Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα το πήρα 4 ημερών μεταχειρισμένο από φίλο.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, ειδικά σε οθόνη. Υψηλής ποιότητας και μου φαίνεται καλύτερη από του s10 plus, που πάσχει στην απόδοση του λευκού.

Κάμερα όσο το δοκίμασα δεν είναι επιπέδου Samsung και πίξελ, που είναι τα δύο τελευταία κινητά που είχα.

Τα 90hz κάνουν την εμπειρία πολύ καλή αλλά smoothness ένα σκαλί κάτω από pixel 3xl, που είναι όντως κορυφή στον τομέα αυτό.

Θέλω να καταπολεμήσω το μικρόβιο της συνεχούς αλλαγής κινητών και ελπίζω να το κρατήσω τουλάχιστον ως το φθινόπωρο

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Τα 90hz κάνουν την εμπειρία πολύ καλή αλλά smoothness ένα σκαλί κάτω από pixel 3xl, που είναι όντως κορυφή στον τομέα αυτό.

 

:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, όταν κάνω double tap για να ξεκλειδώσω την οθόνη το background είναι μαύρο χωρίς την ταπετσαρία της κεντρικής οθόνη. Ο μόνος τρόπος να δω το background είναι να ενεργοποιήσω την οθόνη πατώντας το power button. Είναι φυσιολογικό αυτό ή είναι κάποιο bug

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιησει το απλο tap το οποιο σε παει στην ambient οθονη (οθονη περιβαλλοντος) και οχι το double tap που σε παει στην lockscreen που θες.

Ή το ενα ή το αλλο θα επιλεξεις.

 

Edit: αυτες τις μερες δoυλευω το double tap to wake αντι της ambient με απλο tap. Παρατηρω οτι ακομα και 20-30 σερί δοκιμές να κανω, πιανουν ολες σωστα. Η μονη διαφορα που ισως να εχω με τα παιδια που εχουν θεμα, ειναι οτι ειμαι με την εργοστασιακή μεμβράνη και δεν εχω βαλει καποιο γυαλι. Υπαρχει αλλος με μεμβρανη που να δυσλειτουργει το double tap? Μου κανει εντυπωση που υπαρχει τοσο θεμα σε πολλους.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιησει το απλο tap το οποιο σε παει στην ambient οθονη (οθονη περιβαλλοντος) και οχι το double tap που σε παει στην lockscreen που θες.

 

Ή το ενα ή το αλλο θα επιλεξεις.

 

 

 

Edit: αυτες τις μερες δoυλευω το double tap to wake αντι της ambient με απλο tap. Παρατηρω οτι ακομα και 20-30 σερί δοκιμές να κανω, πιανουν ολες σωστα. Η μονη διαφορα που ισως να εχω με τα παιδια που εχουν θεμα, ειναι οτι ειμαι με την εργοστασιακή μεμβράνη και δεν εχω βαλει καποιο γυαλι. Υπαρχει αλλος με μεμβρανη που να δυσλειτουργει το double tap? Μου κανει εντυπωση που υπαρχει τοσο θεμα σε πολλους.

Εγώ παρατηρώ ότι δουλεύει πολύ καλύτερα όταν το διπλό χτύπημα το κάνω κοντα στο σημείο που είναι το δαχτυλικο αποτύπωμα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω παντου απ ακρη σ ακρη. Οπου διπλοχτυπησα,ξυπνησε

Κατεβασα δοκιμαστικα την αναλυση σε FHD αλλα με 90ΗΖ και μου δινει την αισθηση οτι η μπαταρια πεφτει πολυ πιο αργα.

Γι αυτο προφανως το p30 pro εχει τοσο καλη αυτονομια.

