Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως κανει οπτικο ζοομ ρε φίλε χρησιμοποιόντας μία κάμερα με fixed focal length? Θα μας τρελάνετε;

 

Μπούρδες λένε, αν και δεν το άνοιξα αλλά δε γίνεται να έχεις οπτικό έως...Σε fixed cameras.. Εκτός αν έχει κινητά οπτικά μέρη και δεν το ξέραμε. 5x είναι μόνο οπτικό άρα στο 3χ σίγουρα θα είναι χειρότερο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες λένε, αν και δεν το άνοιξα αλλά δε γίνεται να έχεις οπτικό έως...Σε fixed cameras.. Εκτός αν έχει κινητά οπτικά μέρη και δεν το ξέραμε. 5x είναι μόνο οπτικό άρα στο 3χ σίγουρα θα είναι χειρότερο.

 

Εγώ δεν είδα να λέει κάτι. Μαλλον κατάλαβε λάθος ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι,δηλαδή σε αυτά που λέτε για το ζουμ τι να κρατήσουμε ότι σε λίγο ζουμ υπάρχει θέμα στο κινητό σε σχέση με άλλα κινητά;;;;;;δεν έχω καταλάβει αυτά που γράφεται;;;;
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το review στο dxo . Εξηγεί το θέμα του ζουμ γιατί ο καθένας λέει κάτι άλλο....

https://www.dxomark.com/huawei-p30-pro-camera-review/

 

Οπτικό είναι μέχρι το 5x

 

Εδώ αναφέρει ότι στο 2x είναι από τη κυρίως, 3x και 4x είναι συνδιασμος και των δύο ενώ στο 5x είναι μόνο τηλεφακός.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα να λέει κάτι. Μαλλον κατάλαβε λάθος ο φίλος.

 

Ειδικός δεν είμαι αλλά διαβάστε καλά το review....Τώρα άμα βγάζουμε ότι γράφει μπούρδες το dxo.....Το θέμα πάντως είναι ότι στην έκδοση με android 9 το κινητό δεν παίζεται και φαίνεται ότι έχει προβλήματα στην 10αρα. Έχει? Θα είχε νόημα μια συγκριση. Όχι με i phone .Τα τεχνικά περί ζουμ λίγους ενδιαφέρουν αντικειμενικά...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι αλλά διαβάστε καλά το review....Τώρα άμα βγάζουμε ότι γράφει μπούρδες το dxo.....Το θέμα πάντως είναι ότι στην έκδοση με android 9 το κινητό δεν παίζεται και φαίνεται ότι έχει προβλήματα στην 10αρα. Έχει? Θα είχε νόημα μια συγκριση. Όχι με i phone .Τα τεχνικά περί ζουμ λίγους ενδιαφέρουν αντικειμενικά...

 

Δε γράφει μπουρδες το dxo αλλα δε γράφει ούτε αυτό που λες, οτι κανει οπτικο μέχρι 4.9x. Αυτό είναι φυσικά αδύνατον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι,δηλαδή σε αυτά που λέτε για το ζουμ τι να κρατήσουμε ότι σε λίγο ζουμ υπάρχει θέμα στο κινητό σε σχέση με άλλα κινητά;;;;;;δεν έχω καταλάβει αυτά που γράφεται;;;;

 

Όχι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Όποιος διαβασε τα specs πριν το παρει θα είδε ότι ο telephoto έχει focal length 125mm το οποιο σημαίνει ότι είναι αντίστοιχος με ένα φακό που κανει 5x optical zoom. Πριν το 5x κάνει ψηφιακό - υβριδικο η όπως θες πεστο παντως όχι οπτικό. (αν και πολύ αμφιβάλω ότι χρησιμοποιεί δεδομένα και των 2 φακων. Αν βγάλετε μια φωτό μεταξυ 3x και 4.9x και αλλη μια αφού καλύψετε τον telephoto θα δείτε ότι είναι ιδιες.) Εν ολίγοις το ότι δε βγάζει αντίστοιχες φωτό στο 2x με ένα κινητό που έχει 2x optical zoom δεν είναι θέμα. Είναι το φυσιολογικό. Αν κάποιος κλαιγεται για αυτό τότε είναι άσχετος και δεν ξέρει να διαβαζει specs.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι αλλά διαβάστε καλά το review....Τώρα άμα βγάζουμε ότι γράφει μπούρδες το dxo.....Το θέμα πάντως είναι ότι στην έκδοση με android 9 το κινητό δεν παίζεται και φαίνεται ότι έχει προβλήματα στην 10αρα. Έχει? Θα είχε νόημα μια συγκριση. Όχι με i phone .Τα τεχνικά περί ζουμ λίγους ενδιαφέρουν αντικειμενικά...

