Jump to content

Huawei P30


Doctor2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πειραματίστηκα λίγο σε μέρη που δεν είχαν λάμπες με θερμό κίτρινο χρώμα.

Συμπέρασμα. Το πρόβλημα με τον RYYB sensor δεν φαίνεται όταν οι λάμπες είναι ψυχρό λευκό ή φυσικό λευκό.

Παραδείγματα κάτω, όπου φαίνεται η διαφορά.

 

2-IMG-20210118-210247.jpg

 

IMG-20210118-205930.jpg

 

IMG-20210118-210131.jpg

 

 

Παιδιά, το θέμα με τις νυκτερινές photos (όχι σε Night mode, αλλά σε κανονικό mode) που σχεδόν όλα τα βραδινά φώτα (άσχετα με την πραγματική απόχρωσή τους) βγαίνουν σε έναν απόκοσμο κίτρινο τόνο, πώς το λύνουμε; Το έχω δει να αναφέρεται σαν θέμα και αλλού αλλά λύση δεν έχω βρει. Το αναφέρουν σαν "yellow tint".

 

Παραδείγματα δικών μου photos σε διαφορετικά μέρη, με διαφορετικό φωτισμό κάθε φορά, σε διαφορετικές ημερομηνίες:

 

IMG-20201108-193146.jpg

 

IMG-20201108-195127.jpg

 

IMG-20201203-190251.jpg

 

IMG-20201203-192812.jpg

 

Αυτο ειναι γνωστο και δυστυχως δεν προβλεπεται να λυθει....

 

Κι εμένα σήμερα φίλε που έβγαλα βράδυ στο σπίτι βγήκαν κίτρινες. Όταν βέβαια έβαλα φλας δε βγήκαν κίτρινες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει ένα θέμα μάλλον με την οθόνη ένα p30 που έχω. Σε ορισμένες φορές φαίνονται τα εικονίδια που έχω κάτω στην αρχική οθόνη

Παράδειγμα : δοκιμάστε να μπείτε στην εφαρμογή Σημειώσεις και τέρμα κάτω φαίνονται τα εικονίδια

Αφαιρώ 1 από τα 4 εικονίδια /συντόμευσεις ξαναμπαίνω στις Σημειώσεις και πάλι 4 φαίνονται πίσω!!!

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει ένα θέμα μάλλον με την οθόνη ένα p30 που έχω. Σε ορισμένες φορές φαίνονται τα εικονίδια που έχω κάτω στην αρχική οθόνη

Παράδειγμα : δοκιμάστε να μπείτε στην εφαρμογή Σημειώσεις και τέρμα κάτω φαίνονται τα εικονίδια

Αφαιρώ 1 από τα 4 εικονίδια /συντόμευσεις ξαναμπαίνω στις Σημειώσεις και πάλι 4 φαίνονται πίσω!!!

 

 

Λογικά αν κατάλαβα καλά ,έχεις ghost image.Αν είσαι εντός 2 ετιας (που λογικά είσαι),θα σου αλλάξουν οθόνη που περιέχει και την νέα μπαταρία

 

 

Sent from my iPad Pro

:)
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν κατάλαβα καλά ,έχεις ghost image.Αν είσαι εντός 2 ετιας (που λογικά είσαι),θα σου αλλάξουν οθόνη που περιέχει και την νέα μπαταρία

 

 

Sent from my iPad Pro

 

από Γερμανό το πήρα.

Είπαν ότι είναι υγρασία και υγρασία και οθόνη δεν είναι στην εγγύηση

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

από Γερμανό το πήρα.

Είπαν ότι είναι υγρασία και υγρασία και οθόνη δεν είναι στην εγγύηση

 

Να το πας Μιχαλακοπούλου 178, στο HUAWEI Customer Service Center αν είσαι Αθήνα. 2111988000 και 2170007575

Να δεις τι θα σου πούνε κι εκεί. Μην τους αναφέρεις τίποτα εσύ για υγρασίες, κλπ.

Αν δεν είσαι Αθήνα, ή δυσκολεύεσαι να πας, υπάρχει η υπηρεσία δωρεάν παραλαβής και αποστολής της συσκευής. Ρώτησέ τους πώς ακριβώς γίνεται.

 

Τώρα αυτό που σου είπαν για υγρασία στο Γερμανό εμένα μου φαίνεται αστείο. Ghosting / Screen Burn in και υγρασία δεν έχουν καμία σχέση.

 

https://www.androidauthority.com/screen-burn-in-801760/

Link to comment
Share on other sites

από Γερμανό το πήρα.

 

Είπαν ότι είναι υγρασία και υγρασία και οθόνη δεν είναι στην εγγύηση

Κλασικές κουτοπονηριές για να σε βάζουν να πληρώνεις.. Κάνε αυτό που είπε ο stark

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

από Γερμανό το πήρα.

