

 

Sent from my Mi A3

Ναι καλα θυμασαι.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι μου εξαφανισαι την ρυθμιση (ενισχυμενο 4G LTE).

Η εντολη αυτη εμφανιζοταν πριν ασχοληθω με αυτην την αθλια ιστορια με την αθλια vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω, και δεν είναι λογικό. Εγώ έχοντας ξεκινήσει να το λειτουργώ δίνοντας τον κωδικό *#*#86583#*#* δεν το έχασα ουδέποτε, και έχω περάσει 2 update μαζί με το προχθεσινό. Αν αναρωτιέσαι για τώρα, εφόσον το έχεις κόψει από τη γραμμή σου, μάλλον είναι λογικό που το εξαφάνισε. Η μοναδική μου "διαφωνία" με τις κινήσεις που ακολούθησες είναι η ριζική απενεργοποίηση, μιας και μπορούσες να το κλείσεις όποτε θέλεις από την ίδια τη συσκευή και να μην εξαρτάσαι από αυτούς εάν θέλεις να το ανοίξεις ξανά στο μέλλον.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω, και δεν είναι λογικό. Εγώ έχοντας ξεκινήσει να το λειτουργώ δίνοντας τον κωδικό *#*#86583#*#* δεν το έχασα ουδέποτε, και έχω περάσει 2 update μαζί με το προχθεσινό. Αν αναρωτιέσαι για τώρα, εφόσον το έχεις κόψει από τη γραμμή σου, μάλλον είναι λογικό που το εξαφάνισε. Η μοναδική μου "διαφωνία" με τις κινήσεις που ακολούθησες είναι η ριζική απενεργοποίηση, μιας και μπορούσες να το κλείσεις όποτε θέλεις από την ίδια τη συσκευή και να μην εξαρτάσαι από αυτούς εάν θέλεις να το ανοίξεις ξανά στο μέλλον.

 

Sent from my Mi A3

Οχι δεν εγινε ετσι.

Πριν το update του δεκεμβριου εμφανιζοταν κανονικα και ειχαν εναργα τα volte αμεσως μετα ηρθε το update και μου εξαφανισε την επιλογη ενισχυμενο 4G LTE αλλα και την επιλογη στο wifi calling που με αφηνε να επιλεξω προτεραιοτητα σε δυκτιο η wifi.

Μετα αφου ανακαλυψα οτι με το volte δεν εχω αναγνωριση προσπαθησαν να το απενργοποιησω με τις εντολες αλλα τιποτα.

Ως τελευταια επιλογη ειχα να ζητησω απο την αθλια vodafone να το απενεργοποιησει απο κει.

Τωρα μπορω μονο να ενεργοποιω τα volte απο τον dialer και τιποτε αλλο.

Ομως ακομα και οταν ενεργοποιω απο dialer βγαζει HD και δεν εχω αναγνωριση ενω ειχει απενεργοποιηθει απο vodafone.

Μιλαμε για μπαχαλο.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Όντως.... Αν και δεν έχω θέμα, πέρα από την αναγνώριση, φαίνεται πως γενικά η υλοποίηση είναι πολύ προβληματική...

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Όντως.... Αν και δεν έχω θέμα, πέρα από την αναγνώριση, φαίνεται πως γενικά η υλοποίηση είναι πολύ προβληματική...

 

Sent from my Mi A3

Προβληματικη?

Πολυ γαλαντομο σε βλεπω....χα χα χα χα.

Ντρεπεσαι να πεις αθλια λες και ειμαστε στην δεκαετια του 1990.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω πολλά γιατί θα μας την πέσει κανένας από την εταιρεία, και θα αρχίσουν το κήρυγμα πως σωστά επέλεξαν να απουσιάζει η ένδειξη volte, γιατί έτσι το κάνει η Apple και είναι καλύτερα. Γουστάρω βέβαια που το A3 βγάζει το HD που υποδηλώνει volte, παρακάμπτωντάς τους.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω πολλά γιατί θα μας την πέσει κανένας από την εταιρεία, και θα αρχίσουν το κήρυγμα πως σωστά επέλεξαν να απουσιάζει η ένδειξη volte, γιατί έτσι το κάνει η Apple και είναι καλύτερα. Γουστάρω βέβαια που το A3 βγάζει το HD που υποδηλώνει volte, παρακάμπτωντάς τους.

