Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

αυτο που θα επρεπε να σε αποτρεψει απο το earset 2 (ειχα ασχοληθει κι εγω) ειναι οτι χανει συνεχως τη συνδεση του με το κινητο,,,,το διαβασα σε πολλα forums και της B&O και σε ανεξαρτητα...μεγαλα παραπονα.....σαφως καλυτερη λυση το earset1 εστω και σαν απλο hands-free

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κατι αλλο παιδια,εσεις οταν αναπαργεται μουσικη,ηχο απο βιντεο,ξερω γω τι,μεσω των ακουστικων,εχετε καλες ποιοτητες?Επειδη εγω σε αυτα που εχω δοκιμασει εχουν χαλια.

 

Νομίζω πως δεν θα βρεις σε bluetooth ακουστικό την ποιότητα ήχου των κλασικών hands-free, όσον αφορά τη μουσική και οτιδήποτε άλλο εκτός της φωνής. Αν δεν κάνω λάθος οφείλεται στην συμπίσεη του ήχου κατά την μεταφορά από το κινητό στο ακουστικό.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα το Plantronics Discovery 650 μετά από τα θετικά σχόλια που διάβασα. Όταν αναφέρετε ότι δεν έχει μεγάλη εμβέλεια όμως για τι απόσταση από τα κινητά μιλάτε? Ευχαριστώ.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν θα βρεις σε bluetooth ακουστικό την ποιότητα ήχου των κλασικών hands-free, όσον αφορά τη μουσική και οτιδήποτε άλλο εκτός της φωνής. Αν δεν κάνω λάθος οφείλεται στην συμπίσεη του ήχου κατά την μεταφορά από το κινητό στο ακουστικό.

 

Κλασσικων εννοεις των καλοδιομενων?Αυτο οφειλεται στην κατασκευη των ακουστικων,η στην τεχνολογια του bluetooth?

 

Παντως σιγα,δεν νομιζω να τιθεται θεμα bandwidth.Αφου το bluetooth 2.0 μαζι με edr ταξιδευει με 3mbits κατι που το κανει εφικτο να μεταφερει ακομα και hd-audio uevrhtika, ποσο μαλλον κανα ψωρο-mp3 που ειναι κωδικοποιημενα σε bitrate των 192 kbpps.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα επρεπε να σε αποτρεψει απο το earset 2 (ειχα ασχοληθει κι εγω) ειναι οτι χανει συνεχως τη συνδεση του με το κινητο,,,,το διαβασα σε πολλα forums και της B&O και σε ανεξαρτητα...μεγαλα παραπονα.....σαφως καλυτερη λυση το earset1 εστω και σαν απλο hands-free

Έχεις απόλυτο δίκο! ΤΟ έχω διαβάση και εγώ από στην επίσημη ιστοσελίδα της Β&Ο στα σχόλια ατόμων που το έχουν στην κατοχή τους. Φαίνεται ότι σχεδιάστηκε να λειτουργεί άψογα με το Serene. Να κάνω και μια τελευταία ερώτηση, μιας και σήμερα παράγγειλα το jawbone 2. Ο φορτιστής δεν έχει αντάπτορα για την Αμερική; Από όσο γνωρίζω, στην Ευρώπη έχουμε άλλους αντάπτορες. Άρα, εκτός τη USB θήρα για φόρτιση από υπολογιστή, τι κάνουμε; Μήπως κάνω λάθος και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;Ή αν υπάρχει πρόβλημα πως λύνεται; Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης οντως δεν εχει ανταπτορα για την ευρωπη..αλλα θα βρεις ευκολα....φορτιζει ομως και μεσω usb...σε 1 ωρα εχει φορτισει το 80% της μπαταριας , οποτε μη σε απασχολει τοσο η φορτιση......εγω βολευτηκα με εναν ανταπτορα απο φορτιστη της belkin για τo ipod..σε καθε περιπτωση , μια επισκεψη σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα ειδη θα σε καλυψει απολυτα...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα το Plantronics Discovery 650 μετά από τα θετικά σχόλια που διάβασα. Όταν αναφέρετε ότι δεν έχει μεγάλη εμβέλεια όμως για τι απόσταση από τα κινητά μιλάτε? Ευχαριστώ.

 

Εμενα με το Samsung E950 μου κανει παρασιτα στα 3-4 μετρα. Οπως και αν εχω το ΒΤ στο δεξι αυτι και το τηλεφωνο στην αριστερη τσεπη. Δεν μου εχει κανει τρομερο προβλημα ομως και δεν εχει αποσυνδεσεις.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης οντως δεν εχει ανταπτορα για την ευρωπη..αλλα θα βρεις ευκολα....φορτιζει ομως και μεσω usb...σε 1 ωρα εχει φορτισει το 80% της μπαταριας , οποτε μη σε απασχολει τοσο η φορτιση......εγω βολευτηκα με εναν ανταπτορα απο φορτιστη της belkin για τo ipod..σε καθε περιπτωση , μια επισκεψη σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα ειδη θα σε καλυψει απολυτα...