 

Είπα ότι δε το διάβασα, γιατί είναι μπούρδες να λέμε ότι βγάζει οπτικό από 1 έως 5. Αν είναι υβριδικό, ΔΕΝ είναι οπτικό. Άσε που δεν είναι υβριδικό. Τέλος πάντων, στο 5x χρησιμοποιεί τον ζουμ φακό και έχει καλή ποιότητα, τέλος

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το παραγγειλα ξανα για τριτη φορα χθες απο το kaizer . gr σε κρυσταλ χρωμα το μοντελο με τα 128GB ελπιζω να μην εχω θεματα με τα προηγουμενα μου δυο μαυρα black που μου εκαναν επαννεκινησεις και εκλαιναν μονα τους. Προσεξα οτι και στα δυο το προβλημα αυτο μου το εκανε οταν κατεβαζε την ενημερωση του Αυγουστου 2019 και μετα ενω στο Ρ30 το απλο δεν μου το εκανε δεν παρουσιαστικε τετοιο προβλημα. Παραξενο και παραδοξο. Για να δουμε το νεο τι θα πει.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να κάνω την τελευταία αναβάθμιση ή να μείνω με την 190?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το παραγγειλα ξανα για τριτη φορα χθες απο το kaizer . gr σε κρυσταλ χρωμα το μοντελο με τα 128GB ελπιζω να μην εχω θεματα με τα προηγουμενα μου δυο μαυρα black που μου εκαναν επαννεκινησεις και εκλαιναν μονα τους. Προσεξα οτι και στα δυο το προβλημα αυτο μου το εκανε οταν κατεβαζε την ενημερωση του Αυγουστου 2019 και μετα ενω στο Ρ30 το απλο δεν μου το εκανε δεν παρουσιαστικε τετοιο προβλημα. Παραξενο και παραδοξο. Για να δουμε το νεο τι θα πει.

 

φιλαρακι μου εμενα δοξα τον θεο εχω 2 ενα μαυρο 8/256 και ενα amber sunrise 8/128 και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε μια επαννεκινηση. μηπως καποια εφαρμογη στο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι σε εφαρμογή πρέπει να οφείλεται . Ίδιο θέμα είχα αντιμετωπίσει σε ένα lg. Όταν το έκανα format Κ το δούλεψα Χωρίς τις εφαρμογές μου δούλεψε αστέρι,κ τελικά ανακάλυψα ότι μια εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει μου έκανε επανακινηση το τηλέφωνο Κ η ειρωνεία είναι ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή δούλευε κανονικά σε ένα samsoung. (ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό πώς γίνεται)
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μου εμενα δοξα τον θεο εχω 2 ενα μαυρο 8/256 και ενα amber sunrise 8/128 και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε μια επαννεκινηση. μηπως καποια εφαρμογη στο κανει?

 

Απο εφαρμογες χρεισιμοποιουσα οτι χρεισιμοποιουσα και στο απλο το Ρ30 δηλ

facebook facebook messenger viber what messenger snapchat retica sweetselfil εφαρμογες ολες σχεδον της google οπως εγγραφα σημειωσεις υπολογιστικα φυλλα ημερολογιο youtube music μεταφραση google Microsoft word excel powerpoint onedrive outlook κλπ δεν πιστευω αυτες οι εφαρμογες να οφειλονται στο προβλημα που ειχα και στα δυο κινητα ρ30 pro μου μαυρα που ειχα. Λιγο πολυ ολοι μας τις χρεισιμοποιηουμε.

