Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

το δουλευω με το iphone και κανενας δεν μου εχει παραπονεθει μεχρι σημερα. κρατάει 2 ημέρες είναι ανάλογα την χρήση που του κάνεις! παρόλο που ειναι ακριβο ειναι πολυ καλο και αυτο με την θηκη του ειναι πολυ καλο!!
Life is beautiful!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το δουλευω με το iphone και κανενας δεν μου εχει παραπονεθει μεχρι σημερα. κρατάει 2 ημέρες είναι ανάλογα την χρήση που του κάνεις! παρόλο που ειναι ακριβο ειναι πολυ καλο και αυτο με την θηκη του ειναι πολυ καλο!!

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση εγω θα περιμενω το Plantronics Discovery 975 πηστευω να εχει την ιδια αυτονομια 2 μερες ειναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το φόρτισα μετά από μία εβδομάδα!

 

Άριστη ποιότητα ήχου, όπως κάθε itech που έχω δοκιμάσει άλλωστε.

Το μόνο άσχημο είναι ότι "πεθαίνει" πολύ γρήγορα από τη στιγμή που θα σε ειδοποιήσει για χαμηλή μπαταρία.

 

Αγαπητέ χρήστη nikoleon,

 

Σχετικά με το κλείσιμο της συσκευής Bluetooth κάναμε την εξής δοκιμή.

 

Το Bluetooth ήταν συνδεδεμένο με 2 συσκευές κινητών, έγινε υποκειμενική χρήση ( ο χρονος ομιλίας διαφέρει απο χρήστη σε χρήστη ) και την πέμπτη μέρα λειτουργίας του άναψε το κόκκινο λαμπάκι καθώς παράληλα υπάρχει και ηχητικό σήμα στο ακουστικό που σε ειδοποιεί πως η μπαταρία χρειάζεται φόρτιση.

Από την στιγμή αυτή μέχρι και να κλείσει εντελώς το Bluetooth πέρασαν 30 λεπτά.

 

Με εκτίμηση

i.Tech Bluetooth Team

http://www.itech-bluetooth.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ χρήστη nikoleon,

 

Σχετικά με το κλείσιμο της συσκευής Bluetooth κάναμε την εξής δοκιμή.

 

Το Bluetooth ήταν συνδεδεμένο με 2 συσκευές κινητών, έγινε υποκειμενική χρήση ( ο χρονος ομιλίας διαφέρει απο χρήστη σε χρήστη ) και την πέμπτη μέρα λειτουργίας του άναψε το κόκκινο λαμπάκι καθώς παράληλα υπάρχει και ηχητικό σήμα στο ακουστικό που σε ειδοποιεί πως η μπαταρία χρειάζεται φόρτιση.

Από την στιγμή αυτή μέχρι και να κλείσει εντελώς το Bluetooth πέρασαν 30 λεπτά.

 

Με εκτίμηση

 

Περίπου τόσα πέρασαν και στη δική μου περίπτωση. Σε σύγκριση με άλλα bluetooth ακουστικά ο χρόνος αυτός θεωρείται μικρός.

Παρόλα αυτά το γεγονός αυτό δεν αλλάζει τη θετικότατη άποψή μου για το ακουστικό, αφού σε όλες τις υπόλοιπες λειτουργίες του είναι άψογο.

 

Όπως και να'χει ευχαριστώ για το ότι ασχοληθήκατε με τα γραφόμενά μου, είναι κάτι που δείχνει επαγγελματισμό και υπευθυνότητα.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

πήρα 1 NOKIA hs-12w για να το συνδυάσω με 1 iPhone 3GS. Εξαιρετικό bluetooth (κατασκευή, σχεδίαση, λειτουργίες), αλλά μου παραπονούνται αυτοί που με καλούν ότι δεν με ακούν καθόλου καλά, και πολλές φορές αναγκάζομαι να τους μιλώ από τη συσκευή.

 

Το βασικό πλεονέκτημα του NOKIA hs-12w πέραν των χαρακτηριστικών του είναι ότι κρεμιέται στο λαιμό και μπορεί το ακουστικό να λειτουργήσει μια χαρά μέσα από το κράνος (καλώδιο με μικρόφωνο στο ύψος του στόματος).

