Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Μιας και έχω απογοητευτεί από την μπαταρία, ψάχνω για καμιά rom με καλή μπαταρία. Έχει κανένας να προτείνει καμια Dev ή custom rom?

Λέγοντας απογοητευτεί τι εννοείς? Ότι σου κρατάει μια μέρα, ότι έχεις sot 3 ώρες? Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Εγώ με xiaomi eu Dev rom που ενημερώνεται κάθε βδομάδα, με τη χρήση που κάνω μου βγάζει 3+- μέρες με γύρω στις 7 ωρες sot από το 100% ως το 10%.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλοι την παρέα θα ήθελα την γνώμη σας για τον poco launcher. Είναι όμορφος αλλά αξίζει τον κόπο να τον περάσω η έχει θέματα με κατανάλωση μπαταρίας?

Επίσης η μπαταρία σε μένα κρατεί 1.5 με 2 μέρες με WiFi και δεδομένα μόνιμα ανοιχτά, λίγο gaming, Facebook, είναι καλά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλοι την παρέα θα ήθελα την γνώμη σας για τον poco launcher. Είναι όμορφος αλλά αξίζει τον κόπο να τον περάσω η έχει θέματα με κατανάλωση μπαταρίας?

Επίσης η μπαταρία σε μένα κρατεί 1.5 με 2 μέρες με WiFi και δεδομένα μόνιμα ανοιχτά, λίγο gaming, Facebook, είναι καλά?

Ευχαριστώ

 

εχω βαλει τον poco σχεδον απο την αρχη και δεν εχω καποιο θεμα.

 

Εχω ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανοιχτα, φωτεινοτητα στο αυτόματο και θεωρω οτι του κανω βαρια χρηση, μου βγαζει την μερα κανονικα, με 6 ωρες οθονη και 3μιση ωρες βαρυ gaming(το λιωνω κυριολεκτικα).

 

Η καταναλωση εχει πάντα να κανει με το τι εχεις αφησει/δωσει δικαιωματα να τρεχει στο παρασκηνιο, αν χρησιμοποιεις AOD, την ποιοτητα του σηματος σου, και και και. οποτε αν δεν εχετε καποιο τρελο power drain και η οθονη να σας βγαζει με το ζορι 3 αντε 4 ωρες, μην ψαχνεστε αδικα.. δειτε σε τι εχετε δωσει δικαιωματα να τρεχουν στην εναρξη και στο παρασκηνιο για αρχη πριν αλλαξετε ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας απογοητευτεί τι εννοείς? Ότι σου κρατάει μια μέρα, ότι έχεις sot 3 ώρες? Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Εγώ με xiaomi eu Dev rom που ενημερώνεται κάθε βδομάδα, με τη χρήση που κάνω μου βγάζει 3+- μέρες με γύρω στις 7 ωρες sot από το 100% ως το 10%.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα.

 

Από 100% σε 30%, κάνει περίπου 24 ώρες, με 3,5 ώρες sot (με την εξοικονόμηση ανοιχτή). Δεν κάνω βαριά χρήση, έχω κλειστό τον συγχρονισμό και το gps, απλά έχω ανοικτά δεδομένα ή wifi όλη τη μέρα εκτός το βραδυ. Αλλά δεν είναι αυτοί οι χρόνοι που με απογοητεύουν. Είναι ότι βλέποντας το γράφημα για την χρήση της μπαταρίας, ακόμα και το βράδυ η μπαταρία πέφτει περίπου 7-10%. Πολύ πιθανό να έχω κάποιο drain και να θέλει επαναφορά, αλλά αν είναι να ξαναστήσω το κινητό, λέω να βάλω καμιά καλύτερη rom.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τον poco σχεδον απο την αρχη και δεν εχω καποιο θεμα.

 

Εχω ΤΑ ΠΑΝΤΑ ανοιχτα, φωτεινοτητα στο αυτόματο και θεωρω οτι του κανω βαρια χρηση, μου βγαζει την μερα κανονικα, με 6 ωρες οθονη και 3μιση ωρες βαρυ gaming(το λιωνω κυριολεκτικα).

 

Η καταναλωση εχει πάντα να κανει με το τι εχεις αφησει/δωσει δικαιωματα να τρεχει στο παρασκηνιο, αν χρησιμοποιεις AOD, την ποιοτητα του σηματος σου, και και και. οποτε αν δεν εχετε καποιο τρελο power drain και η οθονη να σας βγαζει με το ζορι 3 αντε 4 ωρες, μην ψαχνεστε αδικα.. δειτε σε τι εχετε δωσει δικαιωματα να τρεχουν στην εναρξη και στο παρασκηνιο για αρχη πριν αλλαξετε ρομ.

