Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω πάρει την έκδοση 6/64gb. Η μπαταρία αν και της έχω κάνει μόνο 2 φορτίσεις φαίνεται να είναι θηρίο. Με πλήρη φόρτιση και με το κινητό όλη μέρα στο χέρι βγάζει την ημέρα για πλάκα και το φορτίζω την επόμενη. Πολύ ευχαριστημένος κι από την "πλήρη" οθόνη αφού δεν έχει κάποιο ενοχλητικό notch. Μόνο μείον για την ώρα η πολύ χαμηλή φωτεινότητα (με αυτόματη φωτεινότητα) σε δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό το βράδυ. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό... Να πω και για τους φίλους πού κάνουν παράπονα για την ταχύτητα αναγνώρισης του αποτυπώματος σε σχέση με Samsung, όπως πχ το A50 πού έχω, ο αισθητήρας αποτυπωμάτων είναι πολύ πιο γρήγορος στο mi9t.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by gakis1976
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχεις μετρήσει τι SOT έχεις περίπου;

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Το Banggood έχει σήμερα (λόγω γενεθλίων ή κάτι τέτοιο) το 64άρι σε μαύρο με 243 ευρώ και το μπλε με 256. Είμαι στο τσακ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τίμια τιμή 15% κάτω από την χαμηλότερη τιμή της Ελλάδας αυτή την στιγμή.

Αν κόβεις τιμολόγιο βέβαια από Ελλάδα σου βγαίνει φθηνότερο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπαταρία...

Μέχρι στιγμής έχω κάνει περίπου 4 φορτίσεις και έχω το κινητό στα χέρια μου απο την προηγουμενη Πέμπτη.

Έχω μόνιμα ανοιχτά δεδομένα και WiFi.

Το έχω σχεδόν μόνιμα στα χέρια μου με μεγάλη χρήση σε Internet, τηλεφωνία και social media.

Εχθές δούλευα σχεδόν όλη μέρα το gps, οπότε όπως καταλαβαίνετε ήταν σχεδόν μόνιμα η οθόνη ανοιχτή, και το βράδυ που γύρισα σπίτι ή μπαταρία ήταν στο 36%.

Το Σαββατοκύριακο όπου δεν έχω πολλές κλήσεις ή GPS αλλά έχω παρά πολύ Internet , το φόρτισα Σάββατο πρωί και το ξαναφορτισα Κυριακή νύχτα με την μπαταρία στο 20%.

Και όλα αυτά με μόνιμα ανοιχτή τα δεδομένα και το WiFi.

Παιχνίδια παίζω ελάχιστα.

Γενικά η μπαταρία βγάζει σίγουρα 1μιση ημέρα και εννοείται ανοιχτό όλο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτησουμε με ταχύφορτιστή το τηλέφωνο πόσα βατ πρέπει να είναι ο φορτιστής;

Επίσης η ταχεία φόρτιση επιρεαζει στην απόδοση της μπαταρίας;

Και κάτι άλλο υποστηρίζει ταχεία φόρτιση το κινητό μας;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μέχρι 18w υποστηρίζει. Όποιος πει ότι δεν επηρεάζει η ταχυφορτιση την διάρκεια ζωής θα πει ψέμα.

Στο mi9 που έχω δει την ταχυφορτιση του το κινητό ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία κατά την διάρκεια της φόρτισης

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος αν στο always on display υπαρχει δυνατότητα να φενονται με καποιοντροπο οι ειδοποιήσεις? Ενα εικονιδιο πχ....εχω ενα πχ ενα μήνυμα αλλα δεν δείχνει τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω κι εγώ για την μπαταρία ότι είναι σκυλί, 4 φουλ φορτίσεις του εχω περίπου, και βγάζει άνετα 2 μέρες, ανοιχτή οθόνη πάνω από 7 ώρες. Το βράδυ με κλειστά όλα, μόνο ανοιχτό για να δέχομαι κλείσεις, στις 7-8 ώρες χάνει περίπου 2-3%. Αυτό με τον καιρό πιστεύω να φτιάξει.

 

Του έχω την τελευταία stable από το ελληνικό φόρουμ.

Αυτό με την αυτόματη φωτεινότητα σε σκοτεινό δωμάτιο με ενοχλεί και μένα,και αναγκαστικά την δυναμώνω λίγο χειροκίνητα.

Επίσης όταν αλλάζω τον ήχο από τα πλαϊνά κουμπιά, μου αλλάζει τον ήχο πολυμέσων,και πρέπει να μπω στις 3 τελείες να διαλέξω τον ήχο κλήσης που θα έπρεπε να ε έχει σαν προεπιλογή.

 

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα το μπλε. Δεν το έχω δουλέψει ακόμα καθόλου αλλά είναι πανέμορφο!
Link to comment
Share on other sites

Για αποφυγή αναίτιας κατανάλωσης μπαταρίας μπορείτε να ανοίξετε τις εφαρμογές της Xiaomi και να ρυθμίσετε

- να μην ενημερώνονται αυτόματα

- να μην σας κατεβάζει "προτάσεις/προσφορές".