 

Η κακή ακουστική όμως με επηρεάζει πολύ. Το bluetooth είναι πρωτίστως για να μπορεί κανείς να μιλά με την ίδια ποιότητα όπως με το τηλέφωνο, και όταν αυτό δεν είναι εφικτό στη διάρκεια μιας επαγγελματικής συνομιλίας, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Γι'αυτό αναζητώ κάποιο άλλο προς αντικατάσταση του NOKIA hs-12w αλλά με τις λιγότερες δυνατές απώλειες σε χαρακτηριστικά και άψογη συνεργασία με το iPhone 3GS.

 

Άκουσα κάπου ότι ενδεχομένως 1 αναβάθμιση λογισμικού να βοηθούσε το NOKIA hs-12w. Κάτι τέτοιο είναι εφικτό? Όντως θα άλλαζε κάτι? Πώς μπορώ να δώ την έκδοση λογισμικού στο NOKIA hs-12w? και ποια είναι η τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...Εχω το ΝΟΚΙΑ 5530 και θελω ενα Bluetooth με ενα χαρακτηριστικο και μονο. Δεν με νοιαζει ουτε η μπαταρια ουτε η ομορφια. Θελω απλως να εχει αριστη ή εστω αρκετα καλη ακουστικη ετσι ωστε να μην χρειαζεται να ενεργοποιω το ακουστικο του τηλεφωνου ενω κανω κληση και μιλαω με το Bluetooth επειδη ειτε ακουω σχετικα χαμηλα ή επειδη με ακουνε χαμηλα (πραγμα που μου εχει συμβει με κατι φτηνα BT).

Επειδη τυχαινει να δοκιμαζω συχνα κι αλλες συσκευες περα του 5530 που ειναι το βασικο μου, αλλα παντα ΝΟΚΙΑ, θα ηθελα να μην υπαρχουν και προβληματα με αποσυνδεσεις.

 

Ευχαριστω.

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

Για το Sony Ericsson PV715 τι εντυπώσεις έχουμε? Υποτίθεται ότι έχει πολύ δυνατή μπαταρία και καλή τιμή...

Από ποιότητα ήχου τι λέει? Κάθεται εύκολα κ άνετα στο αυτί?

 

Το θέλω για χρήση με το BB Curve 8900

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson PV715

Καλή μπαταρία. Λίγο δύσχρηστα control. Ποιότητα ήχου: Εσύ καλή, ο απέναντι καταλαβαίνει ότι είσαι με bluetooth. Mερικές διακοπές, ανεκτές. Σε επίπεδα που όλα μπορεί να κάνουν.

Στο αυτί, έστω και με γυαλιά, κάθεται καλά και δεν φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

πήρα 1 NOKIA hs-12w για να το συνδυάσω με 1 iPhone 3GS. Εξαιρετικό bluetooth (κατασκευή, σχεδίαση, λειτουργίες), αλλά μου παραπονούνται αυτοί που με καλούν ότι δεν με ακούν καθόλου καλά, και πολλές φορές αναγκάζομαι να τους μιλώ από τη συσκευή.

 

Το βασικό πλεονέκτημα του NOKIA hs-12w πέραν των χαρακτηριστικών του είναι ότι κρεμιέται στο λαιμό και μπορεί το ακουστικό να λειτουργήσει μια χαρά μέσα από το κράνος (καλώδιο με μικρόφωνο στο ύψος του στόματος).

 

Η κακή ακουστική όμως με επηρεάζει πολύ. Το bluetooth είναι πρωτίστως για να μπορεί κανείς να μιλά με την ίδια ποιότητα όπως με το τηλέφωνο, και όταν αυτό δεν είναι εφικτό στη διάρκεια μιας επαγγελματικής συνομιλίας, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Γι'αυτό αναζητώ κάποιο άλλο προς αντικατάσταση του NOKIA hs-12w αλλά με τις λιγότερες δυνατές απώλειες σε χαρακτηριστικά και άψογη συνεργασία με το iPhone 3GS.

