Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βλέπω το λόγο. Είναι πολύ κοντά οι συσκευές. Καλυτερα να περιμένεις κάτι πιο καινούριο. One plus 8 Samsung s20. Προσωπικά περιμένω Note 20
Θα συμφωνήσω. Είμαι φουλ ευχαριστημένος οπότε αναμονή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Για όσους τυχόν ενδιαφέρονται για το θέμα με τα permissions σε NM memory card, η παρακάτω είναι η απάντηση από το support της Huawei στο επίσημο message board της:

 

Hi LostEchoes, We sincerely apologize for the unpleasant experience you have faced. Regards to your concern. The features are not supporting on your device. This is a design strategy featured in Android 6.0 or later to ensure smooth system performance and data security. Since EMUI 4.0, such related menu options have been removed from the system. May we know did you root your device before? are you using default launcher?

 

Μπορείτε να βρείτε τη σχετική συζήτηση εδώ:

 

https://consumer.huawei.com/en/community/details/P30-(EMUI-10.0.0.190-)---Write-permission-to-Memory-Card-suddenly-disabled-for-3rd-party-apps-!/topicId_90489/

 

Καλησπέρα παιδιά.

 

Όταν πρωτοπήρα τη συσκευή, πριν λίγες μέρες δηλαδή, δεν είχα κανένα θέμα με το write permission της memory card.

 

Από χθες προσπαθώ να μετακινήσω αρχεία από την internal memory στην NanoMemory card του κινητού και δεν μπορώ με κανέναν file explorer πέρα από τον Huawei Files (Manager).

Εχω δοκιμάσει πολλούς (όπως τον αγαπημένο μου MixPlorer) χωρίς αποτέλεσμα.

Πήγα και στα Developer options (αφού τα ενεργοποίησα) και έκανα enable το "Force allow apps on external storage".

 

Γενικά φαίνεται να υπάρχει πλέον θέμα με την το write permission στην κάρτα από 3rd party εφαρμογές.

Π.χ. Αν πάω να πάρω και να αποθηκεύσω backup του Nova Launcher στην NM card, τρώω πόρτα. Μια άλλη εφαρμογή που γράφει στην memory card τραγούδια, δεν μπορεί πλέον να τα γράψει εκει. Το ίδιο και με την εφαρμογή Pocket (έχει επιλογή να σώζει ότι κατεβάζει από άρθρα στην external memory, και πλεον βγάζει μήνυμα οτι δεν ειναι διαθέσιμη για εγγραφή). Ή π.χ. αν κάνω export settings backup με τον MixPlorer στην NM card, δεν με αφήνει να το αποθηκεύσω εκεί.

 

https://photos.app.goo.gl/ff8jKu3YTjohwYMX8

 

Τα μόνα που δουλεύουν είναι το Huawei Files και με USB καλώδιο το HiSuite.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο θέμα;

 

Υποψιάζομαι ότι στην αρχή όλα αυτά δούλευαν διότι είχα επαναφέρει στο P30 ενα google backup που είχα πάρει από το προηγούμενο κινητό μου (Galaxy S7) και ίσως γι αυτό δούλευαν όλα οκ με τα permissions. Πλέον τίποτα με 3rd party apps.

 

Μέχρι που έφτασα σήμερα στο σημείο να κάνω format την κάρτα μνήμης (μέσα από το κινητό) και μετά factory reset και το κινητό και στήσιμο από την αρχή. Και πάλι τα ίδια όμως. Δε ξέρω αν φταίει το τελευταίο security update Μαρτίου ή κάτι άλλο...

 

Βλέπω ότι το ίδιο ακριβώς θέμα είχαν αντιμετωπίσει και κάποιοι άλλοι (ανάμεσά τους και ένας Έλληνας με το Mate 20 pro)

 

https://forum.xda-developers.com/mate-20-pro/help/write-to-sd-card-emui-10-t4017037

 

θεωρώ ότι αν είχε πάθει ζημιά η Memory card, τότε ούτε από το HiSuite θα ήταν προσβάσιμη, ούτε από το Huawei files app.