 

Στα της καμερας,εβαλα και εγω αυτην την GCam https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog593/

Σε λιγες νυχτερινες δοκιμες στο δωματιο μου,χωρις να κανω ιδιαιτερες ρυθμισεις στην Gcam,με ή χωρις λαμπα, σαν πρωτη εντελως διαπιστωση ειναι οτι:

-Με φλας,οι στοκ ειναι καλυτερες αλλα τα χρωματα υπερκορεσμενα,ειδικα τα κιτρινοκοκκινα ενω οι gcam ελαφρως πιο σκοτεινες αλλα ισορροπημενα χρωματα.Με τοσες πολλες ρυθμισεις και τεσταρισματα η gcam εννοειται θα ριχνει ξυλο.

-Χωρις φλας ουτε λαμπα αλλα μονο με φως τηλεορασης καλυτερη η στοκ αλλα και οι 2 συνολικα χαλια.

- Σε νυχτερινο τοπιο της στοκ ή νυχτερινη οραση αντιστοιχα της gcam,με λαμπα,η 2η βγαζει μια ατονια στα χρωματα που δεν μου αρεσε.

- Η gcam εχει αισθητα λιγοτερο θορυβο στα σκοτεινα σημεια οταν ζουμαρεις.Σε μη ζουμαρισενη φωτο ομως χανει λεπτομερια.

-Το φλας της στοκ ειναι πιο καλο.

Τα ιδια αντικειμενα σε αποσταση περιπου 1.5-2μ περιπου ηταν ο στοχος.

 

Παντως εχει αμετρητες ρυθμισεις για καθε γουστο οποτε ευκολα ή δυσκολα θα ερθει οπου την θες η gcam.

Κανει και μερικα κρασαρισματα ομως. Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω κι εγω συγκριτικα να ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω παντου απ ακρη σ ακρη. Οπου διπλοχτυπησα,ξυπνησε

 

Κατεβασα δοκιμαστικα την αναλυση σε FHD αλλα με 90ΗΖ και μου δινει την αισθηση οτι η μπαταρια πεφτει πολυ πιο αργα.

 

Γι αυτο προφανως το p30 pro εχει τοσο καλη αυτονομια.

 

 

 

Στα της καμερας,εβαλα και εγω αυτην την GCam https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog593/

 

Σε λιγες νυχτερινες δοκιμες στο δωματιο μου,χωρις να κανω ιδιαιτερες ρυθμισεις στην Gcam,με ή χωρις λαμπα, σαν πρωτη εντελως διαπιστωση ειναι οτι:

 

-Με φλας,οι στοκ ειναι καλυτερες αλλα τα χρωματα υπερκορεσμενα,ειδικα τα κιτρινοκοκκινα ενω οι gcam ελαφρως πιο σκοτεινες αλλα ισορροπημενα χρωματα.Με τοσες πολλες ρυθμισεις και τεσταρισματα η gcam εννοειται θα ριχνει ξυλο.

 

-Χωρις φλας ουτε λαμπα αλλα μονο με φως τηλεορασης καλυτερη η στοκ αλλα και οι 2 συνολικα χαλια.

 

- Σε νυχτερινο τοπιο της στοκ ή νυχτερινη οραση αντιστοιχα της gcam,με λαμπα,η 2η βγαζει μια ατονια στα χρωματα που δεν μου αρεσε.

 

- Η gcam εχει αισθητα λιγοτερο θορυβο στα σκοτεινα σημεια οταν ζουμαρεις.Σε μη ζουμαρισενη φωτο ομως χανει λεπτομερια.

 

-Το φλας της στοκ ειναι πιο καλο.

 

Τα ιδια αντικειμενα σε αποσταση περιπου 1.5-2μ περιπου ηταν ο στοχος.

 

 

 

Παντως εχει αμετρητες ρυθμισεις για καθε γουστο οποτε ευκολα ή δυσκολα θα ερθει οπου την θες η gcam.

 

Κανει και μερικα κρασαρισματα ομως. Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω κι εγω συγκριτικα να ανεβασω.

