Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ στην 11 νομίζω ότι έχει χειρότερη μπαταρία από την 10, ένα -20% διαισθητικά μπορεί και χειρότερα.

 

Επίσης και το δακτυλικό καμία αλλαγή, πάντα σκατά ήταν από τότε που το πήρα. Ανοίγω το Α1 ή το poco Χ3 με την μια, πριν καλά καλά ακουμπήσει το δάχτυλο και με το Α3 καντηλιάζω σε κάθε προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το δάκτυλο σφαίρα είναι με την 11, το έχω βέβαια περασμένο 3 φορές.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μπαταρια πάει για τον τρίτο χρόνο στους περισσότερους .

Μην έχετε αυταπάτες πως αν μπορούσατε σήμερα να γυρίσετε στην 9 θα ξαναβλεπατε εκείνα τα διήμερα φουλ χρήσης . Εγώ έχω πάνω κάτω 2 ώρες λιγότερο sot. Αλλά πλέον δεν χρησιμοποιώ καθόλου την εξοικονόμηση μπαταρίας (ενώ πρώτα την ανοιγα από 99%) γιατί πλέον όταν βάζω εξοικ. μπαταρίας κλείνει σε όλες τις εφαρμογές το ίντερνετ εκτός από chrome, δεν μπορώ να στείλω τίποτα ούτε να λάβω σε viber discord messenger δεν ανανεώνει ροες στα social κλπ.

Οπότε αυτό σε συνδιασμό με την φυσιολογικη φθορά στη μπαταρία νομίζω εξηγεί τις 2 ώρες λιγότερο sot.

Και κάτι που ισχύει τουλάχιστον σε εμένα στις αρχές το προσεχα και φορτιζα στο 15% τώρα YOLO πολλές φορές βαριέμαι να φορτίσω και βλέπω YouTube ή παίζω μέχρι να σβήσει . Ε μπαταρία είναι δεν είναι ο Highlander.

Το αποτύπωμα είναι το συνηθισμένο μέτριο προς χάλι, ακόμα και με 3ς φορές περασμένο είναι 70% στην καλύτερη και ακόμα και τότε αργεί .

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπα και το δικό μου που τώρα έκλεισε χρόνο έχει πτώση η μπαταρία και είναι καθαρά θέμα λογισμικού, όταν έβαλα τον περασμένο μήνα την paranoid για μια βδομάδα είχα πάνω από 8 ώρες σοτ και πολύ πιο σμουθ τηλέφωνο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μπα και το δικό μου που τώρα έκλεισε χρόνο έχει πτώση η μπαταρία και είναι καθαρά θέμα λογισμικού, όταν έβαλα τον περασμένο μήνα την paranoid για μια βδομάδα είχα πάνω από 8 ώρες σοτ και πολύ πιο σμουθ τηλέφωνο.
Γιατί δε άφηνες το paranoid τότε?

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε άφηνες το paranoid τότε?

σωστά ρωτάς, γιατί είχε κάποιο θέμα με το δακτυλικό και κάποια άλλα ψιλοθεματάκια, περιμένω αυτές τις μέρες την καινούργια και θα την περάσω, τα έχουν διορθώσει όλα, έχουν κάνει τόσο καλή δουλειά στον κερνελ που νομίζεις ότι έχεις άλλο τηλέφωνο, μακάρι να ασχολιόταν η μαμά xiaomi με το τηλέφωνο και όχι ο κάθε πιτσιρικάς Ινδός, δυστυχώς το έχει παρατήσει και αυτό στην τύχη του και δίνει απλά ένα security patch για τα μάτια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

σωστά ρωτάς, γιατί είχε κάποιο θέμα με το δακτυλικό και κάποια άλλα ψιλοθεματάκια, περιμένω αυτές τις μέρες την καινούργια και θα την περάσω, τα έχουν διορθώσει όλα, έχουν κάνει τόσο καλή δουλειά στον κερνελ που νομίζεις ότι έχεις άλλο τηλέφωνο, μακάρι να ασχολιόταν η μαμά xiaomi με το τηλέφωνο και όχι ο κάθε πιτσιρικάς Ινδός, δυστυχώς το έχει παρατήσει και αυτό στην τύχη του και δίνει απλά ένα security patch για τα μάτια.
Εντάξει κομπλέ τότε ,τι να κάνουμε κάπως έτσι είναι η xiaomi

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]67591[/ATTACH]

 

Όπως προείπα τουλάχιστον στα δικά μου δεδομένα με την δική μου χρήση η μπαταρία ΚΑΙ στο android 11 είναι οκ, και σίγουρα όχι αποτρεπτικός παράγοντας για να αναβαθμίσει κάποιος .