 

Να μην ανοίγουν εφαρμογές κατά την έναρξη, οκ, είναι σαφές, αλλά για τα δικαιώματα παρασκηνίου τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χθες έβαλα την ελληνική xtrv stable. Φαίνεται να έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο χτυπητο bug

 

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανοίγουν εφαρμογές κατά την έναρξη, οκ, είναι σαφές, αλλά για τα δικαιώματα παρασκηνίου τι εννοείς;
Σε κάθε εφαρμογή μπορείς να ορίζεις ξεχωριστά τι θα γίνεται και αν θα μένει στο παρασκήνιο κ πότε θα κλείνει.

e2356bbc7c66b9089f10fa28d72aaf86.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε εφαρμογή μπορείς να ορίζεις ξεχωριστά τι θα γίνεται και αν θα μένει στο παρασκήνιο κ πότε θα κλείνει.

e2356bbc7c66b9089f10fa28d72aaf86.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Α αυτό εννοείς, οκ, ευχαριστώ. Όλες οι εφαρμογές μου είναι στο συνιστώμενο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Από 100% σε 30%, κάνει περίπου 24 ώρες, με 3,5 ώρες sot (με την εξοικονόμηση ανοιχτή). Δεν κάνω βαριά χρήση, έχω κλειστό τον συγχρονισμό και το gps, απλά έχω ανοικτά δεδομένα ή wifi όλη τη μέρα εκτός το βραδυ. Αλλά δεν είναι αυτοί οι χρόνοι που με απογοητεύουν. Είναι ότι βλέποντας το γράφημα για την χρήση της μπαταρίας, ακόμα και το βράδυ η μπαταρία πέφτει περίπου 7-10%. Πολύ πιθανό να έχω κάποιο drain και να θέλει επαναφορά, αλλά αν είναι να ξαναστήσω το κινητό, λέω να βάλω καμιά καλύτερη rom.

 

Χοντρικά, θεωρώ πως μια λογική κατανάλωση για το κινητό μας είναι περίπου

screen on: 10% ανά ώρα (με max 15%)

stand by: 1% ανά ώρα (με max 1.5%)

 

χρησιμοποιώ το AccuBattery για να έχω μια ιδέα, αν και δεν βοηθά πολύ για να εντοπίσεις τυχόν drain

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελετε επιλογη να ειναι σαν poxo launcher εχει βγει αναβαθμιση που θα δωθει λογικα με τα επομενα updates για τον stock launcher. Εγω τον εχω περασει κ πραγματικα ειναι τελειο.

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/miui-launcher/miui-launcher-alpha-4-15-0-1405-12201446-release/

Οποιος θελει το κατεβαζει κ κανει την αναβαθμιση.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά, θεωρώ πως μια λογική κατανάλωση για το κινητό μας είναι περίπου

screen on: 10% ανά ώρα (με max 15%)

stand by: 1% ανά ώρα (με max 1.5%)

 

χρησιμοποιώ το AccuBattery για να έχω μια ιδέα, αν και δεν βοηθά πολύ για να εντοπίσεις τυχόν drain

 

Διαβάζοντας το ποστ του φίλου achilleas,και ενώ εγώ έχω το mi 9t,θα έλεγα ότι τα drain στις συσκευές μας παίζουν πολύ. Εγώ χωρίς να έχω προβλήματα με τη μπαταρία, αφού η συσκευή μου είναι σχετικά "πεντακάθαρη" αφού την έχω 2 μήνες κ δεν πέρασα πολλά μέσα, προχτές αντιμετώπισα κάποιο είδος drain λίγο κουλό, μετά από πλήρη φόρτιση που έκανα στο τηλέφωνο. Έκανα πολλές φορές καθαρισμό προσωρινής μνήμης στο Google play καθώς και στο ui στις εφαρμογές, μερικές επανεκκίνησεις και χτες που το φόρτισα δεν το χρησιμοποιώ καθόλου και το έχω στην αδράνεια και φαίνεται να έστρωσε. Έχω πάντα gps και συγχρονισμό ανοιχτά. Επίσης χτες πείραζα ρυθμίσεις και στις ταπετσαρίες, είχα μια παλιά που πλέον δεν υπάρχει στην συλλογή. Πριν τι φορτίσω την άλλαξα και έβαλα μια που είχε στην Νέα συλλογή. Θα μπορούσε να κολλάει το σύστημα λόγω παλαιάς φωτό, ποιός ξέρει. Περίεργα πράγματα με το λογισμικό, εδώ κ 2 μήνες διαβάζω συνέχεια για πρόβληματα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φτιαξει σε παλιοτερο κινητο, σε αυτό δεν εκανα καν login το mi account. μονο τα google account εχω συγχρονισει για να συγχρονιστουν επαφες/φωτο/σημειωσεις.