Σκεφτομαι και το αλλο οτι μπορει να ειναι και απο την υδρασια τωρα το καλοκαιρι ; Το πρωτο μου το ειχα Μαιο ως τον Ιουνιο και το δευτερο μου Ιουλιο ως τον Σεμπτεμβριο. Οταν αρχησαν τις επαννεκινησεις και τα κλεισιματα χωρις λογο τα πηρα εκει οπου τα αγορασα εδω στην Κυπρο δηλαδη και η απαντηση ηταν δεν μπορουμε να κανουμε κατι πουλησε τα. Ετσι και εγω αλλος βλακας τα πουλησα οσα οσα για να γλυτωνα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Απο εφαρμογες χρεισιμοποιουσα οτι χρεισιμοποιουσα και στο απλο το Ρ30 δηλ

facebook facebook messenger viber what messenger snapchat retica sweetselfil εφαρμογες ολες σχεδον της google οπως εγγραφα σημειωσεις υπολογιστικα φυλλα ημερολογιο youtube music μεταφραση google Microsoft word excel powerpoint onedrive outlook κλπ δεν πιστευω αυτες οι εφαρμογες να οφειλονται στο προβλημα που ειχα και στα δυο κινητα ρ30 pro μου μαυρα που ειχα. Λιγο πολυ ολοι μας τις χρεισιμοποιηουμε.

Σκεφτομαι και το αλλο οτι μπορει να ειναι και απο την υδρασια τωρα το καλοκαιρι ; Το πρωτο μου το ειχα Μαιο ως τον Ιουνιο και το δευτερο μου Ιουλιο ως τον Σεμπτεμβριο. Οταν αρχησαν τις επαννεκινησεις και τα κλεισιματα χωρις λογο τα πηρα εκει οπου τα αγορασα εδω στην Κυπρο δηλαδη και η απαντηση ηταν δεν μπορουμε να κανουμε κατι πουλησε τα. Ετσι και εγω αλλος βλακας τα πουλησα οσα οσα για να γλυτωνα.

 

έπρεπε να τα πας επίσημη αντιπροσωπία αδερφέ.τες πα ολα καλα..........

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να τα πας επίσημη αντιπροσωπία αδερφέ.τες πα ολα καλα..........

Στην Κυπρο που βρισκομαι δεν ξερω που βρισκεται και αν εχουμε επισημη αντιπροσωπια δυστοιχως δεν ηξερα τοτε.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Πείτε κι άλλες μπαρουφες για το οπτικό ζουμ και όταν βαρεθειτε βάλτε πορτρέτο για να δείτε ότι έχει ζουμ χ2 και χ3... Άντε με τον κάθε άσχετο. Μέχρι 5 είναι οπτικό ζουμ μέχρι 10 υβριδικό και από εκεί και πάνω ψηφιακό
Link to comment
Share on other sites

Πείτε κι άλλες μπαρουφες για το οπτικό ζουμ και όταν βαρεθειτε βάλτε πορτρέτο για να δείτε ότι έχει ζουμ χ2 και χ3... Άντε με τον κάθε άσχετο. Μέχρι 5 είναι οπτικό ζουμ μέχρι 10 υβριδικό και από εκεί και πάνω ψηφιακό

 

Φίλε μου οπτικό ζουμ με σταθερό φακό δεν γίνεται να έχει μην λες ότι θες. Απλά λόγω υψηλής ανάλυσης του κύριου φακού χάνει ελάχιστα στο 2χ ας πούμε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πείτε κι άλλες μπαρουφες για το οπτικό ζουμ και όταν βαρεθειτε βάλτε πορτρέτο για να δείτε ότι έχει ζουμ χ2 και χ3... Άντε με τον κάθε άσχετο. Μέχρι 5 είναι οπτικό ζουμ μέχρι 10 υβριδικό και από εκεί και πάνω ψηφιακό

 