 

Άκουσα κάπου ότι ενδεχομένως 1 αναβάθμιση λογισμικού να βοηθούσε το NOKIA hs-12w. Κάτι τέτοιο είναι εφικτό? Όντως θα άλλαζε κάτι? Πώς μπορώ να δώ την έκδοση λογισμικού στο NOKIA hs-12w? και ποια είναι η τελευταία?

 

ειναι μια πονεμενη ιστορια το ihpone με τα bluetooth, το μονο που δεν μου κανουν παραπονα ειναι το plantronics 925 (εχω δοκιμασει nokia,motorola,sony ericsson,I.TECH CLIP NARO, με ολα αυτα ακους μια χαρα δεν σε ακουνε,το μονο κινιτο iphone που δεν ξερο τι κανανε αλλα σε αυτο το θεμα τα σκατοσανε! )

δεν μπορεις ομος να το φορας με κρανος.

εχει φοβερη ακουστικι το plantronics !!!

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία ,

: Αγόρασα προχτές το Motorola 780 απο γνωστό καινούργιο κατάστημα "fnak" στην γλυφάδα.

Φωνάζω τον πωλητή και των ρωτάω για κάποιες λεπτομέριες. Δεν γνώριζε τίποτα.

Λέω απο μέσα μου δεν πειράζει ας το πάρω . Δινω 65 euro και φεύγω.

Παώ στο γραφείο ανοίγω την συσκευή βγάζω το ακουστικό ... όλα καλά .

Δοκιμάζω να το φορέσω ... Αμαν ζημιά .... Δεν κάθετε με τίποτα στο αυτί μου .

Το πλαστικό που κρατάει το αυτί είναι μικρό ( κοντό ) . Αλλάζω το ελαστικό του αυτιού μπάς και αυτό φοηθήσει να κάτσει καλύτερα ... Τιποτα . Λίγο να κουνηθώ πέφτει απο το αυτί μου.

 

Πάω για επιστροφή ,Το ίδιο απόγευμα .

Η απάντηση απο το κατάστημα είναι ότι δεν το αλλάζει είναι λέει η πολιτική του καταστήματος . Προιόντα που έχρονται σε επαφή με το σώμα δεν επιστρέφονται.

Αφού γίνει η σχετική κουβέντα με ηλίθια επιχειρήματα απο την πλευρά του υπαλλήλου , Τους απαντώ ότι θα μπορούσα να δεχτώ την όποια πολιτική του καταστήματος αν με είχαν ενημερώσει πριν απο την αγορά.

Δηλαδή ο άσχετος πωλητής τους που δεν ήξερε τιποτα , τουλάχιστον να ενημερώνει τους πελάτες ότι μετά την αγορά ενός ακουστικού ΔΕΝ γίνονται επιστροφές .

 

Τα έχω πάρει στο κρανίο

 

Γνωρίζει κανείς κάτι για το αν μπορώ να το επιστρέψω , Είναι η κοροιδία που με πειράζει περισσότερο απο όλα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική δεν θα πρέπει να αλλάζονται ούτε τα ρούχα !!!

 

********... τύπωσε τον νόμο και πήγαινε μια βόλτα ξανά, αν όχι υπάρχει και η Υπηρεσία καταναλωτή

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία ,

: Αγόρασα προχτές το Motorola 780 απο γνωστό καινούργιο κατάστημα "fnak" στην γλυφάδα.

Φ.

 

Φίλε μου, μήπως είσαι πολύ ευγενικός μαζί τους; Πάρε ένα τηλ την Υπηρεσία Προστασίας του Καταναλωτή (τηλ. 1720), στείλε καμιά επιστολή παραπόνων, ζήτα να μιλήσεις με τον διευθύντη του καταστήματος, μην τους χαρίζεσαι αν έχεις το κουτί και όλα τα παρελκόμενα είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν την επιστροφή και να σου κόψουν ένα πιστωτικό να πάρεις κάτι άλλο. Δηλαδή όταν αγοράζουμε ένα κινητό δεν κάνει επαφή με το σώμα και το αυτί, αυτό δεν επιστρέφεται, ότι τους συμφέρει λένε...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική δεν θα πρέπει να αλλάζονται ούτε τα ρούχα !!!