Τώρα από εκεί και έπειτα ΣΙΓΟΥΡΑ θα περάσω κάποια custom όταν σταματήσουν τα security patches .

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το δικό μου A3 δε μου τα λέει καλά τον τελευταίο καιρό. Είναι με το latest update, αγορασμένο τον Οκτώβρη του 2019. Παραθέτω τα πιο ενοχλητικά πράγματα:

 

1. Οn screen fingerprint παίζει να παίρνει 4-6 δευτερόλεπτα on average για να ξεκλειδώσει, πολύ σπάνια να ανοίγει νωρίτερα, το οποίο είναι αρκετά κουραστικό, και πολλές φορές με πιάνω να γράφω το pin για να το ανοίξω. Έρχομαι από το s7 edge που λέγανε δεν είχε το καλύτερο fingerprint της εποχής του, αλλά κλάσεις ανώτερο από του Α3.

 

2. Πολλές φορές, όταν πατάω το πλαϊνό κουμπί να ανοίξει η οθόνη και πάω να το ξεκλειδώσω, με το που ξεκλειδώσει ξαφνικά μαυρίζει η οθόνη και είτε επανέρχεται μετά από πολλές προσπάθειες, είτε δεν ανάβει ξανά ποτέ και πρέπει να κρατήσω παρατεταμένα το power button για να κάνει restart.

 

3. Random restarts. Το χω πιάσει πολλές φορές, ενώ το χρησιμοποιώ (όχι σε συγκεριμένες εφαρμογές, το χω δει σε αρκετές) να φριζάρει ξαφνικά και κάνει restart. Δεν έχω βρει κάποιο pattern, δεν είναι πολύ συχνό, αλλά μου χει συμβεί σε call δουλειάς.

 

4. Όταν το βάζω να φορτίσει, το μισό touch της οθόνης (η κάτω πλευρά πάντα σε οποιοδήποτε orientation - δηλαδή από τη μέση και κάτω σε portrait και από τη μέση και κάτω σε landscape), αρχίζει να κάνει τρελά πράγματα. Δηλαδή είτε δε πατάει καλά, είτε πατιούνται πολλά μαζί και γενικά τα πρώτα 5-10 λεπτά της φόρτισης είναι σχεδόν unusable.

 

5. 4G-LTE όταν βγαίνω από το σπίτι παίζει να δουλεύει out of the box 1 στις 10. Επειδή έχω πάντα ανοιχτά wifi και data, όταν βγαίνω από το σπίτι και γυρίζει στα data, συνήθως δεν έχω ίντερνετ. Για να φτιάξει, κάνω είτε toggle το airplane mode (παίζει να δουλεύει 1 στις 3 φορές) αλλιώς κάνω restart όλο το κινητό, και τότε παίζει.

 

Με τη μπαταρία δεν έχω κανένα παράπονο, πάει αρκετά καλά, δε μετράω SOT, αλλά δεν έχω νιώσει ότι άδειασε γρήγορα. Αλλά όλα τα παραπάνω αθροιστικά με αναγκάζουν να κοιτάξω και αλλού σιγά σιγά για κινητό. Να σημειώσω ότι γενικά τα παραπάνω δε συμβαίνουν πχ ταυτόχρονα, και να κάνουν το κινητό unusable, αλλά σε καθημερινή χρήση θα προκύψει τουλάχιστον 1 από τα παραπάνω, πολύ σπάνια σε μία μέρα να μην εμφανιστεί έστω ένα. Δυστυχώς δεν είναι και reproducible τα πιο πολλά για να πω ότι το στέλνω για σέρβις και τα εντοπίζουν.

 

Να συμπληρώσω και πιο μικρά, χαζά πράγματα, που δε με ενοχλούν πολύ, αλλά συμβαίνουν:

 

1. Κυρίως στον Chrome αλλά και σε άλλες εφαρμογές, όταν μπορείς να σκρολάρεις προς τα κάτω, κάποιες φορές ξαφνικά σταματάει το scrolling, και πρέπει να κάνεις minimize και άνοιγμα ξανά την εφαρμογή για να κάνει redraw το UI και να δουλεύει σωστά το scroll

 

2. Κάποιες φορές που σκάει notification (πχ messenger/signal/gmail) και το βλέπω από το pc/laptop, το κινητό για κάποιο λόγο, ενώ δε κάνει ήχο notification, η οθόνη μένει αναμένη (σε αυτή τη κατάσταση συντήρησης που ανάβουν απλά λίγα pixel για να δείξει το notification) και συνεχίζει να μένει αναμένη, μέχρι να το ανοίξω και κλειδώσω πάλι εγώ. Είναι λίγο ενοχλητικό, γιατί μένει αναμένη η οθόνη και νομίζεις ότι έχεις κι άλλο notification, αλλά είναι απλά σκαλωμένο.