 

Μπορεί κανείς που έχει memory card να δοκιμάσει να κάνει μεταφορά αρχείων (π.χ. photo) από την Internal στην memory card και να δει αν λειτουργεί ΟΚ;

 

Ωχ μεγάλη πατάτα αν συμβαίνει αυτό... Σε αναγκάζουν που σε αναγκάζουν να αγοράσεις τη κάρτα τους σε αναγκάζουν να τη χειρίζεσαι μόνο από τα apps τους;;

Και ήθελα να αγοράσω και μια 256 κάρτα μνήμης..

Αν γνωρίζει κάποιος ή αν έχει nm card της huawei μέσα ας μας απαντήσει.

 

Μεγάλο φάουλ αν συμβαίνει αυτό πάντως.

Με αυτά που αναφέρεις παίζει κ να μην αγοράσω κάρτα μου φαίνεται.

Βάζουν που βάζουν τη δικιά τους τουλάχιστον έπρεπε να την έχουν ελεύθερη στα permissions των εφαρμογών. Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια. Στο cloud της huawei έχω 5 gb χώρο δλδ τον αρχικό που σου δίνει. Κάποτε είχα πατήσει από λάθος να γίνεται συγχρονισμός και των φωτογραφιων και αυτό μου γέμισε τον χώρο. Πως μπορώ να διαγράψω αυτό το αντίγραφο; Δεν το βρίσκω πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια. Στο cloud της huawei έχω 5 gb χώρο δλδ τον αρχικό που σου δίνει. Κάποτε είχα πατήσει από λάθος να γίνεται συγχρονισμός και των φωτογραφιων και αυτό μου γέμισε τον χώρο. Πως μπορώ να διαγράψω αυτό το αντίγραφο; Δεν το βρίσκω πουθενά.

 

Αν μπεις απο το Huawei files (app) δεν μπορεις να τα σβησεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις απο το Huawei files (app) δεν μπορεις να τα σβησεις;

 

Δεν μου δείχνει πουθενά το αρχείο του backup επειδή είναι από προηγούμενη συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δείχνει πουθενά το αρχείο του backup επειδή είναι από προηγούμενη συσκευη
Καλησπέρα!

 

Αν κατάλαβα καλά, επειδή γέμισε το cloud κατά κόρον από φωτογραφίες θέλεις να τις σβήσεις.

Για τις φωτογραφίες ακόλουθα αυτές τις οδηγίες :

 

https://consumer.huawei.com/en/support/how-to/detail-troubleshooting/en-us00724103/

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Αν κατάλαβα καλά, επειδή γέμισε το cloud κατά κόρον από φωτογραφίες θέλεις να τις σβήσεις.

Για τις φωτογραφίες ακόλουθα αυτές τις οδηγίες :

 

https://consumer.huawei.com/en/support/how-to/detail-troubleshooting/en-us00724103/

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ. Το βρήκα επιτέλους

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιο ασύρματο φορτιστή για το κινητό? Να είναι κάπως γρήγορος. Όχι τέρμα αργός.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιο ασύρματο φορτιστή για το κινητό? Να είναι κάπως γρήγορος. Όχι τέρμα αργός.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Huawei CP 60 αυτόν έχω και είναι από τους πιο γρήγορους

Link to comment
Share on other sites

Huawei CP 60 αυτόν έχω και είναι από τους πιο γρήγορους

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τον έχεις μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα και άπλα τοποθετείς πάνω το κινητό? Επίσης φορτίζει οτιδήποτε υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση (πχ ασύρματα ακουστικά)?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τον έχεις μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα και άπλα τοποθετείς πάνω το κινητό? Επίσης φορτίζει οτιδήποτε υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση (πχ ασύρματα ακουστικά)?

