Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από χθές δοκιμάζω την MIUI που πρότεινε ο @chios.

 

Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη. Μέχρι στιγμής, σε όποια κινητά είχα στην κατοχή μου, ήμουν οπαδός των stock Androids.

 

Πρώτη φορά με το Α3 δοκίμασα το Android One.

 

Me to MIUI, αλλάζει εντελώς η εικόνα του τηλεφώνου και η χρηστικότητα του. Παιδεύομαι λίγο με τις ρυθμίσεις, αλλά τώρα αρχίζει να μοιάζει με smartphone.

 

Μετάνιωσα που πήρα τηλέφωνο με Android One...

 

Δεν ξέρω πόσο κι αν θα την κρατήσω, σίγουρα θα την χρησιμοποιήσω μερικές μέρες έως ότου σιγουρευτώ, αλλά από το λίγο που την είδα, είναι απλά υπερπλήρης.

 

(Οφείλω να σημειώσω ότι έκανα κάποιες τροποποιήσεις, δηλαδή χρησιμοποιώ Nova Launcher, Chrome, Keep, Gmail, Google Calendar και Photos, αντί των μαμίσιων).

 

 

 

Εξαιρετική πρόταση, ευχαριστώ @chios

Και εγώ το αγαπάω το MIUI και δυστυχώς την πάτησα με το Android one, αν το μάθεις και το εκπαιδευσης δουλεύει σαν ρολόι, αυτό που μου άρεσε ,σε αναπάντητες, μηνύματα φόρτιζε περιμετρικά η οθόνη με διάφορα χρώματα Και ρυθμίσεις για όλα που στο Android one απλά τα ξεχνάς. Μέχρι την άλλη βδομάδα έρχεται το MIUI 12 έχουν κάνει τρομερή δουλειά λογικά θα μπορείς να το περάσει από TWRP , ίσως να θέλει factory reset γιατί θα είναι Android 10 .

Ότι θέλεις ρώτα αλλά καλύτερα σε pm

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με το ιδιο καλωδιο, ενω φορτιζει, ΔΕν μου βγαζει στις συσκευες USB. Μονο Bluetooth. Θ'αλλαξω καλωδιο και θα επανελθω. Ευχαριστω πολύ Μαρκ.

 

Στα developer settings στην ενότητα networking έχει επιλογή USB configuration και επιλέγεις τι κάνει όταν συνδεθεί καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Τελικά εφταιγε το καλώδιο. Αλλαξα και μου εμφανιζεται η δυνατότητα στο μενου!

 

Ευχαριστώ και πάλι Μαρκ!

 

καλη Κυριακή παιδιά,

 

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

@chios,

 

Το Android One υποβιβάζει πάρα πολύ τις δυνατότητες του τηλεφώνου.

Οσο βλέπω τα καλούδια του MIUI, τόσο και το ερωτεύομαι.

Εψαχνα καιρό να βρώ native ηχογράφηση κλήσης. Η απάντηση είναι MIUI!!!

Αν η MIUI 12 δεν έχει αυτή τη δυνατότητα (λόγω του Android 10), θα είναι ένα μεγάλο μείον.

 

Εάν χρειαστώ βοήθεια, θα εκμεταλευτώ την πρόσκλησή σου για ερώτηση μέσω pm.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και η MIUI 12 θα έχει ηχογραφήσει εφόσον βασίζεται σε China source, ένταξη για 165€ που πήρα το Α3 μια χαρά είναι, εγώ δεν θα έδινα με τίποτα τόσα λεφτά που ζητάνε τα εκτρώματα της Google με τις σάπιες μπαταρίες και το κουτσουρεμενο λογισμικό που θες 10 εφαρμογές για να κάνεις απλές λειτουργίες που στο miui είναι out of box . Δες μπαταρία που θα έχεις 9-10 ώρες sot χτυπάει.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω δύο συσκευές στο σπίτι ( Mi a3 και Mi 9 lite ) και δύο όμοιους φορτιστές.

Πρόσεξα σήμερα ότι ο ένας είναι 5V 2A και ο άλλος 5V 3A. Παίζει ρόλο με ποιον φορτιστή φορτίζω την κάθε συσκευή;

Εννοώ ως προς την ασφάλεια και τη ζωή της μπαταρίας; Χαζή ερώτηση μάλλον, αλλά την έχω την απορία.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να φορτιζω πάντα με τον μαμά φορτιστή, πότε δεν είχα θέμα με την μπαταρία, ακόμα και 3 χρόνια κινητό ελάχιστα έχει πέσει η μπαταρία. 5ν 2Α είναι του Α3.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ, προτιμώ τον μαμά.