 

Εγώ την έχω στο auto switch την ανάλυση και τα 90Hz στάνταρ. Η μπαταρία πάει μα χαρά. Τώρα στις διακοπές, το 24ωρο το κλείνω με κάτι 9ωρα οθόνης. Καμία φορά και παραπάνω από 24 ώρες, όπως στα screenshots. Βέβαια παίζω κυρίως με WiFi, αλλά το κινητό το έχω σχεδόν συνέχεια στα χέρια.

 

Εμένα προσωπικά η stock κάμερα με έχει καταβολεψει και μου αρέσει πολύ. Εάν προστεθούν μελλοντικά και οι νέες δυνατότητες και στους άλλους φακους θεωρώ θα είναι σχεδόν τελειοποιημένη. Την Gcam θα την δοκιμάσω και εγώ σε κάποιες πιο δύσκολες συνθήκες, πιο πολύ σκοτεινές καταστάσεις.

Θέλω λίγο να παίξω και με macro shots με την stock πάντα.

8c8378367bce1844af2080c51da68c5e.jpg94353ee949ee0a6c027c185676e0a9b3.jpg

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

9.5.11 is here
Ξερασετα όλα χαχα. Σοβαρά βγήκε???

 

 

https://forums.oneplus.com/threads/oxygenos-9-5-11-for-oneplus-7-pro.1083608/

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

a24d97c549f09eb3d06d8310b3097179.jpg

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το GMS τι είναι που πήγε 6.2019;

Πηδηξαμε τον Ιούλιο και πήγαμε Αύγουστο πάντως.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το GMS τι είναι που πήγε 6.2019;

Πηδηξαμε τον Ιούλιο και πήγαμε Αύγουστο πάντως.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Google Mobile Service ειναι για Google apps εφαρμογες.

Εξαιρετικο support η Oneplus και ταχυτατη σε ενημερωσεις για να στησει γρηγορα το κινητο απο bugs κλπ. Οσο για το security Αυγουστου, εβαλε τα γυαλια στα pixel. χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Google Mobile Service ειναι για Google apps εφαρμογες.

 

Εξαιρετικο support η Oneplus και ταχυτατη σε ενημερωσεις για να στησει γρηγορα το κινητο απο bugs κλπ. Οσο για το security Αυγουστου, εβαλε τα γυαλια στα pixel. χαχαχαχα

Ελπίζω να προσθέσανε και RCS υποστήριξη για το Android messages, γιατί τελευταία ενώ το ενεργοποιουσα, χαλούσε πάλι μετά από λίγο.

 

Καλά είναι γνωστή η OnePlus σε αυτα. Ειδικά στην αρχή όταν κυκλοφορεί μια συσκευή της, ρίχνει απανωτά updates για τυχόν bugs. Καλά για το security Αυγούστου καλή φάση, αλλά μπορεί να ξαναδούμε security update τον Οκτώβριο πάλι και να είναι Σεπτεμβρίου :)

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το κινητό είναι αρκετά πιο γρήγορο και smooth σε όλα. Απίστευτο κι όμως αληθινό...

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Gran
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ξανακάνουμε την διαδικασία για μόνιμη 90 οθόνη ε?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ξανακάνουμε την διαδικασία για μόνιμη 90 οθόνη ε?

 

Εγώ που το έχω ενεργοποιήσει μέσα από το OnePlus tools την έχει κρατήσει την ρύθμιση!

 

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Όταν ανοίγω μέσα από το Google photos να δω μια φωτογραφία σαν να ενεργοποιείται blue filter μόνο για όση ώρα κοιτάζω τη φωτογραφία. Έχεις κάνεις ιδέα τι μπορεί να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Ωωω και'γω το ίδιο πρόβλημα απο χτες. Ίσως το χάλασαν στη τελευταία αναβάθμιση.Το έχετε κι'άλλοι; dc1e97fe31c835d48e0a5b3f48525b23.jpg

 

Κ γω την ίδια έκδοση έχω μια χαρά φαίνεται. Κανένα πρόβλημα..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Διαβάζω ότι πήρε το patch του Αυγούστου ήδη και πριν τα πίξελ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Διαβάζω ότι πήρε το patch του Αυγούστου ήδη και πριν τα πίξελ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ετυχε, τι εξήγησή να σου δώσουν , 9/10 φορές τα Pixel η AOSP rom θα τα παίρνουν πρώτα, άλλωστε τα μηνιαία security patches βγαίνουν από Google τελευταίο δεκαήμερο του τρέχοντος μηνός και τα δίνει μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του επόμενου στα Pixel.

