Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τρικυμία εν κρανίο, χωρίς σημεία στίξης...
Όχι ότι με νοιάζει κιόλας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή από ότι κατάλαβα στη 10.1 υπάρχει πρόβλημα με την κάμερα. Οπότε ή 9.1 ή 10 να βάλω είμαι ok
Δεν είναι ακριβός πρόβλημα, είναι αλλαγή target group.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά κλείνει η Huawei τα smartphones ή οχι;

Και εάν ναι, τότε τι γίνεται με τους υφιστάμενους πελάτες με ή χωρίς gms;

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, το άνοιξα χθες, δεν μπορώ να συνδεθώ στο αυτοκίνητο καθόλου (car play). Κάποια βοήθεια??
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά κλείνει η Huawei τα smartphones ή οχι;

Και εάν ναι, τότε τι γίνεται με τους υφιστάμενους πελάτες με ή χωρίς gms;

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν κλείνει απλά σιγά σιγά εξαφανίζεται από την παγκόσμια αγορά όπως την ξέραμε λόγο του ban μεχρι να χαθεί τελείως θα περάσουν κάνα 3+ χρονάκια μεχρι τοτε λίγους θα νοιάζει αυτο που ανέφερες

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να το πιστέψω. Ολόκληρο harmony os ξεκιναει, και σε 3 χρόνια θα κλείσει;

 

μα δεν μπορεί ουτε Hardware να βρει με ζόρι κάποια 3 ποιότητας chip μπορεί να κάνει απο καθαρά κινεζους κινεζους προμυθευτες αφου 99% τεχνολογίας ειναι πατενταρισμένο απο αμερικάνικους κολοσσούς (και οχι μόνο)

σχεδόν κανένα part απο το P30 pro / p40 pro δεν μπορεί να τα παράξει πλέον οτι έμεινε στο τεράστιο stock της το οποίο σιγά σιγά πάει προς το τέλος

ξεχνάς kyrin cpu snapdragon cpu exynos cpu γρήγορες μνήμες γρήγορο storage κλπ κλπ

το software κουστα στραβα θα το παλεψει με harmony κλπ με hyardware τι ακριβός θα κάνει? μονο καποια mtk μπορει να βάλει (και αυτό όχι όλα γιατι κάποια έχουν αμερικάνικες πατέντες μεσα και δεν μπορούν να μπουν στα κινιτα της

 

απο θεμα hardware θα πάει πολλά πολλά χρόνια πίσω (άλλο ένα κινιτο μπορεί να βγαλει όπως λένε ) και τέλος μετά θα πρέπει να βρίσκει άκρες με hardare parts

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήγα στο plaisio προχθές και είχε ένα p30 pro emui 9.1 στη βιτρίνα. Τράβηξα λοιπόν 4 φωτογραφίες (2 με απλή φωτογραφία και δύο με επαγγελματική) όλα στο αυτόματο και μάλιστα στην επαγγελματική ρύθμιση χωρίς υψηλή ανάλυση. Το ίδιο ακριβώς έκανα και με το δικό μου p30 pro new edition emui 10.1. Οι φωτό με το emui9.1 έχουν το υδατογράφημα. Δεν πρόκειται για κάμερα τεστ φυσικά. Αν μπορεί ο egodemis ή οποιος φίλος θέλει να μας πει τι γνώμη του.

https://www.flickr.com/photos/190458372@N05/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, το άνοιξα χθες, δεν μπορώ να συνδεθώ στο αυτοκίνητο καθόλου (car play). Κάποια βοήθεια??

 

Μετά την αναβάθμιση του λογισμικού λύθηκε το ζήτημα. Case closed

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήγα στο plaisio προχθές και είχε ένα p30 pro emui 9.1 στη βιτρίνα. Τράβηξα λοιπόν 4 φωτογραφίες (2 με απλή φωτογραφία και δύο με επαγγελματική) όλα στο αυτόματο και μάλιστα στην επαγγελματική ρύθμιση χωρίς υψηλή ανάλυση. Το ίδιο ακριβώς έκανα και με το δικό μου p30 pro new edition emui 10.1. Οι φωτό με το emui9.1 έχουν το υδατογράφημα. Δεν πρόκειται για κάμερα τεστ φυσικά. Αν μπορεί ο egodemis ή οποιος φίλος θέλει να μας πει τι γνώμη του.