 

Αυτή η ρύθμιση για "recommendations" είναι σε πολλές εφαρμογές...για την ενημέρωσης των εφαρμογών συστήματος μπορείτε να ρυθμίσετε να σας ειδοποιεί για ενημερώσεις, αλλά να μην τις κατεβάζει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο υποστηρίζει Widevine L1 κανονικά απ' ό,τι βλέπω στο DRM Info...τί διαβαζα στο XDA για θέματα υποστήριξής του; ίσως ήταν για rooted συσκευές ή κάτι τέτοιο...

MIUI 10.3.11.0 Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και 'γω χθες την έκδοση με τα 128 GB στα 369.00 €, από e-shop, για 40.00, 50.00 € διαφορά δεν μπλέκω με καταστήματα εξωτερικού πλέον. Δεν αξίζει πιστεύω.

Περιμένω αύριο την θήκη και το tempered glass για να αντικαταστήσω πλήρως το Z5. Δεν θα το 'χω dual sim αυτή την φορά, θα κρατήσω το άλλο νούμερο στο Z5.

 

Κάτι φωτογραφίες που τράβηξα με ικανοποίησαν. Είχα για 2.5 χρόνια πριν το Z5 το Vibe Shot και τραβούσε εκπληκτικές φωτογραφίες... Με το Z5 δεν έμεινα ικανοποιημένος στις κάμερες.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και 'γω χθες την έκδοση με τα 128 GB στα 369.00 €, από e-shop, για 40.00, 50.00 € διαφορά δεν μπλέκω με καταστήματα εξωτερικού πλέον. Δεν αξίζει πιστεύω.

Περιμένω αύριο την θήκη και το tempered glass για να αντικαταστήσω πλήρως το Z5. Δεν θα το 'χω dual sim αυτή την φορά, θα κρατήσω το άλλο νούμερο στο Z5.

 

Κάτι φωτογραφίες που τράβηξα με ικανοποίησαν. Είχα για 2.5 χρόνια πριν το Z5 το Vibe Shot και τραβούσε εκπληκτικές φωτογραφίες... Με το Z5 δεν έμεινα ικανοποιημένος στις κάμερες.

 

Δεν είναι 50 αλλά τουλάχιστον 100€ η διαφορα και ναι είναι αρκετά χρήματα για τους περισσότερους από εμάς, και αξίζει 100% όταν σου έρχεται στις 8 ημέρες....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 50 αλλά τουλάχιστον 100€ η διαφορα και ναι είναι αρκετά χρήματα για τους περισσότερους από εμάς, και αξίζει 100% όταν σου έρχεται στις 8 ημέρες....;)

 

Το e-shop το είχε 340κάτι πρόσφατα το 128άρι σε crazysundays ή σε άλλη προσφορά...πέρα από αυτό

 

Για την 128άρα έκδοση ίσα-ίσα 100€ είναι η διαφορά και λίγο μικρότερη για αγορά από έξω, δεν έχει πέσει φθηνότερα...

 

Σε 8 μέρες από πού σού ήρθε; Εκτός αν το αγόρασες από κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη, αποτελεί την εξαίρεση...κι εγώ έχει τύχει να παραλάβω στις 8-9 μέρες από Banggood παλιότερα, αλλά η γενίκευση είναι απολύτως λανθασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 50 αλλά τουλάχιστον 100€ η διαφορα και ναι είναι αρκετά χρήματα για τους περισσότερους από εμάς, και αξίζει 100% όταν σου έρχεται στις 8 ημέρες....;)

 

Επιλογες εχεις,αναλογα το τι θελει ο καθενας,εγω θελω 2 χρονια εγγυση,εσυ οχι,και προφανως σε καμια περιοτωση δεν ειναι ο κανονας αυτο που αναφερεις.8 μερες....100δες αγορες σε 8 μερες να εχουν ερθει 1-2 φορες,και ουτε.:lol:

 

Τελος παντων μην το αρχισουμε αυτο ειναι πονεμενη ιστορια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω συσκευή από το εξωτερικό με πάνω από 150.00 €. Δεν την ξαναπατάω όπως με το Jiayu G4A και το X2 που έμεινα κάνα εξάμηνο χωρίς κινητά. Δύο χρόνια εγγύηση είναι επιλογή πλέον και ανάγκη.

 

Καμιά καλή θήκη για το κινητό υπάρχει; Ανθεκτική και λεπτή από αυτές τις διάφανες, αλλά να προστατεύει την οθόνη. Πήρα μια μεταλλική μαγνητική αλλά υπάρχει θέμα με την κάμερα, την εμποδίζει. Πήρα μια άλλη από καουτσούκ που είναι χοντροκομμένη και πάλι είχε θέμα η κάμερα αλλά την έκοψα στο σημείο και όλα καλά.