Όντως, έχεις δίκιο. Έχω και εγώ τον USB φορτιστή της Apple για το ipod, οπότε δε θα υπάρχει πρόβλημα για τη φόρτι!!! Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εδω και περιπου 10 μηνες εχω το plantronics 650.Μπορω να πω αψογο.Το μονο αρνητικο ειναι οτι καποιες φορες και αναλογα τη συσκευη ισως μπορει να ακουγονται καποια παρασιτα λογω αποστασης η εμποδιων μεταξυ κινητου και ακουστικου.Κατα τα αλλα ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε εφαρμογη στο αυτι και η λειτουργια multipoint παρα παρα πολυ χρησιμη.

Με το καιρο μου εχει φθαρει και γενικοτερα εχω μπει στη διαδικασια αν βρω κατι καλυτερο να το αλλαζα.Υπαρχει κατι που να ειναι εξισου καλο και οσο το δυνατον ακομα καλυτερο????

Link to comment
Share on other sites

λογικα το jawbone 2 θα σε καλυψει....λογικα...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

λογικα το jawbone 2 θα σε καλυψει....λογικα...

 

Υποστηριζει multipoint λειτουργια???

Θα μπορω να το φορτιζω εκτος υπολογιστη???

Link to comment
Share on other sites

Εδω και περιπου 10 μηνες εχω το plantronics 650.Μπορω να πω αψογο.Το μονο αρνητικο ειναι οτι καποιες φορες και αναλογα τη συσκευη ισως μπορει να ακουγονται καποια παρασιτα λογω αποστασης η εμποδιων μεταξυ κινητου και ακουστικου.Κατα τα αλλα ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε εφαρμογη στο αυτι και η λειτουργια multipoint παρα παρα πολυ χρησιμη.

Με το καιρο μου εχει φθαρει και γενικοτερα εχω μπει στη διαδικασια αν βρω κατι καλυτερο να το αλλαζα.Υπαρχει κατι που να ειναι εξισου καλο και οσο το δυνατον ακομα καλυτερο????

Mε luna το χρησιμοποιείς;

Από disconnects πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Mε luna το χρησιμοποιείς;

Από disconnects πως είναι;

ΜΙα χαρα.τυχαινει σπανιως να γινεται αποσυνδεση οταν εχω ταυτοχρονα συνδεδεμενα και το luna και το u-900 οταν ενω μιλαω στο ενα και χτυπαει το luna να γινεται αποσυνδεση.Αλλα δε γινεται συχνα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα : εχω αγορασει για bluetooth το SE HBH-DS980 και μεχρι τωρα δεν το ειχα συνδεσει ποτε με τον υπολογιστη μου οποτε και λεω ας το συνδεσω ελα μου ομως που δεν ξερω πως γινεται ?!?! Μπορειτε να με βοηθησετε ?!? Το laptop μου ειναι Sony Vaio VGN-FZ11M και το bluetooth του ειναι Toshiba (εκδοση 2.0+EDR) !! Σας ευχαριστω εκ των προτερων ! ;-)

 

 

ok paidia doulepse euxaristo

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ εγώ που συνδέω το Plantronics 655 με το HP dv9700 μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το Skype κανονικά, αλλά με MSN και LowRateVoip δεν δουλεύει.. Ξέρετε τι μπορεί αν παίζει?
Link to comment
Share on other sites

ΜΙα χαρα.τυχαινει σπανιως να γινεται αποσυνδεση οταν εχω ταυτοχρονα συνδεδεμενα και το luna και το u-900 οταν ενω μιλαω στο ενα και χτυπαει το luna να γινεται αποσυνδεση.Αλλα δε γινεται συχνα.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω ένα jabra bt250v τώρα και μου κάνει αποσύνδεσεις αρκετά συχνά και αυτό που με ενοχλεί είναι οτι καλεί μόνο του διάφορα νούμερα με φωνητική κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ εγώ που συνδέω το Plantronics 655 με το HP dv9700 μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το Skype κανονικά, αλλά με MSN και LowRateVoip δεν δουλεύει.. Ξέρετε τι μπορεί αν παίζει?

 

Η μουσική & οι άλλοι διάφοροι ήχοι μεταφέρονται κανονικά στο Plantronics 655;

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε λίγο τα φώτα σας.

 

Ψάχνω bluetooth ακουστικά με υποστήριξη multipoint function όπως αυτά για να μπορούν να συνδεθούν με 2 συσκευές και τα οποία να έχουν default pairing password το 0000 και όχι κάτι άλλο.