Ok... Ευχαριστώ!

Δεν με βλέπω να φτιάχνω καν λογαριασμό mi!

 

 

Σε σχέση με την μπαταρία μέχρι στιγμής έχω πάθει κοινώς πλάκα. Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια αλλά έχω μόνιμα data και location ανοιχτά. Αρκετό fb, browsing, συχνή χρήση Google maps... Αυτή τη στιγμή πχ έχω sot κάπου 3 παρά ώρες με μπαταρία στο 63% κ φόρτιση χθες το πρωί στο 100%. Πάνε η χθεσινή μέρα να μην ήταν η πιο βαριά σε χρήση αλλά όπως κ να έχει δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Μιας και έχω απογοητευτεί από την μπαταρία, ψάχνω για καμιά rom με καλή μπαταρία. Έχει κανένας να προτείνει καμια Dev ή custom rom?

Διάβασε εδώ https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7820529

Θα δεις σίγουρα βελτίωση στην μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ με την καμία να αλλάξω την εικόνα στην lock screen εκτός από τις εικόνες που έχει η ίδια η συσκευή.

Υπάρχει κάποιο τιπ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ με την καμία να αλλάξω την εικόνα στην lock screen εκτός από τις εικόνες που έχει η ίδια η συσκευή.

 

Υπάρχει κάποιο τιπ;

Μπες από τη συλλογή της xiaomi βρες τη φωτογραφία που θες, επελεξε μετα ορισμός ταπετσαρίας, μετά εφαρμογή και μετά ορισμός οθόνης κλειδώματος.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας απογοητευτεί τι εννοείς? Ότι σου κρατάει μια μέρα, ότι έχεις sot 3 ώρες? Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Εγώ με xiaomi eu Dev rom που ενημερώνεται κάθε βδομάδα, με τη χρήση που κάνω μου βγάζει 3+- μέρες με γύρω στις 7 ωρες sot από το 100% ως το 10%.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1. Τι εννοεις οτι ενημερωνετε καθε εβδομαδα? Δηλαδη η ρομ αυτη παιρνει πχ ενημερωσεις ασφαλειας και οτι αλλο νεο βγει απο την επισημη ρομ αυτοματα? Δεν χρειαζεται να την περασεις παλι την ρομ και να το στησεις απο την αρχη?

2. Επισης οταν στους λογαριασμους, εχουμε ΜΟΝΟ το Google Accound, τι συγχρονιζει ουτως ωστε να ξερουμε τι δεν θα χασουμε? mail,επαφες , wifi? Τι ακριβως?

3. Υπαρχει καμια αλλη εφαρμογη που οταν ερχεται μηνυμα , να φωτιζει στις ακρες το κινητο συνεχεια, η οσο εμεις θελουμε? Καμια απο play store?

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

1. Τι εννοεις οτι ενημερωνετε καθε εβδομαδα? Δηλαδη η ρομ αυτη παιρνει πχ ενημερωσεις ασφαλειας και οτι αλλο νεο βγει απο την επισημη ρομ αυτοματα? Δεν χρειαζεται να την περασεις παλι την ρομ και να το στησεις απο την αρχη?

2. Επισης οταν στους λογαριασμους, εχουμε ΜΟΝΟ το Google Accound, τι συγχρονιζει ουτως ωστε να ξερουμε τι δεν θα χασουμε? mail,επαφες , wifi? Τι ακριβως?

3. Υπαρχει καμια αλλη εφαρμογη που οταν ερχεται μηνυμα , να φωτιζει στις ακρες το κινητο συνεχεια, η οσο εμεις θελουμε? Καμια απο play store?

 

1. Επειδή είναι developer rom κάθε βδομάδα έρχεται ενημέρωση με διορθώσεις, ενημερώσεις ασφαλείας ή καινούρια πράγματα. Κατεβάζεις την ενημέρωση που συνήθως είναι 2.3gb την κάνει εγκατάσταση και συνεχίζεις χωρίς να πειραχτεί ή να σου χαλάσει τίποτα.

 

2. Εγώ έχω και mi account που συγχρονίζει παραπάνω πράγματα. Κάθε βδομάδα παίρνω ένα backup γύρω στα 2 gb οπότε αν το ξαναστησω από την αρχή κάνω επαναφορά το backup. Σου επαναφέρει όμως τις εφαρμογές, όχι τα δεδομένα τους.