 

3. Proximity sensor 1 στις 3 φορές κάνει τις βλακείες που έχουν αναφερθεί, αλλά δε με ενοχλεί γιατί συνήθως μιλάω με hands free. Τις λίγες κλήσεις που θα απαντήσω με το κινητό, θα είναι και ολιγόλεπτες οπότε δεν έχω ενοχληθεί πολύ, αλλά συμβαίνει (πατιούνται διάφορα στην οθόνη επειδή δε δουλεύει καλά το proximity).

Edited by thanasis00
Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα προβλήματα που αναφέρει ο φίλος παραπάνω μπορεί να οφείλονται στον ίδιο λόγο, το πρόβλημα του "πατάει όπου θέλει".

 

Μπορεί να έχεις λερωμένη οθόνη (με κάτι λιπώδες) χωρίς να φαίνεται ή αν είσαι πολύ άτυχος, προβληματικό touch controller. Θα σου πρότεινα να κλείσεις το κινητό, αν έχεις τζαμάκι προστασίας να το το βγάλεις καθώς είναι το πρώτο που μπορεί να σου φταίει και να καθαρίσεις την οθόνη καλά με ένα λίγο βρεγμένο πανί αρχικά και μετά με ένα στεγνό μέχρι να γυαλίζει.

 

Τέλος, θα σου φανεί λίγο παράξενο, αλλά δοκίμασε άλλο φορτιστή και καλώδιο για μερικές φορτίσεις. Να δεις πως θα πάει, δε ξέρω γιατί, προβληματικοί φορτιστές κάπως μπερδεύουν το touch, το έχω δει σε δύο κινητά τα τελευταία χρόνια, αλλά όχι στο Α3.

 

Το πρόβλημα με τα δεδομένα που δεν ανοίγουν μπορεί να είναι του δικτύου, το έχω με αρκετές συσκευές στην wind, ειδικά όταν δεν υπάρχει καλό σήμα και αρχικά ανοίξει σε edge (2g).

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω τα προβλήματα που αναφέρει ο Θανάσης, έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση της 11αρας, για το δακτυλικό που γράφει ότι έχει πρόβλημα λέω το αντίθετο είναι απίστευτα γρήγορα σε σχέση με παλιά και σπάνια να μην δουλέψει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά έχεις δοκιμάσει να κάνεις από τότε που το πήρες;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Μόνο στο Android 11 δεν έκανα επαναφορά, αλλά γενικά έχω κάνει 2 φορές μέχρι τώρα. Τα προβλήματα αυτά δεν εμφανίστηκαν τώρα, ούτε μετά από αναβάθμιση λογισμικού, αλλά σταδιακά.

 

Κάποια από τα προβλήματα που αναφέρει ο φίλος παραπάνω μπορεί να οφείλονται στον ίδιο λόγο, το πρόβλημα του "πατάει όπου θέλει".

 

Μπορεί να έχεις λερωμένη οθόνη (με κάτι λιπώδες) χωρίς να φαίνεται ή αν είσαι πολύ άτυχος, προβληματικό touch controller. Θα σου πρότεινα να κλείσεις το κινητό, αν έχεις τζαμάκι προστασίας να το το βγάλεις καθώς είναι το πρώτο που μπορεί να σου φταίει και να καθαρίσεις την οθόνη καλά με ένα λίγο βρεγμένο πανί αρχικά και μετά με ένα στεγνό μέχρι να γυαλίζει.

 

Τέλος, θα σου φανεί λίγο παράξενο, αλλά δοκίμασε άλλο φορτιστή και καλώδιο για μερικές φορτίσεις. Να δεις πως θα πάει, δε ξέρω γιατί, προβληματικοί φορτιστές κάπως μπερδεύουν το touch, το έχω δει σε δύο κινητά τα τελευταία χρόνια, αλλά όχι στο Α3.

 

Το πρόβλημα με τα δεδομένα που δεν ανοίγουν μπορεί να είναι του δικτύου, το έχω με αρκετές συσκευές στην wind, ειδικά όταν δεν υπάρχει καλό σήμα και αρχικά ανοίξει σε edge (2g).

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει αν το κάνει με όλους του φορτιστές (χρησιμοποιώ 2 συνήθως + usb καλώδιο σε λαπτοπ) οπότε θα δώσω μια δοκιμή και σε αυτό. Απλά γενικά το touch screen παίζει μια χαρά όταν το κινητό είναι εκτός φορτιστή, μόνο στη φόρτιση το παθαίνει αυτό, και για τα πρώτα 5-10% της φόρτισης, μετά σταματάει να το κάνει. Οπότε με κάνει να πιστεύω ότι δε φταίει ούτε το screen protector ούτε αν έχει λερωθεί η οθόνη.