 

Ο λόγος είναι ότι θέλω να κάνω μια μαγκιά συνδέοντας αυτό με το Mp3 player μου το οποίο κάνει pair μόνο με ακουστικά με κωδικό 0000 και χρειάζομαι το Multifunction γιατί προφανώς θα συνδεθούν τα ακουστικά και με το ppc. Ακούω προτάσεις.

 

Edit.. Βρήκα το Manual για τα Sony Ericsson HBH-DS980, και ο κωδικός είναι 0000. Χμ.. Τι λέτε; Θα πετύχει το εγχείρημα;

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε λίγο τα φώτα σας.

 

Ψάχνω bluetooth ακουστικά με υποστήριξη multipoint function όπως αυτά για να μπορούν να συνδεθούν με 2 συσκευές και τα οποία να έχουν default pairing password το 0000 και όχι κάτι άλλο.

 

Καταρχήν τα συγκεκριμμένα το έχουμε ξαναπεί πως δεν είναι multipoint,δηλαδή δεν μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα με δύο συσκευές;)

Όσον αφορά το default pairing password είναι τέσσερα μηδενικά σε όλες τις συσκευές ΒΤ δεδομένα:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα συγκεκριμμένα το έχουμε ξαναπεί πως δεν είναι multipoint,δηλαδή δεν μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα με δύο συσκευές;)

Τι εννοείς ότι δεν είναι; Το λέει καθαρά στα specs και επίσης διάβασα και review στο cnet που λέει ότι συνδέονται κανονικά με δύο συσκευές. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

Εκτός αν εννοείς οτι ακόμα και αν το λένε αδυνατούν στην πράξη να το κάνουν, οπότε σε αυτή την περίπτωση ακούω άλλες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι δεν είναι; Το λέει καθαρά στα specs και επίσης διάβασα και review στο cnet που λέει ότι συνδέονται κανονικά με δύο συσκευές. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

 

Εκτός αν εννοείς οτι ακόμα και αν το λένε αδυνατούν στην πράξη να το κάνουν, οπότε σε αυτή την περίπτωση ακούω άλλες προτάσεις.

 

Άσε τι λένε τα specs,δεν είναι φίλε μου multipoint,συνδέονται κάθε φορά μόνο με ένα κινητό για την πραγματοποίηση κλήσεων και μπορούν να συνδεθούν δύο συσκευές ταυτόχρονα ΜΟΝΟ για αναπαραγωγή μουσικών κομματιών και ΜΟΝΟ:(

Link to comment
Share on other sites

Άσε τι λένε τα specs,δεν είναι φίλε μου multipoint,συνδέονται κάθε φορά μόνο με ένα κινητό για την πραγματοποίηση κλήσεων και μπορούν να συνδεθούν δύο συσκευές ταυτόχρονα ΜΟΝΟ για αναπαραγωγή μουσικών κομματιών και ΜΟΝΟ:(

Μα αν δεις παραπάνω δε με απασχολεί να συνδέσω 2 τηλέφωνα αλλά ένα τηλέφωνο και ένα mp3 player στο οποίο θα βάλω πάνω Bluetooth adapter.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που με έχει προβληματίσει κι εμένα...αρχικά πολλά πράγματα είχαν θεωρηθεί ακίνδυνα (όπως τα ίδια τα κινητά, το DDT, τα τσιγάρα, η μορφίνη κ.ο.κ.) και έρευνες που έχουν διάρκεια μερικών μηνών δε με πείθουν για την αξιοπιστία τους. :worry:

 

Προσωπικά όσο είμαι στο σπίτι έχω μπριζωμένα τα κλασικά, ενσύρματα handsfree στο κινητό και όταν είμαι στο δρόμο χρησιμοποιώ το bluetooth για να μην μπλέκω με καλώδια μέσα στο τσαντάκι. Το ακουστικό δεν το έχω συνέχεια κρεμασμένο στο αυτί μου αλλά μόνο όταν θέλω να μιλήσω, οπότε μειώνω και την έκθεσή μου στην ακτινοβολία του bluetooth.

 

νομιζω οτι το καλυτρο εινα να μη μιλας στο κινητο,γιατι οπως ειναι γνωστο ειναι πολυ βλαβερο,απο τη στιγμη που αυτο δεν ειναι εφικτο ειναι προτιμοτερο το bluetooth απο το κλασσικο hands free με το καλωδιο.σκεφτειτε οτι με το καλωδιο το κινητο βρισκεται στο 1-1,5 μετρα απο το σωμα σας και αυτο στην καλυτερη των περιπτωσεων ενω με το bluetooth στα 4-5 μετρα η και παραπανω (εχω το i-tech clip d και πιανει ακομα και στο διπλανο δωματο).η εκπομπη του bluetooth βρισκεται πολλες φορες πιο κατω απο του κινητου γι αυτο αλλωστε δεν εχει μεγαλη εμβελεια.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

με τα samsung τι γινεται,ειναι καλα;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...