 

********... τύπωσε τον νόμο και πήγαινε μια βόλτα ξανά, αν όχι υπάρχει και η Υπηρεσία καταναλωτή

 

Εχουμε κάπου πρόχειρο τον Νόμο ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...Εχω το ΝΟΚΙΑ 5530 και θελω ενα Bluetooth με ενα χαρακτηριστικο και μονο. Δεν με νοιαζει ουτε η μπαταρια ουτε η ομορφια. Θελω απλως να εχει αριστη ή εστω αρκετα καλη ακουστικη ετσι ωστε να μην χρειαζεται να ενεργοποιω το ακουστικο του τηλεφωνου ενω κανω κληση και μιλαω με το Bluetooth επειδη ειτε ακουω σχετικα χαμηλα ή επειδη με ακουνε χαμηλα (πραγμα που μου εχει συμβει με κατι φτηνα BT).

Επειδη τυχαινει να δοκιμαζω συχνα κι αλλες συσκευες περα του 5530 που ειναι το βασικο μου, αλλα παντα ΝΟΚΙΑ, θα ηθελα να μην υπαρχουν και προβληματα με αποσυνδεσεις.

 

Ευχαριστω.

 

Αγαπητέ χρήστη,

 

Μπορείτε να επισκεφτείτε τα παρακάτω links για να δείτε ποίο από τα Bluetooth πληρεί περισσότερο τις απαιτήσεις σας.

 

Clip on Bluetooth

 

Over the ear Bluetooth

 

Το Clip Vibrate είναι μια πρόταση ως ένα προϊόν για σύνδεση με 2 κινητά, δόνηση και σε τιμή μέσης κατηγορίας.

 

Με εκτίμηση,

 

ειναι μια πονεμενη ιστορια το ihpone με τα bluetooth, το μονο που δεν μου κανουν παραπονα ειναι το plantronics 925 (εχω δοκιμασει nokia,motorola,sony ericsson,I.TECH CLIP NARO, με ολα αυτα ακους μια χαρα δεν σε ακουνε,το μονο κινιτο iphone που δεν ξερο τι κανανε αλλα σε αυτο το θεμα τα σκατοσανε! )

δεν μπορεις ομος να το φορας με κρανος.

εχει φοβερη ακουστικι το plantronics !!!

 

Αγαπητέ χρήστη gold,

 

Πολλοί πελάτες που λειτουργούν το iPhone με το Bluetooth Clip D Radio έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι από την ακουστική του. Μόνο που δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής παρά μόνο τον αριθμό.

 

Με εκτίμηση,

i.Tech Bluetooth Team

http://www.itech-bluetooth.gr

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία ,

: Αγόρασα προχτές το Motorola 780 απο γνωστό καινούργιο κατάστημα "fnak" στην γλυφάδα...... η κοροιδία που με πειράζει περισσότερο απο όλα.

 

Έγινε αντικατάσταση χωρίς πολλά πολλά τελικά . Πείρα το i.Tech clip vibrate . Μου επέστρεψαν και 15 euro.

Εξαιρετικός ήχος και ακουστικό . Εύκολο Pair .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Πριν μερικες ημερες παρεδωσε το πνευμα το bluetooth μου το SE HBH-PV702.

 

Θα παρω λοιπον καινουριο bluetooth και θελω τη γνωμη σας. Το χρησιμοποιω μονο για κλησεις και οχι για μουσικη κλπ. Θελω καλη ποιοτητα ηχου και πολυ καλη αυτονομια. Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα SonyEricsson αποκλειστικα για θεμα αυτονομιας.

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα:

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006222

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003595

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Bluetooth-Headsets/Sony-Ericsson-Bluetooth-Hbh-Pv740-Black-1214-7689.htm

 

Το VH300 αυτη τη στιγμη μου φαινεται η πιο σωστη επιλογη. Θελω να εχει κλιπ με καλωδιο, εχει καλη αυτονομια και ειναι παμφθηνο! Ωστοσο δεν εχω ακουσει καποια γνωμη για αυτο.