 

Sent from my Mi A3

Θεωρω απαρεδεκτο εν ετη 2020 να μην μπορουν να φτιαξουν να δουλευει μια υπηρεσια σε ολες τις συσκευες.

Η αθλια ανυπαρκτη εε επιβαλει ολο προδιαγραφες σε εταιριες και βαζει ορους στην ενταση ακουστικου και αλλες τετοιες μπουρδες αλλα οχι να λειτουργουν οι υπηρεσιες σε ολα τα δυκτια.

Ο μονος ορος δηλαδη που επιβαλει η εε ειναι να καταστρεφει οικονομιες κρατων να κονομανε οι τραπεζες και οι πολυεθνικες και να επιβαλει στους λαους οτι γουσταρουν τα μεγαλα αφεντικα.

Η voadafone ειναι μια πολυεθνικη που κανει οτι γουσταρει.

Δεν μπορω να δεχτω οτι δεν μπορουν να επιβαλουν στην xiaomi η σε οποιαδηποτε εταιρια κινητων να συμπεριλαβει στις ρυθμισεις του λογισμικου τα απαραιτητα να δουλευει οπως τα samsung που υποστηριζει.

Αλλωστε το mi a3 εισαγεται επισημα στην χωρα απο ελληνικη εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφεις είναι εν μέρη σωστά, αλλά για την επιβολή, είσαι αισιόδοξος ή απλά λάθος.

Το Α3 εισάγεται κανονικα...οκ, πόσοι όμως έχουμε/έχετε την ελληνική έκδοση; Και πόσοι την global...,εκτός αυτού,το πρόβλημα δεν είναι η Xiaomi, αλλά είναι απίθανα χάλια υλοποίηση της Vodafone, γιατί από την άλλη σε κοσμοτε δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφεις είναι εν μέρη σωστά, αλλά για την επιβολή, είσαι αισιόδοξος ή απλά λάθος.

Το Α3 εισάγεται κανονικα...οκ, πόσοι όμως έχουμε/έχετε την ελληνική έκδοση; Και πόσοι την global...,εκτός αυτού,το πρόβλημα δεν είναι η Xiaomi, αλλά είναι απίθανα χάλια υλοποίηση της Vodafone, γιατί από την άλλη σε κοσμοτε δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο mi a3 δεν βγαζει ελληνικη εκδοση

Βγαζει μονο GLOBAL & EU.

Εγω εχω κανονικα EU.

Αρα δεν γινεται να πουλας μια συσκευεη με ενδειξη EU και να μην υποστηριζει υπηρεσιες που παρεχουν οι εταιριες στην ευρωπη.

Πιστεψεμε δεν κανω κανενα λαθος σε οτι ειπα και μπορω να αποδειξω απολυτως οτι λεω.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση, αλλά δυστυχώς έτσι είναι όταν κάτι καινούριο βγαίνει που απαιτεί ενσωμάτωση στο λειτουργικό. Αν έχεις τηλέφωνο που βγήκε πριν την συγκεκριμένη υπηρεσία, δεν έχεις πολλές πιθανότητες. Υπάρχουν πολλές συσκευές που βγαίνουν χρόνια τώρα με υποστήριξη volte που δεν θα παίξουν ποτέ γιατί δεν έχουν τις ρυθμίσεις που χρειάζονται. Τουλάχιστον με cosmote που ξεκίνησε πριν 3 χρόνια έχει μια μεγαλύτερη γκάμα συσκευών που υποστηρίζονται.