 

Και για τα δεδομένα, αυτό το θέμα το θυμάμαι από την αρχή που πήρα το κινητό να συμβαίνει αυτό, αλλά γινόταν πολύ πιο σπάνια τότε. Πλέον γίνεται αρκετά πιο συχνά (να θέλει δηλαδή airplane mode toggle ή restart). Κάτι που με το s7 edge δε γινόταν, έπαιζε πάντα μια χαρά. Και είχα από τότε vodafone με την ίδια sim.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με global ή EU rom;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι οι αναβαθμίσεις περισσότερο κακό κάνουν πάρα καλό και γίνονται επίτηδες για να παίρνεις άλλο . Με την 9 πέταγε το κινητό και τώρα κομπιαζει από τη 10 και μετά και η μπαταρία χειροτερευει.

Αν γινόταν θα γύριζα στην 9

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε μεγάλη αναβάθμιση που αλλάζει έκδοση το Android, και ειδικά αν έχουμε θέματα που παραπέμπουν σε software επιβάλλεται να κάνουμε επαναφορά.

 

Sent from my Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε μεγάλη αναβάθμιση που αλλάζει έκδοση το Android, και ειδικά αν έχουμε θέματα που παραπέμπουν σε software επιβάλλεται να κάνουμε επαναφορά.

 

Sent from my Galaxy S7

 

Θα έπρεπε να μη χρειάζεται, ειδικά στις android one συσκευές, αλλά παίζει πάρα πολύ ρόλο ο κάθε vendor και το τι update βγάζει. Όμως, κυρίως για τα δικά μου ζητήματα, κάποια από αυτά παρουσιάζονται σχεδόν από τον πρώτο μήνα χρήσης, και έχουν γίνει φορματ από τότε, οπότε δε θεωρώ ότι είναι πάντα απαραίτητο το φορμάτ μετά από αναβάθμιση.

 

Επίσης δε ξέρω για εσάς, αλλά για εμένα δεν είναι εύκολο το φορμάτ, καθώς έχω εφαρμογές (κυρίως για 2FA) οι οποίες είναι μεγάλη διαδικασία να τις αφαιρέσεις και να τις ρυθμίσεις πάλι (όταν έχεις δηλαδή 4+ 2FA υπηρεσίες, είναι PITA). Θα μου πεις τότε μη κάνεις αναβάθμιση, το δέχομαι, αλλά γενικά με το συγκεκριμένο κινητό, η Xiaomi μας έχει απογοητεύσει πολύ με όλες τις αναβαθμίσεις που έχει βγάλει, οπότε ίσως όντως θα ήταν καλύτερα να έμενα πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το να μείνεις πίσω είναι μεγάλη κουβέντα, πήρα android one συσκευή για τα update, αν ήταν να μην τα κάνω θα κοιτούσα κάτι άλλο. Όπως και να έχει οι custom rom είναι μονόδρομος, όταν βγει η stable pa και την περάσω θα σας πω λεπτομέρειες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το να μείνεις πίσω είναι μεγάλη κουβέντα, πήρα android one συσκευή για τα update, αν ήταν να μην τα κάνω θα κοιτούσα κάτι άλλο. Όπως και να έχει οι custom rom είναι μονόδρομος, όταν βγει η stable pa και την περάσω θα σας πω λεπτομέρειες.

 

Αν έδιναν security updates σε παλιότερες εκδόσεις, θα ήταν μια χρήσιμη επιλογή. Και εγώ πήρα android one για τα latest updates, απλά φαίνεται οτι η Xiaomi δε μπορεί να το υποστηρίξει σωστά, οπότε είναι λίγο κρίμα γενικά με αυτό το κινητό η φάση με android one.

 

Γενικά με τις custom rom το φοβάμαι λίγο, με την έννοια ότι κάποιες εφαρμογές μπορεί να μη δουλεύουν σε custom περιβάλλον (κυρίως τραπεζικές). Αλλά θα το ψάξω λιγάκι, όταν το πάρω απόφαση να ασχοληθώ με τα προβλήματα (και δε καταλήξω στην αλλαγή κινητού).

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλες οι εφαρμογές από τράπεζες μου δούλευαν σε custom rom που είχα δοκιμάσει, εννοείται το είχα χωρίς ρουτ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάνω δεξιά μου εμφανίζει ολη μέρα ένα HD

Γνωρίζει κανείς τι είναι?

Wifi call ή volte ειναι

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...