 

Στο iTech μου αρεσει η δυνατοτητα να το συνδεσεις με 2 συσκευες ταυτοχρονα ωστοσο εχει μικροτερο χρονο αναμονης και δε γνωριζω αν ειναι τοσο αξιοπιστο οσο το SE. Και ειναι και πιο ακριβο.

 

Στο PV740 με χαλαει το οτι δεν εχει κλιπ, αλλα εχει το μεγαλυτερο χρονο αναμονης με μεγαλη διαφορα(800 ωρες!) και εχει επισης ενδειξη μπαταριας οποτε δε μενεις εξ απροοπτου. Ειναι βεβαια και το πιο ακριβο απο τα 3.

 

Τι λετε ρε παιδια, να παω για το VH300 να τελειωνω? 30 ευρωπουλα ειναι μονο. Εχει κανεις εμπειρια με αυτο το ακουστικο?

 

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Bluetooth-Headsets/Nokia-Bh-215-02707G2.htm

 

Απλά κορυφαίο και πολύ οικονομικό για όποιον ενδιαφερεται...

Link to comment
Share on other sites

Το I.TECH CLIP VIBRATE το αγόρασα όπως έγραψα και απο πλευράς ακουστικής και ήχου είναι άψογο με ευκολο pairing.

Για το 740 που είχα και εγώ στις επιλογές μου διάβασα κάποιες - αρκετές κακές κριτικές για το μικρόφωνο του και απο ότι έγραφαν εμφανίζει "ψηφιακό ήχο " σε κλίσεις

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μήνες όχι πολύ συχνής χρήσης το ear pad του Plantronics 925 άρχισε να χαλαρώνει σε επικύνδυνο βαθμό, με αποτέλεσμα να μην στέκεται σωστά στην θέση του. Απλά απαράδεκτο για ένα bt της κατηγορίας του. :mad:
Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω ενα H/F που να συνδέεται με δυο κινητά δηλαδή Multipoint.

της itech με φοβίζει το καλώδιο γιατί ενα προηγούμενο κοπηκε.

το samsung wep 850 το εχει καποιος να μου πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορώ να σου πώ . Το είχα πάρει επειδή έχω το Samsung i8910 HD

Το είχα 20 μέρες . Χάλια μαύρα.

Μετριο Ακουστικό χαληλής απόδοσης.

Εχανε 2 φορες στις 10 την σύνδεση.

Μέτριο προς χάλια μικρόφωνο.

Το πήγα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω ενα H/F που να συνδέεται με δυο κινητά δηλαδή Multipoint.

της itech με φοβίζει το καλώδιο γιατί ενα προηγούμενο κοπηκε.

το samsung wep 850 το εχει καποιος να μου πει εντυπωσεις?

 

Αγαπητέ χρήστη dimitris74,

 

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε πως όλα τα προϊόντα μας καλύπτονται απο ισόβια εγγύηση με την προυπόθεση το οποιοδήποτε ελλάτωμα να μην έχει προέλθει απο κακή χρήση της συσκευής Bluetooth.

Επίσης σας προτείνουμε να ρίξετε μια ματιά στο i.Tech Clip Naro 601 του οποίου το καλώδιο έχει επένδυση από κορδόνι και δυνατότητα επίσης για σύνδεση με τρείς συσκευές κινητών (Triplepoint).

 

Με εκτίμηση,

i.Tech Bluetooth Team

http://www.itech-bluetooth.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα το i.Tech vibrate και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Παρα πολυ καλη ποιοτητα ηχου, γρηγορο pairing και πολυ βολικο το οτι μπορει να συνδεθει σε 2 συσκευες ταυτοχρονα.

 

2 παραπονα εχω, το ενα οτι εχει λιγοτερο χρονο αναμονης απ'οτι εχω συνηθησει απο τα Ericsson και το πιο σημαντικο οτι δεν εχει δυνατοτητα mute! Αυτο ηταν κατι που δεν ειχα κοιταξει απο πριν γιατι το θεωρουσα αυτονοητο. Αλλα προς το παρον δεν εχω βρει πως γινεται. Αν καποιος γνωριζει ας μας πει πως μπορουμε να κανουμε mute το μικροφωνο του bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...