Αν η Vodafone πουλούσε το mi a3 στο δίκτυο καταστημάτων της, να είσαι σίγουρος πως θα φρόντιζαν να μην έχει θέμα...

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση, αλλά δυστυχώς έτσι είναι όταν κάτι καινούριο βγαίνει που απαιτεί ενσωμάτωση στο λειτουργικό. Αν έχεις τηλέφωνο που βγήκε πριν την συγκεκριμένη υπηρεσία, δεν έχεις πολλές πιθανότητες. Υπάρχουν πολλές συσκευές που βγαίνουν χρόνια τώρα με υποστήριξη volte που δεν θα παίξουν ποτέ γιατί δεν έχουν τις ρυθμίσεις που χρειάζονται. Τουλάχιστον με cosmote που ξεκίνησε πριν 3 χρόνια έχει μια μεγαλύτερη γκάμα συσκευών που υποστηρίζονται.

Αν η Vodafone πουλούσε το mi a3 στο δίκτυο καταστημάτων της, να είσαι σίγουρος πως θα φρόντιζαν να μην έχει θέμα...

 

Sent from my Mi A3

Τοτε να πουλαει δυκτιο μονο στις συσκευες που πουλαει στα μαγαζια της και να το πει.

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα φιλε.

Το mi a3 δεν το καλυπτει η cosmote αλλα δουλευει κανονικα.

Αυτη η ανωμαλια παιζει εδω και πολυ καιρο αλλα δεν την φτιαχνουν επειδη ετσι θελουν επειδη μπορουν.εδω κολαει η εε που δεν βαζει κανονες .

Δεν μιλαω για την ελλαδα γιατι απλα ειναι αθλια αποικια της εε και δεν αποφασιζει για τιποτα.

Ενα απλο παραδειγματακι ειναι το εξης.

Πριν μερικες βδομαδες καλεσαι ο φερομενος ως πρωθυπουργος κουλης τις εταιριες κινητης τηλεφωνιας και τους παρακαλεσαι να ριξουν τις τιμες στα δεδομενα γιατι ειναι οι ακριβοτερες τις ευρωπης.

Το αποτελεσμα?

Το αναμενομενο....στα γκιονια τους.σιγα μην ακουσουν τον υπαλληλος τους.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή φυσικά και το έχω δοκιμάσει
Φαντάζομαι ότι έχεις ανοίξει το διακόπτη που βρίσκεις μέσα από τον Dialer - τρεις τελείες πάνω δεξιά - ρυθμίσεις - λογαριασμοί κλήσης - Cosmote - Κλήση WiFi;
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Και cosmote δεν υποστηρίζει πολλές συσκευές. Υπάρχουν και μερικές που δουλεύουν με κάποιες γενικές ρυθμίσεις και σε ένα βαθμό υποστηρίζονται, χωρίς να αναφέρονται στη λίστα συμβατότητας που βγάζει ο πάροχος. Έτσι είναι και το Α3. Είναι καθαρά θέμα τύχης. Η εταιρεία (Vodafone) δεν στο πουλάει το συγκεκριμένο. Στο δίνει δωρεάν ως διευκόλυνση της υπηρεσίας που σου πουλάει (κινητή τηλεφωνία). Από αυτήν την άποψη, δεν νομίζω ότι μπορείς να απαιτήσεις κάτι. Σου λέει σε ποιες συσκευές παίζει και αν έχεις κάποια σου ε αυτές, είσαι τυχερός. Τα καινούρια τηλέφωνα, όσα δηλαδή βγαίνουν μετά από το λανσάρισμα του volte δεν θα έχουν θέματα λογικά.

 

Επίσης, και που δουλεύει με cosmote, δεν είναι 100%. Κάποια bugs υπάρχουν. Μικρά μεν, αλλά είναι φανερό πως δεν είναι βελτιστοποιημένη η συσκευή για κάτι τέτοιο.