Η έκδοση Android που φοράει .....qssi-user 10 QKQ1.190910.002 V11.0.1.0.QFQEUXM

είναι η τελευταία που έχει βγει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η τελευταία, λογικά σε λίγες μέρες έρχεται το καινούργιο security patch με fix.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω στην επόμενη αναβάθμιση να βγάλουν την μ@λ@κια αυτή που όταν μπαίνεις στο μενού σου πετάει πάνω πάνω ειδοποίηση να αλλάξεις εμφάνιση του κινητού wallpaper κλπ! σπαστικό!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Στην 9 όταν κατέβαζες την "κουρτίνα" πάνω δεξιά είχε την μπαταρία, πατούσες και πήγαινες στο αντίστοιχο μενού κατευθείαν. Τώρα στην 10 έχει φύγει, έχει μείνει αριστερά το ρολόι (ευτυχώς).
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για την κόρη μου,2α γυμνασίου,ελπίζω να το ευχαριστηθεί,διάβασα υπομονετικά το φόρουμ,κάποια ήταν ανησυχητικά αλλά τελικά νομίζω ότι είναι γενικά πολύ τίμιο,μόλις έρθει και το δουλέψει θα σας πω

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες ξέρω σε τι τιμή τι πήρες στα 165€ που το πήρα εγώ είναι μια χαρά σίγουρα θα το ευχαριστηθεί το παιδί. Ότι απορίες ρώτα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δες ξέρω σε τι τιμή τι πήρες στα 165€ που το πήρα εγώ είναι μια χαρά σίγουρα θα το ευχαριστηθεί το παιδί. Ότι απορίες ρώτα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ, προερχόμενος από note 6 pro, γιατί το βλέπω στα 245 ευρώ το λιγότερο, στο Σκρουτζ; Αξίζει τη μετάβαση η να κάτσω εκεί που είμαι; Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το 6....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ, προερχόμενος από note 6 pro, γιατί το βλέπω στα 245 ευρώ το λιγότερο, στο Σκρουτζ; Αξίζει τη μετάβαση η να κάτσω εκεί που είμαι; Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το 6....

 

γιατί ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο μοντέλο που στο κάτω κάτω η Xiaomi δεν φροντίζει να το υποστηρίζει όπως θα του άξιζε σαν android one που είναι; Όχι δεν αξίζει σε αυτήν την τιμή. Καλύτερα να πάς στο Redmi note 8(T) ή στο note 8 Pro

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω κάποιοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν, επαναφέρω μια απορία.

Να σας ρωτήσω, με android 9, η LTE band20 (800Mhz) σας δουλεύει καλά?

Σήμερα σε δοκιμή έπιανε 16Mbps σε περιοχή με band20 (800Mhz) Wind, και δίπλα του το redmi note 4x έπιανε 56Mbps στην ίδια περιοχή με band20 (800Mhz) Wind.

Είσαστε ικανοποιημένοι με τα δικά σας data?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω αυτή τη στιγμή με την ίδια κάρτα Vodafone, και σε σύγκριση με άλλη συσκευή που είναι απλή 4G, πετυχαίνει την ίδια ταχύτητα. Ωστόσο, αυτό που έχω δοκιμάσει αρκετές φορές, είναι με την κύρια κάρτα μου που είναι cosmote, σε σύγκριση με την άλλη μου συσκευή που πιάνει 4G+, η ταχύτητα είναι στο 1/3 όταν δουλεύω την sim στο mi a3. Νομίζω είναι το γνωστό πρόβλημα που είχαν πολλά xiaomi. Ενώ υποστηρίζει 4G+ το hardware, δεν έχουν πληρώσει κάποιες άδειες για να γλιτώσουν χρήματα, και έτσι το λογισμικό δεν το υποστηρίζει.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε ότι δεν το υποστηρίζει η xiaomi?αφού είναι Android one παίρνει αναβαθμίσεις από Google,η xiaomi που δεν υποστηρίζει;

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το είπε ότι παίρνει αναβαθμίσεις από Google; Αν ήταν έτσι δεν θα περίμενες τόσο για το update.