 

https://www.flickr.com/photos/190458372@N05/

Θα ρίξω μια ματιά όταν πάω σπίτι στο pc από κινιτο δεν κατάλαβα μια

 

edit: τα είδα μικρο διαφορές έχουν και αν μεταξύ τους μεγάλες διάφορες φαίνονται στο εξωτερικό χώρο (στα τοπία και βράδυ)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Να ρωτήσω κάτι.Τι είναι αυτό το gsm που λέτε συνέχεια?

 

GMS είναι τα Google Mobile Services

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού το p30 pro δέχεται google services.Γιατι λέτε αρκετοί ότι δε δέχεται;

 

Το p30 pro εχει. Δεν μιλαμε γιαυτο αλλα για ολα μετα απο αυτο που δεν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ ένα πρόχειρο τεστ με την 9.1 που φοράω εγώ κ; Ι με την 10.1 που φοράει ενός φίλου.. Πιο αυξημένο κοντράστ και λίγο πιο όμορφη στο μάτι του 10.1 σε σχέση με το δικό μου από την οθόνη της συσκευής.. Μου φαίνεται τζάμπα γύρισα στην 9.1

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ ένα πρόχειρο τεστ με την 9.1 που φοράω εγώ κ; Ι με την 10.1 που φοράει ενός φίλου.. Πιο αυξημένο κοντράστ και λίγο πιο όμορφη στο μάτι του 10.1 σε σχέση με το δικό μου από την οθόνη της συσκευής.. Μου φαίνεται τζάμπα γύρισα στην 9.1

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στείλε, σε παρακαλώ, αν έχεις δείγματα να συγκρίνουμε και μεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Να ρωτήσω κάτι.Τι είναι αυτό το gsm που λέτε συνέχεια?

 

τζάμπα γυρνάτε μερικοί στην 9,1 γιατι στην πράξη η έντονη διαφορά ειναι στης υφές και λεπτομερια σε μεγάλες φώτο δλδ τοπία και νύχτα

 

αν δεν ασχολείστε με επεξεργασία φώτο προβολή φώτο στο pc κλπ η 9,1 για σας θα ειναι χειρότερη καθώς στην μικρή οθονη κινητού η 10,1 δείχνει ποιο εντυπωσιακά στο ματι και ειναι ποιο όμορφη για social. αν ασχολείται με επεξεργασία τραβάτε τοπία βλεπειτε στο pc ασχολείστε με Night photo και σας νοιαζουν λεπτομέρειες μονοδρομος 9,1

Link to comment
Share on other sites

Μα το σωστό σε μια φωτογραφία είναι η λεπτομέρεια και να μπορεί να σταθεί σε μια μεγάλη οθόνη όπως ενός p/c

Oi ινσταγκραμικές είναι κάτι που γίνεται και μετά.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μα το σωστό σε μια φωτογραφία είναι η λεπτομέρεια και να μπορεί να σταθεί σε μια μεγάλη οθόνη όπως ενός p/c

Oi ινσταγκραμικές είναι κάτι που γίνεται και μετά.

 

απο τους 100 98 δεν τους νοιάζει εκεί περισσότεροι κανουν χρήση social και απλά της βλέπουν στο κινιτο εκεί λεπτομέρειες απλά έχουν μηδενική σημασία και υψηλό contrast και γενικός eyes candy εικονα την μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει το ρεύμα καί τείνει προς την σωστή φωτογραφία σιγά σιγά ο καταναλωτής.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα αυτό με την ευκρίνεια και τα υπέρ κορεσμένα χρώματα έχει παραγινει...ο λόγος που δεν αγόρασα (π.χ) το Mi 10 και φυσικά η έλλειψη dual SIM... φυσικά όλα αυτά είναι θέμα γούστου όπως και γενικότερα η φωτογραφία είναι υποκειμενικό το αντικείμενο της άλλοι μπορεί να ενθουσιάζονται με μια εικόνα και άλλοι να την θεωρούν μέχρι και αδιάφορη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και απλά να προσθέσω.... σε μια ερώτηση ενός καλού μου φίλου γνωρίζοντας ότι ασχολούμαι με το αντικείμενο της φωτογραφίας όταν με ρώτησε τί μηχανή να επιλέξει ,του απάντησα ότι φυσικά εδώ που έχει φτάσει η εξέλιξη της φωτογραφίας ( ψηφιακή) ,σίγουρα ένα καλό πάνελ για να απολαμβάνεις τα κλικ σου κι όχι τόσο μια πανάκριβη ψηφιακή μηχανή... ψιλό έμεινε εμβρόντητος βέβαια αλλά έτσι είναι η σωστή οθόνη που σίγουρα πρέπει να ξεκινά σήμερα από τουλάχιστον 27'' 2Κ και πάνω και ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτει ο καθένας είναι το Α και το Ω για μένα όπως ήταν παλιότερα με τα φιλμ και για ορισμένους μερακλήδες ακόμη και σήμερα ο σκοτεινός θάλαμος να είσαι γνώστης για να φέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.... συγνώμη για το offtopic