 

Για τη συνάντηση με τον Κούλη, δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις. Πραγματικά απορώ που πολύς κόσμος λέει πως τους ζήτησε να μειώσουν τις τιμές στην κινητή τηλεφωνία. Από ότι διάβασα τους ζήτησε να μειώσουν τιμές στα δεδομένα και δεν έκανε αναφορά στις τιμές των υπολοίπων υπηρεσιών τηλεφωνίας...

 

Sent from my Mi A3

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Και cosmote δεν υποστηρίζει πολλές συσκευές. Υπάρχουν και μερικές που δουλεύουν με κάποιες γενικές ρυθμίσεις και σε ένα βαθμό υποστηρίζονται, χωρίς να αναφέρονται στη λίστα συμβατότητας που βγάζει ο πάροχος. Έτσι είναι και το Α3. Είναι καθαρά θέμα τύχης. Η εταιρεία (Vodafone) δεν στο πουλάει το συγκεκριμένο. Στο δίνει δωρεάν ως διευκόλυνση της υπηρεσίας που σου πουλάει (κινητή τηλεφωνία). Από αυτήν την άποψη, δεν νομίζω ότι μπορείς να απαιτήσεις κάτι. Σου λέει σε ποιες συσκευές παίζει και αν έχεις κάποια σου ε αυτές, είσαι τυχερός. Τα καινούρια τηλέφωνα, όσα δηλαδή βγαίνουν μετά από το λανσάρισμα του volte δεν θα έχουν θέματα λογικά.

 

Επίσης, και που δουλεύει με cosmote, δεν είναι 100%. Κάποια bugs υπάρχουν. Μικρά μεν, αλλά είναι φανερό πως δεν είναι βελτιστοποιημένη η συσκευή για κάτι τέτοιο.

 

Για τη συνάντηση με τον Κούλη, δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις. Πραγματικά απορώ που πολύς κόσμος λέει πως τους ζήτησε να μειώσουν τις τιμές στην κινητή τηλεφωνία. Από ότι διάβασα τους ζήτησε να μειώσουν τιμές στα δεδομένα και δεν έκανε αναφορά στις τιμές των υπολοίπων υπηρεσιών τηλεφωνίας...

 

Sent from my Mi A3

Για τα δεδομενα ειπα και γω φιλε μου οχι γενικα για τις τιμες.

Το ανεφερα για να δειξω οτι οι πολυεθνικες κανουν οτι θελουν.

Οσο για το αν απαιτω κανεις λαθος.

Δεν απαιτω τιποτα.

Θεωρω γελειοτητα να βγαζεις μια υπηρεσια στον αερα που λειτουργει για καμια δεκαρια συσκευες.μην την βγαλεις καθολου ειναι γελειο.

Οσο για την cosmote δεν την θεωρω καλυτερη απλα συγκρινω κατασταση.

Τελος παντων ας το σταματησουμε εδω για να μην κουραζεται ο υπολοιπος κοσμος να διαβαζει κατι που μπορει να μην τον ενδιαφερει.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις το αγόρασα αλλά δεν μπορώ να βρω πώς να ανοιγω την οθόνη με διπλό χτύπημα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις το αγόρασα αλλά δεν μπορώ να βρω πώς να ανοιγω την οθόνη με διπλό χτύπημα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστω

 

Δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα μην ψαχνεις αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις το αγόρασα αλλά δεν μπορώ να βρω πώς να ανοιγω την οθόνη με διπλό χτύπημα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστω
Αυτό και πολλά άλλα ίσως υπάρχουν σε custom rom τύπου pixel experiance αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με ξεκλείδωμα θα έρθει η ώρα του.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κάποιος άλλος το update January να μας πει αν είδε κάποια αλλαγή?

 

Εγω παντως κατι αρνητικο δεν ειδα.

Και γρηγοροτερο ειναι και η μπαταρια μια χαρα παει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...