 

3. Αυτό νομίζω γίνεται και μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπες από τη συλλογή της xiaomi βρες τη φωτογραφία που θες, επελεξε μετα ορισμός ταπετσαρίας, μετά εφαρμογή και μετά ορισμός οθόνης κλειδώματος.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν θέλω υπάρχουσα φωτογραφία μου.

Θέλω wallpaper από ένα icon pack που έχω ή από μια εφαρμογή που λέγεται cartogram (φτιάχνει wallpapers από χάρτες).

Ο μόνος τρόπος είναι δλδ να το κατεβάσω την εικόνα και μετά;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψάχνετε για προστασία οθόνης πάρτε αυτές τις Hydrogel Film Screen Protector έπαθα πλάκα εφαρμόζει τέλεια ούτε φούσκες ούτε σου καλύπτει την οθόνη δεξιά και αριστερά όπως τα περισσότερα tempered glass ούτε αφήνει δακτυλιές, το δακτυλικό αποτύπωμα δουλεύει καλύτερα ποιο γρήγορο από πριν που είχα tempered glass δεν αλλοιώνει τα χρώματα και το δάκτυλο γλιστρά σαν να είναι γιαλί ότι και να πω είναι λίγο, καμιά σχέση με τις απλές ζελατίνες οθόνης είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει, απίστευτο...!

 

https://aliexpress.com/item/33052699592.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.33052699592&aff_trace_key=6fee3a208b5144f0ace379b191b4b74d-1578057182082-00648-31HVHat2&aff_platform=msite&m_page_id=8615amp-XOnArviKVDbuZZK3qaucQg1578254965213&browser_id=7c5edc204fb24d7b8c9370782be87554&is_c=N

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Ωραια να την έχουμε στα υπόψιν γιατί μια nilkkin που έχω ράγισε στην άκρη. Δεν με πάνε οι nilkkin σε ότι κινητό την έχω βάλει.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψάχνετε για προστασία οθόνης πάρτε αυτές τις Hydrogel Film Screen Protector έπαθα πλάκα εφαρμόζει τέλεια ούτε φούσκες ούτε σου καλύπτει την οθόνη δεξιά και αριστερά όπως τα περισσότερα tempered glass ούτε αφήνει δακτυλιές, το δακτυλικό αποτύπωμα δουλεύει καλύτερα ποιο γρήγορο από πριν που είχα tempered glass δεν αλλοιώνει τα χρώματα και το δάκτυλο γλιστρά σαν να είναι γιαλί ότι και να πω είναι λίγο, καμιά σχέση με τις απλές ζελατίνες οθόνης είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει, απίστευτο...!

 

https://aliexpress.com/item/33052699592.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.33052699592&aff_trace_key=6fee3a208b5144f0ace379b191b4b74d-1578057182082-00648-31HVHat2&aff_platform=msite&m_page_id=8615amp-XOnArviKVDbuZZK3qaucQg1578254965213&browser_id=7c5edc204fb24d7b8c9370782be87554&is_c=N

Στις φωτογραφίες φαίνεται να γυαλίζει πολύ. Είναι όντως τόσο έντονο, δεν ενοχλεί στον ήλιο;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας κάνει κ εσάς κάθε τόσο ένα download "Facebook features";

Τι διάολο είναι αυτό;

 

το παρατήρησα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες φαίνεται να γυαλίζει πολύ. Είναι όντως τόσο έντονο, δεν ενοχλεί στον ήλιο;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι δεν γυαλίζει καθόλου, στις φωτό ειναι υπερβολή του Κινέζου, είναι εντελώς διαφανές δεν καταλαβαίνεις ότι το κινητό φοράει προστατευτικό οθόνης νομίζεις ότι είναι γυμνή οθόνη.

Προσπάθησα να το βγάλω φωτό για να το δείτε αλλά δεν φαίνεται να φοράει κάτι και θα νομίζετε ότι σας τρολάρο...

Είναι απίστευτη έχω παραγγείλει για όλοι την οικογένεια.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γυαλίζει καθόλου, στις φωτό ειναι υπερβολή του Κινέζου, είναι εντελώς διαφανές δεν καταλαβαίνεις ότι το κινητό φοράει προστατευτικό οθόνης νομίζεις ότι είναι γυμνή οθόνη.

 

Προσπάθησα να το βγάλω φωτό για να το δείτε αλλά δεν φαίνεται να φοράει κάτι και θα νομίζετε ότι σας τρολάρο...

 

Είναι απίστευτη έχω παραγγείλει για όλοι την οικογένεια.

Καλύπτει και τις άκρες που καμπυλώνει το τζάμι της οθόνης;

 

Στάλθηκε από το MI PAD 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...