Καλα μάθε πρώτα τι σημαίνει οπτικό ζοομ και ξαναελα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλος προβλημα με την οργανωση των επαφων; Τι εννοω; Εχω μια επαφη 3 φορες γιατι το ατομο αυτο εχει 3 αριθμους. Προσπαθω να τις συγχωνευσω σε μια, αλλα δεν διαβαζει τις επαφες που εχουν ιδια ονοματα ωστε να τις επιλεξω και να τις συγχωνευσω. Συμβαινει σε αλλους;
Link to comment
Share on other sites

Πείτε κι άλλες μπαρουφες για το οπτικό ζουμ και όταν βαρεθειτε βάλτε πορτρέτο για να δείτε ότι έχει ζουμ χ2 και χ3... Άντε με τον κάθε άσχετο. Μέχρι 5 είναι οπτικό ζουμ μέχρι 10 υβριδικό και από εκεί και πάνω ψηφιακό

 

Οπτικό Ζουμ : Αν θέλαμε να δώσουμε μια περιγραφή του οπτικού ζουμ θα μπορούσαμε να το παραλληλίσουμε με πολλούς μεγεθυντικούς φακούς οι οποίοι μπαίνουν στη σειρά ώστε να φέρουν το αντικείμενο πιο κοντά, χωρίς να υπάρχει αλλοίωση στην ποιότητα και χωρίς να χρειαστεί να μετακινηθούμε προς αυτό. Οι περισσότερες κάμερες και φωτογραφικές μηχανές μπορούν να επιτρέψουν ζουμ μέχρι 20x πράγμα που σημαίνει ότι φέρνουν το αντικείμενο 20 φορές πιο κοντά μας. Κατά συνέπεια όσο περισσότερο είναι το ζουμ τόσο λιγότερη αλλοίωση υπάρχει στην εικόνα μας. Φυσικά το 20x ζουμ είναι υπέρ-αρκετό.

 

Πηγη: https://www.insider.gr/hristika/symvoyles/11024/alfavitari-tis-fotografikis-mihanis

Edited by XP130TD
Αδικαιολόγητη μορφοποίηση

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλος προβλημα με την οργανωση των επαφων; Τι εννοω; Εχω μια επαφη 3 φορες γιατι το ατομο αυτο εχει 3 αριθμους. Προσπαθω να τις συγχωνευσω σε μια, αλλα δεν διαβαζει τις επαφες που εχουν ιδια ονοματα ωστε να τις επιλεξω και να τις συγχωνευσω. Συμβαινει σε αλλους;

 

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και απλος τις χωρισα σε ξεχωριστες επαφες

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια εγω εκανα στο messenger βιντεοκλιση με 8 ατομα και τους εβλεπα ταυτοχρονα και τουσ 8 και τωρα εδω και μια εμβδομαδα βλεπω μονο οποιος μιλαει ξερει κανεις τη παιζει? Εχει κανει αρκετες ενημερωσεις απο τοτε αλλα δεν εχει φτιαξει

p30 pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει παρατηρήσει κανείς λίγο πιο αργή φόρτιση της συσκευής τώρα που έχουμε πολύ πιο υψηλές θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή support, πρώην hicare, μπορείς να δεις την θερμοκρασία της μπαταρίας.

Δείτε όταν σας το κάνει αν έχει ανεβάσει θερμοκρασία.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια το εχω κανει παραγγελεια απο το Kaizer.gr το σαββατο το βραδυ οπου την τριτη ο ανθρωπος μου τηλεφωνησε για επιβεβαιωση της παραγγελειας μου και μου ειπε πως εφυγε σημερα απο εμας. Την Πεμπτη χθες δηλ που τηλεφωνησα εγω μου εχει πει μια κοπελλα πως λαθος καταλαβες οτι εφυγε απο εμας την τριτη θα φυγει σημερα και θα το παραλαβεις Δευτερα μεσω acs courier στην πολη σου.

Τελικα ποιος κοροιδευει ποιο ;

Ειναι οντως αξιοπιστο καταστημα ;

Το κινητο ηταν 565 ευρω + 20 ευρω τα μεταφορικα για Κυπρο.

 

3.jpg

 

Πραγματικα τι γινεται με αυτους ρε σεις ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...