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήγα στο plaisio προχθές και είχε ένα p30 pro emui 9.1 στη βιτρίνα. Τράβηξα λοιπόν 4 φωτογραφίες (2 με απλή φωτογραφία και δύο με επαγγελματική) όλα στο αυτόματο και μάλιστα στην επαγγελματική ρύθμιση χωρίς υψηλή ανάλυση. Το ίδιο ακριβώς έκανα και με το δικό μου p30 pro new edition emui 10.1. Οι φωτό με το emui9.1 έχουν το υδατογράφημα. Δεν πρόκειται για κάμερα τεστ φυσικά. Αν μπορεί ο egodemis ή οποιος φίλος θέλει να μας πει τι γνώμη του.

https://www.flickr.com/photos/190458372@N05/

 

Φιλε GEOGEOGEO εγω δεν ειδα διαφορες σε αυτες που ανεβασες. Στου egodemis ειδα διαφορες χτυπητες και τις αναφερα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GEOGEOGEO εγω δεν ειδα διαφορες σε αυτες που ανεβασες. Στου egodemis ειδα διαφορες χτυπητες και τις αναφερα.

Αυτό κατάλαβα και γω. Προσπαθώ να βρω ένα φίλο από Πάτρα με p30pro να τραβήξουμε κάποιες φωτογραφίες. Έχω μια υποψία σχετικά με το new edition, αλλά θα περιμένω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που έχω δει την οθόνη του mi10 σε κατάστημα με εντυπωσίασε ακριβώς γιατί είναι έντονα τα χρώματα που έχει.Βεβαια μπορείς να τα ρυθμίσεις και να είναι ακόμα και ψυχρά.Αυτο είναι υποκειμενικό.Σε άλλον μπορεί να αρέσουν τα πιο φυσικά χρώματα.
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία πάντως με 10.1 έβγαζα πορτρέτα σαν να ήταν το παιδί ζόμπι. Πράσινα όλα και με πολύ αυξημένη αντίθεση. Και στο pro και με απενεργοποιημένο το AI. Γύρισα στην 9.1 και είδα το φως το αληθινό. Παρόλα αυτά εκτός από δύσκολες συνθήκες χαμηλού φωτισμού το P20 της γυναίκας βγάζει καλύτερες φωτογραφίες ανθρώπων και είναι εκνευριστικο. Χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία πάντως με 10.1 έβγαζα πορτρέτα σαν να ήταν το παιδί ζόμπι. Πράσινα όλα και με πολύ αυξημένη αντίθεση. Και στο pro και με απενεργοποιημένο το AI. Γύρισα στην 9.1 και είδα το φως το αληθινό. Παρόλα αυτά εκτός από δύσκολες συνθήκες χαμηλού φωτισμού το P20 της γυναίκας βγάζει καλύτερες φωτογραφίες ανθρώπων και είναι εκνευριστικο. Χαχαχα

 

Το p20 βγάζει καλύτερες φωτό ανθρώπων, πορτρέτο η μη από το p30 pro??? Sorry, αλλά πολύ αμφιβάλω...

Κατά την άποψη μου, οι φωτό πρέπει να συγκρίνονται με ίδιες ρυθμίσεις. Auto με auto, pro με pro, AI με AI κλπ...Γιατί μετά γίνεται και υποκειμενικό. Πχ σε άλλον αρέσει το ΑΙ σε άλλον το απλό pro. Επίσης η σύγκριση μόνο σε pc και με ΖΟΟΜ για να δει κανείς ποιότητα...Απίστευτο πάντως που κατάφερε να δημιουργήσει θέμα η Huawei σε ένα κινητό που δεν ήταν πρώτο στην τάξη του, αναφορικά με τις φωτό, αλλά μια τάξη μόνο του.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...