 

Πήρα και tempered glass να βάλω και από Δευτέρα να το βάλω σε λειτουργία.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.com/itm/Slim-Soft-Liquid-Silicone-Case-For-Xiaomi-Mi-9-SE-9T-8-A2-Lite-Bumper-Back-Cover-/372704599272?varId=641509944788&txnId=1125035099024

 

 

Ωραία θήκη λίγο χοντρή

Αλλά προστατεύει φουλ

Τέλεια εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.com/itm/Slim-Soft-Liquid-Silicone-Case-For-Xiaomi-Mi-9-SE-9T-8-A2-Lite-Bumper-Back-Cover-/372704599272?varId=641509944788&txnId=1125035099024

 

 

Ωραία θήκη λίγο χοντρή

Αλλά προστατεύει φουλ

Τέλεια εφαρμογή

 

Μια διαφανη εχω παρει και εγω,μια χαρα.Σε 1 εβδομαδα σπιτι ηταν,καθως ειναι απο Ισπανια.;)

https://www.ebay.com/itm/Funda-Silicona-Transparente-para-XIAOMI-Mi-9T-Gel-TPU-Case-Clear-Redmi-K20-PRO/383097061192?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=651679354338&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, παρήγγειλα και τις δύο που παραθέσατε...

 

Άλλαξα και περιοχή και έβαλα India, κατέβασα και μερικά θέματα...

Όλα καλά...

 

Απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Τώρα μένει να βάλω και την google camera για δοκιμές!

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω συσκευή από το εξωτερικό με πάνω από 150.00 €. Δεν την ξαναπατάω όπως με το Jiayu G4A και το X2 που έμεινα κάνα εξάμηνο χωρίς κινητά. Δύο χρόνια εγγύηση είναι επιλογή πλέον και ανάγκη.

 

Καμιά καλή θήκη για το κινητό υπάρχει; Ανθεκτική και λεπτή από αυτές τις διάφανες, αλλά να προστατεύει την οθόνη. Πήρα μια μεταλλική μαγνητική αλλά υπάρχει θέμα με την κάμερα, την εμποδίζει. Πήρα μια άλλη από καουτσούκ που είναι χοντροκομμένη και πάλι είχε θέμα η κάμερα αλλά την έκοψα στο σημείο και όλα καλά.

 

Πήρα και tempered glass να βάλω και από Δευτέρα να το βάλω σε λειτουργία.

 

έχω πάρει πάνω απο 20+ κινητά χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα,άλλα xiaomi/lenovo/meizu/ ε εντάξει εάν παίρνεις jiayu θα έχεις πρόβλημα.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει πάνω απο 20+ κινητά χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα,άλλα xiaomi/lenovo/meizu/ ε εντάξει εάν παίρνεις jiayu θα έχεις πρόβλημα.

Παρομοίως, ειδικά με xiaomi, το μόνο πρόβλημα οι κλοπές !!!

Χωρίς να θέλω να το διαφημίσω το after sales του e-shop ΑΨΟΓΟ (σε μένα τουλάχιστον), οι τιμές του όμως τσιμπημένες.

Όπως τα βλέπει ο καθένας....

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, ειδικά με xiaomi, το μόνο πρόβλημα οι κλοπές !!!

Χωρίς να θέλω να το διαφημίσω το after sales του e-shop ΑΨΟΓΟ (σε μένα τουλάχιστον), οι τιμές του όμως τσιμπημένες.

Όπως τα βλέπει ο καθένας....

 

Απο τα κορυφαια after sales του e-shop,συνυπογράφω σε αυτο.....:)

Οι τιμες αναμενομενες θα ελεγα,αλλα καλυτερες σε πολλες περιπτωσεις,κατι αναμεσα στις γνωστες αλυσιδες και τα πολυ καλα σκρουτζομαγαζα.

Οριστε εγινε το promo.:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρομοίως, ειδικά με xiaomi, το μόνο πρόβλημα οι κλοπές !!!

Χωρίς να θέλω να το διαφημίσω το after sales του e-shop ΑΨΟΓΟ (σε μένα τουλάχιστον), οι τιμές του όμως τσιμπημένες.

Όπως τα βλέπει ο καθένας....

 

Kαλα μην το δενεις και κομπο αυτο,εχω στειλει πολλακις γνωστες μαρκες στην Κινα κατα καιρους,

Οποτε ο κανονας δεν ειναι,αλλα ναι καποιες εταιριες ειναι πιο αξοιποπιστες σε γενικα πλαισια,γεγονος και αυτο,

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, παρήγγειλα και τις δύο που παραθέσατε...

 

Άλλαξα και περιοχή και έβαλα India, κατέβασα και μερικά θέματα...

Όλα καλά...

 

Απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Τώρα μένει να βάλω και την google camera για δοκιμές!

 

Ποιές οι διαφορές ανάλογα με τη τοποθεσία;

 

ΥΓ: ο POCO launcher πάει γάντι στο μι9τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...