 

Ναι το έχω μόνιμα στον φορτιστή που είχε το κινητό στην συσκευασία και κάθε βράδυ απλώς το αφήνω πάνω και φορτίζει, ούτε καλώδια να ψάχνεις ούτε τίποτα μεγάλη ευκολία, φορτίζει ότι έχει την τεχνολογία Qi τα πάντα σχεδόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι σε ολους.2 φορες,μια χθες και μια σημερα μου εκλεισε το κινητο χωρις λογο.χρειαστηκε να.πατησω ταθτοχρονα το κουμπι ενεργοποιησης και της φωνης για να ανοιξει.τι μπορει να φταιει;τελευταια αναβαθμιση μου ηρθε πριν 15 μερες χωρις να.εχω προβληματα μεχρι χθες;καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι σε ολους.2 φορες,μια χθες και μια σημερα μου εκλεισε το κινητο χωρις λογο.χρειαστηκε να.πατησω ταθτοχρονα το κουμπι ενεργοποιησης και της φωνης για να ανοιξει.τι μπορει να φταιει;τελευταια αναβαθμιση μου ηρθε πριν 15 μερες χωρις να.εχω προβληματα μεχρι χθες;καμια ιδεα;

 

Εγκατέστησες πρόσφατα καμία εφαρμογή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mi note 10 ή P30 pro μόνο για κάμερα;

Σε ποιους τομείς υπερέχει το καθένα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι τπτ.γι αυτο μου εκανε εντυπωση

 

Δούλεψε το για λίγο καιρό σε safe mode.

Αν δεν στο παρουσιάσει τότε φταίει κάποια εγκατεστημενη εφαρμογή.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα απο εχθες μου κανει κατι κουλο οταν ειμαι στο facebook και ανοιγω εναν συνδεσμο π.χ. το autotriti με την περιηγηση του facebook συν οτι αργει να μου το ανοιξει, οπως διαβαζω το αρθρο μου ανοιγει ξαφνικα το chrome και μου κατεβαζει ενα αρχειο οταν πηγαινω στις ληψεις δεν μου ανοιγει αυτο το αρχειο τι ειναι αυτο που γινεται ξερει κανεις?
p30 pro
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε το για λίγο καιρό σε safe mode.

Αν δεν στο παρουσιάσει τότε φταίει κάποια εγκατεστημενη εφαρμογή.

 

Πως μπαινω στο safe mode ρε παιδι;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπαινω στο safe mode ρε παιδι;

 

Απενεργοποιεις συσκευή, στη συνέχεια πατάς power button ταυτόχρονα με volume up μέχρι να βγάλει το logo και αφήνεις τα κουμπιά.

Από το μενού που θα σου βγάλει επιλέγεις safe mode.

Το δουλεύεις έτσι και βλέπεις.

Ουσιαστικά το τηλέφωνο λειτουργεί χωρίς τις εγκατεστημένο σου εφαρμογές

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα. Έκλεισα τη συσκευή και όταν την ξανανοιξα αφού έβαλα το πιν και τον κωδικό την ώρα που ξεκίναγε μου έβγαλε 2 μνμτα κάτω στην οθόνη που τα βλέπω πρώτη φορά .πρώτα έλεγε nl service started και το επόμενο accessibility service started ...

Για δοκιμή το ξαναεκλεισα αλλά ξανά το ίδιο όταν το άνοιξα ....

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιεις συσκευή, στη συνέχεια πατάς power button ταυτόχρονα με volume up μέχρι να βγάλει το logo και αφήνεις τα κουμπιά.

Από το μενού που θα σου βγάλει επιλέγεις safe mode.

Το δουλεύεις έτσι και βλέπεις.

Ουσιαστικά το τηλέφωνο λειτουργεί χωρίς τις εγκατεστημένο σου εφαρμογές

 

Ευχαριστώ πολυ.θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ηθελα να τραβήξω χθες βίντεο σε αργή κίνηση και είδα ότι σε περιορίζει στα 10".υπαρχει κάποιος τρόπος ή εφαρμογή για να μπορώ να τραβάω μεγαλύτερης διάρκειας? Και επίσης αν στείλω το βίντεο που τράβηξα σε αργή κίνηση μέσω viber ή messenger ο παραλήπτης το βλέπει κανονικά και όχι σαν slow motion.
!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...