 

Είπαν ότι είναι υγρασία και υγρασία και οθόνη δεν είναι στην εγγύηση

Μπορείς να ανεβάσειςμια φωτογραφία τραβώντας την οθόνη με το πρόβλημα από άλλη συσκευή?

Το είδαν στο κατάστημα ή το έστειλαν κεντρικα?

:)
Link to comment
Share on other sites

Τους το άφησα και το κοίταξε "δικός τους" άνθρωπος, δωρεάν όπου μόνο κάνανε "αναβάθμιση"

Νομίζω μου κατεβάσανε μια έκδοση λογισμικού

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω εδώ βίντεο να μου πείτε την γνώμη σας

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Τους το άφησα και το κοίταξε "δικός τους" άνθρωπος, δωρεάν όπου μόνο κάνανε "αναβάθμιση"

 

Νομίζω μου κατεβάσανε μια έκδοση λογισμικού

 

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω εδώ βίντεο να μου πείτε την γνώμη σας

Καλά πες τους να το στείλουν στα κεντρικά, και αν το τηλέφωνο δεν έχει χτυπήματα, πες τους να το γράψουν γιατί συνήθως στα μαγαζιά βάζουν 3-4 τηλέφωνα μαζί...

Δηλαδή με την αναβάθμιση που έκαναν θα έφευγε η υγρασία?

Και Εφ όσον ειναι burn screen θα σου αλλάξουν οθόνη

Και φυσικά αν μπορείς βάλε μας φώτο

 

Ελπίζω βεβαια ο δικός τους άνθρωπος να μην έβαλε χέρι...

:)
Link to comment
Share on other sites

Να το πας Μιχαλακοπούλου 178, στο HUAWEI Customer Service Center αν είσαι Αθήνα. 2111988000 και 2170007575

Να δεις τι θα σου πούνε κι εκεί. Μην τους αναφέρεις τίποτα εσύ για υγρασίες, κλπ.

Αν δεν είσαι Αθήνα, ή δυσκολεύεσαι να πας, υπάρχει η υπηρεσία δωρεάν παραλαβής και αποστολής της συσκευής. Ρώτησέ τους πώς ακριβώς γίνεται.

 

Τώρα αυτό που σου είπαν για υγρασία στο Γερμανό εμένα μου φαίνεται αστείο. Ghosting / Screen Burn in και υγρασία δεν έχουν καμία σχέση.

 

https://www.androidauthority.com/screen-burn-in-801760/

 

 

Μίλησα μαζί τους ήταν πολύ εξυπηρετικοί

Μου έστειλαν άδειο κουτί τους έστειλα το κινητό και μου το στέλνουν πίσω, με αλλαγή οθόνης, μπαταρία και αναβάθμιση λογισμικού!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!

Εάν δεν είχα ρωτήσει εδώ ακόμα θα έτρεχα

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μαζί τους ήταν πολύ εξυπηρετικοί

 

Μου έστειλαν άδειο κουτί τους έστειλα το κινητό και μου το στέλνουν πίσω, με αλλαγή οθόνης, μπαταρία και αναβάθμιση λογισμικού!

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!

 

Εάν δεν είχα ρωτήσει εδώ ακόμα θα έτρεχα

Είδες αυτά ειναι τα καλά των φόρουμ....

Με γεια η νέα σου συσκευή!!

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στο forum . μόλις αγόρασα και εγώ την συσκευή στα 299 από προσφορά που είχε μεγάλη αλυσίδα. Κατέληξα σε αυτό το κινητό μετά από έρευνα και σε αυτά τα λεφτά δεν βρήκα κάτι καλύτερο αν και κλείνει 2 χρόνια από τότε που βγήκε. Οι βασικοί λόγοι που το επέλεξα είναι η για την καμερά του, το χαμηλό SAR και το πιο μικρό μέγεθος συν audio jack. Θα ήθελα να είχε led ειδοποιήσεων και ραδιόφωνο για είναι ολοκληρωμένο το πακέτο.

 

Πόσο Screen on Time σας βγάζει? Εμένα γύρω στις 10 ώρες με την φωτεινότητα αρκετά χαμηλά χωρίς να παίζω παιχνίδια. Κυρίως chat , browsing και κάνα videaki .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα μου ήρθε και εμένα η EMUI 11.

Αυτό που παρατήρησα είναι πως το Android είναι ακόμα το 10 όχι το 11.

Απλά το EMUI 11 ίσως μας δίνει κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά του 11

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και εμένα η EMUI 11.

Αυτό που παρατήρησα είναι πως το Android είναι ακόμα το 10 όχι το 11.