 

Σχετικά με το θέμα του 4G+. Πιο αναλυτικά, θα έπρεπε να ενώνει 2 ή 3 διαφορετικές μπάντες 4G για καλύτερη απόδοση/ταχύτητα. Προφανώς αυτό δεν μπορεί να το κάνει, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα. Μπορεί να ενώσει μπάντες της ίδιας συχνότητας (κάτι που δεν γίνεται εδώ) και όχι διαφορετικές (όπως κάνουν οι πάροχοι στη χώρα μας)

Εδώ έχει έναν αναλυτικό πίνακα : https://cacombos.com/device?model=M1906F9SH

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το είπε ότι παίρνει αναβαθμίσεις από Google; Αν ήταν έτσι δεν θα περίμενες τόσο για το update.

 

Σχετικά με το θέμα του 4G+. Πιο αναλυτικά, θα έπρεπε να ενώνει 2 ή 3 διαφορετικές μπάντες 4G για καλύτερη απόδοση/ταχύτητα. Προφανώς αυτό δεν μπορεί να το κάνει, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα. Μπορεί να ενώσει μπάντες της ίδιας συχνότητας (κάτι που δεν γίνεται εδώ) και όχι διαφορετικές (όπως κάνουν οι πάροχοι στη χώρα μας)

Εδώ έχει έναν αναλυτικό πίνακα : https://cacombos.com/device?model=M1906F9SH

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Βασικα το μονο mid range της xiaomi που ξερω με 4g+ στην Ελλάδα ειναι το Redmi Note 8t

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε ότι δεν το υποστηρίζει η xiaomi?

 

Πολλές φορές οι κατασκευαστές chip περιλαμβάνουν δυνατότητες στον επεξεργαστή που είναι κλειδωμένες και χρειάζεται να πληρώσεις έξτρα για τις άδειες (και τα κλειδιά) που τις ενεργοποιούν. Με αυτό το τρόπο διατηρούν μια γραμμή παραγωγής στο εργοστάσιο και προσαρμόζουν το κόστος ανάλογα με το τι θέλει ο πελάτης (xiaomi).

 

Στη περίπτωση αυτή, αν το 4g+ είναι θέμα αδειών, τότε ενεργοποιείται στο firmware του chip και όχι στο λειτουργικό (Android).

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. (Αν έχω καταλάβει καλά), μπορεί το modem του 665 υποστηρίζει τα πάντα, αλλά πρέπει να πληρώσει η xiaomi κάποια άδεια στην Qualcomm για να χρησιμοποιήσει inter band CA(να ενώσει διαφορετικές μπάντες). Για να γλυτώσει το κόστος και να βγάλει πιο φθηνή συσκευή σου κλειδώνει κατά κάποιο τρόπο το 4G+. Σε κάποιες συσκευές που βγάζει, από ότι λένε, δεν υπάρχει πλέον αυτό το πρόβλημα, αλλά στο δικό μας ναι.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω αυτή τη στιγμή με την ίδια κάρτα Vodafone, και σε σύγκριση με άλλη συσκευή που είναι απλή 4G, πετυχαίνει την ίδια ταχύτητα. Ωστόσο, αυτό που έχω δοκιμάσει αρκετές φορές, είναι με την κύρια κάρτα μου που είναι cosmote, σε σύγκριση με την άλλη μου συσκευή που πιάνει 4G+, η ταχύτητα είναι στο 1/3 όταν δουλεύω την sim στο mi a3. Νομίζω είναι το γνωστό πρόβλημα που είχαν πολλά xiaomi. Ενώ υποστηρίζει 4G+ το hardware, δεν έχουν πληρώσει κάποιες άδειες για να γλιτώσουν χρήματα, και έτσι το λογισμικό δεν το υποστηρίζει.

 

Sent from my Mi A3

 

Εγώ με wind έχω πιάσει αυτό πάντως αν λέει κάτι

 

Screenshot-20200519-152007.png

image upload

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγραφαν τα παιδιά στο θέμα της wind ότι μπορείς να δεις τέτοια νούμερα και με μια μπάντα. Στο upload νομίζω πως σίγουρα δεν κάνει CA. Δεν πιστεύω δηλαδή πως θα έκανε CA μόνο στη wind και δεν κάνει στους άλλους δύο.

 

 

Edit : https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8023252

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...