 

Από εκεί και πέρα θέμα oem πότε θα τα ενσωματώνουν στην δική τους rom.

 

Ε τώρα απλά πέσαμε στην περίπτωση αλλά ολική έκλειψη ηλίου ένα πράγμα :lol:

 

Ίσως και να τονίσει περαιτέρω πωλήσεις.

 

Όλα μέσα στο παιχνίδι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι μου κάνει εντύπωση ότι την αναβάθμιση που την βγάζει η ίδια η Google να την δίνει πρώτα σε άλλους κ μετά να την βάζει στο πίξελ.

Ίσως γίνονταν έτσι ανέκαθεν κ απλά αργούσε η ενσωμάτωση από τους ΟΕΜ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι μου κάνει εντύπωση ότι την αναβάθμιση που την βγάζει η ίδια η Google να την δίνει πρώτα σε άλλους κ μετά να την βάζει στο πίξελ.

Ίσως γίνονταν έτσι ανέκαθεν κ απλά αργούσε η ενσωμάτωση από τους ΟΕΜ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα security patches είναι άμεσα διαθέσιμα στους oem και από εκεί και πέρα θέμα oem πότε θα τα δώσει.

 

Έχει τύχει και σε Sammy η και Essential phone να τα δίνει πιο νωρίς από Pixel η να συμπεσουν με απόκλιση 1-3 ημερών

 

Άρα το δεύτερο ισχύει που είπες.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωωω και'γω το ίδιο πρόβλημα απο χτες. Ίσως το χάλασαν στη τελευταία αναβάθμιση.Το έχετε κι'άλλοι;

 

https://www.xda-developers.com/google-photos-wide-color-image-support-buggy-photo-viewer/

Ειναι bug του Photos

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες κλειστου χωρου(bar) με τον φωτισμο του. Χωρις φλας ολες. Οι δυο πρωτες είναι στοκ καμερα και η τρίτη ειναι με Gcam αρυθμιστη τελειως

 

1. Στοκ καμερα, αυτοματο

48429226842_8a7b0c8ce6_c.jpgIMG_20190731_210650 by Dim Tsak, on Flickr

 

2.Στοκ καμερα, λειτουργια νυχτερινο τοπιο

48429229132_23bf8d967e_c.jpgIMG_20190731_210656 by Dim Tsak, on Flickr

 

3. Gcam, λειτουργια νυχτερινη οραση

48429229387_e49f7ed720_c.jpgIMG_20190731_210758 by Dim Tsak, on Flickr

 

Η Gcam εχει αρκετα ατονα χρωματα αλλα το κυριοτερο προβλημα οτι ή δεν εστιαζει καλα σε κάποια απόσταση και ανω ή δεν κανει καλη επεξεργασια. Χανει αρκετη λεπτομερια πχ. Η κορνιζα του επανω καθρεφτη.

Το νυχτερινό τοπίο της στοκ ειναι η αγαπημένη μου λειτουργια στην καμερα. Ενα κλικ λιγοτερο εντονα χρώματα ίσως χρειαζεται και πιθανων θα διορθωθει σε μελλοντικo update.

Link to comment
Share on other sites

Τα security patches είναι άμεσα διαθέσιμα στους oem και από εκεί και πέρα θέμα oem πότε θα τα δώσει.

 

Έχει τύχει και σε Sammy η και Essential phone να τα δίνει πιο νωρίς από Pixel η να συμπεσουν με απόκλιση 1-3 ημερών

 

Άρα το δεύτερο ισχύει που είπες.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Seems legit, που λένε και στο χωριό μου. :-)

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...