Απλά το EMUI 11 ίσως μας δίνει κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά του 11

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8120701#post8120701

Link to comment
Share on other sites

Τα έλεγες εσύ stark εδώ και καιρό αλλά ποιος σε άκουγε;

Να τώρα, καλά να πάθουμε :lol:

Edited by KVS
Link to comment
Share on other sites

Τα έλεγες εσύ stark εδώ και καιρό αλλά ποιος σε άκουγε;

Να τώρα, καλά να πάθουμε :lol:

 

Το θέμα δεν είναι αν και ποιος το ήξερε από πριν. Το θέμα είναι ότι φάγαμε φόλα. Άρχισαν να μας προετοιμάζουν σιγά-σιγά (αλλά με ασάφειες) από το τέλος της προηγούμενης χρονιάς, για να το "χωνέψουμε" πιο μαλακά.

Κάποιοι πήραμε το κινητό με τη λογική ότι θα φτάσει μέχρι και το Android 11 και τώρα μείναμε με το EMUI 11 που είναι 10 με κάποιες ασήμαντες -να μη πω γελοίες- βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Της ίδιες ασυμαντες βελτιώσεις πάνω κάτω έχει και το android 10 από το 11.δεν ξαναστησαν το android..

Εσύ θα πάρεις harmony os οι υπόλοιποι θα πάρουν

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Της ίδιες ασυμαντες βελτιώσεις πάνω κάτω έχει και το android 10 από το 11.δεν ξαναστησαν το android..

Εσύ θα πάρεις harmony os οι υπόλοιποι θα πάρουν

 

Φαντάζομαι το αντίθετο θέλεις να πεις (ότι εσύ πιστεύεις): "Τις ίδιες ασήμαντες βελτιώσεις πάνω κάτω έχει και το android 11 από το 10".

Το οποίο και πάλι βέβαια είναι προσωπική σου άποψη, οπότε δεν αφορά τις ανάγκες των άλλων που θα ήθελαν Android 11 για συγκεκριμένους λόγους. Για μένα π.χ. και μόνο το inline filling / autofill του 11 είναι λόγος σημαντικός, με βάση τη χρήση που κάνω. Όπως επίσης σε δεύτερο επίπεδο και το "Share menu pinning".

 

Η τελευταία σου πρόταση δεν ολοκληρώνεται καν, οπότε δεν ξέρω τι ήθελες να γράψεις. Προσωπικά πειράματα με Harmony OS δεν πρόκειται να κάνω.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Για μένα π.χ. και μόνο το inline filling / autofill του 11 είναι λόγος σημαντικός, με βάση τη χρήση που κάνω. Όπως επίσης σε δεύτερο επίπεδο και το "Share menu pinning".

 

 

Θες να μας εξηγήσεις (ενημερωτικά) τι ακριβώς είναι αυτά κ για εμάς που δε γνωρίζουμε

!!!
Link to comment
Share on other sites

Για μένα π.χ. και μόνο το inline filling / autofill του 11 είναι λόγος σημαντικός, με βάση τη χρήση που κάνω. Όπως επίσης σε δεύτερο επίπεδο και το "Share menu pinning".

 

Θες να μας εξηγήσεις (ενημερωτικά) τι ακριβώς είναι αυτά κ για εμάς που δε γνωρίζουμε

 

Σε γενικές γραμμές το inline autofill σου λύνει τα χέρια στην πληκτρολόγηση, συμπλήρωση φορμών, κ.α. Και γίνεται ακόμα πιο σημαντικό για τους χρήστες που χρησιμοποιούν μόνιμα password managers, 2FA verification, OTP verification και λοιπά παρόμοια. Αν τυχόν έχεις χρησιμοποιήσει iOS πρόσφατα, θα έχεις ίσως παρατηρήσει ότι η αντίστοιχη εμπειρία εκεί σε ό,τι αφορά το autofill είναι -τουλάχιστον ήταν μέχρι το Andoid 11- πολύ πιο άμεση και λειτουργική. Το inline autofill στο Android 11 έρχεται να βελτιώσει ακριβώς αυτή τη λειτουργία.

 

Εδώ μπορείς να βρει κανείς πληροφορίες:

 

https://www.xda-developers.com/android-11-seamless-autofill-keyboard-integration/

https://www.xda-developers.com/bitwarden-password-manager-adds-android-11s-inline-autofill-api/

 

To Share menu pinning βελτιώνει το τραγικό share menu του Android που σε αναγκάζει σε πολλές περιπτώσεις να πρέπει να κάνει scroll (κάθετο και μερικές φορές -ακόμα χειρότερα- και οριζόντιο) καμιά 15αριά εφαρμογές μέχρι να βρεις αυτή στην οποία θέλεις να κάνεις share.

 

https://9to5google.com/2020/02/19/android-11-pin-apps-share-menu/

https://www.techrepublic.com/videos/how-to-pin-apps-to-the-android-share-menu/

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καταστροφή με το emui 11 η μπαταριά μια μερα απλά, εχουν αλλαξει και το μενου της μπαταριας , max 3 sot , με battery save mode βελτιώνεται καπως
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...